Reklama

„Choć w domu jesteśmy, do Domu zmierzamy…” - dzień wspólnoty oaz w Czartajewie

Jedność jest dziełem Ducha Świętego, prowadzi do doświadczenia wspólnoty, domu. Dlatego też członkowie Ruchu Światło-Życie uczestniczący w rekolekcjach oazowych drugiego turnusu spotykali się 28 lipca na dniu wspólnoty w Czartajewie. Przeżywając rok pod hasłem: „Kościół naszym domem”, chcemy dotknąć tajemnicy miłości, by budować prawdziwą wspólnotę, która jest zapowiedzią naszego domu w niebie

Niedziela podlaska 34/2012

Pierwszym i najważniejszym punktem dnia wspólnoty była Eucharystia, której przewodniczył bp Antoni Dydycz. Obecni byli także kapłani prowadzący rekolekcje oazowe w pierwszym i drugim turnusie oraz ks. prał. Bogusław Kiszko. Liturgia dnia wspólnoty przywołuje tajemnicę Zesłania Ducha Świętego. W homilii Ksiądz Biskup zwrócił uwagę na zewnętrzne znaki, które towarzyszyły temu wydarzeniu. Doskonale wiemy, że istotą naszego rozwoju życia wewnętrznego jest wiara, a nie widoczne efekty działania Boga. Duch Święty przychodzi po to, aby nas uświęcić, i im bliżej jesteśmy Jezusa, tym bardziej jesteśmy święci. Życie ludzkie ma wtedy sens, gdy prowadzi do świętości. Ksiądz Biskup wskazał na osoby bł. Jana Pawła II i bł. ks. Jerzego Popiełuszki jako wzory do naśladowania. Podkreślił również, że świętości nie muszą towarzyszyć znaki zewnętrzne, ale ma ona wewnętrzne źródła: prawdę i miłość. Świętość jest zawsze oryginalna, nie możemy kopiować innych, ale wsłuchując się w natchnienia Ducha Świętego, dojrzale podejmować swą życiową misję i odkrywać nowe perspektywy. Na koniec Eucharystii zaznaczył, że Ruch Światło-Życie daje wszechstronną formację poprzez kształtowanie osobowości, zasady, doświadczenie wspólnoty oraz dobrą zabawę.
Następnym punktem dnia wspólnoty była prezentacja poszczególnych oaz, którą poprowadził ks. Wojciech Ryczkowski. Przedstawiciele odbywających się w drugim turnusie rekolekcji, czyli OND I0 z Sarnak, ONŻ I0 z Czartajewa i ONŻ II0 z Domanowa zaprezentowali swoje proporce, piosenki oraz podzielili się świadectwem doświadczenia Boga. Przedstawione proporce nawiązywały do treści przeżywanych rekolekcji oraz do hasła roku „Kościół naszym domem”.
Kolejnym wydarzeniem było Nabożeństwo Odpowiedzialności i Misji, któremu przewodniczył moderator diecezjalny ks. Jarosław Błażejak. W jego trakcie przedstawiono pantomimę ukazującą człowieka uwikłanego w zło i doświadczającego przemieniającej mocy Chrystusa. W homilii ks. Jarosław zaznaczył, że mimo, iż obserwujemy tak wiele mechanizmów zła i widzimy, że człowiek jest kuszony przez złego ducha, to jesteśmy przekonani, że Jezus przychodzi do każdego z nas, by uwolnić i umocnić. Szczególną formą wolności jest Krucjata Wyzwolenia Człowieka, która jest ofiarą i modlitwą za innych. Kiedy dręczą nas lęki o przyszłość, musimy nauczyć się zawierzenia Bogu w trudnych sytuacjach życiowych, także wtedy, gdy nasza abstynencja stanie się przedmiotem drwin czy krytyki ze strony innych ludzi. Po wysłuchaniu świadectw osób podejmujących trud abstynencji była możliwość złożenia deklaracji krucjaty.
Dzień wspólnoty zakończył się agapą oraz meczem piłki nożnej rozgrywanym między przedstawicielami oaz z Czartajewa i Domanowa.
Warto również podkreślić, że w tym roku obchodzimy 40-lecie rekolekcji oazowych w naszej diecezji. Ruch Światło-Życie jest drogą, która prowadzi do pełniejszego odkrywania Kościoła, do budowania prawdziwych relacji, by przygotować nas na spotkanie z Panem twarzą w twarz.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bł. Rafał Chyliński – święty stąd

Niedziela łódzka 19/2019, str. 6-7

[ TEMATY ]

błogosławiony

Maria Niedziela

Grób bł. Rafała Chylińskiego

Grób bł. Rafała Chylińskiego

Kiedyś opiekun ubogich, dziś orędownik w uleczeniu z choroby alkoholowej i nowotworowej. – Widać na te biedy teraz jest potrzebny – mówi o. Krzysztof Świderek, gwardian i proboszcz sanktuarium św. Antoniego i bł. Rafała Chylińskiego w Łodzi-Łagiewnikach

Ojciec gwardian pokazuje księgi podziękowań i próśb kierowanych do bł. Rafała. Pisane na karteczkach, są od jakiegoś czasu kserowane i drukowane. Niektóre pisane drżącą ręką matki, żony, dzieci proszących o zdrowie rodzica, o wydobycie z nałogu... Na innych pewnie pozostały ślady łez, strach, ból ale też wielka nadzieja. Że on pomoże.

CZYTAJ DALEJ

Rzeczpospolita: Wojtyła do księdza pedofila: każde przestępstwo winno być ukarane

2022-12-02 09:31

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

pedofilia

Zdzisław Sowiński

„Zaniechanie wymiaru kary przez trybunał kościelny ani nie przekreśla przestępstwa, ani nie zmazuje winy” - pisał we wrześniu 1971 r. ówczesny metropolita krakowski kard. Karol Wojtyła do ks. Józefa Loranca skazanego za seksualne wykorzystanie kilku dziewczynek, który opuścił już mury więzienia. List dziennikarze „Rzeczpospolitej” - Tomasz Krzyżak i Piotr Litka – znaleźli w archiwach IPN. Wraz z innymi materiałami do jakich dotarli rzuca on – jak twierdzą w dzisiejszym wydaniu gazety - światło na sposób postępowania przyszłego papieża z przestępcami seksualnymi w czasie, gdy pracował w Krakowie. „W opinii specjalistów od kościelnego prawa karnego – czytamy - działanie to znacząco odbiegało od powszechnych wtedy praktyk pobłażliwości dla sprawców”.

We wcześniejszym tekście - „Kościelne peregrynacje seksualnego drapieżcy” [„Plus Minus” z 26-27 listopada], dziennikarze opisali historię ks. Eugeniusza Surgenta oraz decyzje kilku biskupów, którzy „wiedzieli lub mogli wiedzieć o jego przestępczych działaniach”. „I choć jakieś ograniczenia na niego nakładano, to jednak duchowny wędrował między diecezjami i wciąż krzywdził dzieci […]. Decyzje w sprawie ks. Surgenta podejmował też kard. Karol Wojtyła. Można się zastanawiać, czy były one wystarczające, ale wydaje się, że dość przekonująco udowodniliśmy, że działał w zakresie swoich kompetencji i ostateczne słowo w sprawie ewentualnej kary dla duchownego pozostawił jego ordynariuszowi, którym był biskup lubaczowski. Na to, że Surgent po wyjściu z więzienia pracował jeszcze w dwóch innych diecezjach, ówczesny metropolita krakowski nie miał żadnego wpływu" - przypominali Krzyżak z Litką.

CZYTAJ DALEJ

XIX Pielgrzymki Duszpasterstwa Przedsiębiorców

2022-12-02 16:29

Małgorzata Pabis

    W najbliższą niedzielę – 4 grudnia – do bazyliki Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach przybędzie XIX Pielgrzymka Duszpasterstwa Przedsiębiorców i Pracodawców TALENT.

    Mszy świętej sprawowanej o godz. 10.30 przewodniczył będzie bp Jan Zając, kustosz Honorowy Sanktuarium Bożego Miłosierdzia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję