Reklama

Parafia Apostołki Miłosierdzia

Historia naszej parafii rozpoczęła się nazajutrz po odejściu Jana Pawła II do Domu Ojca - mówi „Niedzieli” ks. kan. Wojciech Pelczarski, proboszcz parafii pw. św. Faustyny Dziewicy w Częstochowie. Parafia znajduje się na „Wzgórzu Miłosierdzia”, jak nazwał to miejsce abp Stanisław Nowak, ówczesny metropolita częstochowski. - Jeżeli jest dolina musi być i góra, tak mówią górale, a skoro jest w Częstochowie Dolina Miłosierdzia musi być i Góra Miłosierdzia - mówi nam ks. Pelczarski, góral z Podhala.

Trochę historii

3 kwietnia 2005 r. w Niedzielę Miłosierdzia Bożego abp Stanisław Nowak powołał do istnienia nową parafię na terenie Częstochowy pod wezwaniem św. Faustyny Dziewicy. Od 23 lipca do 25 września trwało przygotowanie nowej, tymczasowej kaplicy. 25 września została odprawiona pierwsza Msza św. i równocześnie rozpoczęła się Nowenna do Bożego Miłosierdzia przed pierwszą uroczystością patronalną. 5 października 2005 r., w uroczystość odpustową św. Faustyny Dziewicy, został wprowadzony obraz Bożego Miłosierdzia. - Historia tego obrazu jest bardzo ważna. Obraz ten namalowany przez Witolda Bulika został pobłogosławiony i poświecony przez Jana Pawła II, a następnie peregrynował w latach 2002-03 po całej naszej archidiecezji. Dzięki ogromnej pomocy „Niedzieli” i jej kierowców nawiedził każdą parafię oraz każdy dom zakonny. Po zakończeniu peregrynacji przez 22 miesiące czekał na nową parafię, odbierając cześć w naszej Archikatedrze Świętej Rodziny - opowiada Ksiądz Proboszcz.
6 października 2007 r. do parafii została wprowadzona kopia figury Matki Bożej Ludźmierskiej. - Uroczystość ta mogła się odbyć dzięki abp. Stanisławowi Nowakowi i kustoszowi z Ludźmierza ks. prał. Tadeuszowi Juchasowi. Figura Matki Bożej Ludźmierskiej została wprowadzona do naszej parafii w asyście ok. 400 górali. Był to dar Związku Podhalan. Dzięki temu na naszym Wzgórza Miłosierdzia króluje i Pan Jezus Miłosierny i Królowa Podhala - podkreśla w rozmowie z nami ks. Wojciech. - Od wielu lat mamy piękną współpracę ze Związkiem Podhalan z Oddziału w Rabce. Górale są obecni na naszych uroczystościach parafialnych. Także jako parafia idziemy w pielgrzymce góralskiej każdego roku w lipcu z Rabki na Jasną Górę - kontynuuje Ksiądz Proboszcz.

Budowa nowej świątyni

Reklama

Budowa kościoła św. Faustyny Dziewicy w Częstochowie rozpoczęła się od poświęcenia kamienia węgielnego, którego to poświęcenia dokonał papież Benedykt XVI na Jasnej Górze 26 maja 2006 r. Od lipca 2009 r. rozpoczęły się prace projektowe i starania związane z uzyskaniem pozwolenia na budowę kościoła. Bardzo ważną datą w historii parafii jest 11 czerwca 2010 r. Tego dnia, w Uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, abp Stanisław Nowak tradycyjną „pierwszą łopatą” rozpoczął budowę nowego kościoła pw. św. Faustyny Dziewicy w Częstochowie. - Parafia nasza jest młoda, rozwijająca się i budująca. Od samego też początku nasi parafianie byli zaangażowani w budowę nowej świątyni. Ich ciężka praca jest również poparta solidną modlitwą - mówi „Niedzieli” ks. Pelczarski.

Ruchy siłą duchową parafii

Bardzo ważną rolę w parafii św. Faustyny odgrywają ruchy katolickie. Na terenie parafii działają: Dzieci Maryi, Grupa Biblijna i Grupa Modlitewna im. bł. Jana Pawła II. - Od samego początku w naszej parafii istnieje grupa modlitewna, która za Patrona obrała sobie Jana Pawła II, obecnie już błogosławionego. Członkowie grupy modlitewnej spotykają się w każdy czwartek przed Mszą św. o godz. 17.30 i zanoszą do Miłosiernego Boga modlitwę Różańcową w intencjach naszej wspólnoty parafialnej, a także w aktualnych intencjach naszej Ojczyzny i całego świata - mówi nam ks. Wojciech.
Ksiądz Proboszcz w rozmowie z nami wyraża ogromną radość z zaangażowania Służby Liturgicznej Ołtarza w życiu parafii. - Dwa i pół procent wszystkich parafian do Służba Liturgiczna Ołtarza. To coś niezwykłego - mówi „Niedzieli” ks. Wojciech.

Kult Miłosierdzia Bożego

Od samego początku w formacji duchowej wiernych ważną rolę odgrywał i odgrywa kult Miłosierdzia Bożego. - Owocem Misji Ewangelizacyjnych i peregrynacji relikwii Krzyża św. w naszej parafii, które odbyły się w październiku 2011 r., jest codzienna Koronka do Miłosierdzia Bożego, o godz. 15 w naszym kościele. Na tej codziennej modlitwie nigdy nie brakuje wiernych. To jest bardzo budujące. Myślę, że to również wpływa na duchowość naszych wiernych - podkreśla Ksiądz Proboszcz. - Zapraszamy do nas na modlitwę Koronki do Bożego Miłosierdzia, a Pan Jezus Miłosierny przez wstawiennictwo św. Faustyny, pierwszej świętej ogłoszonej w III tysiącleciu chrześcijaństwa, udzieli wszelkich potrzebnych łask - zachęca czytelników „Niedzieli” ks. Wojciech.

Rola mediów w życiu parafii

Ks. Wojciech zauważa, że dla solidnej formacji wiernych ważną rolę odgrywają media katolickie. - Taka rolę odgrywa nasza „Niedziela” - mówi ks. Pelczarski. - Zauważyłem również jak bardzo duże znaczenie w dziele ewangelizacji ma Internet, dlatego również nasza parafii ma własną stronę www.swietafaustyna.pl - dodaje ks. Wojciech.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Trwają przygotowania do Światowego Spotkania Rodzin

2021-08-05 16:46

[ TEMATY ]

Rzym

Włochy

rodziny

KAI/Christopher Czermak / Unsplash

Rzym

Rzym

We Włoszech trwają przygotowania do X Światowego Spotkania Rodzin. Odbędzie się ono w Rzymie w dniach 22-26 czerwca 2022 roku.

Biuro ds. duszpasterstwa rodzin Włoskiej Konferencji Biskupiej i tamtejsze Forum Odnowy w Duchu Świętym przygotowały wielką narodową pielgrzymkę rodzin, która odbędzie się w sobotę 11 września.

CZYTAJ DALEJ

Bp Zając: prośmy o dar wyniesienia kard. Macharskiego do chwały nieba

2021-08-02 17:08

[ TEMATY ]

kard. Macharski

Bp Jan Zając

T. Warczak

Na szlaku Bożego miłosierdzia Bóg postawił w naszych czasach Franciszka z Krakowa, który wzywał do niezachwianej ufności w miłość miłosierną – mówił w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia bp Jan Zając podczas Mszy św. odprawionej w intencji kard. Franciszka Macharskiego. Zmarły pięć lat temu hierarcha był wielkim czcicielem Bożego Miłosierdzia.

- Pięć lat temu, o godz. 9.37, przeszedł przez bramę życia do wieczności kard. Franciszek. Choć to działo się w klinice krakowskiej, to jednak wiara nam podpowiada, że Franciszek z Krakowa przeszedł przez bramę miłosierdzia w łagiewnickiej Porcjunkuli – mówił bp Jan Zając, odwołując się do franciszkańskiego odpustu, który przypada 2 sierpnia.

CZYTAJ DALEJ

Włochy: obchody 800. rocznicy śmierci św. Dominika

2021-08-05 20:40

[ TEMATY ]

św. Dominik

Bolonia

Vatican News

W Bolonii trwają obchody 800. rocznicy śmierci św. Dominika Guzmana, założyciela Zakonu Kaznodziejskiego. Przy jego grobie codziennie sprawowane są jubileuszowe Msze. Ulicami tego włoskiego miasta, którego św. Dominik jest współpatronem, dziś wieczorem niesione będą jego relikwie. Procesja przejdzie do miejsc związanych z ostatnim etapem jego życia i zakończy się przy grobie założyciela dominikanów, który zmarł w Bolonii 6 sierpnia 1221 roku.

Z okazji jubileuszu specjalny list wystosował Papież Franciszek, który nazwał św. Dominika „kaznodzieją łaski”. Mistrz generalny dominikanów o. Gerard Francisco Timoner wskazuje na aktualność przesłania św. Dominika, który, jak mówi, choć żył w średniowieczu, to ma wiele do powiedzenia współczesnemu światu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję