Reklama

Wielkie serca w Dubience

Urszula Błaziak
Edycja zamojsko-lubaczowska 15/2012

Niespełna półtoraroczna Maja Papacz, mieszkanka Holender (gmina Dubienka, powiat Chełm, diecezja zamojsko-lubaczowska) cierpi na epilepsję, opóźnienie rozwoju psychoruchowego i zwiotczenie ogólne. Aby mogła się rozwijać i usprawniać, potrzebne jest skomplikowane leczenie oraz nieustanna rehabilitacja. Wszystko to jest bardzo kosztowne. Dziewczynka została objęta pomocą przez Stowarzyszenie Hospicjum Domowe im. ks. kan. Kazimierza Malinowskiego w Chełmie.
W dniu 22 marca br. w Gminnym Zespole Szkół w Dubience odbył się kolejny już koncert charytatywny na rzecz Mai, z którego całkowity dochód wyniósł 3004, 58 zł. Impreza zaistniała z inicjatywy lokalnej społeczności, przy współpracy miejscowych szkół, Starostwa Powiatowego w Chełmie, Urzędu Gminy Dubienka oraz miejscowej parafii pw. Przenajświętszej Trójcy. Mieszkańcy Dubienki i okolic pokazali, że los Mai nie jest im obojętny, wypełnili salę po brzegi i udowodnili, że mają hojne serca. - Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w akcję pomocy na rzecz naszej córki. Dziękujemy członkom chełmskiego Hospicjum za zaangażowanie, artystom i Kołom Gospodyń Wiejskich, którzy bezinteresownie przybyli, by wystąpić dla Mai, dyrektorom miejscowych szkół, Agnieszce Porzeżyńskiej i Marcinowi Zelentowi za bezpłatne udostępnienie szkoły wraz z całą obsługą logistyczną, wójtowi gminy Dubienka Waldemarowi Domańskiemu oraz kapłanom: proboszczowi ks. Włodzimierzowi Kwietniewskiemu i wikariuszowi ks. Pawłowi Dynace. Dziękujemy wszystkim ludziom dobrej woli, którzy przybyli na dzisiejszy koncert i wsparli naszą rodzinę nie tylko finansowo, ale również duchowo i psychicznie. Czujemy się umocnieni i wiemy, że mamy na kogo liczyć - mówią wzruszeni rodzice Mai - Monika i Adam.
Impreza była bogata w atrakcje. W czasie koncertu wystąpili: Mariusz Matera, Krzysztof Jasiuk, Mateusz Szerement, Marlena Stangryciuk, Jarosław Lackowski, Iga Nizio, zespół „Jutro” z Kraśniczyna, Grupa Wokalna z Miejskiego Ośrodka Kultury „Dworek” w Rejowcu Fabrycznym, oraz miejscowe grupy: kapela „Młodzież po 40-tce”, zespół „Heaven” i kapela Dębinki. Gwiazdą wieczoru był Dariusz Tokarzewski z zespołu „VOX”. Można było spróbować wyśmienitych przysmaków przygotowanych przez Koła Gospodyń Wiejskich z Uchańki, Dubienki i Siedliszcza. Ponadto studenci ratownictwa medycznego z Medycznego Studium Zawodowego w Chełmie dokonywali pomiaru ciśnienia tętniczego krwi i uczyli zasad udzielania pierwszej pomocy. Wielką atrakcją okazała się aukcja prowadzona przez Kawalera Orderu Uśmiechu Mariana Lackowskiego oraz artystę muzyka Mariusza Materę. Można było wylicytować m.in. palmy i pisanki, wytwory rękodzieła, zabawki, książki. Popularnością cieszyły się gadżety przekazane przez znane kluby sportowe: Widzew Łódź, Wisłę Kraków, Targi Vive Kielce, Zaksa Kędzierzyn Koźle, Asseco Resovię Rzeszów, Skrę Bełchatów, Jastrzębski Węgiel oraz Justynę Kowalczyk. Można było wylicytować także płyty i zdjęcia z autografami muzyków z zespołów: „T.Love”, „Kombii”, „Papa D”, „VOX” oraz Kasi Kowalskiej. Wszystkie te gadżety zdobył ks. Paweł Dynaka. „Wielki Post to okres wyciszenia, zadumy, umartwiania się. Ale przede wszystkim jest to czas nawrócenia i zbliżania się do Boga. Sprzyja temu pomoc bliźniemu. Idąc za ewangelicznym nakazem, co jednemu z najmniejszych uczynimy, czynimy także Chrystusowi. Wyrazem tego jest konkretna pomoc drugiemu człowiekowi, należy więc pamiętać o tych najsłabszych. Maja, nasza parafianka, została dotknięta szczególnym cierpieniem i nie sposób przejść obojętnie obok niej” - wyjaśnia ks. Paweł, dobry duch przedsięwzięcia.
Uzbierane pieniądze to wielka cegiełka w walce Mai o zdrowie. To było wyjątkowe spotkanie wrażliwych ludzi, którzy potrafią ofiarować cząstkę siebie. Pomóc może każdy, wpłacając choćby najmniejszą kwotę na konto dziewczynki: Credit Agricole 16 1940 1076 5932 9189 0000 0000 z dopiskiem „Dla Mai”. Natomiast osoby, które jeszcze nie rozliczyły się z Urzędem Skarbowym mogą przekazać 1% swojego podatku Mai, nr KRS 0000308484, w celu szczegółowym wpisując: „Maja Papacz”.

Nie możesz znaleźć dowodu? Zgłoś to online

2019-07-17 16:30

Wydział Komunikacji Ministerstwa Cyfryzacji

Od początku wakacji do dziś ponad dwa tysiące osób zgłosiło utratę dowodu osobistego. Nie musieli przerywać wypoczynku, by to zrobić. Skorzystali z naszej e-usługi. Skorzystaj i Ty.

wikipedia.org

Jest nieduży, lubi wpadać pod kanapę, ba - potrafi nawet zaginąć w torebce. Jego ulubionym czasem na zniknięcie są weekendy i wakacje. Generalnie – znika zawsze wtedy, kiedy nie powinien. Można długo żartować sobie z tego, kto i w jakich okolicznościach stracił swój dowód. Jeśli jednak taki przypadek trafi się Tobie – podejdź do tego poważnie.

Razem przez życie

Nie mogąc znaleźć swojego dowodu osobistego przez kilka dni możesz sobie pomyśleć – po co mi on? Otóż – zacznijmy od spraw wagi państwowej – jako obywatele mamy obowiązek mieć dowód osobisty. Nie oznacza to jednak, że zawsze musimy go przy sobie nosić.

Po drugie – dowód osobisty to taki dokument, który jeśli wpadnie w niepowołane ręce, może nam przysporzyć sporo kłopotów. Ktoś wykorzystując nasz dokument może wziąć np. pożyczkę znacznie przewyższającą nasze możliwości finansowe.

Kolejna sprawa – ruszając za granicę (do krajów UE) dowód osobisty często zastępuje nam paszport. Może kilka razy udało Wam się przejechać pół Europu bez kontroli dokumentów, ale to nie oznacza, że kolejnym razem też tak będzie.

Konkluzja? Warto pilnować dowodu i działać, kiedy na dłuższy czas zniknął lub – to też się zdarza – zniszczyliśmy go (tak, tak – wiemy, że najczęściej dowody niszczą się same ;)).

Zjawia się i znika

Decyzja podjęta – chcę zgłosić utratę lub uszkodzenie swojego dowodu osobistego. Co robić?

– Najwygodniejszym i najszybszym sposobem załatwienia tej sprawy jest zgłoszenie online. Dzięki tej e-usłudze, zgłosimy utratę dowodu z dowolnego miejsca, choćby na wakacjach. Wszystko zajmie nam kilka minut – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Jeśli chcesz skorzystać z tej możliwości lub przypuszczasz, że po wakacjach będziesz musiał z niej skorzystać, jeszcze przed wyjazdem załóż Profil Zaufany. Zrobisz to raz, dwa na stronie www.pz.gov.pl

A teraz pytanie filtrujące – legitymujesz się tradycyjnym dowodem osobistym, czy e-dowodem. Podpowiedź: Twój dowód jest e-dowodem, jeśli wniosek o nowy dokument składałeś 4 marca tego roku lub później.

Załóżmy, że jesteś właścicielem tradycyjnego dowodu osobistego.

Jeśli chcesz zgłosić utratę lub uszkodzenie swojego dokumentu, wejdź na stronę www.obywatel.gov.pl i tam wybierz e-usługę Zgłoś utratę lub uszkodzenie dowodu osobistego – unieważnij dowód.

Kolejne kroki:

Kliknij przycisk Wyślij zgłoszenie.

Zaloguj się Profilem Zaufanym.

Wybierz, co chcesz zgłosić - utratę, czy uszkodzenie dowodu. Jeśli zgłaszasz uszkodzenie – będziesz musiał też zanieść lub wysłać dowód do urzędu, który go wydał.

Kliknij przycisk Unieważnij dowód.

Wykorzystaj Profil Zaufany i potwierdź unieważnienie kodem SMS, który dostaniesz na numer telefonu przypisany do Twojego Profilu Zaufanego.

- Dokument zostanie unieważniony od razu, gdy zgłosimy jego utratę albo uszkodzenie. Nawet jeśli zrobimy to w nocy lub w weekend. Unieważnienie dowodu osobistego nie wymaga działania urzędnika. System sam zweryfikuje nasze dane – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. - Warto też zajrzeć na swoją skrzynkę ePUAP. To na nią dostaniemy zaświadczenie o zgłoszeniu utraty lub uszkodzenia dowodu osobistego. Zaświadczenie może się przydać. Jest ważne do czasu wydania nowego dowodu osobistego, ale nie dłużej niż 2 miesiące. Dlatego nie warto czekać ze złożeniem wniosku o nowy dokument. Można to załatwić od ręki, także przez Internet – dodaje szef Ministerstwa Cyfryzacji.

Jeżeli Twój dowód zaginął albo ktoś Ci go ukradł - zgłoś to także w swoim banku. Dzięki temu zadbasz o swoje bezpieczeństwo i ochronisz się przed oszustami.

Załóżmy, że jesteś właścicielem e-dowodu.

W odróżnieniu od właścicieli tradycyjnych dowodów osobistych – możesz zawiesić swój dokument. Możesz to zrobić niezależnie od tego czy aktywowałeś warstwę elektroniczną dokumentu, czy jeszcze tego nie zrobiłeś.

- Właściciel e-dowodu, który nie wie, gdzie jest jego dokument, ale jednocześnie liczy na to, że go znajdzie - może zawiesić swój dowód na 14 dni – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Jeśli w tym czasie nie cofnie zawieszenia, dowód zostanie automatycznie unieważniony. Jeśli zawieszenie zostanie cofnięte w ciągu dwóch tygodni, e-dowód znowu będzie ważny. Wnioski o zawieszenie i odwieszenie e-dowodu można oczywiście zgłaszać przez Internet – dodaje szef Ministerstwa Cyfryzacji.

Jak to zrobić?

Zacznij od wizyty na www.obywatel.gov.pl, wybierz e-usługę Zgłoś lub cofnij zawieszenie swojego dowodu osobistego. I dalej:

Kliknij przycisk Zgłoś lub cofnij zawieszenie e-dowodu.

Zaloguj się Profilem Zaufanym.

Zobaczysz status swojego dowodu i swoje dane - sprawdź je.

Odpowiedz na pytanie, które wyświetli się pod statusem:

Czy chcesz zawiesić swój e-dowód? - jeśli Twój dowód i certyfikaty są ważne,

Czy chcesz cofnąć zawieszenie swojego e-dowodu? - jeśli Twój dowód i certyfikaty są zawieszone.

Kliknij przycisk: Zawieś e-dowód lub Cofnij zawieszenie e-dowodu.

- Usługa działa automatycznie i jest bezpośrednio powiązana z Rejestrem Dowodów Osobistych. Jeśli zawiesimy dowód - od razu zostanie zawieszony, jeśli cofniemy zawieszenie - dowód od razu będzie ważny – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Na swoją skrzynkę ePUAP otrzymasz zaświadczenie o zgłoszeniu zawieszenia lub cofnięcia zawieszenia. Nie martw się, jeśli masz Profil Zaufany, masz skrzynkę na ePUAP. Żeby sprawdzić jej zawartość, musisz się zalogować. Oczywiście Profilem Zaufanym.

Zawieszony e-dowód jest czasowo nieważny. Wraz z e-dowodem – jeśli aktywowałeś warstwę elektroniczną dokumentu - zawieszone zostają wszystkie wgrane w niego certyfikaty. Nie możesz w tym czasie używać e-dowodu. Wszystkie przypadki jego użycia w czasie zawieszenia będą nieważne - nawet po cofnięciu zawieszenia. Przykład? Jeśli w swoim e-dowodzie masz podpis osobisty i ktoś użyje go po zawieszeniu dowodu - taki podpis nie będzie ważny.

NIE zawieszaj dowodu, jeśli masz pewność, że już go nie odzyskasz. W takiej sytuacji zgłoś utratę swojego dowodu — możesz to oczywiście zrobić online. Jeżeli Twój dowód zaginął albo ktoś Ci go ukradł - zgłoś to także w swoim banku. Dzięki temu zadbasz o swoje bezpieczeństwo i ochronisz się przed oszustami.

Szanuj swój dowód osobisty!

O projekcie

Projekt „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych” realizowany jest przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci i programowanie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Francja: od 25 lat wspólnotę braci z Taizé wspierają urszulanki z Polski

2019-07-17 19:36

(KAI/VaticanNews) / Taizé

Od ćwierć wieku pracują na wzgórzu w Taizé urszulanki Serca Jezusa Konającego z Polski. Za ich posługę podziękował im przeor wspólnoty, brat Alois. Swoją wdzięczność każdego tygodnia wyraża też młodzież, z którą pracują siostry.

Łukasz Krzysztofka

Pracujący w Taizé od wielu lat polski kapłan brat Marek przypomniał, że przybycie sióstr urszulanek było związane z potrzebą wspierania jego jako jedynego wówczas brata z Polski, by można było przyjąć liczne grupy młodych. Zaprosił je założyciel wspólnoty brat Roger, który bardzo liczył na to, że uda się znaleźć odważne zakonnice, które zechciałyby przyjechać do Taizé. Bardzo je polubił i wspierał, nalegając jednocześnie, by nosiły strój zakonny, żeby było wiadomo, że są to siostry z Polski.

W rozmowie z Radiem Watykańskim siostra Grażyna zaznaczyła, że chociaż początkowo urszulanki służyły głównie Polakom i osobom z Europy Środkowo-Wschodniej, to z czasem objęły swoimi działaniami także mieszkańców innych krajów. "Stopniowo nasza misja się zmieniała, ale cały czas jesteśmy nastawione na służenie młodym i słuchanie ich. Towarzyszymy dziewczętom z różnych krajów, w zależności od tego, jakimi językami mówimy. Zdarza się niekiedy, że dziewczęta, które w Taizé poznały urszulanki, wstępują do tego zgromadzenia" – powiedziała siostra Ania. Dodała, że ona sama właśnie w Taizé poznała urszulanki "i tu rozeznawałam moją drogę i, jak widać, jestem w zgromadzeniu".

W ciągu dwudziestu pięciu lat na wzgórzu w Taizé pracowało kilkanaście urszulanek. Dla życia każdej z nich doświadczenie to było bardzo istotne. Także braciom ze wspólnoty i wielu ludziom młodym nie sposób sobie wyobrazić życia w tym miejscu bez ich obecności.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem