Reklama

Dziękczynne Te Deum

Niedziela wrocławska 27/2012

„Nie nam, Panie, nie nam, lecz Twemu imieniu daj chwałę za Twoją łaskawość i wierność!” - tymi słowami Psalmu 115 zakończył słowa podziękowań za uroczystości jubileuszowe abp Marian Gołębiewski, metropolita wrocławski, przeżywający 50. rocznicę swoich święceń kapłańskich. W trzydniowych obchodach tych uroczystości wzięli udział licznie zgromadzeni kardynałowie, biskupi, kapłani metropolii, przedstawiciele wspólnot zakonnych i świeckich oraz bliscy i przyjaciele Jubilata.

Jubileuszowe obchody poprzedziło 358. zebranie plenarne KEP, odbywające się we Wrocławiu. W auli Papieskiego Wydziału Teologicznego biskupi dyskutowali m.in. nad przygotowaniami do Roku Wiary oraz nad podpisaniem wspólnego przesłania Kościoła katolickiego w Polsce i Kościoła prawosławnego w Rosji. Dojdzie do niego 17 sierpnia w Warszawie i będzie to wyraz „zbliżenia naszych Kościołów i pojednania narodów”, jak podkreślają w komunikacie biskupi. Po raz kolejny przedmiotem debaty było także rozporządzenie MEN o miejscu religii i etyki w nauczaniu szkolnym. Dokonano też wyborów do gremiów Episkopatu.

Reklama

Podczas uroczystości złotego jubileuszu Metropolicie Wrocławskiemu towarzyszyli m.in. prymas Polski - abp Józef Kowalczyk, nuncjusz apostolski w Polsce - abp Celestino Migliore, przewodniczący KEP - abp Józef Michalik oraz kardynałowie: kard. Józef Glemp - prymas-senior, kard. Kazimierz Nycz - metropolita warszawski, kard. Stanisław Dziwisz - metropolita krakowski oraz kard. Henryk Gulbinowicz.

Wrocławska katedra pw. św. Jana Chrzciciela wypełniła się duchowieństwem i wiernymi, chcącymi włączyć się w modlitwę w intencji Jubilata. Było to możliwe również dzięki transmisji za pośrednictwem Katolickiego Radia Rodzina, Radia Maryja oraz TV Trwam.

Obchody złotego jubileuszu rozpoczęły się 22 czerwca wieczornym koncertem jubileuszowym w Operze Wrocławskiej. Tego dnia życzenia w kierunku Jubilata skierowali m.in. przedstawiciele władz miejskich i wojewódzkich oraz środowiska akademickiego Wrocławia.

Reklama

Podczas procesji z darami przedstawiciele wspólnot zakonnych, duchowieństwa oraz osób świeckich ofiarowali Jubilatowi upominki. Wśród darów znalazła się m.in. replika obrazu „Mater Adorans”.

„Na chwałę Bożą i pożytek ludzi” - takie słowa widnieją w akcie erekcyjnym wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Biblioteki Archidiecezji Wrocławskiej. Obiekt powstanie w pobliżu auli PWT, na Ostrowie Tumskim. Poświęcenia kamienia węgielnego pod jego budowę dokonali 21 czerwca biskupi polscy, zgromadzeni na obradach plenarnych we Wrocławiu.

W imieniu duchowieństwa głos zabrał ks. prał. Jan Adamarczuk, któremu towarzyszyli najstarszy oraz najmłodszy kapłan archidiecezji: ks. prał. Franciszek Rozwód oraz ks. Rafał Kubiak.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wybuchł wulkan na wyspie La Palma, trwa ewakuacja ludności

2021-09-19 18:02

[ TEMATY ]

Hiszpania

wulkan

WikiImages/pixabay.com

W niedzielę na wyspie La Palma wybuchł wulkan Teneguia położony na południowym krańcu strefy wulkanicznej Cumbre Vieja. Ministerstwo obrony w Madrycie poinformowało na Twitterze na krótko przed erupcją, że jednostki ochrony cywilnej są przygotowane do udzielenia pomocy zagrożonej ludności.

Kilka godzin przed wybuchem wzmogła się aktywność sejsmiczna w okolicy wulkanicznego, pokrytego kraterami grzbietu Cumbre Vieja, gdzie odnotowano 130 intensywnych wstrząsów.

CZYTAJ DALEJ

Warszawa: Narodowy Marsz Życia i Rodziny

2021-09-19 14:18

[ TEMATY ]

Warszawa

marsz dla życia i rodziny

Artur Stelmasiak

Przed południem z Placu Zamkowego w Warszawie wyruszył Narodowy Marsz Życia i Rodziny, rozpoczynając się wspólnym odmówieniem modlitwy "Ojcze nasz". Rodziny z małymi i starszymi dziećmi, młodzież, seniorzy, przeszły warszawską Starówką, trzymając biało-czerwone flagi, kolorowe baloniki i transparenty, w rytm radosnej muzyki.

Organizatorami wydarzenia pod hasłem „Tato – bądź, prowadź, chroń” są Centrum Życia i Rodziny oraz Chrześcijański Kongres Społeczny. Marsz odbył się pod patronatem Konferencji Episkopatu Polski.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Zollner: seksualność wciąż jest tematem tabu

2021-09-20 16:03

[ TEMATY ]

przemoc

nadużycia seksualne

przestępstwa seksualne

Grażyna Kołek

„Choć ciągle jesteśmy w Kościele w Europie Środkowo-Wschodniej w sytuacji mierzenia się z problemem wykorzystywania, to wiele zostało już zrobione, by chronić dzieci i bezbronnych dorosłych” – uważa ks. Hans Zollner, członek Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich. Uczestniczy on w warszawskiej konferencji o ochronie małoletnich w Kościołach Europy Środkowo-Wschodniej.

Wszystkie episkopaty ustanowiły już odpowiednie instytucje odpowiedzialne za pracę w zakresie prewencji i radzenia sobie z przypadkami wykorzystywania, przygotowały też stosowne wytyczne postępowania. Wiele uniwersytetów katolickich ma już w programie studia z zakresu ochrony małoletnich. Konferencja ma za zadanie wskazać, co należy zrobić, by lepiej unikać wykorzystywania w Kościele.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję