Reklama

Wielka Noc Jezusa Chrystusa

Po dwóch tysiącach lat prawie połowa ludzkości wierzy w zmartwychwstanie Boga-Człowieka i oczekuje od Niego - w głębi duszy - swojego zbawienia. Nie znajdziemy w dziejach świata wydarzenia większego, którego przyczyny, przebieg i skutki zostałyby tak dokładnie opisane i poddane dogłębniejszej analizie niż sprawa ukrzyżowania i zmartwychwstania Syna Bożego - Jezusa Chrystusa. Przenicowano te wydarzenia na wylot przy użyciu wszelkich dostępnych środków, zbadała je rzesza teologów, ekspertów, orzekły Ewangelie, pisma, sobory i niezliczone świadectwa ludzi, orzekały rozliczne gremia naukowe, sądy i zespoły. Wydaje się, że wszystko już zostało na ten temat powiedziane i udowodnione. A może jednak nie, bo wciąż jeszcze tu i ówdzie pojawiają się nowi wątpiący Tomasze...

Paschalne zwycięstwo Jezusa

„Nie bójcie się! Szukacie Jezusa z Nazaretu, ukrzyżowanego; powstał, nie ma Go tu. Oto miejsce, gdzie Go złożyli. A idźcie, powiedzcie Jego uczniom i Piotrowi: Podąża przed wami do Galilei, tam Go ujrzycie, jak wam powiedział” (Mk 16,6-7). Słowa te kieruje Kościół, Matka nasza, w tę Świętą Noc do nas Jezus Chrystus poniżony, ukrzyżowany, zamęczony na śmierć - powstały i żywy. W tym wielkim paschalnym zwycięstwie Chrystusa uczestniczymy i my przez wiarę i chrzest. W tę Świętą Noc przeżywamy podwójną Paschę - Jezusa i naszą: podwójne zwycięstwo - Jezusa i nasze.
To radosne wydarzenie upamiętnia wielkosobotni „obrzęd światła”. A po tym jak zapłonie już światło rozświetlające ciemności, śpiewana jest radosna pieśń wielkanocna wysławiająca tajemnicę zmartwychwstania. Ta wspaniała pieśń paschalna przedstawia zmartwychwstanie Jezusa jako wydarzenie kosmiczne: „Raduj się, ziemio, opromieniona tak niezmiernym blaskiem, a oświecona jasnością Króla wieków, poczuj, że wolna jesteś od mroku, co świat okrywa! Zdobny blaskiem takiej światłości, raduj się Kościele święty, Matko nasza!”.
Czytana podczas Mszy Rezurekcyjnej Ewangelia o wydarzeniu zmartwychwstania stwierdza bardzo lapidarnie to jedno słowo: „powstał”, „zmartwychwstał”. Słowo to doczekało się wielu studiów. Teolodzy, egzegeci i apologeci starali się uzasadnić je jeszcze o jedno ważne słowo: „żyje!”. Zmartwychwstanie to nie tylko przeszłość, ale i teraźniejszość, i przyszłość. Bo zmartwychwstały Chrystus nadal żyje pośród nas i po prawicy Ojca w chwale, gdzie śmierć nie ma już nad Nim mocy. Choć opuścił ten świat i żyje w chwale, żyje, aby się za nami wstawiać, aby być naszym Parakletem - Obrońcą oraz ofiarą przebłagalną za nasze grzechy. Wielu ludzi chce uczestniczyć w tajemnicy Paschy Jezusa, w tajemnicy przejścia ze śmierci do życia, ale nie potrafi się wszczepić w Chrystusa przez wiarę i chrzest.

Reklama

Paschalny styl życia

Wierzyć w zmartwychwstanie Chrystusa to znaczy być chrześcijaninem. Chrystus został ofiarowany jako nasza Pascha. Obchodzimy również to święto w szczerej radości, bo Pascha Jezusa jest również naszą Paschą. Oznacza to, że i my w Chrystusie i przez Chrystusa uczestniczymy w Jego zwycięstwie nad śmiercią, grzechem i szatanem. Z Chrystusem przechodzimy ze śmierci do życia, z niewoli grzechu do wieczystej wolności. Dzięki temu Pascha Jezusa jest i naszym świętem. Wielkanoc jest „naszym świętem” wyzwolenia. A święto wyzwolenia zawsze obchodzi się z radością i śpiewem. „Cieszmy się - alleluja!” W tym dniu wspaniałym wszyscy się weselmy. Spotkanie ze Zmartwychwstałym przemienia. Także tych dzisiejszych wątpiących czy myślących jedynie kategoriami fałszywej wiary, nauki czy techniki, chcących, aby wszystko było „po ludzku” zapisane, stwierdzone, zważone, zmierzone i drobiazgowo zbadane w laboratorium. Tacy ludzie mają tendencję odrzucania całkowicie idei zmartwychwstania i ukazywania się Chrystusa, gdyż zjawiska te nie dadzą się stwierdzić w sposób jasny, rzekomo z ich myślą współczesną.
A jednak ci, którzy mówią i głoszą w ten sposób, zapominają w swej rzekomo naukowej wiedzy o jednym. Żadne uniesienie, żaden zawrót głowy zmieszany z fanatyzmem nie mógł stać się początkiem religii szlachetniejszej i wznioślejszej od chrześcijaństwa, religii, która zaważyła na dziejach świata, obróciła w proch wiele dawnych i współczesnych koncepcji religijnych, i którą w ciągu dwudziestu wieków wyznawały miliardy ludzi wszystkich ras, warstw społecznych i pokoleń, a która teraz ma prawie 2,5 miliarda wyznawców.

Ku życiu wiecznemu

Ci chrześcijanie, którzy w Chrystusie chcą powstać z martwych, są otwarci na Chrystusa, przebywającego teraz po prawicy Boga Ojca, szukają w swoim życiu prawdy i tego, co Boże, co święte, co jest „w górze”. Dążą do Boga całą swoją istotą i z wielką tęsknotą oczekują na powrót Chrystusa w chwale. Nie są przykuci do ziemi, nie są więźniami mamony i materii; są ludźmi wolnymi, otwartymi na Boga i wieczność. Ich cechą jest paschalny, wielkanocny dynamizm i odwaga.
W Niedzielę Zmartwychwstania Chrystusa Kościół święty rozważa z radością wielką obietnicę zawartą w Starym i Nowym Testamencie ostatecznego wyzwolenia z dawnej niewoli grzechu i śmierci, kończy czuwanie przy pustym, ziemskim grobie Jezusa, a w jasności wiosennego słońca ukazuje nam płonący wielki paschał i symbol postaci zwycięskiego Chrystusa, który w chwale powstaje z martwych i żyje w nas. Uczestnicząc w Boskiej tajemnicy zmartwychwstania Jezusa, przechodzimy z niewoli grzechu, z różnych uzależnień do wolności dzieci Bożych. Żeby się to w nas dokonało, nie wystarczy być na Rezurekcji i Mszy św. wielkanocnej w charakterze niezaangażowanych „gapiów”, ale trzeba aktywnie uczestniczyć w sprawowanych sakramentach wielkanocnych, w których Chrystus - światło ludzkości, oświeca każdego człowieka przychodzącego na świat. Otwórzcie Bogu serca. Rozpalcie na nowo iskrę wiary chrztu św. przysypaną popiołem. Dołączcie do tych, którzy chcą żyć wiecznie. Amen - Alleluja!

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Mediolan: Andrea Bocelli zaśpiewa samotnie w katedrze w Mediolanie

2020-04-07 19:50

[ TEMATY ]

katedra

Mediolan

recital

Andrea Bocelli

Włodzimierz Rędzioch

Wieczorem w Niedzielę Wielkanocną włoski tenor Andrea Bocelli wystąpi z recitalem za zamkniętymi drzwiami mediolańskiej katedry. Koncert, zatytułowany "Muzyka dla nadziei" będzie transmitowany na jego kanale na Youtubie.

"Jestem zaszczycony i szczęśliwy, mogąc odpowiedzieć 'tak' na zaproszenie miasta i katedry w Mediolanie, w dniu, w którym celebrujemy triumf w ufności w życie"
- mówi artysta, zapowiadając wielkanocny koncert, który odbędzie się za zamkniętymi drzwiami mediolańskiej katedry, bez udziału widzów. Andrei Bocellemu będzie towarzyszył jedynie organista, Emanuele Vianelli, który zagra na znajdujących się w świątyni jednych z największych organów na świecie. Tenor wystąpi charytatywnie, a sam koncert ma być przesłaniem nadziei dla Włoch i świata, pogrążonych w pandemii koronawirusa.

"Wierzę w moc wspólnej modlitwy; wierzę w chrześcijańską Wielkanoc, uniwersalny symbol odrodzenia, którego wszyscy - bez względu na to, czy są wierzącymi, czy nie - naprawdę potrzebują właśnie teraz. Dzięki muzyce płynącej na żywo, łączącej miliony splecionych rąk na całym świecie, obejmiemy to zranione serce pulsującej ziemi" - mówi Bocelli w rozmowie z portalem broadwayworld.com. Sam koncert będzie transmitowany na jego kanale na Youtube 12 kwietnia o godz. 19.00.

Fundacja nosząca imię muzyka wspiera intensywnie walkę z koronawirusem COVID-19, zbierając fundusze na zaopatrzenie medyczne dla szpitali.

CZYTAJ DALEJ

5. Męski Różaniec w Oleśnicy w czasie pandemii

2020-04-08 11:43

Roman Faryś

- Miesiąc temu, gdy podsumowaliśmy 4. Męski Różaniec podczas agapy w domu katechetycznym w parafii NMP Fatimskiej, nie było oznak, że w kwietniu nie pójdziemy ulicami miasta – mówi Roman Faryś z Akcji Katolickiej, organizator modlitwy mężczyzn.

Zaplanowany na 4 kwietnia Męski Różaniec w Oleśnicy nie mógł się odbyć nie tylko w zwykłej formie, ale zmianie musiała ulec również liczba uczestników, którą planowano już po pierwszych ograniczeniach. W połowie marca, gdy organizatorzy przygotowali plakaty, ilość osób mogących brać udział w nabożeństwach wynosiła 50, pod koniec miesiąca już tylko pięć. Mimo restrykcji mężczyźni modlili się wspólnie, choć większość z nich wraz z całą rodziną brała udział w nabożeństwie dzięki internetowej transmisji.

Zobacz zdjęcia: 5. Męski Różaniec w Oleśnicy w czasie pandemii

- Ksiądz proboszcz Jan Kudlik wraz parafianami zadbał o szybkie założenie kamery, żeby uczestnictwo we Mszy świętej przez youtube było możliwe dla wszystkich – mówi pan Faryś. - Podjęliśmy decyzję, że tylko czterech z nas będzie uczestniczyć w modlitwie w kościele, pozostali modlili się w domu.

Męski Różaniec wpisuje się w nabożeństwa ierwszych sobót miesiąca czyli w wynagrodzenie składane Niepokalanemu Sercu Maryi. W modlitwę zaangażowane są wszystkie oleśnickie parafie. Zwykle w procesji niesione są obrazy Matki Bożej i dwa wizerunki wielkich Polaków – św. Jana Pawła II oraz kard. Stefana Wyszyńskiego. Mężczyźni modlą się za swoje rodziny oraz pokój dla świata. Szczególną intencją od dwóch miesięcy jest prośba o zatrzymanie koronawirusa.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

Wspierają nas

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję