Reklama

W obronie życia

Piotr Lorenc
Edycja sosnowiecka 15/2012

Dzień Świętości Życia obchodzony jest od kilkunastu lat w odpowiedzi na apel Jana Pawła II. Ojciec Święty zachęcał, by tego dnia rozbudzać w naszych sumieniach „wrażliwość na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i w każdej kondycji”. Tak też było podczas tegorocznej Eucharystii celebrowanej przez bp diecezji sosnowieckiej Grzegorza Kaszaka w bazylice Matki Bożej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. Transmisję nabożeństwa przeprowadziło Radio Maryja i Telewizja Trwam

Spotkanie poprzedziła audycja słowno-muzyczna pt. „W obronie życia - z wielkiego dziedzictwa bł. Jana Pawła II” w wykonaniu młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych z parafii pw. NMP Anielskiej Pani Dąbrowy Górniczej. Młodzież przygotowali: ks. Rafał Madeja i ks. Andrzej Mróz, natomiast o historii bazyliki opowiedział ks. kan. Andrzej Stasiak - kustosz świątyni. Warto zaznaczyć, że podczas Mszy św. blisko 150 osób przystąpiło do Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Liturgię ubogacił chór mieszany z parafii MB Anielskiej w Dąbrowie Góniczej i Podwyższenia Krzyża Świętego w Sosnowcu oraz solistka Bożena Grudzińska-Kubik. Modlitewne spotkanie zakończył Różaniec prowadzony przez ks. kan. Józefa Ośródkę, proboszcz parafii pw. Nawiedzenia NMP w Sosnowcu.
- W tym roku obchodzimy 100-lecie poświęcenia kościoła Matki Bożej Anielskiej. Może nie jest to dla nas najważniejsza data, ale patrząc na dzieje tej ziemi - Zagłębia Dąbrowskiego, nasza świątynia ma swój szczególny wymiar. I chyba dlatego zaraz na początku XX wieku kościół otrzymał tytuł bazyliki - przypomniał ks. Andrzej Stasiak. I dodał: - Jubileusze dobrze jest obchodzić, bo w ten sposób wspominamy tych, którzy żyli przed nimi, którzy budowali tę rzeczywistość. Ale jubileusze obchodzimy nie tylko, by wspominać. Mamy na nowo ożywiać pamięć i wiarę, że ci, którzy kładli podwaliny pod mury tej świątyni myśleli również i o nas. Nasza świątynia jest sercem Zagłębia, tego, które kiedyś było naznaczone kominami hut i fabryk, wieżami wyciągowymi kopalń. Dziś na terenie Zagłębia istnieje jedna kopalnia węgla kamiennego. Jedyne, co pozostało, to samotne szyby, które przypominają o bogactwie tej ziemi, o pracy naszych przodków - przekonywał kustosz bazyliki. Ks. Stasiak zaprosił także słuchaczy Radia Maryja i widzów Telewizji Trwam do odwiedzenia bazyliki, gdyż znajduje się ona na szlaku łączącym dwa wielkie centra duchowe - Jasną Górę i Łagiewniki.
W homilii bp Grzegorz Kaszak podkreślił, że aborcja jest zawsze zabójstwem dokonanym na maleńkim, bezbronnym i niewinnym dziecku przed jego urodzeniem. - Przeraża nas to, jak człowiek może być okrutny. Tym bardziej, że chodzi o osoby bardzo sobie bliskie, jak to jest w przypadku matki i dziecka. Kaznodzieja wyraził zdumienie, że w niektórych polskich mediach lansuje się poglądy, z których wynika, że aborcja to nic złego. - Mamy do czynienia z kolejnym posiewem cywilizacji śmierci. Sumienie można co prawda zagłuszyć, dzieje się tak na skutek stopniowego przyzwyczajenia do grzechu, choć nigdy nie można go całkowicie stłumić - przekonywał bp Grzegorz. Sosnowiecki Ordynariusz przyznał, że wiele Polek w okresie komunizmu, pod wpływem ustawy aborcyjnej, dopuściło się strasznego czynu zabicia własnego dziecka. - Kościół jednak wie jak wiele czynników mogło wpłynąć na tę decyzję i nie wątpi, że w wielu przypadkach była to decyzja dramatyczna. Zapewne rana w sercach kobiet jeszcze się nie zabliźniła. Dlatego zaapelował, by kobiety, które dokonały aborcji, nie ulegały zniechęceniu: - Starajcie się zrozumieć to doświadczenie i zinterpretować je w prawdzie. Otwórzcie się na pokutę. Ojciec wszelkiego miłosierdzia czeka na was, by ofiarować wam swoje przebaczenie i pokój w sakramencie pojednania.

Romuald Lipko prosi o modlitwę

2019-07-11 08:31

Romuald Lipko, jeden z najważniejszych twórców Polskiej muzyki rozrywkowej ostatniego półwiecza, kreator drogi muzycznej Budki Suflera, nasz przyjaciel, walczy z chorobą nowotworową - brzmi treść oświadczenia na profilu zespołu.

Archiwum Zespołu

Kilka tygodni temu postawiono wstępną diagnozę. Następnie Romek przebywał w warszawskim szpitalu przy Banacha, a ostatnie dwa tygodnie w klinice w Magdeburgu. To jedyne miejsce na świecie, gdzie podejmuje się walkę z tego typu nowotworami. W Lublinie, Kazimierzu, Warszawie i Magdeburgu byliśmy z nim w stałym kontakcie. Przedwczoraj wróciliśmy z niemieckiej kliniki. Nie nam muzykom relacjonować działania medycyny na najwyższym poziomie, ale zrozumieliśmy jedno. Jest realna szansa zwycięstwa w tej jakże trudnej walce, a stan ducha naszego kolegi jest czynnikiem niezwykle ważnym.

Jeśli Jego rozmowa z kimś z nas była lub jest możliwa, to Romek najchętniej mówi o nowych piosenkach, jesiennych koncertach i nowoczesnych aranżacjach. Mając świadomość swojej dolegliwości planuje i marzy…

Zwracamy się z prośbą do wszystkich, którym piosenki Romka sprawiły kiedykolwiek radość o choćby malutki, ale szczery gest wsparcia, o króciutką, życzliwą myśl, o pełne uśmiechu wspomnienie samego siebie słuchającego Jego muzyki… - proszą przyjaciele z zespołu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Święta szata

2019-07-16 20:50

Beata Pieczykura

W klasztorze pw. Miłosierdzia Bożego w Częstochowie w uroczystość Najświętszej Maryi Panny z Góry Karmel, 16 lipca, Mszy św. przewodniczył oraz homilię wygłosił bp Andrzej Przybylski.

Beata Pieczykura/Niedziela
Zobacz zdjęcia: Święta szata

Do licznie zebranych powiedział: – Czas ucieka, a szkaplerz niesie nas ku wieczności. Do nieba prowadzi nas m.in. wielki znak szkaplerza świętego. Razem ze siostrami my, tu zgromadzeni w Karmelu w Częstochowie, chcemy odnowić przywiązanie do szkaplerza, wiarę w ten święty znak i to wszystko, co on oznacza. Ksiądz Biskup przypomniał, że szkaplerz jest świętą szatą, która oznacza przyobleczenie się w Chrystusa, czyli decyzję przemiany życia, by każdego dnia stylem życia naśladować Jezusa i Jego Matkę. Tym, którzy zdecydowali się przyjąć szkaplerz, przedstawił obowiązki (takie jak współpracować z łaską, często spowiadać się, odmawiać znaczoną w dniu przyjęcia modlitwę, czynić dobrze bliźnim), a przede wszystkim obietnice, że znajdują się pod szczególną opieką Matki Bożej w trudach i niebezpieczeństwach życia ziemskiego, zostaną zachowani od wiecznego potępienia, a Matka Jezusa już w pierwszą sobotę po ich śmierci uwolni z czyśćca.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem