Reklama

Opowieść o Chince, która przyjęła chrzest

Krystyna Man Li Szczepańska jest Chinką. Utalentowaną i znaną pianistką. Mieszka w Krakowie wspólnie z mężem - Janem Piotrem Szczepańskim i córeczkami; Awaz Lilą i Mirandą Konstancją. W 2009 r. przyjęła sakrament chrztu

Niedziela małopolska 15/2012

Gdy zadzwoniłam do państwa Szczepańskich, okazało się, że zdecydowana większość rodziny właśnie wojażuje. - Żona wyjechała wspólnie z naszymi córeczkami i swoją mamą do Pekinu - wyjaśnił Jan P. Szczepański. - Została zaproszona przez Centralną Chińską Telewizję, dla której nagrywa program muzyczny. Później Man Li powie, że na koncerty często wyjeżdża w towarzystwie rodziny.

Przyjechała studiować

Przed laty przybyła do Polski, aby studiować w Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Jej profesorami byli m.in.: Andrzej Dutkiewicz, Janusz Grobelny, Maria Stojek-Kot i Kazimierz Gierżod. Potem poznała męża. - To było w kwietniu 2003 r. - wspomina Man Li. - Uczestniczyłam w koncercie z okazji międzynarodowej konferencji zorganizowanej pod patronatem Prezydenta i Premiera RP w Warszawie. Występowałam wraz z koleżankami z Mongolii, Korei i Japonii jako jedyna Chinka z utworami Chopina i utworem chińskim. - Man Li grała Poloneza op. 70 nr 2 oraz utwory chińskie w taki sposób, że porwała moje serce - wspomina Jan P. Szczepański. -Wyróżniała się niezwykle żywym temperamentem i żywiołową, wyrazistą interpretacją muzyki.
Gdy pytam, co wpłynęło na decyzję o zmianie wyznania, Man Li wyjaśnia: - Moja mama Li Shuyi jest chrześcijanką. To z nią chodziłam w Chinach do kościoła i chciałam przyjąć chrzest. Gdy przyjechałam do Polski, serdecznie zajęła się mną najpierw moja profesor w AMFC Maria Stojek-Kot. Kupiła mi książeczkę do modlitwy i zaprowadziła do proboszcza w parafii św. Augustyna. Już wtedy przed każdym ważnym wydarzeniem modliłam się. Gdy pianistka zamieszkała w Krakowie, dzięki rekomendacji ze strony ks. inf. Jerzego Bryły, opiekuna artystów, trafiła na przygotowania do chrztu organizowane dla dorosłych w kościele św. Marka. Tam uczyła się przez 2 lata pod kierunkiem s. Emilii, s. Alicji oraz s. Adelajdy. - Żona ambitnie podeszła do tych przygotowań - wspomina Jan P. Szczepański. - Dużo czytała i dyskutowała z siostrami. Myślę, że chciała także przez naukę religii zbliżyć się do mnie. Z czasem, gdy poznawała zasady wiary katolickiej, przeważała chęć bliższego poznania Boga, a to dodawało jej sił w trudnych latach studiów.

Reklama

Otrzymała nowe imię

11 kwietnia 2009 r. Man Li przyjęła chrzest w katedrze na Wawelu i otrzymała imię Krystyna. - Ten dzień będę pamiętać przez całe życie - mówi. - Biały habit, zapalone świece, pełno ludzi. Procesja wokół katedry z rodzicami chrzestnymi. Ja dumna z tego faktu, że chrzest i bierzmowanie otrzymuję z rąk kard. Stanisława Dziwisza! Widziałam radość na twarzy męża i mamy. Krystyna Man Li przyznaje, że rodzice, a szczególnie mama, cieszyli się z jej chrztu i przyjęcia jej do wielkiej rodziny Kościoła katolickiego.
Jan P. Szczepański mówi, że chrzest miał wpływ na życie żony. - Na pewno zmiana wyznania w dorosłym życiu jest trudna - stwierdza. - Ale Krysia po przyjęciu chrztu wprowadza w życie nauki wyniesione z katechez. Starała się, i nadal tak jest, być dobrą żoną i najlepszą matką dla naszych dzieci.
Koncertująca w Polsce, Chinach oraz w wielu krajach Europy Man Li przyznaje, że nikt w pierwszej ojczyźnie nie czyni jej wyrzutów z powodu zmiany nazwiska czy wyznania. - Dodanie polskiego nazwiska pomaga mi w Chinach, bo traktowana jestem jako ta, której się powiodło za granicą w tak trudnej dziedzinie, jak klasyczna muzyka fortepianowa - wyjaśnia. - Czasem odczuwałam, że niektórzy moi koledzy zazdrościli mi, że wyjechałam do Europy, ale i podziwiali. Natomiast reprezentujący starsze pokolenie koledzy mego ojca są raczej niezadowoleni z tego, że wyszłam za obcokrajowca. Oni uważają, że Chiny są najlepsze i tam byłoby mi lepiej i łatwiej robić karierę.

Czuje się Polką

Krystyna Man Li Szczepańska odnajduje się w polskiej tradycji. Polubiła nasze zwyczaje. - Już na długo przed Wielkanocą mówimy o świętach, przygotowujemy się do nich - przyznaje. - Zachowujemy się jak dzieci. Uwielbiamy malowanie pisanek. Przygotowujemy także osobny, przeznaczony dla ubogich, koszyk, który pozostawiamy w świątyni Bożej. W Wielką Sobotę ubrana w strój krakowski Awaz Lila dumnie paraduje ze święconym do kościoła. Mąż utalentowanej pianistki dodaje, że Krysia uwielbia polską kuchnię, że potrawy i ciasta na święta przygotowuje, korzystając z pomocy swej mamy oraz... pięcioletniej córeczki.
Jan P. Szczepański przyznaje, że czuje się jak mąż swojej żony. - To ona jest tą sławną, rozpoznawaną w mediach w Europie i Azji królową fortepianu, oczarowującą swoim talentem i dynamiką gry międzynarodową widownię na scenach świata… A utalentowana chińska pianistka spod Wawelu dodaje: - Jestem dumna, że należę do Kościoła katolickiego. Dla mnie to oznacza, że stałam się prawdziwą Polką - sercem i duszą. Przybliżenie do Boga daje mi siłę i nadzieję na spełnienie marzeń. Prosiłam Boga o drugie dziecko i zostałam wysłuchana. W grudniu na świat przyszła nasza druga córka. To największy prezent mikołajkowy. Kochamy z mężem dzieci i chcemy, by Bóg dał nam kolejne. Nigdy nie czuję, żeby one były jakimkolwiek obciążeniem. Dzieci są naszym szczęściem!

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kalwaria Pacławska: coraz więcej łask za pośrednictwem o. Wenantego Katarzyńca

2020-03-29 21:55

[ TEMATY ]

o. Wenanty Katarzyniec

www.wenanty.pl

O. Wenanty Katarzyniec, w tle kościół w Czyszkach, miejsce pracy o. Wenantego

- Po przeniesieniu doczesnych szczątków Sługi Bożego do kościoła, wiele osób zaczęło doznawać ogromu łask za jego przyczyną – powiedział kustosz sanktuarium w Kalwarii Pacławskiej o. Krzysztof Hura na zakończenie Dni Modlitw o beatyfikację o. Wenantego Katarzyńca. Centralnej Mszy św. przewodniczył abp Adam Szal. Ze względu na ograniczenia związane z epidemią, obchody były w całości transmitowane w internecie.

W homilii abp Szal przypomniał jak wielkim szacunkiem i nabożeństwem darzył Eucharystię o. Wenanty. Mówił o jego posłudze ministranckiej, życiu szkolnym, kleryckim i kapłańskim. Zwrócił uwagę, że jeśli tylko mógł, o każdej pełnej godzinie spieszył przed Najświętszy Sakrament.

– Kiedy został skierowany do parafii Czyszki koło Lwowa, również tam dał się poznać jako kapłan Eucharystii. W opinii, która została napisana przez ojca Karola, jest ukazany jako człowiek zjednoczony z Bogiem właśnie przez Eucharystię. Nic więc dziwnego, że władze zakonne, doceniając szlachetną postawę ojca Wenantego, stosunkowo młodego zakonnika obrały za mistrza nowicjatu – mówił kaznodzieja.

Metropolita przemyski podkreślił, że o. Katarzyniec żył Eucharystią, według słów zapisanych w swoich notatkach: „Chrystus utajony w ołtarzu jest najlepszym naszym przyjacielem. Tutaj, pod postacią chleba, Pan Jezus zostaje z nami ustawicznie dzień i noc, nigdy nas nie opuszcza. Tutaj z Chrystusem najściślej się jednoczymy, tutaj siłę czerpiemy przeciw pokusom, tu pociechę znajdujemy w cierpieniach naszych”.

Hierarcha stwierdził, że słowa te są aktualne także w obecnej sytuacji i zachęcał do szukania pocieszenia u Pana Boga. Zachęcał, aby mimo ograniczeń i stosując się do nakazów, wstępować do kościołów na osobistą adorację. Przypomniał też, że w razie braku możliwości spowiedzi, można wzbudzić w sobie żal doskonały, „porządkując swoje życie i serce, z postanowieniem, że najszybciej, gdy to będzie możliwe, skorzystamy z sakramentalnego pojednania z Panem Bogiem”.

Dni modlitw o beatyfikację o. Katarzyńca rozpoczęły się w piątek wieczorem, a kontynuowane były w sobotę i w niedzielę. W programie znalazły się nabożeństwa, konferencja i Msza św. Wszystkie te wydarzenia były transmitowane m.in. na antenie Radia FARA oraz w formie wideo na radiowym kanale YouTubie i Facebooku oraz na stronie kalwaryjskiego sanktuarium.

Sługa Boży o. Wenanty Katarzyniec był franciszkaninem konwentualnym. Urodził się 7 października 1889 r. w Obydowie koło Lwowa, a na chrzcie otrzymał imię Józef. Pochodził z ubogiej wiejskiej rodziny. Zmarł na gruźlicę płuc 31 marca 1921 r. w Kalwarii Pacławskiej. 26 kwietnia 2016 r. papież Franciszek wyraził zgodę na publikację dekretu o heroiczności cnót Sługi Bożego o. Wenantego, co formalnie zakończyło proces beatyfikacyjny. Po tym doczesne szczątki o. Wenantego przeniesiono do nawy bocznej kościoła w Kalwarii Pacławskiej.

CZYTAJ DALEJ

Odpusty dla wiernych w sytuacji pandemii

2020-03-31 19:40

[ TEMATY ]

odpust

koronawirus

pandemia

pl.wikipedia.org/Penitencjaria Apostolska

DEKRET PENITENCJARII APOSTOLSKIEJ ODNOŚNIE PRZYZNANIA SPECJALNYCH ODPUSTÓW DLA WIERNYCH W OBECNEJ SYTUACJI PANDEMII, 20.03.2020 R.

PENITENCJARIA APOSTOLSKA

DEKRET

Wiernym dotkniętym chorobą zakaźną spowodowaną Covid-19, powszechnie znaną jako koronawirus, a także pracownikom służby zdrowia, członkom rodzin i wszystkim tym, którzy w jakimkolwiek charakterze, także poprzez modlitwę, opiekują się nimi, udziela się daru specjalnych odpustów.

„Weselcie się nadzieją! W ucisku bądźcie cierpliwi, w modlitwie – wytrwali” (Rz 12, 12). Słowa napisane przez św. Pawła do Kościoła w Rzymie rozbrzmiewają w całej historii Kościoła i ukierunkowują myśli wiernych w obliczu wszelkich cierpień, chorób i nieszczęść.

Obecna chwila, w której cała ludzkość zagrożona niewidzialną i podstępną chorobą, która od pewnego czasu stała się częścią życia każdego człowieka, naznaczona jest dzień po dniu dręczącymi obawami, nowymi niepewnościami, a przede wszystkim powszechnym cierpieniem fizycznym i moralnym.

Kościół, idąc za przykładem swego Boskiego Mistrza, zawsze troszczył się o chorych. Jak wskazał św. Jan Paweł II, sens ludzkiego cierpienia jest dwojaki: „Jest nadprzyrodzony, ponieważ zakorzenia się w Boskiej tajemnicy Odkupienia świata. Jest równocześnie głęboko ludzki, ponieważ człowiek odnajduje w nim siebie, swoje człowieczeństwo, swoją godność, swoje posłannictwo” (List apostolski Salvifici Doloris, 31).

Również papież Franciszek w tych ostatnich dniach okazał swoją ojcowską bliskość i ponowił swoje zaproszenie do nieustannej modlitwy za chorych na koronawirusa.

Aby wszyscy ci, którzy cierpią z powodu Covid-19, właśnie w tajemnicy tego cierpienia odkryli na nowo „samo odkupieńcze cierpienie Chrystusa” (tamże, 30), Penitencjaria Apostolska, ex auctoritate Summi Pontificis, ufając słowu Chrystusa Pana i uznając w duchu wiary, że obecną epidemię należy przeżywać w duchu osobistego nawrócenia, udziela daru odpustów zgodnie z następującym zarządzeniem.

Udziela się odpustu zupełnego wiernym cierpiącym na koronawirusa, którzy podlegają kwarantannie na polecenie władz sanitarnych w szpitalach lub we własnych domach, jeśli w duchu oderwanym od jakiegokolwiek grzechu, zjednoczą się duchowo poprzez środki masowego przekazu z celebracją Mszy Świętej, odmawianiem Różańca Świętego, pobożnej praktyki Drogi Krzyżowej lub innych form pobożności, a przynajmniej odmówią Wyznanie Wiary, Modlitwę Pańską i pobożne wezwanie do Najświętszej Maryi Panny, ofiarując tę próbę w duchu wiary w Boga i miłości wobec swoich braci i sióstr, z wolą wypełnienia zwykłych warunków (spowiedź sakramentalna, komunia eucharystyczna i modlitwa w intencji Ojca Świętego) tak szybko, jak będzie to możliwe.

Pracownicy służby zdrowia, członkowie rodzin i wszyscy ci, którzy za przykładem Dobrego Samarytanina, narażając się na ryzyko zarażenia, opiekują się chorymi na koronawirusa według słów Boskiego Odkupiciela: „Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich” (J 15, 13), otrzymają ten sam dar odpustu zupełnego na tych samych warunkach.

Ponadto, Penitencjaria Apostolska udziela odpustu zupełnego na tych samych warunkach z okazji obecnej epidemii światowej nawet tym wiernym, którzy ofiarują nawiedzenie Najświętszego Sakramentu, lub Adorację Eucharystyczną, lub lekturę Pisma Świętego przez co najmniej pół godziny, lub odmówienie różańca świętego, lub pobożne odprawienie Drogi Krzyżowej, lub odmówienie Koronki do Miłosierdzia Bożego, w intencji przebłagania Boga Wszechmogącego o koniec epidemii, ulgę dla tych, którzy cierpią i zbawienie wieczne dla tych, których Pan powołał do siebie.

Kościół modli się za tych, którzy nie mogą przyjąć sakramentu namaszczenia chorych i wiatyków, powierzając Bożemu miłosierdziu wszystkich i każdego z osobna na mocy komunii świętych i udziela wiernym odpustu zupełnego w chwili śmierci, pod warunkiem, że byli należycie dysponowani i zwykle za życia modlili się (w tym przypadku Kościół zastępuje trzy zwyczajowe warunki). W celu uzyskania tego odpustu zaleca się używanie krucyfiksu lub krzyża (por. Enchiridion indulgentiarum, nr 12).

Niech Najświętsza Maryja Panna, Matka Boga i Kościoła, Uzdrowienie Chorych i Wspomożycielka Wiernych, nasza Orędowniczka, pomoże cierpiącej ludzkości, oddalając od nas zło tej pandemii i wyjednując nam wszelkie dobro niezbędne dla naszego zbawienia i uświęcenia.

Niniejszy dekret jest ważny niezależnie od wszelkich przepisów stanowiących inaczej.

W Rzymie, w siedzibie Penitencjarii Apostolskiej, 19 marca 2020 roku.

Kard. Mauro Piacenza

Penitencjarz Większy

Ks. Prał. Krzysztof Nykiel

Regens

CZYTAJ DALEJ
E-wydanie
Czytaj Niedzielę z domu

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję