Reklama

Cześć Dzieciątku Jezus

Niedziela rzeszowska 27/2012

Przy parafii farnej w Rzeszowie rozwija się kult Praskiego Dzieciątka Jezus. Staraniem Rodziny Szkaplerznej figurka Dzieciątka Jezus została przywieziona z Pragi i uroczyście wprowadzona do świątyni w Święto Trójcy Przenajświętszej. Była ona poświęcona w praskim Sanktuarium Karmelitów Bosych, na ołtarzu cudownego Dzieciątka Jezus przez o. Jana Krawczyka.
Karmel to głębia duchowości, to skarbiec świętych i błogosławionych. Kwiatem Karmelu umiłowanym przez Dzieciątko Jezus z wzajemnością niezwykłą, jest św. Teresa od Dzieciątka Jezus. Wzrastała na dobrej i urodzajnej glebie życia rodzinnego, była hołubiona przez rodzeństwo i rodziców, o których napisała w swym dzienniczku: „Dobry Bóg dał mi Ojca i Matkę, godniejszych nieba niż ziemi”.
Tych troje zawitało do parafii farnej w relikwiach w rocznicę przyjęcia Dzieciątka Jezus, w Święto Trójcy Przenajświętszej 3 czerwca br. Uroczystości przewodniczył o. Paweł Ferko przeor Karmelitów Bosych w Przemyślu. Siostry Felicjanki posługujące przy parafii farnej przygotowały z Bractwem Dzieciątka Jezus specjalny program. Relikwie św. Teresy wniosły w procesji do świątyni dzieci brackie ubrane w pelerynki z herbem Bractwa, zaś relikwie rodziców Martin wniosła Rodzina Szkaplerzna z fary. Zostały one umieszczone przez celebransa przed obrazem namalowanym specjalnie na tą uroczystość i udekorowanym różami. Po poświęceniu obrazu rozpoczęła się Eucharystia. O. Paweł Ferko wygłosił okolicznościową homilię przybliżając karmelitańską drogę kultu Dzieciątka Jezus, od św. Teresy od Jezusa, do objawień Dzieciątka Jezus Karmelitance z klasztoru w Bauene we Francji, św. Małgorzacie od Najświętszego Sakramentu w I połowie XVII wieku. Dzieciątko Jezus ukazało się jej jako 2-letnie dziecko i powiedziało jak należy Je czcić od wcielenia do 12. roku życia. Tę wolę Dzieciątka Jezus wypełniają Bractwa.
Po homilii celebrans odczytał akt erygowania Bractwa Praskiego Dzieciątka Jezus, podpisany przez Ojca Generała Zakonu Karmelitów Bosych.
Bractwa Dzieciątka Jezus rozwijały się dynamicznie w Polsce na początku ubiegłego wieku za przyczyną karmelity o. Anzelma Gądka. Jego miłość do Dzieciątka Jezus można porównać do miłości o. Cyryla z Pragi z końca XVII wieku. Postulatorem procesu kanonizacyjnego Sługi Bożego o. Anzelma Gądka jest s. Konrada Dubel ze Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus w Łodzi. To za jej przyczyną relikwie świętej rodziny Martin zawitały do naszej fary, najstarszej świątyni miasta Rzeszowa, gdzie czczone jest Praskie Dzieciątko Jezus. Podczas Mszy św. zostały przyjęte do Bractwa nowe osoby.
Po Eucharystii, przed Najświętszym Sakramentem Ojciec Karmelita poprowadził z dziećmi Brackimi i s. Feliksą, moderatorem Bractwa Dzieciątka Jezus, nabożeństwo Drogi Betlejemskiej, zakończone błogosławieństwem. Uroczystość zwieńczyło błogosławieństwo indywidualne udzielone uczestnikom Eucharystii przy ołtarzu Dzieciątka Jezus przez o. Pawła Ferko i ucałowanie obydwóch relikwii.
Oprawę muzyczną i pieśni na zakończenie wykonywał zespół młodzieżowy z Gimnazjum nr 9 w Rzeszowie, gdzie s. Feliksa jest katechetką.
Po uroczystości Bractwo spotkało się na agapie z proboszczem ks. Janem Szczupakiem, o. Pawłem Ferko i s. Feliksą. Członkowie otrzymali pamiątki z erygowania Bractwa z relikwią św. Teresy od Dzieciątka Jezus, patronki Bractwa.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

We władzy… „ekspertów”

Przy okazji pandemii dowiedzieliśmy się, jak nisko upadła nauka i jak mocno została wzięta na smycz przez wielkie koncerny farmaceutyczne.

Wkroczyliśmy w epokę z trudem maskowanej tyranii. Jeszcze mamią nas tym, że obowiązuje ustrój demokratyczny, jeszcze twierdzą, że media służą do informowania i edukacji... ale przecież dobrze już widzimy, co się wyłania z tej dwuletniej mgły. Pysk epoki jest odrażający. Oto ci, którzy posiadają zbyt wiele, postanowili zniewolić ostatecznie tych, którzy posiadają niewiele. Ponieważ tych, którzy niewiele posiadają, jest większość, więc jest to świadoma i bezczelna tyrania mniejszości (i to nikłej) wobec ogromnej masy, która nie ma już zupełnie nic do powiedzenia. Wybory stały się atrapą, za kulisami czają się bowiem ci, którzy sprawiają, że i tak ich rozstrzygnięcia muszą być zgodne z wcześniej przyjętym scenariuszem. Pozorna demokracja państw narodowych została całkowicie wydrążona przez pasożyta finansów. Wielkie korporacje, banki i fundusze poruszane są niewidzialnymi nićmi, które wiodą do ciągle tych samych dłoni. Wielkie pieniądze skupiane są w coraz węższych kręgach i prowadzą na szczyt finansowej piramidy. Tam już nie liczy się sama chęć zysku i posiadania, tam są bowiem ci, których nic już nie limituje – oni mają wszystko i mogą mieć jeszcze więcej, jeśli zechcą. Oni zresztą – po przeczytaniu tego felietonu – uruchomią wszelkie sprężyny, aby jego autor został zupełnie zamilczany lub też przedstawiony w psychiatrycznym świetle. Ogromna koncentracja kapitału sprawia, że posiadający go ludzie przypisują sobie boskie atrybuty. Starają się zapanować nad całą resztą mieszkańców naszej planety, której zasoby zgromadzili w swoich rękach. Gdyby jednak wszystko się wydało, gniew milionów zmiótłby ich z powierzchni ziemi, maskują zatem, kluczą, ukrywają swoje intencje i... konsekwentnie powiększają swoją – niczym niekontrolowaną – władzę. Edukację ustawili tak, że każdy przejaw zdrowego myślenia tępiony jest drwiną, śmiechem, izolacją. Po prostu nie wolno tak myśleć i już! Nie wolno patrzeć im na ręce. Oni mają zarządzać nami jak „Partią Zewnętrzną” z Roku 1984 Orwella, mają mieć wszelkie potencje do podejmowania decyzji ważących na naszym losie.

CZYTAJ DALEJ

O. Leon Knabit: Jeszcze raz o kobietach i mężczyznach

2021-09-16 14:16

[ TEMATY ]

duchowość

rodzina

Karol Porwich

Ostatni artykuł o. Leona Knabita cieszył się dużym zainteresowaniem, odbiorem zarówno pozytywnym, jak i tym mniej. W odpowiedzi głos zabiera sam benedyktyn.

Słyszałem głosy, że mój artykuł „Miłość musi być wymagająca” (Zobacz) był stronniczy – przeciw mężczyznom. Jeśli tak zostałem zrozumiany, to tutaj stwierdzam, że jest bardzo wielu wspaniałych mężczyzn – mężów i ojców, żyjących długie lata w szczęśliwym małżeństwie, kochanych szczerze przez swoje dzieci, widzące w nich wzór do naśladowania i gwarancję bezpieczeństwa.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Studnicki: propozycja Państwowej Komisji zostanie przeanalizowana i przedstawiona Stolicy Apostolskiej

2021-09-20 15:03

[ TEMATY ]

pedofilia

Konferencja Episkopatu Polski

Adobe.Stock.pl

Propozycja Państwowej Komisji dotycząca powołania wspólnego zespołu do zbadania akt kościelnych zostanie poważnie potraktowana i przeanalizowana, ale też przedstawiona Stolicy Apostolskiej - powiedział w poniedziałek kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży ks. Piotr Studnicki.

Być może w trakcie wizyty Ad Limina będzie okazja, by zająć się tą kwestią - dodał.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję