Reklama

Czeka nas walka!

Maria Fortuna-Sudor
Edycja małopolska 22/2012

Blisko 150 osób, przedstawicieli środowisk oświatowych: nauczycieli, wychowawców, studentów kierunków pedagogicznych wzięło udział w sympozjum „Edukacja seksualna, ale jaka?”, zorganizowanym przez Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli i Wychowawców oraz Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka

Konferencja odbyła się w sobotę, 12 maja w Centrum Dydaktyczno-Kongresowym Collegium Medicum w Krakowie. Sympozjum otworzył i prowadził dr inż. Antoni Zięba - prezes Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka.

Zauważyć rolę prasy

Pierwszym prelegentem był prof. Franciszek Adamski w działalności naukowo-badawczej zajmujący się m.in. oddziaływaniem treści propagandowych kultury masowej na wzorce i zachowania rodziny. Profesor wygłosił wykład: „O potrzebie edukacji seksualnej zorientowanej prorodzinnie”, w którym zwrócił uwagę słuchaczy na rolę mediów mających wpływ na zmianę nastawienia do małżeństwa i rodziny kolejnych pokoleń Polaków. Wykładowca ukazał sposób wykorzystania czasopism do promowania i upowszechniania tematyki seksualnej, zwracając uwagę na fakt, że poprzez te bardzo popularne i wysokonakładowe periodyki upowszechnia się w Polsce niepolski system wartości. - Rodzina to soczewka, w której odzwierciedla się całe społeczeństwo - przypomniał zebranym myśl Arystotelesa prof. Adamski. - Warto, aby czynniki odpowiedzialne za stan społeczeństwa to zapamiętały!

Bronić wartości

Kolejną prelegentką była Gabriele Kuby - niemiecka socjolog, która w swych publikacjach i wystąpieniach otwarcie staje w obronie wartości chrześcijańskich. Publicystka wygłosiła wykład: „Obowiązkowa edukacja seksualna w szkołach pewną drogą do zniszczenia rodziny i chrześcijaństwa”, w którym podkreślała, że wprowadzana edukacja seksualna w niemieckich szkołach wpływa na niszczenie rodziny chrześcijańskiej. G. Kuby mówiła o masowej seksualizacji od najmłodszych lat, o zachęcaniu do demoralizacji, wychowaniu do akceptacji homoseksualizmu, wczesnym informowaniu o technikach antykoncepcyjnych i oswajaniu z pornografią. Podkreślała, że taka forma edukacji dzieci i młodzieży powoduje osłabienie tożsamości młodego człowieka, ma wpływ na jego psychikę oraz odwraca go od Boga i rodziny i dodała, że osobami uzależnionymi od seksu łatwo manipulować. Zwracając się do uczestników sympozjum, G. Kuby apelowała: - Czeka was wielka walka. Musicie wiele z siebie dać, aby ją wygrać!
Bezpośrednio po przerwie uczestnicy sympozjum wysłuchali przygotowanego przez senatora Zbigniewa Cichonia referatu pt. „Rodzice wychowawcami swoich dzieci w prawie polskim, UE i dokumentach międzynarodowych”.

Reklama

Docenić wychowanie

Swoistą odpowiedzią na apel Gabriele Kuby były kolejne wykłady. Dr Krystyna Kluz, która zajmuje się m.in. demografią społeczną i socjologią rodziny, przedstawiła wykład: „Edukacja seksualna w Polsce na tle wybranych krajów UE”. Prelegentka wskazywała na korzystne efekty wychowania do życia w rodzinie, przytaczając potwierdzające jej zdanie dane statystyczne. Dr K. Kluz mówiła również o potrzebie ograniczenia negatywnego wpływu mediów poprzez inicjatywy oddolne. Zwracając się do nauczycieli wychowania do życia w rodzinie, zachęcała do profesjonalizmu, ale też utożsamiania się z treściami prezentowanymi na tych lekcjach.
Z kolei Teresa Król, wieloletni doradca metodyczny ds. wychowania do życia w rodzinie, redaktor i współautor podręczników, programów i scenariuszy tego przedmiotu, przygotowała prezentację pt. „Młodzież i nauczyciele o wychowaniu do życia w rodzinie”, w której przybliżyła efekty najnowszych, zrealizowanych w 2012 r., badań przeprowadzonych wśród gimnazjalnej młodzieży z Krakowa, a dotyczących postrzegania tego przedmiotu, jego odbioru przez gimnazjalistów.
Jednym z ostatnich punktów konferencji było wystąpienie pedagog Marii Rzadkosz, uczącej wychowania do życia w rodzinie w podstawówce, gimnazjum i liceum. Nauczycielka opowiadała, jak sobie radzi z prowadzeniem lekcji, z jakich programów korzysta i podkreślała, że w pracy pomaga jej fakt, że sama jest żoną i matką.

Uświadamiać Polaków

Zamykając sympozjum, dr Antoni Zięba mówił: - Walka o rodzinę to jest sprawa całego społeczeństwa. Kilka osób tej batalii nie wygra. Trzeba zadbać o przyszłość polskich rodzin!
Po zakończeniu konferencji Bożena Mastej, wieloletnia nauczycielka wychowania do życia w rodzinie, powiedziała; - Byłam bardzo ciekawa wyników badań przedstawionych przez red. Teresę Król. Stwierdzam, że pokrywają się one z moimi spostrzeżeniami i odczuciami i zaprzeczają popularnym sądom na ten temat. To nie tak, że młodzież chce mówić tylko o seksie. Wiele moich uczennic marzy o wielkiej, prawdziwej miłości na całe życie. Równocześnie często są zagubione i poranione.
- Jestem pod wrażeniem referatu przygotowanego przez Gabriele Kuby - wyznał z kolei ks. dr Bolesław Karcz, prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Katolickich, wykładowca UPJP II. - Pisarka pokazała, jak w sposób programowy, konsekwentnie próbuje się zatrzeć różnice miedzy dobrem i złem. Ta konferencja jest bardzo ważna! Na pewno należy uświadamiać Polaków, aby wiedzieli, co się dzieje, aby nauczyli się reagować na pewne propozycje, ideologie szerzone w naszym kraju.
Organizatorzy zapowiadają wydanie publikacji upowszechniającej prezentowane wykłady oraz przygotowanie za rok kolejnej konferencji.

Dyspensa od spożywania pokarmów mięsnych

2019-06-18 12:14

Komunikat w sprawie dyspensy od spożywania pokarmów mięsnych

Foter.com

Informujemy, iż w związku z charakterem wypoczynkowym tzw. „długiego weekendu” przypadającego po Uroczystości Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, 21-23 czerwca, bp Romuald Kamiński, Biskup Warszawsko-Praski udzielił wszystkim wiernym przebywającym na terenie Diecezji dyspensy od wstrzemięźliwości od spożywania pokarmów mięsnych w piątek, 21 czerwca 2019 roku.

Przypominamy, że osoby korzystające z dyspensy zobowiązane są w sumieniu do modlitwy Litanią do Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Ks. Dariusz Szczepaniuk

Kanclerz Kurii

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Posynodalne Międzynarodowe Forum Młodych

2019-06-19 16:41

/ Rzym (KAI)

Synod poświęcony młodym jeszcze się nie skończył. Przechodzi teraz swą fazę aktywną. Ważną więc rzeczą jest, aby pomóc młodym zanieść jego owoce do krajów oraz środowisk w których żyją. W ten sposób sekretarz Dykasterii ds. Świeckch, Rodziny i Życia odniósł się do odbywającego się pod Rzymem posynodalnego Międzynarodowego Forum Młodych.

Magdalena Pijewska/Niedziela

Wydarzenie to przebiega pod hasłem: „Młodzi w działaniu w synodalnym Kościele”. Bierze w nim udział prawie 250 młodych osób ze 109 krajów świata. O. Alexandre Awi Mello podkreślił, że spotkanie to pokazuje młodych naprawdę szczęśliwych, gdyż zdają sobie sprawę, że Kościół wziął na serio zadanie nie tylko słuchania ich, ale także towarzyszenia im i pomagania, by stawali się liderami w swych środowiskach. Od nich zależy, na ile przesłanie synodalne zaniosą w świat. Zdają sobie sprawę, że otwiera się przed nimi możliwość bycia jeszcze bardziej wiodącymi członkami Kościoła.

W Forum Młodych bierze także udział Aleksandra Małochleb z diecezji tarnowskiej. "Z rzeczy, które najbardziej mnie poruszyły, a Forum dopiero się rozpoczęło to to, że my młodzi nie zostaliśmy zaproszeni, aby napisać jakiś nowy dokument, ale byśmy obudzili Kościół. To, co podkreśla Papież Franciszek, że jesteśmy Bożym teraz. Dzisiaj na Forum jeden z księży powiedział, że my młodzi nie jesteśmy częścią Kościoła, ale jesteśmy Kościołem, tylko chyba nie do końca zdajemy sobie z tego sprawę i sami siebie traktujemy tak, że nasze miejsce jest gdzieś z tyłu, pod filarem. Tak naprawdę jednak winniśmy być w środku i podejmować decyzje, które przecież nas też dotyczą. Przyjechaliśmy tutaj z bardzo otwartymi głowami. W pracy, w duszpasterstwie, w tym, co robimy, przynajmniej ja, napotkałam już tak wiele ślepych uliczek, że szukam rozwiązań. Okazuje się, że osoby z innych krajów, choć nie tylko, bo u nas w Polsce też, przebiły już głową ten mur, który ja dopiero próbuję. Szukam ludzi, staram się bardzo dużo rozmawiać, aby znaleźć rozwiązania, które wiem, że są. Jeżeli bowiem Bóg dopuszcza takie sytuacje to znaczy, że jest także rozwiązanie, które On chce, abyśmy znaleźli” - powiedziała Aleksandra Małochleb w rozmowie z Radiem Watykańskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem