Reklama

Opowieść o Chince, która przyjęła chrzest

Maria Fortuna-Sudor
Edycja małopolska 15/2012

Krystyna Man Li Szczepańska jest Chinką. Utalentowaną i znaną pianistką. Mieszka w Krakowie wspólnie z mężem - Janem Piotrem Szczepańskim i córeczkami; Awaz Lilą i Mirandą Konstancją. W 2009 r. przyjęła sakrament chrztu

Gdy zadzwoniłam do państwa Szczepańskich, okazało się, że zdecydowana większość rodziny właśnie wojażuje. - Żona wyjechała wspólnie z naszymi córeczkami i swoją mamą do Pekinu - wyjaśnił Jan P. Szczepański. - Została zaproszona przez Centralną Chińską Telewizję, dla której nagrywa program muzyczny. Później Man Li powie, że na koncerty często wyjeżdża w towarzystwie rodziny.

Przyjechała studiować

Przed laty przybyła do Polski, aby studiować w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jej profesorami byli m.in.: Andrzej Dutkiewicz, Janusz Grobelny, Maria Stojek-Kot i Kazimierz Gierżod. Potem poznała męża. - To było w kwietniu 2003 r. - wspomina Man Li. - Uczestniczyłam w koncercie z okazji międzynarodowej konferencji zorganizowanej pod patronatem Prezydenta i Premiera RP w Warszawie. Występowałam wraz z koleżankami z Mongolii, Korei i Japonii jako jedyna Chinka z utworami Chopina i utworem chińskim. - Man Li grała Poloneza op. 70 nr 2 oraz utwory chińskie w taki sposób, że porwała moje serce - wspomina Jan P. Szczepański. -Wyróżniała się niezwykle żywym temperamentem i żywiołową, wyrazistą interpretacją muzyki.
Gdy pytam, co wpłynęło na decyzję o zmianie wyznania, Man Li wyjaśnia: - Moja mama Li Shuyi jest chrześcijanką. To z nią chodziłam w Chinach do kościoła i chciałam przyjąć chrzest. Gdy przyjechałam do Polski, serdecznie zajęła się mną najpierw moja profesor w AMFC Maria Stojek-Kot. Kupiła mi książeczkę do modlitwy i zaprowadziła do proboszcza w parafii św. Augustyna. Już wtedy przed każdym ważnym wydarzeniem modliłam się. Gdy pianistka zamieszkała w Krakowie, dzięki rekomendacji ze strony ks. inf. Jerzego Bryły, opiekuna artystów, trafiła na przygotowania do chrztu organizowane dla dorosłych w kościele św. Marka. Tam uczyła się przez 2 lata pod kierunkiem s. Emilii, s. Alicji oraz s. Adelajdy. - Żona ambitnie podeszła do tych przygotowań - wspomina Jan P. Szczepański. - Dużo czytała i dyskutowała z siostrami. Myślę, że chciała także przez naukę religii zbliżyć się do mnie. Z czasem, gdy poznawała zasady wiary katolickiej, przeważała chęć bliższego poznania Boga, a to dodawało jej sił w trudnych latach studiów.

Reklama

Otrzymała nowe imię

11 kwietnia 2009 r. Man Li przyjęła chrzest w katedrze na Wawelu i otrzymała imię Krystyna. - Ten dzień będę pamiętać przez całe życie - mówi. - Biały habit, zapalone świece, pełno ludzi. Procesja wokół katedry z rodzicami chrzestnymi. Ja dumna z tego faktu, że chrzest i bierzmowanie otrzymuję z rąk kard. Stanisława Dziwisza! Widziałam radość na twarzy męża i mamy. Krystyna Man Li przyznaje, że rodzice, a szczególnie mama, cieszyli się z jej chrztu i przyjęcia jej do wielkiej rodziny Kościoła katolickiego.
Jan P. Szczepański mówi, że chrzest miał wpływ na życie żony. - Na pewno zmiana wyznania w dorosłym życiu jest trudna - stwierdza. - Ale Krysia po przyjęciu chrztu wprowadza w życie nauki wyniesione z katechez. Starała się, i nadal tak jest, być dobrą żoną i najlepszą matką dla naszych dzieci.
Koncertująca w Polsce, Chinach oraz w wielu krajach Europy Man Li przyznaje, że nikt w pierwszej ojczyźnie nie czyni jej wyrzutów z powodu zmiany nazwiska czy wyznania. - Dodanie polskiego nazwiska pomaga mi w Chinach, bo traktowana jestem jako ta, której się powiodło za granicą w tak trudnej dziedzinie, jak klasyczna muzyka fortepianowa - wyjaśnia. - Czasem odczuwałam, że niektórzy moi koledzy zazdrościli mi, że wyjechałam do Europy, ale i podziwiali. Natomiast reprezentujący starsze pokolenie koledzy mego ojca są raczej niezadowoleni z tego, że wyszłam za obcokrajowca. Oni uważają, że Chiny są najlepsze i tam byłoby mi lepiej i łatwiej robić karierę.

Czuje się Polką

Krystyna Man Li Szczepańska odnajduje się w polskiej tradycji. Polubiła nasze zwyczaje. - Już na długo przed Wielkanocą mówimy o świętach, przygotowujemy się do nich - przyznaje. - Zachowujemy się jak dzieci. Uwielbiamy malowanie pisanek. Przygotowujemy także osobny, przeznaczony dla ubogich, koszyk, który pozostawiamy w świątyni Bożej. W Wielką Sobotę ubrana w strój krakowski Awaz Lila dumnie paraduje ze święconym do kościoła. Mąż utalentowanej pianistki dodaje, że Krysia uwielbia polską kuchnię, że potrawy i ciasta na święta przygotowuje, korzystając z pomocy swej mamy oraz... pięcioletniej córeczki.
Jan P. Szczepański przyznaje, że czuje się jak mąż swojej żony. - To ona jest tą sławną, rozpoznawaną w mediach w Europie i Azji królową fortepianu, oczarowującą swoim talentem i dynamiką gry międzynarodową widownię na scenach świata… A utalentowana chińska pianistka spod Wawelu dodaje: - Jestem dumna, że należę do Kościoła katolickiego. Dla mnie to oznacza, że stałam się prawdziwą Polką - sercem i duszą. Przybliżenie do Boga daje mi siłę i nadzieję na spełnienie marzeń. Prosiłam Boga o drugie dziecko i zostałam wysłuchana. W grudniu na świat przyszła nasza druga córka. To największy prezent mikołajkowy. Kochamy z mężem dzieci i chcemy, by Bóg dał nam kolejne. Nigdy nie czuję, żeby one były jakimkolwiek obciążeniem. Dzieci są naszym szczęściem!

Reklama

Czym jest doświadczenie „nocy ciemnej” w życiu duchowym?

2019-10-16 15:25

mp, ps / Kraków (KAI)

- Dogłębne wewnętrzne nawrócenie to proces a zarazem jedno z ważniejszych zadań „nocy ciemnej”. Wymaga on gotowości do poświęcenia, zaparcia się samego siebie, ofiary – mówi KAI Piotr Słabek, współorganizator sesji „Kiedy nastaje mrok. Doświadczenie nocy ciemnej w życiu codziennym”, organizowanej w świetle duchowości św. Jana od Krzyża, która odbędzie się od 22 do 24 listopada br. w Lubogoszczy. Słabek wyjaśnia przy okazji jaka jest różnica pomiędzy duchową „ciemną nocą” – która jest okazją do wzrostu, a depresją, wymagającą specjalistycznego leczenia.

©Alex Motrenko/fotolia.com

A oto tekst rozmowy:

- Kogo dotyczy „noc ciemna” w życiu duchowym?

Piotr Słabek: Zaproszenie dotyczy wszystkich, którzy zakochali się w Bogu i chcą się z nim jak najściślej zjednoczyć. „Noc ciemna” pomoże im w oderwaniu się od rzeczy tego świata, które rozpraszają i oddalają od Stwórcy.

Bo przecież noc ułatwia zwrócenie wzroku jedynie w kierunku Boga. Paradoksalnie to bliskość i intensywność światłości sprawia, że nic nie widzimy i postrzegamy nieskończoną jasność jako nieprzeniknioną ciemność.

Natomiast każde szczere pragnienie bliskości Boga, wcześniej czy później nieodłącznie wiąże się z oczyszczeniem, odsunięciem od siebie wewnętrznych i zewnętrznych rzeczy, spraw, które rozpraszają i oddalają od Boga.

Oczyszczanie jest głównie skierowane przeciw korzeniom namiętności, pożądań. Według Ewagriusza z Pontu są nim egoizm i miłość własna. Doświadczenie „nocy” pomaga pokonywać egoizm, lenistwo, niecierpliwość, zazdrość, osądzanie bliźnich, obmowę, szukanie siebie we wszelkich praktykach pobożnych. W procesie tym dokonuje się oczyszczenie z uzależnień, wyzwolenie się z ciasnych schematów myślowych oraz różnorakich przywiązań, przyzwyczajeń, uprzedzeń.

- Czy w życiu codziennym można przeżywać „noc ciemną”?

- W jakimś stopniu ”noc ciemna” wpisuje się w życie każdego chrześcijanina, a szczególnie w życie codzienne. Dlaczego tak jest? Przede wszystkim z tego powodu, że podczas nocy sam Bóg oczyszcza nas i przemienia na głębokim poziomie naszego serca. To poziom, do którego sami nie jesteśmy w stanie dotrzeć.

To zasadnicza różnica między tzw. oczyszczeniem czynnym, (tym którego dokonujemy naszymi siłami) a biernym (którego dokonuje Bóg). Oczyszczenie bierne dotyczy głębi serca, podświadomości.

W najskrytszych zakamarkach naszego serca - jak wyjaśniał św. Jan od Krzyża - jest „tron”. A na nim wygodnie siedzi nasze „ja” i nie zamierza nikomu ustąpić miejsca. Jeśli zaprosimy tam Boga, to doświadczenie Jego miłości zintegruje nas wewnętrznie i stopniowo pozwoli zdetronizować nasze „ja”. Jeśli Bóg jest na swoim miejscu tzn. na tronie naszego serca i życia, to wszystko inne jest również na swoim miejscu.

Trzeba więc pozwolić „dać się przemieniać” przez Boga na Jego obraz. I to jest trudne bo nie jesteśmy do tego przyzwyczajeni. Człowiek podświadomie nie chce oddać inicjatywy Bogu. Nie chce, by Bóg działał w jego wnętrzu i przemieniał go. Nasze "ja" chce wyznaczyć kierunek naszemu życiu, chce zawsze mieć inicjatywę.

Dogłębne wewnętrzne nawrócenie to proces a zarazem jedno z ważniejszych zadań „nocy ciemnej”. Wymaga on gotowości do poświęcenia, zaparcia się samego siebie, ofiary.

- W jaki sposób możemy kroczyć poprzez „noc ciemną”? Kto jest naszym przewodnikiem na tej drodze?

- Przewodnikami jest pragnienie, tęsknota za Bogiem i przede wszystkich wiara, ciągle oczyszczana w „nocy ciemnej”.

Droga pozornej ciemności, pustki i nicości jest w istocie drogą poznania Boga. Jest to droga przebóstwienia dokonującego się w życiu codziennym - tu i teraz.

Paradoksalnie noc ciemna jest jakąś formą kontemplacji Boga, można by powiedzieć „kontemplacji ciemnej”. Rozwinięta szczególnie w tradycji wschodniej teologia negatywna tzw. teologia apofatyczna, ciągle wskazuje na to, że Bóg jest nieskończoną tajemnicą, jest nieskończenie inny od nas i od tego co nas otacza. O wiele więcej o Nim nie wiemy niż wiemy. Na drogę modlitwy kontemplacyjnej wkraczamy przez zachwyt i zauroczenie się Bogiem.

- Jak rozeznać czym jest „noc ciemna” a czym nie jest?

- Doświadczeniu „nocy” towarzyszy oschłość, bezradność, brak pewności, pokusy, załamania. By przetrwać ten rodzaj biernego oczyszczenia, konieczna jest stałość, ufność, zawierzenie Bogu, cierpliwość, wytrwałość, pokorna nadzieja.

Każdy człowiek przeżywa swój rodzaj nocy. Jest ona wcześniej czy później doświadczeniem każdego, kto pragnie pójść za Bogiem i prowadzić głębokie życie duchowe. Kto szuka bliskich relacji z Bogiem i tęskni za Nim, ten jej doświadczy.

Człowieka wtedy otacza niezmierzona światłość, którą odbiera się jako nieprzenikniętą ciemność. Jest to czas, gdy trudno odczuć obecność Boga, która naznaczona jest przede wszystkim milczeniem. Mamy wówczas doświadczenie nieobecności Boga.

- Czy istnieją różnice miedzy doświadczaniem „nocy ciemnej” a doświadczeniem depresji?

- Zarówno w depresji jak i w „ciemnej nocy” ludzie doświadczają własnej bezsilności, bezbronności, samotności, opuszczenia i wyobcowania. Czują się bezwartościowi, wewnętrznie odwróceni, winni i grzeszni. Przeżycie to jest przesycone lękiem, beznadziejnością i bezsensownością. Na tym jednak kończą się podobieństwa.

Lekką depresję można często pomylić z „acedią” (duchową depresją), nie z „nocą ciemną”. Istnieje zasadnicza różnica między depresją zwłaszcza głęboką, a „nocą ciemną”.

„Noc ciemna” jest poprzedzona duchowym doświadczeniem. Jest to przede wszystkim religijne doświadczenie ludzi pragnących Boga, którzy idą w Jego kierunku. Ból i cierpienie jest spowodowane brakiem odczuwalnego doświadczenia Bożej obecności. Tam gdzie jest autentyczna „noc ciemna”, tam jest prawdziwe doświadczenia duchowe. W sytuacji tej, mimo bólu, cierpienia, człowiek stawia czoła swojemu codziennemu życiu, nie zaniedbuje swoich obowiązków. Głęboka depresja, często ze względu na swój przebieg jest w stanie tak osłabić cały organizm człowieka, że jakakolwiek aktywność zawodowa czy rodzinna jest w zasadzie wykluczona.

Doświadczenie „nocy ciemnej” może osłabiać naszą aktywność zawodową, ale jej zupełnie nie wyklucza, jest to bowiem doświadczenie duchowe a nie choroba łącząca objawy psychiczne z fizjologicznymi.

Przykładem tego zjawiska było długotrwałe przeżywanie „nocy ciemnej” św. Matki Teresy, przy jednoczesnym, mocnym zaangażowaniu w pomoc potrzebującym i niezwykłą aktywność dotyczącą akcji charytatywnych jak i kierowania zgromadzeniem zakonnym.

Duchowe doświadczenie ma psychologiczne podstawy. Depresja wpływa na ludzką psychikę, podobnie jak szereg innych chorób np. cukrzyca, niedoczynność tarczycy itp. Nie ma jednak powodu by przeakcentować jej wymiar duchowy. Na depresję mogą cierpieć osoby religijne, podobnie jak chorują na inne różne choroby w tym i choroby psychiczne.

Depresję trzeba leczyć farmakologicznie i psychoterapeutycznie, bo prowadzi do zrujnowania psychiki i ciała, wyniszcza cały organizm, uniemożliwia radzenie sobie z codziennością.

Natomiast „Noc ciemna” poddaje w wątpliwość obraz własnej osoby, obraz Boga. Oczyszcza duchowo z różnych iluzji religijnych, jednak nie eliminuje z życia codziennego i nie prowadzi do długiej hospitalizacji.

Jednym z elementów, pozwalających odróżnić czy ktoś cierpi na depresję, czy przeżywa noc ciemną jest wewnętrzna wolność. Ciężkiej depresji towarzyszy apatia i wyczerpanie organizmu, pacjent opada z sił, czuje się wewnętrznie przymuszony czy zniewolony swym psychicznym stanem do smutku i beznadziei. Najbardziej niebezpieczny moment jest przy leczeniu farmakologicznym wtedy, gdy pacjent nabiera więcej sił fizycznych – pozostawiony bez opieki może zrealizować często występujące w tej chorobie myśli samobójcze.

W „nocy ciemnej” cierpienie wiąże się z wewnętrzną pustką i brakiem doświadczenia Boga. Jest to noc próby wiary czy nawet jej okresowej utraty. Nie czuje się, że Bóg w ogóle istnieje. Z braku doświadczania Boga wynika doświadczenie małości, grzeszności i słabości. Ma ono jednak inny wymiar niż postawy depresyjne, gdzie człowiek całkowicie widzi wszystko w czarnych kolorach, jest odcięty od siebie i od obecności drugiego człowieka, pełen rozpaczy.

Nawet pośrodku ciemnej nocy, można się czuć mimo wszystko wolnym. Pragnienie i tęsknota Boga są jednocześnie powodem olbrzymiego cierpienia jak i większej miłości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Bielsko-Biała: najstarsza bielska świątynia znowu w średniowiecznym blasku

2019-10-17 19:30

rk / Bielsko-Biała (KAI)

Zakończyły się prace konserwatorskie przy najstarszej na terenie Bielska-Białej, XIV-wiecznej świątyni pw. św. Stanisława BM. Dzięki przedsięwzięciu kościół uchroniono przed postępującym niszczeniem, ale i przywrócono do jego pierwotnego, średniowiecznego kształtu estetycznego. Podczas prac specjaliści odkryli fragmenty barwnej polichromii na wschodniej ścianie prezbiterium.

Silar / Wikipedia
Tryptyk ołtarzowy w kościele św. Stanisława

Radości nie ukrywa proboszcz parafii ks. Zygmunt Siemianowski. „To ważny dzień dla naszej wspólnoty. Świątynia była pęknięta w dwóch miejscach - od fundamentu po strop. Zahamowano dalszy proces niszczenia, przywrócono wygląd oryginalny” – dodał.

Właściciel firmy konserwatorskiej „AC Konserwacja Zabytków” Aleksander Piotrowski poinformował, że w wyniku prac usunięto cementowe tynki na świątyni. „Przywróciliśmy natomiast, o ile to jest dziś możliwe, we wszystkich wymiarach pierwotny aspekt technologiczny budowy tej świątyni, polegający na użyciu wapna gaszonego” – zaznaczył i zaznaczył, że zewnętrzna warstwa obiektu została pomalowana farbą wapienną.

Dzięki inwestycji konserwatorsko-budowlanej wykonane zostały m.in. takie prace jak: izolacja fundamentów kościoła, konserwacja więźby dachowej oraz zabezpieczenie stropu kościoła. Przywrócono nawiązujące do średniowiecza tynki na elewacjach zewnętrznych, które zostały niefortunnie pokryte w minionym wieku tynkami cementowymi. Ich obecność stanowiła zagrożenie dla bezcennych polichromii gotyckich i renesansowych zachowanych w prezbiterium i na łuku tęczowym we wnętrzu świątyni.

Zdaniem ks. dr. Szymona Tracza, konserwatora architektury i sztuki sakralnej diecezji bielsko-żywieckiej, prawdziwą sensacją było odkrycie fragmentów barwnej polichromii na wschodniej ścianie prezbiterium. Historyk sztuki z UPJPII i przypomniał, że na ziemiach polskich na zewnątrz budowli zachowało się bardzo mało średniowiecznych wypraw tynkarskich i dekoracji malarskich.

Zabiegi konserwatorskie związane były z projektem „Stare Bielsko – odNowa – prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane w zabytkowym kościele św. Stanisława BM dla utworzenia nowej oferty kulturalnej regionu”. Jego realizacja stała się możliwa dzięki funduszom z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego, wkładu własnego parafii oraz wydatnej pomocy Urzędu Miasta Bielska-Białej. Koszt realizacji projektu wyniósł ponad 2 miliony złotych.

Gotycki kościół św. Stanisława wybudowano w drugiej połowie XIV w. Został ufundowany przez księcia cieszyńskiego Przemysława I Noszaka. To najstarszy obiekt na terenie miasta. W kościele oprócz imponującego, późnogotyckiego tryptyku z początku wieku XVI, przypisywanego Mistrzowi Rodziny Marii, znajdują się m.in. portale z 1380 roku, drzwi z zakrystii do prezbiterium z 1500 r., gotyckie polichromie.

Świątynia pełniła funkcję kościoła parafialnego dla miasta Bielska i wsi Bielsko do 1447 r. Wówczas stała się kościołem filialnym parafii św. Mikołaja w Bielsku. W 1953 r. została erygowana parafia św. Stanisława w Starym Bielsku. Od 1992 r. parafia należy do diecezji bielsko-żywieckiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem