Reklama

Jubileusz Zgromadzenia Sióstr św. Dominika

Niedziela rzeszowska 27/2012

Zgromadzenie Sióstr św. Dominika przeżywa rok 2012 jako rok jubileuszowy 150-lecia istnienia zgromadzenia. Poszczególne etapy obchodów jubileuszu stają się wędrówką po szlaku duchowości Sługi Bożej Matki Kolumby Róży Białeckiej i zaangażowania apostolskiego sióstr dominikanek.
Matka Kolumba Róża Białecka urodziła się 23 sierpnia 1838 r. w Jaśniszczach koło Tarnopola na Kresach Wschodnich w szlacheckiej rodzinie polskiej. Mając 12 lat, w dniu przyjęcia sakramentu bierzmowania, złożyła Bogu prywatny ślub przed cudownym obrazem Matki Bożej w dominikańskim sanktuarium w Podkamieniu, że poświęci swoje życie na służbę Bogu w zakonie. Idąc za sugestią generała zakonu dominikańskiego o. Wincentego Jandela, by wskrzesić apostolską gałąź dominikanek w Polsce, odbyła formację zakonną w klasztorze dominikanek w Nancy we Francji. Tam, jako s. Kolumba, w 1859 r. złożyła pierwszą profesję zakonną. Po powrocie do Polski przybyła do Wielowsi koło Tarnobrzega i pomimo ogromnych trudności i przeciwności 8 sierpnia 1861 r. z błogosławieństwem biskupa przemyskiego Adama Jasińskiego otworzyła pierwszy nowicjat dominikanek. Powstające zgromadzenie kształtowała zgodnie z dewizą zakonu dominikańskiego „contemplata aliis tradere” (dzielić się owocami kontemplacji z innymi).
Pragnieniem Matki Kolumby było służyć najbardziej potrzebującym, podnosząc poziom moralny, duchowy i intelektualny polskiej wsi. Wraz z pierwszymi dominikankami podjęła się utworzenia szkoły dla dzieci i młodzieży. Siostry przygotowywały uczniów do sakramentów świętych, otaczały opieką chorych w domach i towarzyszyły umierającym. Matka Kolumba, sięgając tradycji dominikańskiej, zaszczepiła w zgromadzeniu kult Jezusa Eucharystycznego i Matki Najświętszej Niepokalanej.
Sługa Boża Matka Kolumba Róża Białecka zmarła w opinii świętości 18 marca 1887 r. w macierzystym klasztorze w Wielowsi i tam spoczęły jej doczesne szczątki. Trwający proces beatyfikacyjny został uwieńczony 20 grudnia 2004 r. ogłoszeniem w Watykanie w obecności Ojca Świętego Jana Pawła II Dekretu heroiczności cnót Sługi Bożej Matki Kolumby Białeckiej. Obecnie trwa proces w sprawie cudownego uzdrowienia przypisywanego jej wstawiennictwu.
W naszym zgromadzeniu chlubimy się również darem bł. s. Julii Rodzińskiej, męczennicy obozu koncentracyjnego w Stuthofie koło Gdańska, która została wyniesiona na ołtarze przez Jana Pawła II w gronie 108. męczenników II wojny światowej.
W ten wielki jubileusz 150-lecia istnienia Zgromadzenia Sióstr św. Dominika wpisuje się 134. rocznica nieprzerwanego pobytu sióstr Dominikanek w parafii św. Katarzyny w Tyczynie.
W 1878 r. na prośbę rodu Wodzickich, fundatorki domu Pauliny Morawskiej oraz ówczesnego proboszcza tyczyńskiego ks. prał. Leopolda Olcyngiera, do Tyczyna przybyły trzy dominikanki: s. Alana, s. Benwenuta oraz s. Konstancja.
Od początku swego pobytu w Tyczynie, zgodnie z charyzmatem zgromadzenia siostry poświęciły się wychowaniu dzieci, katechizowały i przygotowywały do I Komunii św. Prowadziły również ochronkę, którą po 1947 r. upaństwowiono i przekształcono w żłobek. Obecnie od 1998 r. siostry prowadzą 3-oddziałowe przedszkole publiczne oraz katechizują w szkole podstawowej i liceum.
Matka Kolumba w „Konstytucjach” napisała: „siostry z całą żarliwością i poświęceniem mają zajmować się pielęgnowaniem chorych, zwłaszcza wieśniaków, w ich własnych mieszkaniach”. Przez 134 lata siostry Dominikanki w Tyczynie ofiarnie posługiwały ludziom potrzebującym. W latach powojennych (1946-55) dominikanki przejęły tyczyński „Szpital Ubogich”, istniejący od XVI wieku, a służący głównie osobom starszym i niemającym opieki ze strony rodziny. Siostry objęły zarząd nad szpitalem za zgodą parafii oraz Ośrodka Pomocy Społecznej w Rzeszowie, ale w niedługim czasie ten dom starców został zlikwidowany przez władze, a nieliczni podopieczni przeniesieni do klasztoru (ostatnia staruszka zmarła w roku 1978). Od 1995 r. siostry pielęgniarki podjęły pracę w tyczyńskiej Stacji Opieki Caritas, która obecnie funkcjonuje jako Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Centrum Pielęgniarstwa Środowiskowo-Rodzinnego Caritas Diecezji Rzeszowskiej. Siostry mają pod swoją opieką w terenie ponad 4 tys. osób.
W ciągu 134 lat pobytu w Tyczynie siostry Dominikanki przeżywały chwile radosne, ale i nie brakowało tych smutnych. Przetrwały czas I i II wojny światowej, ciężkie warunki ekonomiczne spowodowane działaniami wojennymi oraz pełne niepewności i zagrożeń czasy komunistyczne. Zawsze jednak, mimo trudności i niewygód, wiernie stały na posterunku swojej służby.
Jednak Tyczyn to nie jedyne miejsce działalności sióstr Dominikanek. W diecezji rzeszowskiej służą katechizując, prowadząc przedszkola, opiekując się chorymi w parafiach: Narodzenia NMP w Zaczerniu, Wniebowzięcia NMP w Lipinkach oraz w parafii Dominikanów św. Jacka w Rzeszowie.
Jubileusz 150-lecia Zgromadzenia stał się okazją do uroczystego „Te Deum”, jakie wznosiły siostry wraz z wiernymi podczas misji świętych, które odbywały się w dniach 20-26 maja w Tyczynie. Ojciec misjonarz Roman Bakalarz OP podczas nauk misyjnych wspominał o apostolstwie sióstr dominikanek, zaś siostry przygotowały wystawę, która jest spotkaniem z historią zgromadzenia wpisaną w dzieje naszej ojczyzny.
Dominikanki służą ludziom, pomagając im w drodze zbawienia w różnych warunkach, zarówno w krajach katolickich, jak i misyjnych. Obecnie pracują na czterech kontynentach, są to m.in. Stany Zjednoczone, Kanada, Włochy, Rosja (Syberia), Ukraina czy Białoruś.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Wkrótce ogłoszenie daty ŚDM w Lizbonie

2021-09-19 20:08

facebook.com/sandomierzSDM

4 października Komitet Organizacyjny ŚDM Lizbona 2023 ogłosi dokładne daty spotkania młodych. W najbliższym czasie spodziewana jest też publikacja papieskiego orędzia na tegoroczny ŚDM, obchodzony w diecezjach na całym świecie.

Jak poinformował Komitet Organizacyjny ŚDM Lizbona 2023, w poniedziałek 4 października zostanie ogłoszona data spotkania młodych, oraz poprzedzających go Dni w Diecezjach, które od 1997 r. towarzyszą temu wydarzeniu. Hasłem spotkanie, które odbędzie się latem 2023 r. w stolicy Portugalii, są słowa zaczerpnięte z Ewangelii wg św. Łukasza: "Maryja wstała i poszła z pośpiechem” (Łk 1,39). Do tej pory organizatorzy opublikowali oficjalny hymn spotkania (którego polska wersja pt. "Powietrze już drga" została zaprezentowana w 5. rocznicę ŚDM w Krakowie) oraz modlitwę przygotowującą do spotkania. Oprócz daty, duszpasterstwa młodych na całym świecie czekają także na ogłoszenie patronów tej edycji ŚDM oraz miejsc głównych celebracji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję