Reklama

Wychowaj swoje dziecko, zanim zrobią to obcy!

Małgorzata Cichoń
Edycja małopolska 15/2012

Ponad 120 osób wzięło udział w konferencji „Dziecko przed ekranem - szanse i zagrożenia”, która odbyła się 24 marca w auli Seminarium Sosnowieckiego, przy ul. Bernardyńskiej w Krakowie. Organizatorem spotkania był Tygodnik Katolicki „Niedziela”

Jesteśmy narzeczonymi, ale przyszliśmy posłuchać, bo to dla nas ważne - motywują swój udział w konferencji młodzi ludzie. - Bo ja, proszę pani, w przyszłości będę mieć czworo dzieci i muszę wiedzieć, jak je wychowywać - mówi przy rejestracji wysoki chłopak, jeszcze nieżonaty. - Szkoda, że nie ma tu naszych nauczycielek, temat jest na czasie, jesteśmy bardzo zadowolone! Czy spotkania będą kontynuowane? - pyta siostra nazaretanka z Tymbarku. - Przekonaliśmy się, że nie jesteśmy odosobnieni w naszych poglądach. Widzimy potrzebę przekazywania tej wiedzy - mówią małżonkowie Ewa i Krzysztof z Krakowa.
W konferencji uczestniczyli m.in. rodzice, nauczyciele, wychowawcy, studenci wydziałów pedagogicznych, przyszli pracownicy socjalni, siostry zakonne, kapłani, klerycy, dziennikarze mediów katolickich. Spotkanie rozpoczęło się Mszą św., odprawioną w seminaryjnej kaplicy przez ks. Lucjana Bielasa, który podczas homilii poruszył zagadnienia związane z małżeństwem, rodziną i wychowaniem.
Następnie w auli trzy prelekcje wygłosiła Małgorzata Więczkowska, pedagog z Łodzi, zajmująca się edukacją medialną (prowadzi serwis edukacjamedialna.pl). Omówiła wpływ środków społecznego przekazu na proces wychowania dzieci. Wizualizowała swoje wystąpienie fragmentami bajek, przykładami czasopism dla dzieci. Zaprezentowała wątki agresji, przemocy, magii, satanizmu, wampiryzmu występujące już w przekazach dla najmłodszych. Treści te są często podane w sposób zawoalowany, dlatego zalecała rodzicom, by nie zostawiali dzieci samych przed ekranem, lecz byli czujni, rozmawiali z nimi, obserwowali je. Pokazała również filmiki z konwentów z udziałem gimnazjalistów - miłośników japońskich komiksów, które bywają nasycone wulgarnością i wypaczeniami seksualnymi. Podczas ostatniego wykładu prelegentka przedstawiła, jak można twórczo i krytycznie korzystać z mediów, wydzielając określony czas, aktywnie wybierając programy, wprowadzając elementy edukacji medialnej, np. tworzenie gazety (rodzinnej, przedszkolnej itp.), wspólne wyszukiwanie informacji z Internetu oraz innych mediów. Podkreśliła, że dzieci do czasu osiągnięcia dojrzałości w korzystaniu z mediów nie powinny mieć telewizora czy komputera w swoim pokoju, lecz sprzęty te powinny się znajdować w pomieszczeniu dostępnym dla innych domowników. Małgorzata Więczkowska zakończyła wystąpienie prezentacją sugestywnego spotu: „Wychowaj swoje dzieci, zanim zrobią to obcy”.
Uczestnicy spotkania wysłuchali również świadectwa młodych małżonków, rodziców czwórki dzieci - Beaty i Marcina Mądrych, którzy mówili m.in. o selekcji bajek i programów dla swoich dzieci, alternatywnych formach spędzania wspólnego czasu. Na koniec była możliwość zadawania pytań prelegentom oraz obecnym na konferencji specjalistom z zakresu psychologii, socjoterapii i teologii. Zarówno prelegenci jak i uczestnicy spotkania podkreślali potrzebę jednoczenia się, występowania wspólnie w obronie wychowawczych wartości oraz reagowania na zło. Jako prewencję względem zagrożeń wynikających z niewłaściwego korzystania z mediów specjaliści zalecali m.in. więź z dzieckiem, rozmowę, konstruktywną grupę rówieśników, modlitwę do Anioła Stróża i cnotę umiarkowania.

Z PRZESŁANIEM DO RODZICÓW

„Rodzice powinni także ustalać reguły korzystania ze środków społecznego przekazu w domu. Powinno to polegać m.in. na planowaniu i programowaniu korzystania z mediów, na ścisłym ograniczeniu czasu, jaki dzieci im poświęcają, organizowaniu wspólnych rozrywek w gronie rodziny, całkowitym zabranianiu dostępu do niektórych środków przekazu oraz okresowej rezygnacji z korzystania z wszystkich mediów na rzecz innych form wspólnego spędzania czasu. Przede wszystkim rodzice powinni dawać dzieciom dobry przykład swym rozważnym i wybiórczym korzystaniem z mediów. W wielu przypadkach przydatne może być współdziałanie rodzin, które razem zastanawiają się, jakie problemy i możliwości stwarza korzystanie z mediów. Rodziny powinny otwarcie mówić producentom, twórcom reklam i władzom publicznym, co im się podoba, a co nie”.
Jan Paweł II, Orędzie na XXVIII Światowy Dzień Środków Społecznego Przekazu (2004 r.)

Reklama

Benedykt XVI zasmucony tym, co się dzieje w niemieckim Kościele

2019-10-22 07:08

Krzysztof Bronk - Watykan/Vatican News

Benedykt XVI kocha Kościół w Niemczech, ale to co się w nim teraz dzieje w większości sprawia mu ból – powiedział sekretarz abp Georg Gänswein.

Mazur/episkopat.pl

Podkreślił on, że Papieża Seniora najbardziej niepokoi swoiste „zaćmienie Boga”, które dokonuje się w jego ojczystym Kościele. Benedykt XVI ostrzegał przed tym od dawna. Fakt, że teraz sprawdzają się jego prorocze słowa, bynajmniej nie daje mu satysfakcji. Jedyne pokrzepienie znajduje on w modlitwie za Kościół w Niemczech – powiedział osobisty sekretarz Papieża Seniora i prefekt Domu Papieskiego.

Pochodzący z południowych Niemiec arcybiskup krytycznie wypowiada się o sytuacji swego rodzimego Kościoła. Jego zdaniem panuje w nim zamęt, ponieważ większość wiernych nie chce kierować się Katechizmem i nie uznaje nauczania Apostołów. Nowa ewangelizacja nie może się odbywać kosztem wierności nauczaniu Kościoła – podkreślił abp Gänswein w wywiadzie dla niemieckiego tygodnika Tagespost.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Zielona Góra: Ks. Andrzej Ziombra o Cudzie Eucharystycznym w Legnicy

2019-10-23 00:22

Kamil Krasowski

Ks. Andrzej Ziombra, proboszcz parafii pw. św. Jacka w Legnicy 22 października wygłosił prelekcję nt. Cudu Eucharystycznego w Legnicy. Spotkanie odbyło się z inicjatywy Klubu Inteligencji Katolickiej w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze.

Karolina Krasowska
Ks. Andrzej Ziombra przedstawił faktografię oraz swoje refleksje nt. Cudu Eucharystycznego w Legnicy

Spotkanie z kustoszem sanktuarium św. Jacka w Legnicy, gdzie przed 6 laty wydarzył się cud eucharystyczny, poprzedziły Różaniec i Msza św. Po nich odbyła się prelekcja ks. Andrzeja wzbogacona projekcją zdjęć nt. cudu, do którego doszło nad Kaczawą. - Cud miał swój początek 25 grudnia 2013. Ponieważ niechcący wypadła Hostia księdzu wikariuszowi, później po badaniach okazało się, że naukowcy znaleźli w niej fragmenty mięśnia sercowego oraz rodzaj tkanek przez DNA podobny do ludzkiego, co było wielkim odkryciem - mówił proboszcz z Legnicy. - Ksiądz biskup zawiózł te informacje do Stolicy Apostolskiej, a Watykan wydał pozytywną aprobatę dla tego wydarzenia, dlatego nasz biskup Zbigniew Kiernikowski 10 kwietnia 2016 roku wydał komunikat "o wydarzeniu eucharystycznym o znamionach cudu", do którego doszło w kościele św. Jacka w Legnicy. Od tego czasu rozpoczęła się nowa era w naszej parafii, która odtąd funkcjonuje również jako miejsce pielgrzymek. Jeździmy nie tylko po Polsce, ale także po Europie. Zapraszają nas na różne konferencje, odczyty, bo chcą się dowiedzieć, co wydarzyło się w naszym kościele. Przede wszystkim mamy jednak teraz takie poczucie misji, żeby mówić o tym, co się stało, bo widzimy w tym wyraźny znak. Pan Bóg wzywa nas do tego, żebyśmy zainteresowali się Eucharystią  oraz żebyśmy odkryli jej tajemnicę i piękno.

Zobacz zdjęcia: Prelekcja nt. Cudu Eucharystycznego w Legnicy.

Spotkanie w kościele Najświętszego Zbawiciela składało się z dwóch części. Ks. Andrzej Ziombra przedstawił faktografię, a następnie podzielił się swoimi refleksjami dotyczącymi Cudu Eucharystycznego i tego co on oznacza dla każdego z nas.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem