Reklama

Z bł. Janem Pawłem II

Parafia pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Lublinie przeżywała wyjątkową uroczystość. W niedzielę, 25 marca, abp Stanisław Budzik poświęcił ołtarz z obrazem bł. Jana Pawła II

Niedziela lubelska 16/2012

Życie bł. Jana Pawła II wpisało się w historię naszej parafii. Różne rocznice związane z Papieżem Polakiem podkreślaliśmy licznymi duchowymi i materialnymi dziełami, by kolejne pokolenia pamiętały o największym z Polaków. Teraz, gdy wraz z Kościołem w Lublinie czekamy na jubileusz 25-lecia jego pobytu na naszej ziemi, również chcemy zostawić pamiątkę. Jest nią ołtarz i obraz bł. Jana Pawła II - mówił proboszcz ks. Adam Wełna. Bł. Jan Paweł II, spoglądając na wiernych z okien domu Ojca oraz z namalowanego przez Magdalenę Widelską obrazu, ma co dzień przypominać wiernym, że trzeba otwierać drzwi serc Chrystusowi.
Zarówno ks. Proboszcz, jak i parafianie, witając w progach świątyni abp. Stanisława Budzika, podkreślali, że „Kościół jest ich domem zbudowanym na skale - Jezusie Chrystusie”, w którym prowadzeni przez Matkę Bożą starają się na wzór bł. Jana Pawła II całą nadzieję pokładać w Bogu. Dziękując za przyjęcie zaproszenia i poświęcenie nowego ołtarza, prosili Pasterza o modlitwę i błogosławieństwo na trud wzrastania w wierze oraz budowania domu Bożego - tego widzialnego, i tego, który jest w sercach. - Otaczamy Cię wieńcem gorących serc. Chociaż jesteś z nami od niedawna, dałeś nam się poznać jako człowiek wielkiej wiary i pobożności maryjnej, przez co stałeś się nam szczególnie bliski. Gdzie matka, tam nasz dom; zatem witamy w domu, gdzie Matka Boża Nieustającej Pomocy jest nam orędowniczką na drogach wiary - mówili przedstawiciele parafii.
Abp Stanisław Budzik, witając maryjną wspólnotę, podkreślał, że modli się o to, by „bł. Jan Paweł II prowadził wszystkich w Boże światło”. - Bł. Jan Paweł II, od dziś obecny w sposób szczególny w waszym kościele, niech prowadzi was do jedynego Odkupiciela i Maryi. Niech Boże błogosławieństwo otwiera całą wspólnotę na piękno Ewangelii - mówił ks. Arcybiskup. Podczas poświęcenia nowego ołtarza, Metropolita modlił się: - Boże, pomóż nam za wstawiennictwem bł. Jana Pawła II wzrastać w miłości do Ciebie i odważnie głosić miłość Chrystusa wszystkim ludziom. Dziękując za wzór błogosławionego Papieża, w którym „zajaśniała ojcowska dobroć, chwała Chrystusowego krzyża i piękno ducha miłości”, a który „całkowicie zaufał Bożemu Miłosierdziu i matczynemu sercu Maryi”, Pasterz stawiał największego z Polaków za wzór do naśladowania na drogach świętości.
W V niedzielę Wielkiego Postu, gdy liturgia uwypukla znaczenia krzyża Chrystusa, abp Stanisław Budzik przypomniał zgromadzonym, jak bł. Jan Paweł II „niósł krzyż swojego cierpienia; uczył, jak brać krzyż na siebie”. - W ostatnich latach życia Jan Paweł II został przybity do krzyża cierpienia. Pokazał nam wówczas, jak krzyż odważnie nosić - mówił Pasterz. Zdaniem Metropolity, Ojciec Święty upodobnił się do Chrystusa, który został unieruchomiony na krzyżu, by mogła objawić się moc Bożego miłosierdzia. - Jan Paweł II, który przebył setki tysięcy kilometrów, przez ostatnie miesiące życia nie mógł się poruszać o własnych siłach. Nie mógł mówić, chociaż wcześniej z jego ust padło wiele słów o Bogu pełnym miłosierdzia, o godności odkupionego człowieka, o Kościele, który ludzkość prowadzi po drogach zbawienia. Jednak w tych dniach Jan Paweł II dokonał najwięcej. Jego ostatnia podróż i przejście do domu Ojca była wyjątkową katechezą o cierpieniu i umieraniu; przemówiła do milionów ludzi na całej ziemi - przypominał ks. Arcybiskup. Podkreślając, że cały pontyfikat Papieża Polaka był „jednym wielkim wezwaniem do otwierania drzwi Chrystusowi”, abp Budzik apelował, by to przesłanie skłaniało wszystkich do przyjmowania Chrystusa i zbawczej mocy krzyża.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wstęp do Muzeów Watykańskich od 6 sierpnia tylko z przepustką Covid-19

2021-07-30 12:01

[ TEMATY ]

muzea

Włodzimierz Rędzioch

Od 6 sierpnia wstęp do Muzeów Watykańskich możliwy będzie tylko po okazaniu przepustki Covid-19 - ogłosiła w piątek dyrekcja placówki. Tym samym zastosowano tam przepisy wydane przez włoski rząd, który wprowadził ten obowiązek przy wstępie do wielu miejsc.

Rząd Mario Draghiego zapowiedział, że od 6 sierpnia tzw. Green Pass będzie wymagany przy wejściu do kin, teatrów, muzeów i innych placówek kultury, a także między innymi do restauracji w zamkniętych pomieszczeniach, siłowni, parków rozrywki i na basen. To przepustka wydawana na podstawie zaświadczenia o szczepieniu, wyleczeniu z Covid-19 lub negatywnego wyniku testu.

CZYTAJ DALEJ

IO Tokio: Polscy siatkarze pokonali Japonię 3:0

2021-07-30 09:05

[ TEMATY ]

IO Tokio

PAP

Polscy siatkarze pokonali Japonię 3:0 (25:22, 25:21, 26:24) w meczu 4. kolejki grupy A turnieju olimpijskiego w Tokio. To trzecie zwycięstwo na igrzyskach podopiecznych Vitala Heynena, którzy zapewnili sobie awans do ćwierćfinału.

Na zakończenie pierwszej rundy biało-czerwoni w niedzielę (godz. 2) zmierzą się z Kanadą.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł ks. prałat Kazimierz Moskała, wieloletni wicekanclerz Kurii Metropolitalnej w Krakowie

2021-07-31 09:00

[ TEMATY ]

Kraków

kyasarin/pixabay.com

W wieku 69 lat zmarł ks. prałat Kazimierz Moskała, wieloletni wicekanclerz Kurii Metropolitalnej w Krakowie. Duchowny zmarł 30 lipca w Kalwarii Zebrzydowskiej. Tam też, 2 sierpnia, odbędzie się pogrzeb.

Ks. Kazimierz Moskała urodził się 13 stycznia 1952 roku w Stanisławiu Dolnym. Święcenia kapłańskie przyjął z rąk kard. Karola Wojtyły 22 maja 1977 roku w Katedrze na Wawelu. Był wikariuszem w parafii świętych Apostołów Piotra i Pawła w Trzebini oraz św. Katarzyny w Krakowie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję