Reklama

Kościół

Bp nominat Robert Chrząszcz

Wiara jest powierzeniem Bogu całego życia

Nie możemy pozwolić, aby wiara w naszych rodzinach i sercach zgasła - mówił w kościele św. Józefa w Kalwarii Zebrzydowskiej biskup nominat Robert Chrząszcz. W rodzinnej parafii przewodniczył on Mszy św., podczas której małżonkowie odnowili przyrzeczenia złożone w dniu ślubu. Nowy biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej przez wiele lat był misjonarzem w Brazylii.

[ TEMATY ]

biskup

canva.com

W homilii biskup nominat podkreślał, że wielkość Jezusa można dostrzec tylko oczyma wiary, która „pozwala dostrzec to, co jest niewidoczne dla oczu”. - Spoglądając dzisiaj na Świętą Rodzinę uczmy się od niej bezgranicznego zawierzenia słowu, które pochodzi od Boga. Prawdziwa wiara jest wtedy, gdy się słucha słowa Bożego i wypełnia je, wtedy, gdy potrzeba uwierzyć nadziei wbrew nadziei – nauczał kaznodzieja.

Bp Chrząszcz mówił, że żyjemy w czasach laicyzacji, kiedy wierzy się bardziej w rzeczy, które można zobaczyć, zdobyć i dotknąć, niż w Boga „jako Tego, od którego pochodzimy i do którego zdążamy”. - Wierzymy bardziej w technologię, która nam pomaga więcej mieć, łatwiej żyć niż w słowo Boże, które nas zaprasza, by szukać tego, co w górze – wskazywał kaznodzieja.

Jak podkreślał, wiara nie jest i nie może być dodatkiem w naszym życiu, jak ubranie czy medalik na szyi. - Wiara jest częścią osoby ludzkiej, której nie można oderwać od człowieka bez jego zubożenia i wielkiej straty – dodał.

Reklama

- Każdy z nas jest zaproszony do naśladowania Świętej Rodziny i do udziału w jej życiu niezależnie od tego, jaki styl życia prowadzimy, gdzie pracujemy, gdzie mieszkamy. Wszyscy bowiem w głębi serca tęsknimy za prawdziwą rodziną, do której jesteśmy powołani w niebie, na całą wieczność. Od Świętej Rodziny uczmy się, że prawdziwa wiara jest powierzeniem Bogu całego życia, aż do granic śmierci i pozwoleniem na to, że Bóg zawsze może nas zaskoczyć – zachęcał biskup nominat.

11 listopada Robert Chrząszcz, został mianowany przez papieża Franciszka biskupem pomocniczym archidiecezji krakowskiej. Urodzony w Wadowicach 51-letni duchowny przez 15 ostatnich lat był misjonarzem w Brazylii

2020-12-27 13:30

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Biskup narkomanów

Z biskupem pomocniczym archidiecezji częstochowskiej Antonim Długoszem – delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. Młodzieży Nieprzystosowanej Społecznie – rozmawia Małgorzata Godzisz

MAŁGORZATA GODZISZ: – „Biskup z marginesu” i „jedyny ćpun w Episkopacie” – to dość nietypowe określenia... Jak się zaczęło, że Ksiądz Biskup stał się ojcem tych, którzy zostali wykluczeni?

CZYTAJ DALEJ

Ksiądz Zenon Hanas SAC nowym generałem Pallotynów

2022-10-01 10:27

[ TEMATY ]

pallotyni

generał

pallotyni.pl

Delegaci XXII Zebrania Generalnego 1 października wybrali ks. Zenona Hanasa SAC, dotychczasowego Przełożonego Prowincjalnego warszawskiej Prowincji Pallotynów, na generała Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego (pallotynów).

Ks. Zenona Hanas SAC urodził się 16 czerwca 1963 r. w Legionowie. Święcenia kapłańskie przyjął 6 maja 1989 w Ołtarzewie z rąk kard. Józefa Glempa. Ukończył studia teologiczne w Ołtarzewie i na KUL oraz studia filozoficzne zakończone doktoratem w dziedzinie komunikowania społecznego w Instytucie Mediów i Komunikacji Społecznej w Hochschule für Philosophie w Monachium. W latach 1996-1999 był redaktorem naczelnym Wydawnictwa Apostolicum w Ząbkach. W latach 1999-2004 pełnił funkcję wiceprowincjała pallotyńskiej Prowincji Chrystusa Króla. Wykłada na UKSW w Warszawie i w Wyższym Seminarium Duchownym w Ołtarzewie.

CZYTAJ DALEJ

Unikatowe nagrania prymasa Wyszyńskiego na Festiwalu NNW w Gdyni

2022-10-01 15:48

[ TEMATY ]

film

kard. Stefan Wyszyński

KUL

Gdynia

Instytut Prymasowski Stefana Kardynała Wyszyńskiego

Na Festiwalu NNW w Gdyni pokazano dziś film dokumentalny „KUL był zawsze w jego sercu”. Obraz w reżyserii Grażyny i Bogdana Czermińskich ukazuje związki błogosławionego - najpierw księdza, później biskupa i kardynała - Stefana Wyszyńskiego z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim. W filmie wykorzystano unikalne i nieznane szerszej publiczności materiały archiwalne z czasów pobytu późniejszego Prymasa Tysiąclecia na KUL.

„Kiedy zobaczyliśmy te materiały, to wiedzieliśmy, że one będą podstawą tego filmu, bo w końcu większa widownia będzie mogła je zobaczyć” – powiedziała Family News Service Grażyna Czermińska. Jak dodała, na bogate archiwum twórcy natrafili przy okazji realizacji poprzedniego filmu o lubelskich wątkach życia kardynała Stefana Wyszyńskiego. Bogdan Czermiński podkreślił, że film „KUL był zawsze w jego sercu” to wspólna produkcja TVP3 Lublin i KUL-u, stąd możliwe było korzystane z archiwów katolickiej uczelni. „Głównie opieraliśmy się na tym, co w przepastnych archiwach KUL-u nie zawsze odkryte, trochę zakurzone leżało” – zaznaczył współtwórca dokumentu, wyrażając wdzięczność kadrze uniwersytetu za pomoc w dotarciu do interesujących materiałów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję