Reklama

Jubileusz na Słonecznym

Dnia 13 czerwca 2012 r. w kościele parafialnym pw. Niepokalanego Serca NMP na os. Słonecznym w Szczecinie wznosiła się modlitwa dziękczynna za 25-lecie łask, które Bóg przez Maryję udziela wiernym w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej. Uroczystości zaczęły się od modlitwy różańcowej. Po niej odprawiona została Msza św., której przewodniczył abp Andrzej Dzięga. W koncelebrze uczestniczył bp Marian Błażej Kruszyłowicz i blisko 70 księży przybyłych licznie z miasta i różnych miejscowości naszej archidiecezji wraz z grupami pielgrzymów ze swoich parafii. Po Mszy św. ulicami bliskimi sanktuarium przeszła procesja fatimska, po której Apel maryjny zakończył uroczystości tego dnia. Trzeba zgodzić się ze słowami abp. Andrzeja Dzięgi, który w kazaniu mówił: „Świętując, mamy w oczach tamten dzień sprzed 25 laty, gdy powraca nam postać Ojca Świętego i jego słowa, tamta atmosfera nadziei i uniesienia, atmosfera przemieniającego się świata, otwierających się serc i wielkich przestrzeni, w które wchodziliśmy jako pokolenie często nierozumiejące dróg, po których Bóg chciał nas prowadzić”.
Wydarzenia z 11 czerwca 1987 r. pozostają także w mojej pamięci, gdyż postać Ojca Świętego mogłem obserwować z sektora blisko ołtarza wystawionego pod Pomnikiem Czynu Polaków. Tak dogodne miejsce wynikało z faktu, że byliśmy tam z żoną Longiną jako małżeństwo spodziewające się narodzin dziecka, syna Michała. Na Jasnych Błoniach towarzyszyło mu jego starsze rodzeństwo. Także odnowienie przyrzeczeń i homilia papieska „Rodzina Bogiem silna, kraj silny rodziną” adresowane były do małżeństw.
Jasne Błonia nieodwołalnie w tym dniu złączyły się z imieniem Jana Pawła II (w 1994 r. formalnie otrzymały tę nazwę). Kiedy dzisiaj jako przewodnik pokazuję grupie turystów ten fragment Szczecina, przy Pomnikach Czynu Polaków zawsze nawiązuję do przeżyć tego wyjątkowego dnia, w którym bł. Jan Paweł II ukoronował figurę Matki Bożej Fatimskiej oraz wygłosił przesłanie dla ludzi mieszkających nad Odrą i Bałtykiem. Ukoronowana figura ponad rok później, 15 sierpnia 1988 r., na stałe umieszczona została w kaplicy wybudowanej w formie rotundy, stając się centrum sanktuarium wzbogaconego później o kościół parafialny i Dom Pielgrzyma „Totus Tuus”.
Obecny kustosz sanktuarium ks. kan. Henryk Silko przed Mszą św. wspomniał najważniejsze osoby, których działania stały u początku powstania sanktuarium i jego dalszego rozwoju. Był to pierwszy kustosz ks. Jan Cichy, który powziął myśl sprowadzenia figury z Fatimy, i Anatol Kaszczuk, który z Portugalii przez Rzym przywiózł figurę do Polski. Bezsprzecznie bp Kazimierz Majdański dokładał wielkich starań, by to sanktuarium mogło powstać. Ks. Jan Cichy, a po nim ks. Ireneusz Pastryk, wspomagani przez księży pracujących przy sanktuarium, troszczyli się o to, by pielgrzymi przybywający tam coraz liczniej mogli znaleźć godne warunki. W tym kontekście wymienił też s. Miriam, której dziełem jest Dom Pielgrzyma.
- To miejsce wybrane z woli Bożej jest sanktuarium - mówił ks. H. Silko. - Miejsce szczególne, gdzie Maryja rozdaje łaski w imieniu Jezusa Chrystusa. I widać tu, jak te łaski spływają. Tutaj nie ma godziny, żeby kilka, kilkanaście osób pod figurą Matki Bożej Fatimskiej nie klęczało, nie oddawało siebie, swojej rodziny, by w sanktuarium nie płynęła żywa modlitwa od wczesnych godzin porannych do późnych godzin wieczornych.
Abp A. Dzięga w homilii zarysował maryjne drogi, które przebył w swoim życiu Karol Wojtyła, poczynając od dróżek kalwaryjskich w dzieciństwie, poprzez drogę Ślubów Jasnogórskich Polskiego Narodu w 1956 r., przemierzanie ojczystej ziemi na szlaku milenijnego nawiedzenia, drogę licznych sanktuariów maryjnych, w których dokonywał koronacji. Z początkiem pontyfikatu do tych wcześniejszych dróg doszła jeszcze jedna droga maryjna, ta fatimska. - Bez wątpienia 13 maja 1981 r. stał się jakby przestawieniem zwrotnicy na torach dziejowych świata - mówił abp Dzięga. - Świat zwrócił uwagę ku Fatimie. Z nową mocą i z jeszcze głębszą wiarą zwrócił ku Fatimie uwagę Jan Paweł II, którego chciano pozbawić życia dokładnie o czasie i godzinie pierwszych objawień maryjnych. Uświadomił sobie tę zbieżność i zgłębił orędzie fatimskie. Dzięki niemu ku Fatimie spojrzały rzesze wiernych całego świata, które zaczęły udawać się tam z pielgrzymkami.
Metropolita Szczecińsko-Ka-mieński dziękował za wszystkie formy pobożności fatimskiej - nabożeństwa, procesje, czuwania, wieczory w 13. dzień miesiąca, pierwsze soboty, Różańce, Apele maryjne, indywidualne adoracje, dzięki którym Maryja może znaleźć drogę do otwartego człowieczego serca. Prosił Boga, by każdy potrzebujący znalazł łaski w fatimskim źródle nadziei. Koronacja papieska przed 25 laty dana niejako na otwarcie, na zapas, jest zapewnieniem, że łaski te w obfitości można wyprosić w sanktuarium Pani Fatimskiej.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej odkryto pradziejową kopalnię krzemienia czekoladowego

2021-09-22 07:13

[ TEMATY ]

wykopaliska

Monika Książek/Niedziela

Na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskie archeolodzy odkryli mającą nawet 10 tys. lat kopalnię krzemienia czekoladowego. Jak podkreśla kierownik badań dr Magdalena Sudoł-Procyk – to dotąd najdalej wysunięty na południowy zachód w Polsce tego typu obiekt.

Wcześniej uważano, że choć zasiedlający te tereny neandertalczycy, a następnie homo sapiens posługiwali się narzędziami z krzemienia czekoladowego, to nie wydobywali go na miejscu, ale transportowali z oddalonych o ok. 150 km Gór Świętokrzyskich.

CZYTAJ DALEJ

Ksiądz, powstaniec, patriota. Powieszony przez Niemców na swojej własnej stule

W ciągu 63 dni Powstania Warszawskiego oprócz wielu żołnierzy i ludności cywilnej, wzięli w nim udział również duchowni, którzy stale towarzyszyli walczącym.

Zajmowali się organizowaniem Eucharystii i wspólnych modlitw, udzielali sakramentów, towarzyszyli poległym na ostatniej drodze, a niejednokrotnie oddawali własne życie w walce o wolność Ojczyzny.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Parolin: chrześcijaństwu zagraża instrumentalizacja do celów politycznych

2021-09-23 17:07

[ TEMATY ]

chrześcijaństwo

Watykan

kard. Pietro Parolin

Vatican News

Kardynał Pietro Parolin

Kardynał Pietro Parolin

Watykański Sekretarz Stanu wziął udział w odbywającym się w Rzymie spotkaniu Europejskiej Partii Ludowej. Rozmawiając na jego marginesie z dziennikarzami podkreślił, że „chrześcijaństwu zagraża instrumentalizacja do celów politycznych”. Kard. Parolin wskazał, że „chrześcijaństwo to obrona życia, ale i troska o los migrantów”. Wyraził też zaniepokojenie Stolicy Apostolskiej z powodu zawarcia sojuszu AUKUS, który nasila wyścig zbrojeń i wykluczył rychłą podróż Franciszka do Rosji.

Watykański hierarcha przypomniał, że „w chrześcijaństwie nie wybiera się tego, co się lubi lub co jest wygodne, w chrześcijaństwie trzeba przyjąć wszystko”. Wskazał, że to nie jest tak, iż „idzie się do supermarketu i kupuje to lub tamto”. Niebezpieczeństwo polega na instrumentalizacji i manipulacji religią „dla celów politycznych”. Kard. Parolin wyjaśnił także swą obecność na spotkaniu Europejskiej Partii Ludowej (obecny był także kard. Jean Claude Hollerich, przewodniczącego COMECE i kard. Peter Turkson, przewodniczącego Dykasterii ds. Integralnego Rozwoju Człowieka) mówiąc, że „ten dzień studyjny poświęcony był słuchaniu Kościoła”. Przypomniał jednocześnie, że wielu członków tego stronnictwa otwarcie przyznaje się do chrześcijaństwa. Na obiekcję jednego z dziennikarzy, że także członkowie partii populistycznych odwołują się do chrześcijaństwa, watykański Sekretarz Stanu odpowiedział, że „ważne jest dokonanie globalnego wyboru”. Co za tym idzie, jak wskazał do chrześcijaństwa przynależy obrona życia od poczęcia do naturalnej śmierci, ale też miłość bliźniego, która wyraża się m.in. w trosce o migrantów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję