Reklama

Krasnystaw

Finał konkursu norwidowskiego

Niedziela lubelska 18/2002

13 kwietnia br. w II Liceum Ogólnokształcącym w Krasnymstawie odbył się finał III Wojewódzkiego Konkursu Norwidowskiego. Nic dziwnego, że konkursy norwidowskie odbywają się w tym właśnie Liceum, bowiem od 1995 roku nosi ono imię poety Cypriana Kamila Norwida.

Konkurs dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych naszego województwa już po raz trzeci został zorganizowany przez II krasnostawskie liceum, Starostwo Powiatowe w Krasnymstawie oraz chełmską delegaturę Kuratorium Oświaty w Lublinie. Honorowy patronat nad konkursem objął metropolita lubelski abp Józef Życiński oraz marszałek województwa Edward Hunek. W skład komitetu organizacyjnego weszli m.in. Edward Kawęcki - dyrektor II LO w Krasnymstawie, prof. Józef Fert z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, ks. kan. Ryszard Winiarski - proboszcz parafii pw. Trójcy Świętej, na terenie której położona jest szkoła, a także kurator oświaty Andrzej Zieliński. W skład jury weszli pracownicy naukowi Zakładu Badań nad Twórczością Cypriana Norwida KUL. Celem konkursu jest upowszechnienie wiedzy o C. K. Norwidzie - wybitnej jednostce polskiej kultury chrześcijańskiej XIX wieku, stworzenie możliwości wymiany myśli nt. twórczości C.K. Norwida i aktualności jego spostrzeżeń w odniesieniu do charakteru chrześcijańskiego i narodowego Polaków, a także inspirowanie do poszukiwań odpowiedzi na pytania kim był dla współczesnych i kim jest dla potomnych. Konkurs norwidowski został ogłoszony w dwóch kategoriach: literackiej i plastycznej. Uczniowie, którzy zdecydowali się na udział w konkursie literackim, w pierwszym etapie otrzymali za zadanie przygotowanie pracy pisemnej na wybrany temat: Człowiek - chrześcijanin - Europejczyk - Polak w myśli Norwida lub O cierpieniu, samotności i nadziei Norwida. Odważni mogli przygotować interpretację wybranego utworu poety, np. "Moja ojczyzna", "Ciemność", "Wielkość". W kategorii plastycznej należało przesłać pracę wykonaną w dowolnej technice - malarstwo, rzeźba, grafika, rysunek - będącą plastyczną interpretacją wybranego utworu.

Zainteresowanie konkursem było duże; do półfinałów, które odbyły się w sobotni ranek 13 kwietnia, zakwalifikowano autorów 23 prac literackich i 12 prac plastycznych z Białej Podlaskiej, Biłogoraja, Bełżyc, Międzyrzeca Podlaskiego, Chełma, Lublina, Świdnika, Łukowa, Milanowa, Kocka, Kraśnika, Ryk, Radzynia Podlaskiego, a także z Krasnegostawu. Pisemny test ze znajomości życia i twórczości poety wyłonił 6 finalistów. Wśród laureatów konkursu literackiego znaleźli się: Magdalena Marzec z LO w Biłgoraju, Marzena Alitojć z II LO w Krasnymstawie, Ewa Kawęcka z II LO w Krasnymstawie, Anna Kitka z I LO w Krasnymstawie, Anna Rachańczyk z IX LO w Lublinie oraz Jarosław Łukasik z LO w Łukowie. Do finału w kategorii plastycznej zakwalifikowali się: Agata Goral z II LO w Krasnymstawie, Małgorzata Malesa z Zespołu Szkół w Kocku, Michał Mazurek z Młodzieżowego Domu Kultury w Krasnymstawie, Marta Paczas z MDK w Biłgoraju, Magdalena Tokarska z II LO w Lublinie oraz Wojciech Słotwiński z II LO w Krasnymstawie. Zadaniem finalistów - literatów było wyrecytowanie wybranego wiersza oraz odpowiedź na pytania dotyczące życia i twórczości Norwida, a także znajomości bibliografii poświęconej poecie. Finaliści - plastycy mieli za zadanie opowiedzieć o swojej pracy, będącej ilustracją do konkretnego utworu. Dobra znajomość życia i twórczości Norwida nie gwarantowała jeszcze pierwszego miejsca, posiadaną wiedzę uczniowie musieli przekazać w taki sposób, by przekonać wymagające jury, że jest się absolutnie najlepszym.

Magdalena Marzec - zwycięzca literackiej części konkursu - z taką swobodą opowiadała o Norwidzie, że zgromadzonej publiczności zdawało się, iż licealistka od wielu lat przebywa w zażyłej przyjaźni z poetą; ponadto wyrecytowany przez nią wiersz poziomem wyraźnie odbiegał od wyuczonej szkolnej deklamacji. Przygotowując się do konkursu Magda rzeczywiście zapracowała sobie na wyjazd do Rzymu. Jury konkursu plastycznego też nie miało łatwego zadania, bowiem prace plastyczne prezentowały wysoki poziom artystyczny, a wypowiedzi uczniów wskazywały, że poezja Norwida nie jest dla nich czymś obcym. Jednakże bezkonkurencyjnym okazał się Wojciech Słotwiński, uczeń - gospodarz, który zasłużenie odebrał statuetkę Norwida. Być może zabierze ją ze sobą w podróż do Paryża, bowiem nagrodą za pierwsze miejsce był wyjazd na wycieczkę zagraniczną. Pozostali laureaci także nie odjechali z pustymi rękoma: oprócz dyplomów otrzymali - w zależności od zajętego miejsca - rowery, aparaty fotograficzne, kurtki, encyklopedie i albumy. Organizatorzy konkursu serdecznie dziękują licznym i hojnym sponsorom, dzięki którym udało się zgromadzić cenne nagrody.

Trud włożony w przygotowania do konkursu opłacił się nie tylko ze względu na kosztowne nagrody, ale przede wszystkim ze względu na wejście w posiadanie szerokiej wiedzy na temat poezji jednego z najwybitniejszych polskich poetów, którego słowa napisane ok. 150 lat temu nie tracą na aktualności, ale wciąż skłaniają do refleksji nad sensem życia człowieka.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Klerycy zainaugurowali nowy rok akademicki

2022-10-03 15:28

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

W Wyższym Seminarium Duchownym w Sandomierzu rozpoczął się 202. rok akademicki.

Uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Krzysztof Nitkiewicz. Koncelebrowali ks. prof. dr hab. Przemysław Kantyka, dziekan Wydziału Teologii KUL oraz licznie przybyli kapłani.

CZYTAJ DALEJ

Dlaczego Matka Boża płacze?

Czytałam piękną książkę o objawieniach w La Salette i bardzo mnie to zainteresowało. Przy okazji tej lektury dowiedziałam się, że wiele razy Matka Boża w różnych swoich figurach i obrazach wylewa łzy. Zatrwożyła mnie ta informacja, Maryja musi mieć dużo powodów do płaczu, patrząc na świat... Czy to jest prawda i czy to możliwe, żeby z figur i obrazów płynęły łzy? Co Ksiądz o tym sądzi? Dlaczego Maryja płacze?
M.Z.

CZYTAJ DALEJ

Elbląg: uroczystości pogrzebowe śp. bp. Jana Styrny

2022-10-04 10:51

[ TEMATY ]

biskup

pl.wikipedia.org

Uroczystości pogrzebowe bp. Jana Styrny odbyły się w dniach 2-3 października 2022 w katedrze św. Mikołaja w Elblągu. Emerytowany biskup elbląski zmarł 27 września w wieku 81 lat.

Mszy żałobnej w dniu 2 października przewodniczył bp Wojciech Skibicki, bp. pomocniczy diecezji elbląskiej. W wygłoszonym kazaniu przypomniał o gorliwości duszpasterskiej zmarłego bp. Styrny, która nawet po odejściu na emeryturę objawiała się poprzez systematyczne wielogodzinne słuchanie spowiedzi w elbląskiej katedrze. – Konfesjonał był dla bp. Jana pierwszym miejscem jego ewangelizacji – mówił bp Skibicki. W koncelebrze uczestniczyło ponad 50 księży, w tym m.in. ks. kan. prof. Marek Żmudziński (dziekan Wydziału Teologii UWM w Olsztynie), a także Kapituła Katedralna Elbląska.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję