Reklama

Boże Miłosierdzie szansą dla świata

Niedziela małopolska 34/2012

AGNIESZKA KONIK-KORN: - Minęło 10 lat od konsekracji bazyliki Miłosierdzia Bożego. Co dokonało się przez te lata w tym miejscu?

KS. PRAŁ. FRANCISZEK ŚLUSARCZYK: - Dzień po dniu spełniają się prorockie słowa bł. Jana Pawła II, który podczas konsekracji ukazał najgłębszy sens powstania nowej świątyni. Mówił wówczas: „Modlę się, by ten kościół był zawsze miejscem głoszenia orędzia o miłosiernej miłości Boga; miejscem nawrócenia i pokuty; miejscem sprawowania ofiary eucharystycznej - źródła miłosierdzia; miejscem modlitwy - wytrwałego błagania o miłosierdzie Boże dla nas i całego świata”.
Najważniejsze wydarzenia dokonują się w wymiarze duchowym i mają charakter bardzo osobistego spotkania przybywających tu pielgrzymów z Jezusem Miłosiernym, obecnym w tabernakulum w kształcie kuli ziemskiej, z zaznaczonymi kontynentami. Bo za każdego człowieka na ziemi Pan Jezus oddał własne życie i przed każdym otwiera bogactwo swojego serca.
Nadprzyrodzone dary Jezusa Miłosiernego docierają do naszych serc poprzez Jego słowo Dobrej Nowiny, które jest zawsze słowem prawdy i miłości, a także poprzez święte sakramenty, w których objawia się Jego wielkie miłosierdzie. Mogą z niego skorzystać nawet najwięksi grzesznicy, jeśli tylko zdobędą się na odwagę, by stanąć przed Bogiem w duchu i prawdzie.
Złotymi zgłoskami w historię Sanktuarium wpisała się pielgrzymka Jana Pawła II sprzed 10 lat. A potem było krótkie, lecz bardzo serdeczne spotkanie jego następcy - Benedykta XVI z wiernymi. 27 maja 2006 r. nawiedził on najpierw kaplicę klasztorną, pozdrowił zgromadzonych na pobliskich błoniach pielgrzymów, a następnie w bazylice skierował do chorych piękne orędzie o ich udziale w tajemnicy Chrystusowego odkupienia. Przypomniał też ich opiekunom, że przez samarytańską posługę są przedłużeniem dłoni samego Boga. Przed odjazdem udał się do kaplicy Wieczystej Adoracji, by w osobistej rozmowie z Jezusem powierzyć Mu wszystkie sprawy Kościoła i świata.

- Obchody jubileuszu konsekracji będą trwały 3 dni. Nie każdy jednak będzie mógł przyjechać do Krakowa, by uczestniczyć we wszystkich wydarzeniach. Co jest najważniejszym punktem obchodów?

- Najważniejszym punktem uroczystości będzie Msza św. dziękczynna odprawiona w bazylice 17 sierpnia o godz. 11. Przewodniczyć jej będzie kard. Franciszek Macharski. Po południu o godz. 17 będzie również uroczysta Eucharystia transmitowana dla chorych przez TV Kraków pod przewodnictwem rektora łagiewnickiego sanktuarium bp. Jana Zająca.
Zarówno w piątek, jak i w niedzielę Eucharystie będą sprawowane w bazylice w porządku świątecznym, bo podążanie do Łagiewnik ma sens i przynosi błogosławione owoce, jeśli człowiek odnajdzie drogę do Jezusa i zawierzy swoje życie Jego Miłosierdziu.
Dwa dni wcześniej, w uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny Msze św. transmituje ogólnopolski 1 program TVP. Będziemy w tym dniu dziękować Panu Bogu także za 150 lat Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia. Przedłużeniem tej radości będą kolejne Msze św. - w samą rocznicę konsekracji bazyliki oraz w niedzielę 19 sierpnia, by jak największa liczba pielgrzymów miała okazję uwielbić Pana za bogactwo Bożego Miłosierdzia, które jest dla świata prawdziwym źródłem nadziei.
Znakiem duchowej łączności z całym światem będzie transmisja wypowiedzi apostołów Bożego Miłosierdzia z poszczególnych kontynentów, zaś zewnętrznym elementem staną się także teksty „Aktu zawierzenia” w różnych językach, umieszczone w dolnej części bazyliki. Od kilku lat dojrzewała myśl, by na wzór wielu tablic z modlitwą „Pater noster” czy „Magnificat” w Ziemi Świętej, udostępnić to papieskie przesłanie narodom świata, dlatego na zbliżający się jubileusz pojawi się 10 pierwszych językowych tablic z „Aktem zawierzenia całego świata Bożemu Miłosierdziu”, którego w tej świątyni dokonał przed 10 laty Jan Paweł II.

- Przed obchodami jubileuszu uczestnicy spotkania sprzed dekady zostali poproszeni o nadsyłanie do sanktuarium pamiątek i wspomnień z tamtego wydarzenia. Co przysyłają pielgrzymi? Czy te pamiątki i świadectwa będzie można gdzieś obejrzeć, przeczytać?

- Najczęściej są to wspomnienia uczestników uroczystości sprzed 10 lat, które bardzo mocno zapisały się w ich umysłach i sercach. Z perspektywy czasu rodzi się już zazwyczaj głębsza refleksja, bo byliśmy świadkami niezwykle ważnych wydarzeń, które wpisują się nie tylko w krótką jeszcze historię sanktuarium, ale poprzez przesłanie Miłosierdzia oraz „Akt zawierzenia” wpisały się na stałe w historię zbawienia. Potwierdzeniem tych przeżyć są dołączone zdjęcia, zwykle bardzo osobiste, które po beatyfikacji Jana Pawła II stały się swoistą relikwią ze spotkań oraz osobistych rozmów z Papieżem Miłosierdzia. Część tej dokumentacji będzie udostępniona w formie wystawy pt. „Dekada Miłosierdzia”, która zostanie otwarta 17 sierpnia o godz. 18.15 w dolnej części bazyliki.

- Papież Jan Paweł II, podczas pielgrzymki w 2002r., dokonał Aktu zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu. Ojciec Święty mówił wtedy o iskrze, która z Łagiewnik rozchodzi się na cały świat. Dziś, patrząc na toczące się na całej niemal ziemi konflikty, ale także na te wojny, które toczą się w ludzkich sercach, widzimy, jak bardzo potrzeba nam łaski Miłosierdzia Bożego. W jaki sposób to wyjątkowe miejsce może pomóc w niesieniu pokoju światu? I co z tymi, którzy o Łagiewnikach nie słyszeli, albo nigdy nie będą mogli tu przyjechać?

- Św. Siostra Faustyna wytrwałą modlitwą obejmowała także tych, do których nie mogła fizycznie dotrzeć, zwłaszcza cierpiących, konających i zatwardziałych grzeszników. Kiedy zapytała Jezusa, jak ma czynić miłosierdzie względem bliźnich, otrzymała odpowiedź, że może to uczynić przez czyn, słowo i modlitwę. Zanotowała w swoim „Dzienniczku” pouczenie: „Sam mi każesz się ćwiczyć w trzech stopniach miłosierdzia; pierwsze: uczynek miłosierny - jakiegokolwiek on będzie rodzaju; drugie: słowo miłosierne - jeżeli nie będę mogła czynem, to słowem; trzecim - jest modlitwa. Jeżeli nie będę mogła okazać czynem ani słowem miłosierdzia, to zawsze mogę modlitwą. Modlitwę rozciągam nawet tam, gdzie nie mogę dotrzeć fizycznie” (Dz. 163).
Kult Bożego Miłosierdzia w ostatnich latach rozprzestrzenia się w sposób wyjątkowy. Poprzez współczesne środki przekazu, liczne publikacje, Internet, dociera do różnych zakątków świata, o czym świadczy wymownie ostatni Światowy Kongres Miłosierdzia. Warto też wspomnieć, że Stowarzyszenie Apostołów Bożego Miłosierdzia „Faustinum” ma swoich członków w niemal 70 krajach świata i prowadzi systematyczną formację w tym duchu, przygotowując także materiały formacyjne w kilku językach. Bł. Jan Paweł II mówił podczas konsekracji, że „w miłosierdziu Boga świat znajdzie pokój, a człowiek szczęście”! Tak więc pragnienie poznania prawdziwego Boga jest równocześnie podążaniem w stronę szczęścia, za którym tęskni serce każdego z nas. Trzeba jedynie dobrej woli z naszej strony, aby ten Boży dar przyjąć, aby się nim przejąć i z Bożą pomocą samemu stawać się coraz bardziej miłosiernym!

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Anielska podróż do Betlejem” - adwentowa propozycja archidiecezji krakowskiej dla najmłodszych

2022-11-25 20:38

[ TEMATY ]

Kraków

adwent

Karol Porwich/Niedziela

„Anielska podróż do Betlejem” to adwentowa propozycja archidiecezji krakowskiej dla najmłodszych. O tym, jak stawać się aniołami na co dzień w każdą sobotę Adwentu o godz. 8.00 z dziećmi rozmawiał będzie ks. Dariusz Chrostowski, duszpasterz Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie. Rekolekcje są dopełnieniem materiałów przygotowanych przez Wydawnictwo św. Stanisława BM.

W każdą sobotę Adwentu o godz. 8.00 będzie można spotkać się na kanale You Tube Archidiecezji Krakowskiej i platformie Spotify, aby razem z dziećmi podsumować to, jak udało się przeżyć kolejne tygodnie oczekiwania na Boże Narodzenie.

CZYTAJ DALEJ

Dziewczyna z nieba

Niedziela Ogólnopolska 3/2020, str. 46-47

[ TEMATY ]

wywiad

pasja

Krzysztof Tadej

Skromna, życzliwa i odważna. W 2019 r. zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej. Pokonała zawodników z 13 państw. Jest pierwszą kobietą w historii, która zdobyła ten tytuł.

Krzysztof Tadej: Szybowce kojarzą się ze spokojnymi, cichymi i wolnymi lotami. Czy tak jest również, gdy wykonujesz akrobacje szybowcowe?

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy Lewandowskiego

2022-11-26 18:02

[ TEMATY ]

piłka nożna

PAP/EPA/Friedemann Vogel

Zwycięstwo Polski nad Arabią Saudyjską 2:0 ocenione zostało w Skandynawii jako pokaz zimnej krwi polskich piłkarzy, zwłaszcza Wojciecha Szczęsnego, który w przełomowym momencie meczu popisał się szaloną, podwójną obroną rzutu karnego.

Gra polskiej drużyny została oceniona jako solidna i opanowana, która sprowadziła na ziemie Arabię Saudyjską z euforii po sensacyjnym pokonaniu Argentyny kilka dni wcześniej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję