Reklama

W wolnej chwili

"Jak ojciec i syn" – koncert poświęcony św. Janowi Pawłowi II i kard. Stefanowi Wyszyńskiemu

13 grudnia 2020 r. o godz. 17:00 odbędzie się koncert "Jak ojciec i syn", jako cykl utworów poświęconych Papieżowi Janowi Pawłowi II i Stefanowi Kardynałowi Wyszyńskiemu.

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

kard. Stefan Wyszyński

koncert

Materiał prasowy

Koncert odbędzie się w kościele św. Ireneusza BM w Częstochowie, będzie transmitowany online. Patronatem objęła koncert "Niedziela".

Cykl składa się z ośmiu pieśni do słów wierszy Tadeusza Szymy - poety, publicysty i reżysera, do których muzykę skomponowali częstochowscy muzycy: Tomasz Łękawa i Siergiej Wowkotrub oraz z trzech pieśni do słów wierszy Tadeusza Szymy dla Świętego Papieża z Polski: „Powrót”, „Promyk” oraz „Santo subito”.

Reklama

Transmisja na żywo:

Muzyka cyklu prowadzi słuchacza od nastroju mrocznego, ponurego, wręcz ciężkiego (wiersze: „Aresztowanie”, „Na więziennych drogach”), przez ból i smutek („Pusty fotel”, „Tamten pogrzeb”) oraz uczucie ogromnej wdzięczności i dumy („Z Prymasem po latach”, „Koronacje”) do stanu głębokiej zadumy, wewnętrznego spokoju i siły ducha („Homagium”, „Epitafium”). Każdy człowiek na ziemi ma do spełnienia jakąś misję. Są ludzie, których życie może stać się wzorcem dla innych.

Z pewnością wyjątkowy wzorzec dla nas i dla następnych pokoleń stanowi życie prymasa Polski Stefana Kardynała Wyszyńskiego (1901 - 1981). Kompozycja do słów wierszy Tadeusza Szymy skłania do głębokiej refleksji nad osobą Prymasa Tysiąclecia i jest formą hołdu złożonego wielkiemu Polakowi.

Wykonawcami tego wieczoru będą znani częstochowscy muzycy, artyści o dużym doświadczeniu i renomie: Katarzyna Suska-Zagórska – mezzosopran, Olga Wowkotrub – clavinova oraz Siergiej Wowkotrub – skrzypce.

2020-12-12 08:14

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wadowice: w mieszkaniu Wojtyłów kręcono„Kuchnię Papieską”

[ TEMATY ]

film

Jan Paweł II

kuchnia

Instytur Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie

W scenerii mieszkania Wojtyłów w Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II nakręcono pierwsze zdjęcia do programu telewizyjnego pod tytułem „Kuchnia Papieska”. Program jest kolejnym przedsięwzięciem Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie. Powstający film ma przybliżać informacje o życiu Karola Wojtyły wplecione w dzieje Polski i „okraszone nutą domowych przepisów kulinarnych”.

Pierwszy klaps na planie padł w jednym z pokojów papieskiego muzeum w Wadowicach. Przy stole w mieszkaniu, w którym 18 maja 1920 roku urodził się Karol Wojtyła i gdzie mały Lolek po śmierci mamy przez 9 lat mieszkał ze swym ojcem, zaproszeni goście dyskutowali o roli mężczyzny-ojca we współczesnym świecie. Wśród uczestników rozmowy byli: bp Grzegorz Ryś, Bożena Dykiel, Redbad Klijnstra, Łukasz i Paweł Golcowie, Jerzy Fedorowicz. Honorowym gościem był jedyny żyjący kolega szkolny Karola Wojtyły – Eugeniusz Mróz.

CZYTAJ DALEJ

Św. Maria Magdalena – pierwszy świadek Zmartwychwstania

Kim była św. Maria Magdalena i dlaczego akurat ona nazywana jest Apostołką Apostołów? Z ks. dr. Markiem Dzikiem, biblistą, rozmawia Irena Markowicz.

CZYTAJ DALEJ

Przewodniczący KEP: Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych

2021-07-24 09:32

[ TEMATY ]

biskup

Kościół

KEP

Karol Porwich/Niedziela

Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych ani też nie może dać się im zinstrumentalizować - podkreślił abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący KEP przemawiał podczas V Kongresu Ruchu „Europa Christi” i Spotkania Akcji Katolickiej Diecezji Ełckiej.

Wydarzenie organizowane pod hasłem „W służbie narodu – w oczekiwaniu na beatyfikację Prymasa Tysiąclecia” odbywa się w Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję