Reklama

Czeka nas walka!

Maria Fortuna-Sudor
Edycja małopolska 22/2012

Blisko 150 osób, przedstawicieli środowisk oświatowych: nauczycieli, wychowawców, studentów kierunków pedagogicznych wzięło udział w sympozjum „Edukacja seksualna, ale jaka?”, zorganizowanym przez Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli i Wychowawców oraz Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka

Konferencja odbyła się w sobotę, 12 maja w Centrum Dydaktyczno-Kongresowym Collegium Medicum w Krakowie. Sympozjum otworzył i prowadził dr inż. Antoni Zięba - prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka.

Zauważyć rolę prasy

Pierwszym prelegentem był prof. Franciszek Adamski w działalności naukowo-badawczej zajmujący się m.in. oddziaływaniem treści propagandowych kultury masowej na wzorce i zachowania rodziny. Profesor wygłosił wykład: „O potrzebie edukacji seksualnej zorientowanej prorodzinnie”, w którym zwrócił uwagę słuchaczy na rolę mediów mających wpływ na zmianę nastawienia do małżeństwa i rodziny kolejnych pokoleń Polaków. Wykładowca ukazał sposób wykorzystania czasopism do promowania i upowszechniania tematyki seksualnej, zwracając uwagę na fakt, że poprzez te bardzo popularne i wysokonakładowe periodyki upowszechnia się w Polsce niepolski system wartości. - Rodzina to soczewka, w której odzwierciedla się całe społeczeństwo - przypomniał zebranym myśl Arystotelesa prof. Adamski. - Warto, aby czynniki odpowiedzialne za stan społeczeństwa to zapamiętały!

Bronić wartości

Kolejną prelegentką była Gabriele Kuby - niemiecka socjolog, która w swych publikacjach i wystąpieniach otwarcie staje w obronie wartości chrześcijańskich. Publicystka wygłosiła wykład: „Obowiązkowa edukacja seksualna w szkołach pewną drogą do zniszczenia rodziny i chrześcijaństwa”, w którym podkreślała, że wprowadzana edukacja seksualna w niemieckich szkołach wpływa na niszczenie rodziny chrześcijańskiej. G. Kuby mówiła o masowej seksualizacji od najmłodszych lat, o zachęcaniu do demoralizacji, wychowaniu do akceptacji homoseksualizmu, wczesnym informowaniu o technikach antykoncepcyjnych i oswajaniu z pornografią. Podkreślała, że taka forma edukacji dzieci i młodzieży powoduje osłabienie tożsamości młodego człowieka, ma wpływ na jego psychikę oraz odwraca go od Boga i rodziny i dodała, że osobami uzależnionymi od seksu łatwo manipulować. Zwracając się do uczestników sympozjum, G. Kuby apelowała: - Czeka was wielka walka. Musicie wiele z siebie dać, aby ją wygrać!
Bezpośrednio po przerwie uczestnicy sympozjum wysłuchali przygotowanego przez senatora Zbigniewa Cichonia referatu pt. „Rodzice wychowawcami swoich dzieci w prawie polskim, UE i dokumentach międzynarodowych”.

Reklama

Docenić wychowanie

Swoistą odpowiedzią na apel Gabriele Kuby były kolejne wykłady. Dr Krystyna Kluz, która zajmuje się m.in. demografią społeczną i socjologią rodziny, przedstawiła wykład: „Edukacja seksualna w Polsce na tle wybranych krajów UE”. Prelegentka wskazywała na korzystne efekty wychowania do życia w rodzinie, przytaczając potwierdzające jej zdanie dane statystyczne. Dr K. Kluz mówiła również o potrzebie ograniczenia negatywnego wpływu mediów poprzez inicjatywy oddolne. Zwracając się do nauczycieli wychowania do życia w rodzinie, zachęcała do profesjonalizmu, ale też utożsamiania się z treściami prezentowanymi na tych lekcjach.
Z kolei Teresa Król, wieloletni doradca metodyczny ds. wychowania do życia w rodzinie, redaktor i współautor podręczników, programów i scenariuszy tego przedmiotu, przygotowała prezentację pt. „Młodzież i nauczyciele o wychowaniu do życia w rodzinie”, w której przybliżyła efekty najnowszych, zrealizowanych w 2012 r., badań przeprowadzonych wśród gimnazjalnej młodzieży z Krakowa, a dotyczących postrzegania tego przedmiotu, jego odbioru przez gimnazjalistów.
Jednym z ostatnich punktów konferencji było wystąpienie pedagog Marii Rzadkosz, uczącej wychowania do życia w rodzinie w podstawówce, gimnazjum i liceum. Nauczycielka opowiadała, jak sobie radzi z prowadzeniem lekcji, z jakich programów korzysta i podkreślała, że w pracy pomaga jej fakt, że sama jest żoną i matką.

Uświadamiać Polaków

Zamykając sympozjum, dr Antoni Zięba mówił: - Walka o rodzinę to jest sprawa całego społeczeństwa. Kilka osób tej batalii nie wygra. Trzeba zadbać o przyszłość polskich rodzin!
Po zakończeniu konferencji Bożena Mastej, wieloletnia nauczycielka wychowania do życia w rodzinie, powiedziała; - Byłam bardzo ciekawa wyników badań przedstawionych przez red. Teresę Król. Stwierdzam, że pokrywają się one z moimi spostrzeżeniami i odczuciami i zaprzeczają popularnym sądom na ten temat. To nie tak, że młodzież chce mówić tylko o seksie. Wiele moich uczennic marzy o wielkiej, prawdziwej miłości na całe życie. Równocześnie często są zagubione i poranione.
- Jestem pod wrażeniem referatu przygotowanego przez Gabriele Kuby - wyznał z kolei ks. dr Bolesław Karcz, prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Katolickich, wykładowca UPJP II. - Pisarka pokazała, jak w sposób programowy, konsekwentnie próbuje się zatrzeć różnice miedzy dobrem i złem. Ta konferencja jest bardzo ważna! Na pewno należy uświadamiać Polaków, aby wiedzieli, co się dzieje, aby nauczyli się reagować na pewne propozycje, ideologie szerzone w naszym kraju.
Organizatorzy zapowiadają wydanie publikacji upowszechniającej prezentowane wykłady oraz przygotowanie za rok kolejnej konferencji.

Św. Jana Pawła II doktorem Kościoła i patronem Europy

2019-10-22 15:55

BP KEP / Warszawa (KAI)

Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, poprosił papieża Franciszka o ustanowienie św. Jana Pawła II doktorem Kościoła i patronem Europy. Dziś, podczas kongresu „Europa Christi”, inicjatywę wsparł kard. Stanisław Dziwisz.

Arturo Mari, Adam Bujak/Biały Kruk

Publikujemy komunikat Biura Prasowego Konferencji Episkopatu Polski:

Przewodniczący Episkopatu abp Stanisław Gądecki, w imieniu Konferencji Episkopatu Polski, zwrócił się do Ojca Świętego Franciszka z prośbą o ustanowienie św. Jana Pawła II doktorem Kościoła i patronem Europy. Prośbę tę 22 października 2019 r., podczas kongresu „Europa Christi”, wsparł kard. Stanisław Dziwisz.

W 2020 roku mija 100. rocznica urodzin św. Jana Pawła II i 15. rocznica Jego odejścia do Domu Ojca. W związku z tymi ważnymi dla Kościoła w Polsce i Kościoła Powszechnego rocznicami, abp Stanisław Gądecki podkreślił: „Pontyfikat papieża z Polski wypełniony był przełomowymi decyzjami i doniosłymi wydarzeniami, które zmieniły oblicze papiestwa i wpłynęły na bieg historii Europy i świata”. Przewodniczący Episkopatu skierował prośbę do Ojca Świętego Franciszka o ogłoszenie św. Jana Pawła II doktorem Kościoła i patronem Europy.

„Bogactwo pontyfikatu św. Jana Pawła II – przez licznych historyków i teologów określanym Janem Pawłem II Wielkim – wypływało z bogactwa jego osobowości – poety, filozofa, teologa i mistyka, realizując się w wielu wymiarach, od duszpasterstwa i nauczania, poprzez kierowanie Kościołem powszechnym, aż po osobiste świadectwo świętości życia” – napisał w liście do Ojca Świętego Franciszka abp Gądecki. Zwrócił też uwagę na to, że wielkim osiągnięciem pontyfikatu św. Jana Pawła II był Jego udział w przywróceniu Europie jedności, po ponad pięćdziesięcioletnim podziale, którego symbolem była żelazna kurtyna. Przewodniczący Episkopatu zaznaczył: „Po jednoczącym i kulturotwórczym przepowiadaniu Ewangelii przez świętych Cyryla i Metodego oraz świętego Wojciecha, ponad tysiąc lat później, owoce ich działalności – nie tylko w wymiarze społecznym, ale i religijnym – znalazły swego obrońcę i kontynuatora w osobie papieża Polaka”.

Kard. Stanisław Dziwisz w czasie wystąpienia na kongresie „Europa Christi” wsparł prośbę abp Stanisława Gądeckiego skierowaną do Ojca Świętego Franciszka. Podkreślił, że papież Polak powinien zostać uznany za doktora Kościoła i współpatrona naszego europejskiego domu. Powiedział: „Trzeba stwierdzić, iż papież Wojtyła to nie tylko wielki współczesny doktor Kościoła, ale i wybitny patron dla Europy, który ma ogromnie wiele do powiedzenia wszystkim, zarówno wierzącym, jak i niewierzącym”.

Przeczytaj także: Kard. Dziwisz: Święty Jan Paweł II Wielki patronem Europy i doktorem Kościoła
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Światowy Dzień Ubogich

2019-10-23 14:19

Informacja prasowa

W niedzielę 17 listopada już po raz trzeci będziemy przeżywać Światowy Dzień Ubogich ustanowiony przez Papieża Franciszka. W związku z tym szczególnym dniem Caritas Poznań przygotowała szereg działań mających wesprzeć osoby ubogie oraz zaangażować innych do pomocy.

Indormacja prasowa

Podobnie jak w poprzednich latach przeżywanie Światowego Dnia Ubogich zacznie się już w tygodniu poprzedzającym. Wstępem będzie pielgrzymka dla osób bezdomnych do Rokitna i Świebodzina. W czwartek wolontariusze wyjdą na ulice oraz do miejsc, w których przebywają osoby bezdomne, aby rozdać im koce, śpiwory i termosy. Kolejnego dnia osoby ubogie oraz bezdomne będą mogły skorzystać z usług fryzjerów oraz wziąć udział w grach i konkursach w świetlicy przy ul. Krańcowej 10. W przygotowaniu do niedzielnej Mszy Świętej w sobotę, w poznańskich jadłodajniach będą spowiadać księża, odbędzie się również adoracja

i wielbienie.

W niedzielę 17 listopada zapraszamy wszystkich mieszkańców Poznania na Mszę Świętą w intencji osób ubogich oraz tych, którzy im pomagają do parafii Bożego Ciała na godzinę 12:00. Światowy Dzień Ubogich jest okazją, aby raz jeszcze dostrzec tych, którzy są przy nas i potrzebują naszego wsparcia. W tym okresie rozpocznie się również akcja Tytki Charytatywnej. Jest to swojego rodzaju przekaz, że warto dzielić się tym co mamy z potrzebującymi.

Zachęcamy do włączenia się w działania Caritas i wsparcie akcji. Zorganizowana została zbiórka nowych koców, śpiworów oraz termosów, które można dostarczyć na ul. Krańcową 10 lub do Caritas Poznań ul. Rynek Wildecki 4a. W tym okresie Akcję można również wesprzeć poprzez stronę https://caritaspoznan.pl/tydzienubogich lub aplikację Caritas.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem