Reklama

Ksiądz musi być ludzki

Każdy ksiądz jest dziś egzaminowany przede wszystkim z człowieczeństwa. Braku ludzkiej, elementarnej wrażliwości nie przykryje się sutanną (bez względu na jej kolor). Natomiast fascynacja księdzem ze strony wiernych ma miejsce wtedy, gdy strój księdza jest „zestrojony” z jego człowieczeństwem - mówił bp Piotr Greger w uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa.
Biskup pomocniczy naszej diecezji przewodniczył 15 czerwca Mszy św. sprawowanej z okazji dorocznego Dnia Modlitw o Uświęcenie Kapłanów. W homilii podkreślił, że miarą ludzkiego i kapłańskiego serca jest Serce Boże.
- W świetle tajemnicy Jezusowego Serca odczytujemy naszą kapłańską tożsamość i wielkość naszej posługi. Miarą naszej codziennej posługi kapłańskiej jest szeroko otwarte serce, które wyraża postawę gotowości do bezinteresownej służby - mówił do prezbiterów. Rysując sylwetkę „poszukiwanego” dziś kapłana bp Piotr Greger wskazał kilka zasadniczych cech, jakie powinny być udziałem pasterzy w Chrystusowym Kościele. - Jestem przekonany, że jeśli ludzi świeckich coś zaczyna drażnić w postawie księdza, to bynajmniej nie samo kapłaństwo, ale brak ludzkiej wrażliwości, dobroci, pokory, poświęcenia - mówił, zaznaczając, że kapłan powinien być przede wszystkim ludzki. Kolejną cechą, którą wymienił jest ojcostwo duchowe, polegające na towarzyszeniu człowiekowi w jego pielgrzymce wiary i w stawaniu się coraz bardziej człowiekiem. - Ojcostwo to jedna z najgłębszych, ludzkich, męskich potrzeb. W tym sensie coraz bardziej rozumiem sens celibatu. Jezus może odwoływać się do mojej potrzeby bycia ojcem w spotkaniach z ludźmi, a oni bardzo tęsknią za odpowiedzialnym ojcostwem - podkreślał bp Piotr Greger. Ostatnią sprawą, na którą uwrażliwiał prezbiterów bp Piotr jest sprawowanie Eucharystii. - Z kapłaństwem jest jak z chlebem w Eucharystii. Jego cudowność i moc objawiają się w słabości, szarości i tym, co powszednie. Oto konkretne przejawy naszej posługi, która ma być zawsze naznaczona otwartym sercem - dodał.
Sprawowanie Eucharystii poprzedziła konferencja ks. dr. Franciszka Płonki, pełniącego funkcję ojca duchownego kapłanów naszej diecezji. Po Mszy św., którą sprawowało ok. stu prezbiterów, odmówiono Litanię do Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

”Cieszę się, że jest tutaj miejsce, gdzie mieszka Bóg” - "Sacramentum dedicationis" w Pruszowicach

2021-09-19 20:42

ks. Łukasz Romańczuk

Obrzęd namaszczenia ołtarzem krzyżmem świętym

Obrzęd namaszczenia ołtarzem krzyżmem świętym

Uroczystościom dedykacji kościoła filialnego pw. św. Jana Pawła II przewodniczył ks. abp Józef Kupny, metropolita wrocławski. Świątynia była budowana kilkanaście lat, a nad budową czuwał proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa we Wrocławiu - Pawłowicach - ks.kan. Michał Machał.

Zanim rozpoczęła się Eucharystia, wierni przywitali metropolitę wrocławskiego w swojej świątyni, a przedstawicielka parafii przedstawiła historię powstania świątyni.- Uczestniczymy w uroczystości, która pierwotnie miała się odbyć 6 czerwca, a następnie  20 października 2020 roku, a przesunięta ze względu na pandemię COVID -19 - na 18 września 2021. Przygotowani duchowo przez parafialne misje święte oraz dni skupienia i rekolekcje przed odpustem naszej parafii przystępujemy do wielkiej uroczystości w naszym kościele.

CZYTAJ DALEJ

Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory

2021-09-18 20:07

Adobe.Stock

– Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory. Nie można inaczej. Trzeba mieć w sobie męstwo i trzeba mieć w sobie pokorę w takim poczuciu, że zstępujemy w kapłaństwo. Noście to w sobie – mówił abp Grzegorz Ryś do wyświęcanych dziś absolwentów seminarium 35+.

W uroczystość św. Stanisława Kostki liturgii katedralnej o godz. 9:00 przewodniczył abp Grzegorz Ryś, który do łódzkiego prezbiterium włączył czterech diakonów seminarium 35+. Kandydatami do święceń byli: dn Szymon Brot z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Łodzi, dn Roman Jaguś z parafii pw. św. Pawła Apostoła w Zduńskiej Woli (diecezja włocławska), dn Zbigniew Kądziołka z parafii pw. Matki Bożej Królowej w Jabłonicy (diecezja rzeszowska) oraz dn Łukasz Kołodziej z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Trybunalskim.

CZYTAJ DALEJ

Menedżerka Heynena: praca z Polkami wydaje się Vitalowi być bardzo ciekawym wyzwaniem

2021-09-20 16:07

[ TEMATY ]

sport

siatkówka

PAP/Andrzej Grygiel

Vital Heynen

Vital Heynen

Menedżerka Vitala Heynena Ola Piskorska potwierdziła PAP, że będący dotychczas trenerem polskich siatkarzy Belg bardzo chciałby spróbować sił w pracy z kobiecą reprezentacją tego kraju. "Lubi wyzwania, a to mu się wydaje być bardzo ciekawym wyzwaniem" - zaznaczyła.

Polscy siatkarze w niedzielny wieczór w katowickim Spodku wywalczyli pod wodzą Heynena brązowy medal mistrzostw Europy. Umowa szkoleniowca, który rozpoczął współpracę z tym zespołem w 2018 roku, wkrótce wygasa. Prezes PZPS Jacek Kasprzyk po nieudanych igrzyskach w Tokio przekazał, że nie zostanie ona przedłużona, a Belg musiałby startować ponownie w konkursie na to stanowisko. Ten od jakiegoś czasu już dość wyraźnie sugerował, że nie zamierza tego robić, a po zakończeniu występu w czempionacie Starego Kontynentu w szatni właściwie pożegnał się z podopiecznymi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję