Reklama

Na pielgrzymich szlakach

Niedziela łódzka 27/2012

Wierni z parafii pw. Matki Bożej Dobrej Rady w Zgierzu oraz z kilku innych parafii uczestniczyli niedawno w pielgrzymce do Włoch i na Sycylię. Odwiedzili m.in.: Bolonię, Asyż, Palermo, Taorminę, Katanię, Syrakuzy, Agrigento, Monreale, Palermo, Monte Cassino, Genazzano, Rzym, Watykan oraz Padwę.
Podczas pielgrzymowania korzystali z duchowych darów - sakramentów, słowa Bożego przygotowanego przez ks. Andrzeja Blewińskiego, organizatora pielgrzymki. Pielgrzymi wyruszyli z intencjami wyjednania łask poprzez modlitwę, dziękczynienie i uwielbienie. Zabrali ze sobą intencje swoich rodzin i przyjaciół, prosząc o wstawiennictwo bł. Jana Pawła II przy jego grobie, a także Maryję w sanktuariach: Matki Bożej Dobrej Rady w Genazzano i Matki Boskiej Płaczącej w Syrakuzach. Nie kryli wzruszenia, kiedy dotarli do Matki Bożej Dobrej Rady w Genazzano, miejsca światowego kultu Patronki ich kościoła parafialnego w Zgierzu. Genazzano to niewielka miejscowość w Lacjum, niedaleko Rzymu, znana przede wszystkim z cudownego wizerunku Matki Bożej Dobrej Rady, z którym związane są niezwykłe wydarzenia i któremu przypisywane są cuda i uzdrowienia. Obraz przedstawia Maryję z Dzieciątkiem Jezus, które obejmuje szyję Matki, a swą twarz opiera na Jej policzku. Przekazy historyczne mówią, że cudowny obrazu w Genazzano pojawił się podczas budowania kościoła dla Matki Bożej. Kiedy świątynia była już prawie ukończona, na ścianie budowli pojawił się wizerunek Maryi z Dzieciątkiem. Wiadomość o tym wydarzeniu szybko się rozeszła. Któregoś dnia do Genazzano przyszli dwaj pielgrzymi, którzy w obrazie rozpoznali wizerunek Matki Bożej Dobrej Rady ze Szkodry, w ich ojczystej Albanii. Przekazy podają, że podczas oblężenia dwóch wędrowców zatrzymało się w kościele, aby prosić Maryję o bezpieczną podróż do Italii. Gdy żarliwie się modlili, nagle zauważyli, że obraz unosi się w górę. Przez całą drogę do Rzymu Albańczykom towarzyszył wizerunek Matki Bożej, przypominający jasną gwiazdę. U bram Wiecznego Miasta zniknął im sprzed oczu. Albańczycy przez lata odwiedzali Matkę Bożą w Genazzano i prosili - „Wróć do Albanii”.
Już w XV i XVI wieku obraz słynął wieloma łaskami oraz cudownymi interwencjami, m.in. była to pomoc Matki Bożej w zwycięstwie nad Turkami pod Lepanto w roku 1571. W 1682 r. za zgodą papieża Innocentego XI cudowny wizerunek został koronowany. Augustianin o. Andrzej Bacci przyczynił się do rozprzestrzeniania kultu Matki Bożej Dobrej Rady. Podczas ciężkiej choroby złożył ślub, że jeżeli Maryja uzdrowi go, zajmie się rozprzestrzenianiem kopii tego obrazu. Gdy powrócił do zdrowia, wypełnił swój ślub, dzięki czemu prawie 70 000 kopii tego obrazu zostało rozwiezionych po całym świecie. Zakon Augustianów rozszerzył kult Matki Bożej Dobrej Rady na cały świat.
Racjonalnie trudno wyjaśnić niewiarygodną liczbę pielgrzymów, o których mówią stare przekazy, a także do dziś trwający ich napływ. Papież Jan XXIII przed otwarciem Soboru Watykańskiego II także pielgrzymował do Genazzano.
Pątnicy z Polski nie kryli wzruszenia podczas Mszy św. celebrowanej przez ks. Andrzeja Blewińskiego u stóp Matki Bożej Dobrej Rady w Genazzano. Mogli przedstawić dziękczynienia i prośby, aby prowadziła ich po niełatwych drogach życia, by wyjednała światło dla rozumu, gorącą miłość dla serc. Intencje pojawiały się przez cały czas Mszy św. Modlono się także w intencji rodzin, wspólnoty parafialnej oraz wszystkich mieszkańców Zgierza. Na pątniczy szlak wyruszyła również prezydent Zgierza, dla której pielgrzymka była wyrazem dziękczynienia za pokonanie choroby. Był to również czas, kiedy uczestnicy wyprawy mogli skierować do pani prezydent wiele pytań dotyczących sytuacji Zgierza, udanych inwestycji oraz planów na przyszłość.
Opiekę duchową nad pielgrzymami sprawował ks. Andrzej Blewiński, proboszcz parafii pw. Matki Bożej Dobrej Rady w Zgierzu, a zarazem organizator pielgrzymki.
W imieniu pielgrzymów składam na ręce ks. Andrzeja Blewińskiego serdeczne podziękowania za piękny czas pielgrzymowania, wspólną modlitwę, a także za wszystko, co dla nas, swoich parafian, czyni.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Adoracja to obecność

2021-09-21 20:21

[ TEMATY ]

adoracja

Karol Porwich/Niedziela

„Chrystus w konsekrowanej hostii jest obecny, i my - adorując tę hostię – jesteśmy obecni. Niczym Maryja i Jan stajemy pod krzyżem Pana, czerpiąc siłę z Jego błogosławionej ofiary”- mówił bp Adrian Galbas. Biskup pomocniczy diecezji ełckiej przewodniczył Mszy św. w gołdapskiej konkatedrze pw. NMP Matki Kościoła rozpoczynającej peregrynację Monstrancji z Medjugorie.

Od wtorku 21 września w gołdapskiej konkatedrze pw. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła jest możliwość adoracji Jezusa Eucharystycznego w Monstrancji z Medjugorje. Monstrancja będzie w Gołdapi do środy 29 września a docelowo zostanie wkomponowana w Ołtarz Adoracji w Medjugorje.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: od 1 października obowiązkowy paszport covidowy

2021-09-20 22:06

[ TEMATY ]

Watykan

Monika Książek

Od 1 października obywatele, rezydenci, pracownicy i goście Państwa Watykańskiego oraz urzędów Kurii Rzymskiej będą musieli okazywać paszport covidowy. Potwierdza on zaszczepienie przeciw COVID-19, wyzdrowienie z tej choroby lub negatywny wynik testu na koronawirusa wykonany w ciągu ostatnich 48 godzin.

Zarządzenie w tej sprawie wydał przewodniczący Papieskiej Komisji ds. Państwa Watykańskiego kard. Giuseppe Bertello, powołując się na wolę papieża, wyrażoną podczas audiencji z 7 września.

CZYTAJ DALEJ

Niedzielski: podpisaliśmy trójstronne porozumienie z ratownikami i pracodawcami

2021-09-22 10:47

[ TEMATY ]

ratownictwo medyczne

Adam Niedzielski

PAP/Piotr Nowak

Przedstawiciele komitetu protestacyjnego ratowników medycznych, pracodawców i Ministerstwa Zdrowia podpisali porozumienie – poinformował w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. "Ma ono charakter trójstronny w formule, w jakiej rozmawialiśmy" – dodał.

We wtorek w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia i Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Pracowników Ochrony Zdrowia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję