Reklama

20. rocznica diecezji

Niedziela legnicka 15/2012

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

REDAKCJA: - W bieżącym roku, 25 marca, minęła 20. rocznica ustanowienia przez błogosławionego już dziś papieża Jana Pawła II diecezji legnickiej. Czym ta diecezja wyróżnia się od innych?

BP STEFAN CICHY: - Można wymienić kilka takich wyróżników:
- diecezjalne sanktuarium Maryjne w Krzeszowie, w którym przechowywany jest najstarszy obraz Maryjny w Polsce noszący tytuł Matki Bożej Łaskawej;
- położenie - to jedyna diecezja w Polsce, która sąsiaduje z czterema diecezjami zagranicznymi: dwoma z Czech i dwoma z Niemiec; to daje możliwość częstszych kontaktów z sąsiadami, z czego aktywnie korzystamy;
- ludność - którą tworzą napływowi po II wojnie światowej mieszkańcy dawnych Kresów Wschodnich, ale także z np. terenów byłej Jugosławii. Co prawda dziś te różnice się wyrównują, ale jeszcze je spotykamy w kultywowaniu tradycji i zwyczajów;
- dość znacząca jest w diecezji obecność wiernych z Kościoła greckokatolickiego i wyznawców prawosławia;
- w czasie pobytu wojsk radzieckich w latach 1845-1993 nazywano Legnicę Małą Moskwą, a do dziś w pamięci ludzi pozostało, że np. składy pociągów na legnickim dworcu PKP miały tabliczki: Moskwa-Legnica-Moskwa);
- bogactwo kulturowe - na terenie diecezji znajduje się ok. 700 obiektów zabytkowych w postaci kościołów, kaplic i innych zabudowań.

- Jakie najważniejsze wydarzenia można by przypomnieć z dotychczasowej historii diecezji?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Niewątpliwie najważniejszym wydarzeniem w historii diecezji była wizyta apostolska papieża Jana Pawła II, który przybył do Legnicy na zaproszenie pierwszego Biskupa Legnickiego 2 czerwca 1997 r. i spotkał się z ponad 300-tysięczną grupą wiernych. Podczas tego spotkania skierował do słuchaczy bardzo ważną homilię na temat pracy, a także ukoronował obraz Matki Bożej Łaskawej z Krzeszowa. Dla uczczenia pobytu Ojca Świętego w naszym mieście grupa katolików świeckich urządziła Legnicki Rok Jana Pawła II, który trwał od pierwszej rocznicy przejścia Papieża do Domu Ojca (2 kwietnia 2006) do dziesiątej rocznicy wizyty papieskiej (2 czerwca 2007). W ciągu tych miesięcy odbywała się refleksja nad encyklikami Jana Pawła II połączona z jakimś wydarzeniem artystycznym (koncert, film).
Drugim ważnym wydarzeniem było utworzenie struktur diecezjalnych: Caritas diecezjalnej, Legnickiej Kurii Biskupiej, Wyższego Seminarium Duchownego, Kapituły katedralnej i Sądu Kościelnego.
Trzecim ważnym wydarzeniem jest zwołany przed pięciu laty przez obecnego Biskupa Legnickiego I Synod diecezjalny, który kończy obrady w przeddzień dwudziestej rocznicy ustanowienia diecezji.
Kolejnym ważnym wydarzeniem były pierwsze w katedrze legnickiej święcenia biskupie. Otrzymał je 31 stycznia 2009 r. ks. dr Marek Mendyk, biskup pomocniczy tej diecezji.
Ponadto wyliczyć należy liczne peregrynacje wizerunków Maryjnych, oraz relikwii Świętych po parafiach diecezji, które przyczyniły się do ożywienia pobożności wiernych. Do tych wydarzeń można też zaliczyć podjętą przez pierwszego Biskupa Legnickiego i kontynuowaną przez jego następcę renowację zespołu klasztornego w Krzeszowie, co stało się możliwe dzięki pozyskaniu środków unijnych.
Ważną sprawą i wydarzeniem jest duszpasterstwo niepełnosprawnych w diecezji: w okresie Narodzenia Pańskiego odbywają się w kilku miejscach spotkania integracyjne, a w pierwszą sobotę września ma miejsce pielgrzymka osób niepełnosprawnych do Krzeszowa. Należy tu również wspomnieć dwa Kongresy Osób Niepełnosprawnych Diecezji Legnickiej (1999 i 2009).
Do ważnych wydarzeń należy zaliczyć trzy Marsze dla Życia, w których wzięło udział 2-3 tys.osób i aktualnie trwającą akcją modlitewną „40 Dni dla Życia”.

- Mówiąc o kończącym się I Synodzie warto przypomnieć, dlaczego został zwołany, jaką podjął tematykę i jakie są jego owoce.

- W dekrecie z 28 czerwca 2007 r. zaznaczyłem, że Synod został zwołany „w celu wytyczenia głównych linii działalności duszpasterskiej, ujednolicenia sprawowania obrzędów liturgicznych oraz ustanowienia kościelnego prawa partykularnego, z zachowaniem norm Kodeksu prawa kanonicznego i zaleceń Stolicy Apostolskiej”. Rozpoczęcie Synodu nastąpiło 16 października 2007 r., a jego hasłem są słowa: „Przypatrzmy się powołaniu naszemu”.
W 10 komisjach synodalnych omawiano wszystkie dziedziny życia diecezji dotyczące nauczania, uświęcania i działalności duszpasterskiej.
Owocem obrad Synodu jest najpierw ożywienie w wielu parafiach zainteresowania życiem Kościoła lokalnego oraz aktywność duchowieństwa i wiernych świeckich angażujących się w prace Synodu. Widzialnym owocem są powstałe dokumenty, w skład których wchodzą nowe regulaminy, statuty czy instrukcje. Owocem dalszym powinna być realizacja postanowień Synodu.

Reklama

- Wśród komisji synodalnych dla nas bardzo ciekawa była Komisja ds. Mediów. Postawiła ona sobie ważne pytanie: Jak pisma katolickie są użyteczne w dziele ewangelizacji diecezji legnickiej. Czy komisja, według Księdza Biskupa, spełniła swoje zadanie?

- Synodalna Komisja ds. Mediów zajmowała się problematyką mediów obecnych i dostępnych na terenie diecezji. W końcowym opracowaniu tej komisji jest też passus poświęcony pismom katolickim. Niewątpliwie doceniona jest ważność prasy katolickiej w dziele ewangelizacji, tak jak i pozostałych mediów, lecz z przedstawionych danych wynika, że nasze edycje diecezjalne tygodników katolickich („Niedziela”, „Gość Niedzielny”) łącznie docierają do około 1-2%, mieszkańców diecezji. Ta sytuacja związana jest niewątpliwie z ogólnym kryzysem czytelnictwa, ale też stawia nam zadanie, aby bardziej w parafiach zadbać o propagowanie prasy katolickiej.
Cieszy fakt, że oprócz wspomnianych tygodników, niektórzy księża proboszczowie indywidualnie dbają o dostępność także innych tytułów prasy katolickiej, adresowanych do dzieci, młodzieży i dorosłych. Kilkanaście parafii wydaje też swoje gazetki parafialne.
Lepiej kształtuje się sytuacja na rynku mediów elektronicznych i dostępu do Internetu, co pokazuje, że obecnie czytelnictwo przenosi się w tym kierunku. Świadczy o tym rosnąca liczba odwiedzających strony internetowe związane z naszą diecezją.
Uważam, że wspomniana komisja dobrze spełniła zlecone jej zdania.

- Czy są jeszcze jakieś dziedziny życia diecezji, które stają się wyzwaniem dla Księdza Biskupa?

- Są to różne dziedziny. Najpierw wymienię troskę o pogłębienie wiedzy religijnej wśród diecezjan: pogłębi się tę wiedzę przez szkolnictwo, stąd konieczność utworzenia większej liczby szkół katolickich, oraz przez czytelnictwo prasy katolickiej, dlatego trzeba będzie nadal zachęcać do tego dorosłych i młodzież. Przyszłość diecezji zależy od rodzin, stąd trzeba troski o życie chrześcijańskie w rodzinach. Młodzież jest nadzieją Kościoła, dlatego więcej troski trzeba będzie poświęcić duszpasterstwu młodzieży. Wyzwaniem jest także lepsza działalność Rad parafialnych oraz ruchów i stowarzyszeń katolickich.

- Czego można życzyć na dalsze lata pracy diecezji?

- Można na pierwszym miejscu życzyć Bożego błogosławieństwa dla realizacji postanowień I Synodu Diecezji Legnickiej, aby diecezjanie lepiej Chrystusa poznali, kochali i naśladowali. W modlitwie po Komunii formularza mszalnego za Kościół diecezjalny jest prośba o udzielanie mu nieustannie Bożej pomocy, „aby w nim trwała aż do końca: prawdziwa wiara, świętość życia, braterska miłość i duch modlitwy”. Można więc życzyć, aby spełniły się te słowa poprzez liczniejszy udział wiernych w niedzielnej Eucharystii, rozwój ruchu adoracji Najświętszego Sakramentu, poprzez rodziny Bogiem silne, dobre i liczne powołania do kapłaństwa i życia zakonnego oraz poprzez prężną działalność ruchów i stowarzyszeń oraz szkół katolickich. Można też życzyć, aby nadal istniała możliwość i konserwacji zabytkowych obiektów sakralnych.

2012-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

W 19. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II spotkajmy się przy Franciszkańskiej 3

2024-03-27 11:37

[ TEMATY ]

św. Jan Paweł II

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

W 19. rocznicę śmierci św. Jana Pawła II — jak co roku — Archidiecezja Krakowska zaprasza do udziału w wydarzeniach, które organizowane są przy Franciszkańskiej 3. Towarzyszy im hasło „Wdzięczni”.

Wieczorne spotkania 2 kwietnia pod najsłynniejszym oknem w Krakowie na stałe wpisały się już w kalendarz Kościoła krakowskiego. Co roku wierni wraz ze swoimi duszpasterzami gromadzą się przy Franciszkańskiej 3, aby dziękować Bogu za dar życia Karola Wojtyły i pokazać, że — mimo upływu lat — pamiętają.

CZYTAJ DALEJ

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia

2024-03-26 09:42

[ TEMATY ]

koncert pasyjny

Mat.prasowy/Pasja

Roxie Węgiel

Roxie Węgiel

Już 29.03.2024r. na antenie głównej Polsatu o godzinie 20:00 będzie miała miejsce emisja wyjątkowego widowiska. „Pasja. Misterium Męki Pańskiej” to program muzyczny, na który składa się rejestracja 12 pieśni pasyjnych w wykonaniu znanych polskich artystów m.in. Roksany Węgiel, dla której udział w tym wydarzeniu będzie osobistym przeżyciem.

Ilustracją dla występujących artystów będą fragmenty Misterium Męki Pańskiej odegrane w przepięknej scenerii Dróżek Kalwaryjskich przez braci z klasztoru Ojców Bernardynów i wiernych, którzy zwyczajowo biorą udział w tych corocznych celebracjach na Dróżkach Kalwarii Zebrzydowskiej. Misterium opisuje pojmanie, osądzenie, drogę krzyżową i ukrzyżowanie Jezusa i jest co roku odgrywane w Wielkim Tygodniu w Kalwarii Zebrzydowskiej, a jego tradycja sięga początków XVII wieku.

CZYTAJ DALEJ

Zaproszenie dla mnie: Bierz i jedz, pij, abyś żył

2024-03-28 06:16

[ TEMATY ]

Wielki Post

rozważania

rozważanie

Adobe.Stock.pl

W czasie Wielkiego Postu warto zatroszczyć się o szczególny czas z Panem Bogiem. Rozważania, które proponujemy na ten okres pomogą Ci znaleźć chwilę na refleksję w codziennym zabieganiu. To doskonała inspiracja i pomoc w przeżywaniu szczególnego czasu przechodzenia razem z Chrystusem ze śmierci do życia.

Jezus spożywa ze swoimi uczniami ostatnią wieczerzę. Wie, że to, co teraz im mówi, za chwilę stanie się rzeczywistością – Jego Ciało zostanie wydane i Krew przelana w piątek, w czasie zabijania w świątyni baranków paschalnych. Wypowiada słowa, które odtąd będą powtarzane w czasie każdej Mszy św.: „Bierzcie i jedzcie, to jest Ciało Moje… bierzcie i pijcie, to jest Moja Krew”. „Ile razy bowiem będziecie jeść ten chleb i pić z tego kielicha, będziecie ogłaszać śmierć Pana, aż przyjdzie” (1 Kor 11, 26), dodaje św. Paweł Apostoł. Mogę te słowa przyjąć jako zaproszenie dla mnie: Bierz i jedz, pij, abyś żył. „Jeśli nie będziecie spożywali ciała Syna Człowieczego i pili Jego krwi, nie będziecie mieli życia w sobie. Kto spożywa moje ciało i pije moją krew, ma życie wieczne, a Ja wskrzeszę go w dniu ostatecznym” (J 6, 53n). Takie to proste i takie trudne jednocześnie… Tajemnica Bożej miłości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję