Reklama

W wolnej chwili

"Jak ojciec i syn" – koncert poświęcony św. Janowi Pawłowi II i kard. Stefanowi Wyszyńskiemu

13 grudnia 2020 r. o godz. 17:00 odbędzie się koncert "Jak ojciec i syn", jako cykl utworów poświęconych Papieżowi Janowi Pawłowi II i Stefanowi Kardynałowi Wyszyńskiemu.

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

kard. Stefan Wyszyński

koncert

Materiał prasowy

Koncert odbędzie się w kościele św. Ireneusza BM w Częstochowie, będzie transmitowany online. Patronatem objęła koncert "Niedziela".

Cykl składa się z ośmiu pieśni do słów wierszy Tadeusza Szymy - poety, publicysty i reżysera, do których muzykę skomponowali częstochowscy muzycy: Tomasz Łękawa i Siergiej Wowkotrub oraz z trzech pieśni do słów wierszy Tadeusza Szymy dla Świętego Papieża z Polski: „Powrót”, „Promyk” oraz „Santo subito”.

Transmisja na żywo:

Reklama

Muzyka cyklu prowadzi słuchacza od nastroju mrocznego, ponurego, wręcz ciężkiego (wiersze: „Aresztowanie”, „Na więziennych drogach”), przez ból i smutek („Pusty fotel”, „Tamten pogrzeb”) oraz uczucie ogromnej wdzięczności i dumy („Z Prymasem po latach”, „Koronacje”) do stanu głębokiej zadumy, wewnętrznego spokoju i siły ducha („Homagium”, „Epitafium”). Każdy człowiek na ziemi ma do spełnienia jakąś misję. Są ludzie, których życie może stać się wzorcem dla innych.

Z pewnością wyjątkowy wzorzec dla nas i dla następnych pokoleń stanowi życie prymasa Polski Stefana Kardynała Wyszyńskiego (1901 - 1981). Kompozycja do słów wierszy Tadeusza Szymy skłania do głębokiej refleksji nad osobą Prymasa Tysiąclecia i jest formą hołdu złożonego wielkiemu Polakowi.

Wykonawcami tego wieczoru będą znani częstochowscy muzycy, artyści o dużym doświadczeniu i renomie: Katarzyna Suska-Zagórska – mezzosopran, Olga Wowkotrub – clavinova oraz Siergiej Wowkotrub – skrzypce.

2020-12-12 08:14

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Stowarzyszenie Biblistów Polskich proponuje, by kard. Wyszyński został patronem Polski

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

Karol Porwich/Niedziela

Stowarzyszenie Biblistów Polskich będzie zabiegało, by bł. kard. Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia został ogłoszony patronem Polski. Mówił o tym ks. prof. Henryk Witczyk, który był gościem Radia Plus Radom. Przewodniczący Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II dodał, że coraz bliżej jest powołanie nowej dyscypliny naukowej - biblistyki - w klasyfikacji dziedzin i dyscyplin naukowych w Polsce.

Ks. prof. Witczyk mówił, że środowisko skupione wokół Stowarzyszenia Biblistów Polskich dąży do tego, by bł. kard. Wyszyński został ogłoszony patronem Polski. - Św. Jan Paweł II i badacze wielokrotnie mówili o kard. Wyszyńskim jako ojcu polskiej wolności, obrońcy godności Polaka. Wyszyński to również heroiczny obrońca wiary, która tak bardzo jest dzisiaj poddawana różnym próbom, nie tylko kulturowym, ale i siłowym. Mam nadzieję, że kard. Wyszyński będzie umacniał wiernych w mężnym wyzwaniu wiary, nie tylko w rodzinie, ale i w wymiarze społecznym. To jest nam dzisiaj bardzo potrzebne. Stoimy przed wyzwaniem, by każdy nas był niezłomnym chrześcijaninem w kontekście współczesnych zagrożeń – powiedział ks. Witczyk.

CZYTAJ DALEJ

Katar: Polscy piłkarze przeciwni założeniu tęczowej opaski podczas zbliżających się mistrzostw świata

2022-09-30 11:55

[ TEMATY ]

piłka nożna

mistrzostwa świata

Adobe Stock

Osiem z trzynastu europejskich drużyn obecnych na piłkarskich mistrzostw świata w Katarze zgłosiło chęć dołączenia do akcji "One Love", w ramach której kapitanowie będą nosić podczas meczów tęczowe opaski, symbolizujące różnorodność płciową. Polska odmówiła.

Na opasce kapitańskiej będzie widnieć tęczowe serce, które ma symbolizować różnorodność oraz solidarność ze społecznością LGBTQ.

CZYTAJ DALEJ

Premier Morawiecki: otwarcie Baltic Pipe przejdzie do historii

2022-10-02 12:36

[ TEMATY ]

Mateusz Morawiecki

Baltic Pipe

facebook.com/MorawieckiPL

Otwarcie gazociągu Baltic Pipe jest jednym z wydarzeń, które nie tylko przejdą do historii, a nawet historię będą kształtować - podkreślił premier Mateusz Morawiecki w niedzielnym podcaście opublikowanym w mediach społecznościowych.

Szef polskiego rządu podsumowując mijający tydzień zauważył, że obfitował on w wydarzenia, "które nie tylko przejdą do historii, co nawet historię będą kształtować przez kolejne lata i dekady". Za najważniejsze uznał otwarcie we wtorek gazociągu łączącego Polskę z Szelfem Norweskim, którym od soboty popłynął już gaz do Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję