Reklama

W obronie życia

Dzień Świętości Życia obchodzony jest od kilkunastu lat w odpowiedzi na apel Jana Pawła II. Ojciec Święty zachęcał, by tego dnia rozbudzać w naszych sumieniach „wrażliwość na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i w każdej kondycji”. Tak też było podczas tegorocznej Eucharystii celebrowanej przez bp diecezji sosnowieckiej Grzegorza Kaszaka w bazylice Matki Bożej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. Transmisję nabożeństwa przeprowadziło Radio Maryja i Telewizja Trwam

Spotkanie poprzedziła audycja słowno-muzyczna pt. „W obronie życia - z wielkiego dziedzictwa bł. Jana Pawła II” w wykonaniu młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych z parafii pw. NMP Anielskiej Pani Dąbrowy Górniczej. Młodzież przygotowali: ks. Rafał Madeja i ks. Andrzej Mróz, natomiast o historii bazyliki opowiedział ks. kan. Andrzej Stasiak - kustosz świątyni. Warto zaznaczyć, że podczas Mszy św. blisko 150 osób przystąpiło do Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Liturgię ubogacił chór mieszany z parafii MB Anielskiej w Dąbrowie Góniczej i Podwyższenia Krzyża Świętego w Sosnowcu oraz solistka Bożena Grudzińska-Kubik. Modlitewne spotkanie zakończył Różaniec prowadzony przez ks. kan. Józefa Ośródkę, proboszcz parafii pw. Nawiedzenia NMP w Sosnowcu.
- W tym roku obchodzimy 100-lecie poświęcenia kościoła Matki Bożej Anielskiej. Może nie jest to dla nas najważniejsza data, ale patrząc na dzieje tej ziemi - Zagłębia Dąbrowskiego, nasza świątynia ma swój szczególny wymiar. I chyba dlatego zaraz na początku XX wieku kościół otrzymał tytuł bazyliki - przypomniał ks. Andrzej Stasiak. I dodał: - Jubileusze dobrze jest obchodzić, bo w ten sposób wspominamy tych, którzy żyli przed nimi, którzy budowali tę rzeczywistość. Ale jubileusze obchodzimy nie tylko, by wspominać. Mamy na nowo ożywiać pamięć i wiarę, że ci, którzy kładli podwaliny pod mury tej świątyni myśleli również i o nas. Nasza świątynia jest sercem Zagłębia, tego, które kiedyś było naznaczone kominami hut i fabryk, wieżami wyciągowymi kopalń. Dziś na terenie Zagłębia istnieje jedna kopalnia węgla kamiennego. Jedyne, co pozostało, to samotne szyby, które przypominają o bogactwie tej ziemi, o pracy naszych przodków - przekonywał kustosz bazyliki. Ks. Stasiak zaprosił także słuchaczy Radia Maryja i widzów Telewizji Trwam do odwiedzenia bazyliki, gdyż znajduje się ona na szlaku łączącym dwa wielkie centra duchowe - Jasną Górę i Łagiewniki.
W homilii bp Grzegorz Kaszak podkreślił, że aborcja jest zawsze zabójstwem dokonanym na maleńkim, bezbronnym i niewinnym dziecku przed jego urodzeniem. - Przeraża nas to, jak człowiek może być okrutny. Tym bardziej, że chodzi o osoby bardzo sobie bliskie, jak to jest w przypadku matki i dziecka. Kaznodzieja wyraził zdumienie, że w niektórych polskich mediach lansuje się poglądy, z których wynika, że aborcja to nic złego. - Mamy do czynienia z kolejnym posiewem cywilizacji śmierci. Sumienie można co prawda zagłuszyć, dzieje się tak na skutek stopniowego przyzwyczajenia do grzechu, choć nigdy nie można go całkowicie stłumić - przekonywał bp Grzegorz. Sosnowiecki Ordynariusz przyznał, że wiele Polek w okresie komunizmu, pod wpływem ustawy aborcyjnej, dopuściło się strasznego czynu zabicia własnego dziecka. - Kościół jednak wie jak wiele czynników mogło wpłynąć na tę decyzję i nie wątpi, że w wielu przypadkach była to decyzja dramatyczna. Zapewne rana w sercach kobiet jeszcze się nie zabliźniła. Dlatego zaapelował, by kobiety, które dokonały aborcji, nie ulegały zniechęceniu: - Starajcie się zrozumieć to doświadczenie i zinterpretować je w prawdzie. Otwórzcie się na pokutę. Ojciec wszelkiego miłosierdzia czeka na was, by ofiarować wam swoje przebaczenie i pokój w sakramencie pojednania.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kraków: zmarł ks. prof. dr hab. Ludwik Grzebień SJ

2020-03-31 07:22

[ TEMATY ]

zmarły

Ekai.pl

Ks. prof. dr hab. Ludwik Grzebień SJ

Społeczność Akademii Ignatianum w Krakowie, z głębokim żalem i smutkiem zawiadamia, że 30 marca br. w Kolegium krakowskim, w wieku 81 lat zmarł śp. ks. prof. dr hab. Ludwik Grzebień SJ, długoletni nauczyciel akademicki, Rektor Uczelni w latach 2004-2010 r, wybitny historyk i badacz dziejów Towarzystwa Jezusowego.

Uroczystości pogrzebowe, wyłącznie w gronie najbliższej rodziny zakonnej, odbędą się w piątek 3 kwietnia 2020 r.: o godz. 11:30 w Bazylice NSPJ w Krakowie zostanie odprawiona Msza św., a po niej trumna zostanie złożona w jezuickim grobowcu na Cmentarz Rakowickim.

Transmisja Mszy św. odbędzie się za pośrednictwem strony internetowej Bazyliki:

https://bazylikaserca.pl

Ks. prof. dr hab. Ludwik Grzebień SJ urodził się 15 sierpnia 1939. Do Towarzystwa Jezusowego wstąpił 8 sierpnia 1956 w Starej Wsi, święcenia kapłańskie przyjął 17 czerwca 1967 w Warszawie. Studiował filozofię na Wydziale Filozoficznym Towarzystwa Jezusowego w Krakowie (1961-1964), teologię na Wydziale Teologicznym "Bobolanum" w Warszawie (1964-1968) oraz historię w Instytucie Historii Kościoła KUL (1967-1970).

W 1971 uzyskał stopień doktora historii Kościoła, w 1978 stopień doktora habilitowanego teologii w zakresie historii Kościoła, a w 1990 tytuł naukowy profesora nadzwyczajnego. 27 września 1999 otrzymał tytuł profesora zwyczajnego nauk teologicznych.

Pracował jako asystent przy katedrze nauk pomocniczych historii Kościoła KUL (1972-1973) i prowadził wykłady z zakresu historii Kościoła w ATK w Warszawie (1979-1982). Był dyrektorem Wydawnictwa Apostolstwa Modlitwy w Krakowie (1981-1985). Od 1985 wykładał metodologię i metodykę pracy naukowej na Wydziale Filozoficznym Towarzystwa Jezusowego w Krakowie, gdzie w latach 1988-1994 pełnił urząd dziekana. W latach 2004-2010 był rektorem Wyższej Szkoły Filozoficzno-Pedagogicznej Ignatianum w Krakowie. Był pracownikiem naukowym Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Kierował Biblioteką Pisarzy Towarzystwa Jezusowego w Krakowie. 26 listopada 2014 otrzymał nagrodę Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla nauczycieli akademickich za całokształt dorobku, za osiągnięcia naukowe lub dydaktyczne oraz za osiągnięcia organizacyjne.

Opublikował blisko 2 tys. tekstów naukowych i popularno-naukowych.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent podpisał nowelizację ustaw zdrowotnych związanych z COVID-19

2020-03-31 21:41

[ TEMATY ]

prezydent

Andrzej Duda

koronawirus

KPRP

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustaw z obszaru ochrony zdrowia, która ma ułatwić walkę z COVID-19. Nowe przepisy m.in. precyzują, kto może zostać skierowany do pracy przy zwalczaniu epidemii i ułatwiają powrót do zawodu pielęgniarkom mającym co najmniej pięcioletnią przerwę.

Prezydent Andrzej Duda we wtorek podpisał nowelizację ustaw w zakresie systemu ochrony zdrowia, związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Ta regulacja wchodzi w skład tzw. tarczy antykryzysowej. Kilka godzin wcześniej Sejm odrzucił większość poprawek Senatu do tej nowelizacji.

O podpisaniu przez prezydenta tzw. tarczy antykryzysowej poinformował na Twitterze rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.

"Zgodnie z obietnicą Prezydent RP Andrzej Duda niezwłocznie po zakończeniu prac parlamentarnych podpisał ustawy tworzące Tarczę Antykryzysową. Wsparcie polskiej gospodarki, przedsiębiorstw, rolnictwa, pracowników jest najważniejsze w tym trudnym czasie!" - napisał Spychalski.

Nowelizacja wprowadza zmiany w kilkunastu ustawach działających w obszarze ochrony zdrowia. Przewiduje m.in. ograniczenie obowiązków sprawozdawczych wobec Narodowego Fundusz Zdrowia; ułatwienie powrotu do czynnego wykonywania zawodu przez pielęgniarki lub położne mające co najmniej pięcioletnią przerwę w jego wykonywaniu oraz możliwość dyżurowania w placówkach medycznych przez inne zawody pracujące w ochronie zdrowia.

Ustawa stwarza także możliwość wystawiania przez farmaceutów refundowanych recept farmaceutycznych dla siebie i swojej rodziny oraz wystawania recept, nie tylko w przypadku nagłego pogorszenia stanu zdrowia, jak to jest obecnie. Nowela wprowadza mechanizmy egzekwowania maksymalnych cen na leki i inne produkty medyczne. Regulacja umożliwia też np. zawieszenie obowiązkowych kontroli w laboratoriach diagnostycznych.

Nowelizacja umożliwia personelowi medycznemu, który przebywa na kwarantannie, udzielania pacjentom wideokonsultacji. Wskazuje też, kogo można skierować do pracy przy zwalczaniu epidemii, a kogo nie. Wyłączeni będą m.in. wychowujący dziecko do 14 lat, a w przypadku, gdy robią to samotnie, do lat 18, oraz osoby wychowujące dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności. Skierowanie będzie mógł otrzymać tylko jeden rodzic, jeśli oboje są medykami.

Nowela wprowadza też kary za niestosowanie się do zakazów, nakazów i ograniczeń; wprowadzono kary pieniężne w wysokości od 5 tys. do 30 tys., zależnie od rodzaju czynu.(PAP)

autorka: Olga Zakolska

ozk/ mhr/

CZYTAJ DALEJ
E-wydanie
Czytaj Niedzielę z domu

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję