Reklama

Historia lampy naftowej

Rok 2012 dla miasta Gorlice jest - uchwałą Rady Miasta - Rokiem Ignacego Łukasiewicza. Właśnie w tym roku przypada 190. rocznica urodzin i 130. rocznica śmierci Łukasiewicza - wielkiego Polaka, pioniera przemysłu petrochemicznego, wynalazcy lampy naftowej, który na ziemi gorlickiej kładł podwaliny przemysłu naftowego. Mieszkający przez niespełna 5 lat w Gorlicach wpisał się złotymi zgłoskami w jego historię i rozwój gospodarczy. Tutaj przeniósł się pod koniec roku 1853, by być bliżej miejsc roponośnych, gdzie kontynuował badania. To właśnie w Gorlicach zabłysła pierwsza na świecie uliczna lampa naftowa, obecnie jest to kapliczka Jezusa Frasobliwego przy ulicach Węgierskiej i Kościuszki. Łukasiewicz sprawił, że Gorlice znalazły się na szlaku naftowym, rozkwitły dzięki kopalniom ropy, rafinerii, późniejszej fabryce maszyn górniczych.
Spośród bogatego programu obchodów Roku Łukasiewicza jedną z odsłon, jak zauważył podczas wernisażu Zdzisław Tolh - dyrektor Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów - była wystawa „Lamp naftowych”. Zwiedzający mieli okazję zapoznać się z różnorodnością typów i stylów prezentowanych lamp naftowych powstałych w latach 1855-1925. Wystawa ukazała kunszt polskiego oraz europejskiego rzemiosła artystycznego II połowy XIX wieku, co podkreślał kurator wystawy Krzysztof Gierlach. Najliczniej reprezentowane były na wystawie lampy naftowe z lat 1865 i 1900, pochodzące głównie z wytwórni niemieckich, austriackich i węgierskich. Ciekawostką techniczną wystawy były naftowe lampy samochodowe, okrętowe, górnicze, prymusy, samowary… Nie zabrakło prototypu lampy naftowej, wykonanej przez blacharza Adama Bratkowskiego, na potrzeby laboratoryjne. Dopełnieniem prezentacji były zdjęcia, grafiki, pamiątki po Ignacym Łukasiewiczu i Janie Zehu, przedstawicielach wybitnej myśli technicznej związanej z przemysłem naftowym i wynalazkami z dziedziny oświetlenia. Ekspozycje uzupełniała prezentacja multimedialna przedstawiająca historię oświetlenia na przestrzeni 7 tys. lat. Eksponaty pochodziły ze zbiorów Muzeum Podkarpackiego w Krośnie, gdzie znajduje się jedna z największych na świecie kolekcji lamp naftowych.
Jak mówił Łukasiewicz: „Olej skalny... to przyszłe bogactwo kraju, to dobrobyt i pomyślność jego mieszkańców, to nowe źródło zarobku dla biednego ludu nowa gałąź przemysłu, która obfite wyda owoce”. Podkarpacie to kolebka przemysłu naftowego, w tej dziedzinie dzięki Łukasiewiczowi wyprzedziliśmy Amerykanów o pięć lat… Niestety, niszczejące zabudowania po fabryce, rafinerii, kiwony na polach - tak charakterystyczne dla tych roponośnych terenów, stają się eksponatami muzealnymi. Ziemia gorlicka miast ekonomicznie kwitnąć, skutkiem bezmyślnej i destrukcyjnej działalności rządzących, umiera.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Watykan: papież wznawia audiencje w auli Pawła VI

2021-08-02 15:31

[ TEMATY ]

Franciszek

Katarzyna Artymiak

Po wakacyjnej przerwie w lipcu, w najbliższą środę 4 sierpnia o godz. 9.15 Franciszek będzie przewodniczył audiencji generalnej w auli Pawła VI – poinformował serwis vaticannews.

Zgodnie ze zwyczajem, w lipcu środowe spotkania papieża były zawieszone, aby umożliwić mu okres odpoczynku. W tym roku przerwa zbiegła się również z rekonwalescencją papieża Franciszka, który 4 lipca przeszedł operację jelita grubego w klinice Gemelli. Dokładnie miesiąc po operacji, Franciszek wznowi swoją zwykłą działalność o godz. 9.15, kontynuując cykl katechez o Liście do Galatów.

CZYTAJ DALEJ

Wypocznijcie nieco

2021-07-27 12:14

Niedziela Ogólnopolska 31/2021, str. 20-21

[ TEMATY ]

wakacje

odpoczynek

Adobe.Stock

Od lat moim osobistym kluczem do krótkiego wypoczynku są: godzina adoracji, godzina szybkiego spaceru wokół krakowskich Błoń, 1-1,5 km na basenie, 2-3 godziny w termach albo cały dzień w górach.

Na początku dwie księżowskie anegdoty. Kiedyś żalił się jeden proboszcz, że nie wie, co wikary, jego współpracownik, robi w dniu wolnym, a przynajmniej gdzie jedzie i z kim. Zapytałem wtedy z uśmiechem: „A wie ksiądz, co robił Pan Bóg w siódmym dniu według opisu stworzenia świata?”. „Odpoczywał”. „Tak. Tak mówi Biblia. Ale co dokładnie robił w swoim dniu wolnym i z kim?”. „Nie wiem”. „No właśnie. Biblia nie mówi nic. Co nas bowiem obchodzi, co kto robi na wolnym? Ważne, że odpoczywa”.

CZYTAJ DALEJ

W drodze do Maryi - wyruszyła 41. Piesza Pielgrzymka Wrocławska

2021-08-03 11:58

Fot. Grzegorz Kryszczuk

Z entuzjazmem i wielką radością w sercach wyruszyła w drogę sztafetowa, 41. Piesza Pielgrzymka Wrocławska na Jasną Górę.

Początkiem pielgrzymowania była Msza św. we wrocławskiej katedrze, której przewodniczył bp Jacek Kiciński. Kapłan wyraził radość z powodu tak licznie zgromadzonych w kościele osób.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję