Reklama

Łódzkie zakątki (2)

Tam żyła św. Faustyna

Niedziela łódzka 16/2012

W Łodzi jest kilka miejsc związanych z życiem św. Faustyny. Najbardziej znane są dwa: Park im. J. Słowackiego (dawniej „Wenecja”) i archikatedra. Oba są licznie odwiedzane przede wszystkim podczas festynu, jaki organizuje parafia pod jej wezwaniem w wigilię niedzieli Miłosierdzia Bożego oraz na zakończenie parafialnego i ogólnołódzkiego odpustu ku czci św. Faustyny w październiku. Warto jednak odwiedzić jeszcze dwa inne miejsca, tzn. przy ul. Krośnieńskiej 9 i ul. Abramowskiego 29.
W 1922 r. 17-letnia Helenka Kowalska - późniejsza święta (a od 10 grudnia 2005 r. Patronka Łodzi) - podjęła po raz drugi pracę jako służąca, tym razem w naszym mieście. Nie chciała bez zgody rodziców iść do klasztoru i nie chciała być dla nich ciężarem. Przyjazny dach nad głową znalazła w domu przy ul. Krośnieńskiej 9, u rodziny Michała Rapackiego, krewnego ze strony ojca. Dzięki życzliwości i serdeczności tej rodziny, a także jej pośrednictwu otrzymała pracę służącej u trzech tercjarek św. Franciszka. Przyjmując tę pracę, zgodziła się na bardzo skromne wynagrodzenie, ale wyprosiła zgodę na uczestnictwo w codziennej Mszy św., kierownictwo duchowe u spowiednika swoich chlebodawczyń oraz na możliwość odwiedzania konających, jeśli o takich się dowie. To właśnie z ul. Krośnieńskiej ulicami: Pabianicką i Piotrkowską - każdego ranka Helenka śpieszyła na Mszę św. do katedry. Pobyt przyszłej sekretarki Bożego Miłosierdzia w domu przy ul. Krośnieńskiej 9 upamiętnia tablica na ścianie kamienicy, odsłonięta i poświęcona 4 października 1998 r. przez ks. kan. Betleja w obecności ks. prał. Wiesława Potakowskiego, a także sióstr ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia, Sióstr Urszulanek i czcicieli Miłosierdzia Bożego. Na tablicy umieszczono płaskorzeźbę i następujący tekst: „W tym domu w latach 1922-23/ mieszkała u krewnych/ Helena Kowalska/bł. Siostra Faustyna ze zgromadzenia/ Matki Bożej Miłosierdzia/ Apostołka Bożego Miłosierdzia”. Są plany, aby jedna część tej kamienicy była domem zakonnym, a druga - siedzibą Muzeum Świętej Faustyny.
W 1923 r. Helenka zmieniła miejsce pracy. W Biurze Pośrednictwa Pracy (2 lutego 1923 r.) otrzymała skierowanie na służbę do M. Sadowskiej - właścicielki sklepu spożywczego przy ul. Abramowskiego 29, gdzie pracowała do lipca następnego roku. Przede wszystkim zajmowała się domem, zapewniając opiekę trójce małych dzieci, które bardzo polubiły Helenkę i opowiadane przez nią zabawne historie. Oprócz tego opiekowała się samotnym chorym człowiekiem, który mieszkał w komórce pod schodami tej samej kamienicy. Dbała nie tylko o jego codzienny byt, ale zatroszczyła się także o to, by tuż przed śmiercią mógł skorzystać z kapłańskiej posługi i pojednać się z Bogiem. Pracę Helenki u M. Sadowskiej upamiętnia, umieszczona nad bramą posesji przy ul. Abramowskiego 29, tablica z następującym tekstem: „W tym domu w latach 1922-24/ pracowała Helena Kowalska/ św. Faustyna/ Apostołka Bożego Miłosierdzia. Łódź 22 kwietnia 2001 r.”.
Odsłonięcia i poświęcenia tablicy dokonał bp Adam Lepa w obecności przedstawicieli Radia PLUS i Telewizji Łódzkiej oraz mieszkańców Łodzi. Fundatorami tablicy są: Stowarzyszenie Civitas Christiana, Rada Osiedla, mieszkańcy posesji przy ul. Abramowskiego 29 i sąsiednich oraz czciciele Miłosierdzia Bożego.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież zachęca do walki z handlem ludźmi: zamiast wyzysku troska

2021-07-30 16:02

[ TEMATY ]

handel ludźmi

papież Franciszek

Vatican News

W Światowym Dniu Walki z Handlem Ludźmi papież Franciszek zaapelował o podjęcie wspólnych działań na rzecz ofiar tego haniebnego procederu. Zachęcił, by przekształcić ekonomię handlu ludźmi w ekonomię troski i opieki. Trwa też wspierana przez Watykan kampania medialna #CareAgainstTrafficking – opieka kontra handel. Przytacza ona historie kobiet, którym udało się uwolnić z sieci seksualnego niewolnictwa.

Siostra Gabriella Bottani jest koordynatorką międzynarodowej organizacji Talitha Kum, która zajmuje się niesieniem pomocy ofiarom handlu ludźmi. Zaangażowanych jest w nią 3 tys. zakonnic w 90 krajach świata. W ubiegłym roku udzieliły wsparcia 17 tys. osób.

CZYTAJ DALEJ

Najdłuższa w Polsce pielgrzymka z Helu na Jasna Górę - już w drodze

2021-07-26 13:00

[ TEMATY ]

Jasna Góra

pielgrzymka

Pielgrzymka 2021

ks. Maciej Świgoń /Gość Niedzielny

W ciągu 19 dni przejdą 640 km – najdłuższa polska pielgrzymka z Helu na Jasną Górę wyruszyła wczoraj na szlak. Jubileusz 40. Pieszej Pielgrzymki Kaszubskiej jej uczestnicy będą świętować wyjątkowo: część z nich po dojściu na Jasna Górę wyruszy do Hiszpanii, by szlakiem Jakubowym dojść do Santiago de Compostela. Na trasę wyruszyło około 300 pielgrzymów.

Droga na Jasną Górę rozpoczęła się tradycyjnie 25 lipca o świcie w kościele Bożego Ciała na Helu. W codziennym programie będzie jutrznia, Msza Święta, modlitwa, konferencje w drodze oraz nocne czuwanie podczas apelu jasnogórskiego wraz z goszczącymi rodzinami. Pątnicy dziennie będą mieli do przebycia średnio 35 km.

CZYTAJ DALEJ

Niedzielski o wzroście nakładów na ochronę zdrowia: Deklaracja z Polskiego Ładu przeradza się w zobowiązanie

2021-07-30 19:35

[ TEMATY ]

rząd

służba zdrowia

PAP

Minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister zdrowia Adam Niedzielski.

Mocny akcent na koniec dnia! Projekt ustawy o wzroście nakładów na ochronę zdrowia do 7 proc. PKB przyjęty przez Radę Ministrów. Deklaracja z Polskiego Ładu przeradza się w zobowiązanie – napisał w piątek na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek, że Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy podnoszący nakłady na ochronę zdrowia do 7 proc. PKB. Resort podkreślił, że w 2027 r. nakłady na opiekę zdrowotną w Polsce wyniosą 215 mld zł, a do systemu ochrony zdrowia w latach 2022-2027 trafi dodatkowo ok. 83 mld zł.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję