Reklama

Niedziela Kielecka

Kielecka kolęda policyjna znowu na podium

Kielecka kolęda policyjna znowu na podium

arch.policja

Agnieszka Dziarmaga

Gdyby kielecka poetka i oficer policji nie napisała niegdyś „Kolędy od policjantów”, gdyby słów do niej nie skomponował nieżyjący już śp. Romuald Lipko, pewnie ośmiolatka, kielczanka - Klaudia Kiczor, nie zostałaby wyróżniona w VI Konkursie Kolęd i Pastorałek „Żołnierskie kolędowanie”.

Reklama

W przedświątecznym wydarzeniu organizowanym przez Klub Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach wzięło udział 150 wykonawców z całej Polski. Klaudia Kiczor, ośmioletnia uczennica szkoły muzycznej wraz z Marcinem Janaszkiem, jako duet „Niebieskie nutki” zaprezentowali wspólnie „Kolędę od policjantów".

Pomysłodawcą nagrania był przed laty sam Romuald Lipko – lider „Budki Suflera”, który skomponował muzykę do tekstu i zaprosił do współpracy solistę Grzegorza Wilka. Utwór został zrealizowany w profesjonalnym studio nagrań w Sulejówku u Winicjusza Chrósta z udziałem Chóru Komendy Stołecznej Policji. „Kolęda od policjantów” doczekała się profesjonalnego teledysku z udziałem świętokrzyskich policjantów. Utwór został nagrany przez TVP 3 w Kielcach.

- Kolęda nas zbliżyła. Byłam szczęśliwa i dumna z przyjaźni, którą mnie obdarzył – tak po śmierci kompozytora wspominała go kielecka poetka. - Dzwonił o różnych porach dnia i nocy, rozmawialiśmy o wszystkim. I najważniejsza rozmowa roku to ta w wigilię... Zawsze znalazł dla mnie czas, by w ten wyjątkowy wieczór rozmawiać, kiedy tradycyjnie zabłyśnie pierwsza gwiazda - opowiada.

Reklama

Anna Zielińska-Brudek - poetka, urodziła się w Bogorii na Kielecczyźnie. Wcześniej pracowała m.in. jako dziennikarka w Słowie Podlasia w Białej Podlaskiej oraz Tygodniku Nadwiślańskim w Tarnobrzegu. Wiersze zaczęła pisać w liceum, a w czasie późniejszej podróży poetyckiej - jak sama wspomina - miała długie przystanki. Kiedy po raz pierwszy założyła mundur, mogła pochwalić się licznymi publikacjami w prasie regionalnej i ogólnopolskiej. Służba w policji zmieniła jej świadomość, wyzwoliła upór i czujność. Nie wypłukała wrażliwości. Na długo jednak Zielińska-Brudek zarzuciła pisanie. Splot nieszczęśliwych zdarzeń wywrócił jej życie do góry nogami. I pisała, i pisze – znowu.

Anna Zielińska-Brudek wydała m.in. tomy poezji „Gorzkie owoce”, „Tymczasowi” oraz „W oknie zaufania” . Trzecie wydanie zostało uhonorowane w Konkursie Literackim im. Stefana Żeromskiego wyróżnieniem „Świętokrzyskiego Kwartalnika Literackiego”. Jest współredaktorką książek: „Duszpasterstwo policyjne” oraz „Policjanci wczoraj i dziś”. Jej tekst „W jesienne wykopki zdarzył się cud” ukazał się w książce „Dzień pierwszy. Wspomnienia”, w której 300 osób z kraju i ze świata odtworzyło własne przeżycia o wyborze kardynała Wojtyły na papieża Jana Pawła II. Wiersze publikowała w almanachach "Prezentacje" i "Spojrzenia". Zdobyła I nagrodę w ogólnopolskim konkursie poetyckim ogłoszonym przez Wojewódzki Dom Kultury w Białej Podlaskiej i redakcję Słowa Podlasia. W ogólnopolskim konkursie na reportaż o tematyce społecznej, ogłoszonym przez Tygodnik Demokratyczny pod hasłem ”Człowiek człowiekowi”, otrzymała wyróżnienie za cykl reportaży opublikowanych w Tygodniku Nadwiślańskim. W 2008 roku została nagrodzona we wspólnym konkursie Radia Kielce i Świętokrzyskiego Kwartalnika Literackiego publikacją opowiadania „Pokonać strach przed śmiercią”. Została wyróżniona w ogólnopolskim konkursie za reportaż „Pętla na plebanii” oraz wiersz „Na co dzień...”. Jest laureatką nagrody prezydenta Kielce za osiągnięcia w dziedzinie twórczości, upowszechnianiu i ochrony kultury. Od kilku lat prezentuje swoje wiersze na Warszawskiej Jesieni Poezji. Doceniana przez krytyków i odbiorców.

Gdy napisała tekst „Kolędy od policjantów” - pierwszego takiego utworu w kraju, Romuald Lipko tak skomentował jej powstanie: „Mamy kolędę naszej policji. To chyba jedna z pierwszych takich, przywiązanych do godnej szacunku formacji, jaką jest policja”. W 2015 roku Anna Zielińska-Brudek została przyjęta w poczet Związku Literatów Polskich. Odznaczona Medalem Komisji Edukacji Narodowej, kocha ludzi, literaturę, jest wytrwałym, uważnym słuchaczem i pilnym obserwatorem świata.

2020-12-18 20:18

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Młodzi, odwagi! ON jest – nie bójcie się!

2021-09-19 10:24

[ TEMATY ]

Kana młodych

Karol Porwich/Niedziela

Mimo deszczu, mimo aury, która zachęcała do zostania w domu, ci młodzi postanowili, że tego sobotniego popołudnia nie spędzą przed telewizorami. Wstali z kanap i przyjechali. Konkretnie - do Częstochowy, na wydarzenie, które już wpisało się w kalendarz i pamięć, czyli na Kanę Młodych.

Kana Młodych to spotkanie młodzieży z archidiecezji częstochowskiej. Odbywało się w różnych miejscach, w tym roku organizatorzy postawili na zlokalizowanie w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Częstochowskiej. Choć pogoda nie dopisała, dopisały humory! I to wbrew obiegowej opinii, jakoby w kościele nie można było dostrzec już nawet jednej młodej osoby... Co prawda nie w kościele, a na seminaryjnych błoniach zobaczyliśmy wielu młodych ludzi, którzy przyjechali z różnych zakątków naszej archidiecezji, a także z samej Częstochowy. Do udziału w "Kanie" zaproszeni byli wszyscy ludzie młodzi od klasy 8. szkoły podstawowej wzwyż - szczególnie kandydaci do bierzmowania, ale też ci, którzy już przyjęli bierzmowanie, członkowie wspólnot i ruchów młodzieżowych, ale też i ci młodzi duchem.

CZYTAJ DALEJ

Misja dziennikarska to wzięcie odpowiedzialności za prawdę

Misja dziennikarska musi być traktowana nie jako zawód, ale wzięcie odpowiedzialności za prawdę, za siebie, rodziny, Ojczyznę i Kościół. Największym wrogiem prawdy jest zamęt – mówił w homilii w Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze abp Wacław Depo, metropolita częstochowski i przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu Konferencji Episkopatu Polski. 18 września odbyła się jubileuszowa 25. Pielgrzymka Czytelników, Pracowników i Współpracowników Tygodnika Katolickiego „Niedziela”na Jasną Górę, pod hasłem: „Zaszczytna jest służba Słowu” (bł. kard. Stefan Wyszyński).

Na początku Mszy św. o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry podziękował „Niedzieli” za szerzenie kultu Jasnogórskiej Pani. – Dziękujemy za obecność w Kościele Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. Cieszymy się, że u Tronu Jasnogórskiej Pani czerpiecie siłę i moc do przekazywania słowa Bożego. To niezwykle wielka odpowiedzialność za głoszenie Ewangelii, która spoczywa na wszystkich redaktorach, ale także na nas czytelnikach. Chcemy, aby słowo Boże owocowało w naszym codziennym życiu – mówił o. Pastusiak.

CZYTAJ DALEJ

Papież: zachęcam was do wsłuchania się w wołanie pokrzywdzonych

2021-09-19 17:19

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Zachęcam was do wsłuchania się w wołanie pokrzywdzonych – powiedział papież Franciszek w wideoprzesłaniu, które obejrzeli i wysłuchali uczestnicy rozpoczętej dziś w Warszawie międzynarodowej konferencji „Ochrona dzieci Bożych naszą wspólną misją”. Zorganizowały ją: Papieska Komisja ds. Ochrony Małoletnich i Konferencja Episkopatu Polski.

Jej uczestnicy, pochodzący z 20 państw Europy Środkowej i Wschodniej, zastanawiają się „jak Kościół reaguje dziś na kryzys wykorzystywania seksualnego małoletnich ze strony członków Kościoła” oraz w jaki sposób może on dać nań jeszcze bardziej adekwatną odpowiedź „na ten ogromny wstrząs, przed którym stajemy”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję