Reklama

Niedziela Kielecka

Kielecka kolęda policyjna znowu na podium

Kielecka kolęda policyjna znowu na podium

arch.policja

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Agnieszka Dziarmaga

Gdyby kielecka poetka i oficer policji nie napisała niegdyś „Kolędy od policjantów”, gdyby słów do niej nie skomponował nieżyjący już śp. Romuald Lipko, pewnie ośmiolatka, kielczanka - Klaudia Kiczor, nie zostałaby wyróżniona w VI Konkursie Kolęd i Pastorałek „Żołnierskie kolędowanie”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W przedświątecznym wydarzeniu organizowanym przez Klub Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach wzięło udział 150 wykonawców z całej Polski. Klaudia Kiczor, ośmioletnia uczennica szkoły muzycznej wraz z Marcinem Janaszkiem, jako duet „Niebieskie nutki” zaprezentowali wspólnie „Kolędę od policjantów".

Pomysłodawcą nagrania był przed laty sam Romuald Lipko – lider „Budki Suflera”, który skomponował muzykę do tekstu i zaprosił do współpracy solistę Grzegorza Wilka. Utwór został zrealizowany w profesjonalnym studio nagrań w Sulejówku u Winicjusza Chrósta z udziałem Chóru Komendy Stołecznej Policji. „Kolęda od policjantów” doczekała się profesjonalnego teledysku z udziałem świętokrzyskich policjantów. Utwór został nagrany przez TVP 3 w Kielcach.

- Kolęda nas zbliżyła. Byłam szczęśliwa i dumna z przyjaźni, którą mnie obdarzył – tak po śmierci kompozytora wspominała go kielecka poetka. - Dzwonił o różnych porach dnia i nocy, rozmawialiśmy o wszystkim. I najważniejsza rozmowa roku to ta w wigilię... Zawsze znalazł dla mnie czas, by w ten wyjątkowy wieczór rozmawiać, kiedy tradycyjnie zabłyśnie pierwsza gwiazda - opowiada.

Anna Zielińska-Brudek - poetka, urodziła się w Bogorii na Kielecczyźnie. Wcześniej pracowała m.in. jako dziennikarka w Słowie Podlasia w Białej Podlaskiej oraz Tygodniku Nadwiślańskim w Tarnobrzegu. Wiersze zaczęła pisać w liceum, a w czasie późniejszej podróży poetyckiej - jak sama wspomina - miała długie przystanki. Kiedy po raz pierwszy założyła mundur, mogła pochwalić się licznymi publikacjami w prasie regionalnej i ogólnopolskiej. Służba w policji zmieniła jej świadomość, wyzwoliła upór i czujność. Nie wypłukała wrażliwości. Na długo jednak Zielińska-Brudek zarzuciła pisanie. Splot nieszczęśliwych zdarzeń wywrócił jej życie do góry nogami. I pisała, i pisze – znowu.

Reklama

Anna Zielińska-Brudek wydała m.in. tomy poezji „Gorzkie owoce”, „Tymczasowi” oraz „W oknie zaufania” . Trzecie wydanie zostało uhonorowane w Konkursie Literackim im. Stefana Żeromskiego wyróżnieniem „Świętokrzyskiego Kwartalnika Literackiego”. Jest współredaktorką książek: „Duszpasterstwo policyjne” oraz „Policjanci wczoraj i dziś”. Jej tekst „W jesienne wykopki zdarzył się cud” ukazał się w książce „Dzień pierwszy. Wspomnienia”, w której 300 osób z kraju i ze świata odtworzyło własne przeżycia o wyborze kardynała Wojtyły na papieża Jana Pawła II. Wiersze publikowała w almanachach "Prezentacje" i "Spojrzenia". Zdobyła I nagrodę w ogólnopolskim konkursie poetyckim ogłoszonym przez Wojewódzki Dom Kultury w Białej Podlaskiej i redakcję Słowa Podlasia. W ogólnopolskim konkursie na reportaż o tematyce społecznej, ogłoszonym przez Tygodnik Demokratyczny pod hasłem ”Człowiek człowiekowi”, otrzymała wyróżnienie za cykl reportaży opublikowanych w Tygodniku Nadwiślańskim. W 2008 roku została nagrodzona we wspólnym konkursie Radia Kielce i Świętokrzyskiego Kwartalnika Literackiego publikacją opowiadania „Pokonać strach przed śmiercią”. Została wyróżniona w ogólnopolskim konkursie za reportaż „Pętla na plebanii” oraz wiersz „Na co dzień...”. Jest laureatką nagrody prezydenta Kielce za osiągnięcia w dziedzinie twórczości, upowszechnianiu i ochrony kultury. Od kilku lat prezentuje swoje wiersze na Warszawskiej Jesieni Poezji. Doceniana przez krytyków i odbiorców.

Gdy napisała tekst „Kolędy od policjantów” - pierwszego takiego utworu w kraju, Romuald Lipko tak skomentował jej powstanie: „Mamy kolędę naszej policji. To chyba jedna z pierwszych takich, przywiązanych do godnej szacunku formacji, jaką jest policja”. W 2015 roku Anna Zielińska-Brudek została przyjęta w poczet Związku Literatów Polskich. Odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej, kocha ludzi, literaturę, jest wytrwałym, uważnym słuchaczem i pilnym obserwatorem świata.

2020-12-18 20:18

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

[ TEMATY ]

litania loretańska

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

KRÓLOWO ANIOŁÓW

CZYTAJ DALEJ

Duch Święty - Osoba czy energia?

Niedziela Ogólnopolska 22/2009, str. 22

[ TEMATY ]

Duch Święty

Karol Porwich/Niedziela

Wydaje mi się, że ciągle za mało mówi się w Kościele o Duchu Świętym. Miałem ostatnio w domu wizytę dwóch nachalnych pań, najwyraźniej nie z naszego wyznania, które próbowały mi udowodnić, że Duch Święty to po prostu jakaś Boża energia, siła, sposób działania. Na dowód tego przeczytały mi całą masę tekstów, w których nigdzie nie było mowy o tym, że Duch Święty choć trochę podobny jest do osoby. Na jakiej podstawie uznajemy, że Duch Święty to Trzecia Osoba Trójcy Świętej, a nie np. energia czy tchnienie, które wychodzi od Jedynego Boga?
Michał

CZYTAJ DALEJ

Nowe wino

2024-05-19 11:10

Magdalena Lewandowska

Kościół NMP na Piasku wypełnił się wiernymi modlącymi się o dary Ducha Świętego i dobre owoce rozpoczynającego się synodu diecezjalnego.

Kościół NMP na Piasku wypełnił się wiernymi modlącymi się o dary Ducha Świętego i dobre owoce rozpoczynającego się synodu diecezjalnego.

W Wigilię Zesłania Ducha Świętego – i w przed dzień rozpoczęcia II Synodu Metropolii Wrocławskiej – różne wspólnoty Odnowy w Duchu Świętym Archidiecezji Wrocławskiej zgromadziły się w kościele NMP na Piasku na czuwaniu i wspólnej modlitwie.

Mszy św. przewodniczył bp Jacek Kiciński, a homilię wygłosił bp Maciej Małyga. Przed Eucharystią odbyła się modlitwa uwielbienia i wstawiennicza, konferencję o nowym winie, nowym stworzeniu i Godach Baranka wygłosił ks. prof. Mariusz Rosik. A od godziny 1:00 do godz. 7:00 trwała nocna adoracja przed otwarciem Synodu naszej diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję