Reklama

Olimpiada myśli Jana Pawła II

Dominika Kłopotowska z Siemiatycz i Monika Truszkowska z Drohiczyna zwyciężyły w wojewódzkim etapie Ogólnopolskiej Olimpiady Myśli Jana Pawła II, dla którego mottem są słowa Ojca Świętego: „Sprawy mojej Ojczyzny traktuję jako swoje własne”. Dominika okazała się najlepsza wśród gimnazjalistów, a Monika wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych, którzy w poniedziałek 26 marca wzięli udział w konkursie w Siemiatyczach

Niedziela podlaska 16/2012

Główne cele Olimpiady Myśli Jana Pawła II to krzewienie nauki bł. Jana Pawła II wśród młodzieży, pogłębianie zainteresowania jego działalnością oraz ukazywanie znaczenia chrześcijańskiego systemu wartości. W tym roku koordynatorem ogólnopolskiej olimpiady jest Gimnazjum w Zespole Szkół z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Pawła II w Siemiatyczach. W całej Polsce wojewódzki etap olimpiady odbył się 26 marca, w dniu kiedy Kościół obchodził uroczystość Zwiastowania Pańskiego. W Siemiatyczach eliminacje poprzedziła Msza św. celebrowana przez bp. Antoniego Dydycza w kościele pw. św. Andrzeja Boboli. W homilii Ksiądz Biskup mówił: „Myślę, że nie ma piękniejszego dnia dla myśli Jana Pawła II jak dzień dzisiejszy, tak bardzo mocno zrośnięty z jego nabożeństwem do Matki Najświętszej. Nie ma piękniejszego dnia, by zwracać się do myśli Jana Pawła II, by odczytywać ją na nowo, uświadamiać sobie jej sens i wartość”. Pasterz diecezji zwracał też uwagę, że każdy z nas ponosi odpowiedzialność za wychowanie najmłodszego pokolenia. „Róbmy wszystko, pomagając dzieciom, aby mogły odczytywać Bożą wolę i coraz lepiej rozumieć zaproszenie Stwórcy, jakie płynie do każdego człowieka”. Pokrzepieni modlitwą uczestnicy wraz z opiekunami przeszli do szkoły, gdzie po oficjalnej inauguracji rozpoczęły się konkursowe zmagania. Wszyscy uczestnicy tego etapu wzięli udział w części pisemnej, a najlepsi z nich stanęli przed komisją i odpowiadali na dodatkowe pytania. W przerwie podziwiano część artystyczną przygotowaną przez dzieci i młodzież z Siemiatycz. Przed olimpijczykami wystąpili podopieczni Warsztatów Terapii Zajęciowej Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus i Zespół Pieśni i Tańca „Małe Podlasie”.
Podczas olimpiady można było też zwiedzić wystawy przygotowane przez Instytut Pamięci Narodowej w Białymstoku - „Bł. ks. Jerzy Popiełuszko (1947-84)” oraz „W imieniu Rzeczypospolitej… Skazani na karę śmierci w woj. białostockim w latach 1944-56”. Wprowadzenie do nich wygłosił dr Łukasz Lubicz-Łapiński.
Olimpiada odbywa się w dwóch kategoriach - szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Etap szkolny odbył się 28 lutego. Wzięło w nim udział 105 szkół z 15 województw całego kraju. Do etapu wojewódzkiego przystąpiło 315 uczestników. Najlepsze wyniki w kategorii szkół gimnazjalnych osiągnęli: 1. Dominika Kłopotowska (Gimnazjum w Zespole Szkół im. Jana Pawła II w Siemiatyczach), 2. Joanna Lewoc (Gimnazjum im. Marii Konopnickiej w Suwałkach), 3. Wioleta Gutowska (Gimnazjum w Radziłowie).
W kategorii szkół ponadgimnazjanlnych najlepsi byli: 1. Monika Truszkowska (Liceum Ogólnokształcące w Drohiczynie), 2. Rafał Oleksiak (Liceum Ogólnokształcące w Siemiatyczach), 3. Martyna Weronika Sikorska (Zespół Szkół Ogólnokształcących i Policealnych w Wysokiem Mazowieckiem).
Olimpiada przeprowadzana jest trzystopniowo, finał ogólnopolski odbędzie się Siemiatyczach w dniach 11-12 maja.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Obraz Jasnogórski znów na szlaku nawiedzenia

2021-08-01 15:04

[ TEMATY ]

Matka Boża Częstochowska

Archiwum

Nie ma ważniejszej sztafety jak sztafeta ludzi ochrzczonych. Prosimy Cię Maryjo, żebyśmy ogień wiary, nadziei i miłości ponieśli w nowe czasy – mówił podczas uroczystej Mszy św. w sanktuarium Matki Bożej Literackiej w Buku bp Szymon Stułkowski. W archidiecezji poznańskiej wznowiono peregrynację Ikony Jasnogórskiej po Polsce, przerwaną ze względu na pandemię.

Przez dziewięć miesięcy Obraz Jasnogórski przebywał w kaplicy sióstr elżbietanek w Poznaniu. 1 sierpnia ponownie rozpoczęło się nawiedzenie, dwukrotnie przerwane ze względów sanitarnych. „Gorąco modlę się, żebyśmy mogli trwać w tym nawiedzeniu, żeby Maryja mogła przechodzić od parafii do parafii i otwierać serca” – mówił bp Stułkowski.

CZYTAJ DALEJ

Agnieszka Skrzypulec i Jolanta Ogar zdobyły srebrny medal olimpijski

Agnieszka Skrzypulec (SEJK Pogoń Szczecin) i Jolanta Ogar (UKS Wiking Toruń) zdobyły srebrny medal igrzysk olimpijskich w Tokio w żeglarskiej klasie 470.

Zwyciężyły Brytyjki Hannah Mills i Eilidh McIntyre, a trzecie miejsce zajęły Francuzki Camille Lecointre i Aloise Retornaz.

CZYTAJ DALEJ

Pogrzeb ks. Henryka Nowika

2021-08-04 22:56

[ TEMATY ]

diecezja zielonogórsko‑gorzowska

ks. Henryk Nowik

Kuria Diecezjalna w Zielonej Górze

ks. dr Henryk Nowik

ks. dr Henryk Nowik

W niedzielę 1 sierpnia 2021 r. w Domu Księży Emerytów w Zielonej Górze, w 88. roku życia i 64. roku kapłaństwa, zakończył swoją ziemską pielgrzymkę ks. kan. dr Henryk Nowik.

Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem ks. Biskupa zostanie odprawiona w czwartek, 5 sierpnia br., o godz. 11.00 w kościele parafialnym pw. Miłosierdzia Bożego w Zielonej Górze (od godz. 10.30 czuwanie modlitewne), a po niej nastąpią dalsze obrzędy pożegnalne na cmentarzu komunalnym w Zielonej Górze (nowa część).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję