Reklama

W obronie życia

Piotr Lorenc
Edycja sosnowiecka 15/2012

Dzień Świętości Życia obchodzony jest od kilkunastu lat w odpowiedzi na apel Jana Pawła II. Ojciec Święty zachęcał, by tego dnia rozbudzać w naszych sumieniach „wrażliwość na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i w każdej kondycji”. Tak też było podczas tegorocznej Eucharystii celebrowanej przez bp diecezji sosnowieckiej Grzegorza Kaszaka w bazylice Matki Bożej Anielskiej w Dąbrowie Górniczej. Transmisję nabożeństwa przeprowadziło Radio Maryja i Telewizja Trwam

Spotkanie poprzedziła audycja słowno-muzyczna pt. „W obronie życia - z wielkiego dziedzictwa bł. Jana Pawła II” w wykonaniu młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych z parafii pw. NMP Anielskiej Pani Dąbrowy Górniczej. Młodzież przygotowali: ks. Rafał Madeja i ks. Andrzej Mróz, natomiast o historii bazyliki opowiedział ks. kan. Andrzej Stasiak - kustosz świątyni. Warto zaznaczyć, że podczas Mszy św. blisko 150 osób przystąpiło do Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Liturgię ubogacił chór mieszany z parafii MB Anielskiej w Dąbrowie Góniczej i Podwyższenia Krzyża Świętego w Sosnowcu oraz solistka Bożena Grudzińska-Kubik. Modlitewne spotkanie zakończył Różaniec prowadzony przez ks. kan. Józefa Ośródkę, proboszcz parafii pw. Nawiedzenia NMP w Sosnowcu.
- W tym roku obchodzimy 100-lecie poświęcenia kościoła Matki Bożej Anielskiej. Może nie jest to dla nas najważniejsza data, ale patrząc na dzieje tej ziemi - Zagłębia Dąbrowskiego, nasza świątynia ma swój szczególny wymiar. I chyba dlatego zaraz na początku XX wieku kościół otrzymał tytuł bazyliki - przypomniał ks. Andrzej Stasiak. I dodał: - Jubileusze dobrze jest obchodzić, bo w ten sposób wspominamy tych, którzy żyli przed nimi, którzy budowali tę rzeczywistość. Ale jubileusze obchodzimy nie tylko, by wspominać. Mamy na nowo ożywiać pamięć i wiarę, że ci, którzy kładli podwaliny pod mury tej świątyni myśleli również i o nas. Nasza świątynia jest sercem Zagłębia, tego, które kiedyś było naznaczone kominami hut i fabryk, wieżami wyciągowymi kopalń. Dziś na terenie Zagłębia istnieje jedna kopalnia węgla kamiennego. Jedyne, co pozostało, to samotne szyby, które przypominają o bogactwie tej ziemi, o pracy naszych przodków - przekonywał kustosz bazyliki. Ks. Stasiak zaprosił także słuchaczy Radia Maryja i widzów Telewizji Trwam do odwiedzenia bazyliki, gdyż znajduje się ona na szlaku łączącym dwa wielkie centra duchowe - Jasną Górę i Łagiewniki.
W homilii bp Grzegorz Kaszak podkreślił, że aborcja jest zawsze zabójstwem dokonanym na maleńkim, bezbronnym i niewinnym dziecku przed jego urodzeniem. - Przeraża nas to, jak człowiek może być okrutny. Tym bardziej, że chodzi o osoby bardzo sobie bliskie, jak to jest w przypadku matki i dziecka. Kaznodzieja wyraził zdumienie, że w niektórych polskich mediach lansuje się poglądy, z których wynika, że aborcja to nic złego. - Mamy do czynienia z kolejnym posiewem cywilizacji śmierci. Sumienie można co prawda zagłuszyć, dzieje się tak na skutek stopniowego przyzwyczajenia do grzechu, choć nigdy nie można go całkowicie stłumić - przekonywał bp Grzegorz. Sosnowiecki Ordynariusz przyznał, że wiele Polek w okresie komunizmu, pod wpływem ustawy aborcyjnej, dopuściło się strasznego czynu zabicia własnego dziecka. - Kościół jednak wie jak wiele czynników mogło wpłynąć na tę decyzję i nie wątpi, że w wielu przypadkach była to decyzja dramatyczna. Zapewne rana w sercach kobiet jeszcze się nie zabliźniła. Dlatego zaapelował, by kobiety, które dokonały aborcji, nie ulegały zniechęceniu: - Starajcie się zrozumieć to doświadczenie i zinterpretować je w prawdzie. Otwórzcie się na pokutę. Ojciec wszelkiego miłosierdzia czeka na was, by ofiarować wam swoje przebaczenie i pokój w sakramencie pojednania.

Warszawa: uroczystości z okazji 35. rocznicy śmierci ks. Popiełuszki

2019-10-14 13:48

pk, mp / Warszawa (KAI)

Msza św. upamiętniająca rocznicę śmierci kapelana Solidarności, udostępnienie relikwii w postaci jego sutanny, wspomnienia przyjaciół i świadków życia świętego kapłana oraz rodzinna gra miejska, to tylko niektóre punkty zbliżających się obchodów.

Archiwum Muzeum bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Warszawie
Bł. ks. Jerzy Popiełuszko

18 października, piątek, 19:00, Dom Amicus przy Parafii Św. Stanisława Kostki na Warszawskim Żoliborzu - Wieczór Świadków - otwarte spotkanie z pięcioma świadkami życia księdza Jerzego Popiełuszki, którzy byli związani z błogosławionym na różnych etapach życia - od dzieciństwa po ostatnie dni jego posługi. Celem spotkania jest chęć zrozumienia drogi księdza Jerzego do świętości. Spotkanie będzie rejestrowane.

19 października, sobota, 18:00, Kościół św. Stanisława Kostki - uroczysta liturgia sprawowana w rocznicę śmierci ks. Jerzego Popiełuszki, w jej trakcie - poświęcenie kaplicy z udostępnionymi właśnie relikwiami sutanny będącej świadectwem męczeńskiej śmierci błogosławionego.

20 października, niedziela, 10:00 - 16:00 - rodzinna gra miejska "Zło dobrem zwyciężaj". W Czterech punktach Warszawy znajdą się stanowiska, w których będzie można poznać mało znane fakty z życia księdza Jerzego Popiełuszki.

Stworzona została także nowoczesna, narracyjna strona internetowa zawierająca 53 dźwiękowe wypowiedzi i 17 filmów z rejestracją świadków życia księdza Popiełuszki oraz liczne zdjęcia i skany dokumentów. Pierwszy raz w historii prezentowany jest tam zbiór nagrań wszystkich homilii z Mszy za Ojczyznę odprawianych za życia księdza Jerzego Popiełuszki oraz nagrania rejestrujące ostatnie jego publiczne wystąpienia w Bydgoszczy 19 X 1984r. www.muzeumkspopieluszki.pl

Organizowany jest ogólnopolski konkurs literacki "Dobrem Zwyciężaj" przeznaczony dla uczniów liceów. Patronat honorowy nad konkursem sprawują: Kar. Kazimierz Nycz, Minister Edukacji Narodowej oraz aktor Adam Woronowicz. Partnerem przedsięwzięcia jest IPN, który przygotował lekcję historii dla licealistów opartą na faktach z życia ks. Jerzego Popiełuszki. Przedsięwzięcie współfinansuje Fundacja KGHM. http:// muzeumpopieluszki.intelisoftoffice.pl/konkurs-literacki/

Patronami konkursu są: TVP1, TVP INFO, PR1, GOŚĆ, STACJA7

Patronat nad całymi obchodami objął prezydent RP Andrzej Duda.

Obchody współfinansowane są ze środków NCK w ramach programu Kultura Interwencje.

Obchody 35. rocznicy męczeńskiej śmierci objęte są Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Pozaliturgiczne wydarzenia obchodów dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – interwencje 2019”.

***

Ks. Jerzy Popiełuszko urodził się w 1947 r. w wiosce Okopy na Białostocczyźnie, był kapelanem związanym z "Solidarnością" i robotnikami. Podczas Mszy za Ojczyznę sprawowanych w kościele św. Stanisława Kostki na stołecznym Żoliborzu publicznie krytykował nadużycia władzy komunistycznej. Równocześnie - zgodnie z głoszoną przez siebie zasadą "zło dobrem zwyciężaj" - przestrzegał przed nienawiścią do funkcjonariuszy systemu.

19 października 1984 r. został porwany przez oficerów Służby Bezpieczeństwa z IV Departamentu MSW. Po brutalnym pobiciu, oprawcy wrzucili księdza do Wisły na tamie koło Włocławka. Został pochowany na placu przed kościołem św. Stanisława Kostki, gdzie był duszpasterzem. W pogrzebie ks. Popiełuszki uczestniczyły setki tysięcy ludzi.

Ks. Jerzy Popiełuszko został beatyfikowany 6 czerwca 2010 r. podczas Mszy św. na pl. Piłsudskiego w Warszawie. Obecnie trwa jego proces kanonizacyjny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Na patriotyczna nutę

2019-10-15 11:47

Maria Fortuna- Sudor

To już tradycja, że z okazji Święta Niepodległości uwadze naszych czytelników polecamy koncert, który stanowi finał XVII Małopolskiego Przeglądu Pieśni Patriotycznej,organizowanego przez Akcję Katolicką Archidiecezji Krakowskiej, przy wsparciu Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży, Małopolskiego Kuratora Oświaty, Parafii Matki Bożej Częstochowskiej oraz Młodzieżowego Domu Kultury im. Janusza Korczaka.

Jak informują organizatorzy, celem cyklicznego wydarzenia jest upowszechnianie, poprzez śpiew, patriotyzmu, zarówno wśród dorosłych, jak i dzieci oraz młodzieży. Zależy im również na uświadamianiu roli wartości narodowo-patriotycznych w życiu każdego Polaka. Pragną tym przeglądem także zwrócić uwagę na nasze dziedzictwo kulturowe; religię, pieśni, tradycję i obyczaje.

Małopolski Koncert Przeglądowy jest zaplanowany na 16 listopada br. Rozpocznie się o godziny 9:00 w auli kościoła Matki Boskiej Częstochowskiej, na osiedlu Szklane Domy 7 w Krakowie. Natomiast w niedzielę 17 listopada, o 18. 30 w tym samym miejscu odbędzie się Koncert Galowy Laureatów, w trakcie którego wystąpią wyróżnione chóry, zespoły, soliści oraz zaproszeni artyści. Nastąpi także ogłoszenie rekomendacji do udziału w finale ogólnopolskim. Koncert poprzedzi9 o 17.00) Msza św. w intencji Ojczyzny. Na: www.krakow.ksm.org.pl znajdują się szczegóły na temat przeglądu i koncertu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem