Reklama

Wizyta nowego metropolity łódzkiego

Arcybiskup Marek Jędraszewski, nowy metropolita łódzki w poniedziałek 30 lipca gościł w Łodzi. Celem wizyty było m.in. ustalenie szczegółów dotyczących ingresu do łódzkiej archikatedry. W domu biskupim abp. Marka Jędraszewskiego przywitał abp Władysław Ziółek wraz z bp. Adamem Lepą i bp. Ireneuszem Pękalskim. W powitaniu uczestniczyli także księża oraz osoby świeckie współpracujące z kurią łódzką.
- Życzymy, aby ten dom od pierwszej chwili stał się domem Księdza Arcybiskupa Metropolity - mówił abp Władysław Ziółek. - Nie będzie tu takiej ciszy, jak tam na Ostrowie Tumskim w Poznaniu, bo wokół naszego domu biskupiego i katedry jest dość duży ruch. Będzie inspiracją do tego, jak trzeba być gotowym, aby odpowiedzieć na wezwania dzisiejszego świata, który żyje w ogromnym przyspieszeniu. Szczęść Boże od pierwszego kroku, od przekroczenia progu biskupiego domu.
Nowy Metropolita Łódzki był wzruszony serdecznym przywitaniem. - Mam świadomość, że przybywam tutaj z woli Ojca Świętego jako szósty biskup w historii tego Kościoła. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że chrześcijaństwo na ziemi łódzkiej ma ogromne korzenie i tradycję. Trudno wyobrażać sobie, że dzieje Kościoła zaczęły się tu przed stu laty - mówił abp Marek Jędraszewski. Zwrócił uwagę, że przybywa z Poznania, gdzie rozpoczęły się dzieje Kościoła hierarchicznego w Polsce. - W 968 r., dwa lata po chrzcie Polski Poznań miał biskupa, który obejmował wówczas całe terytorium Polski, a w jakiejś mierze również i obecną ziemię łódzką. Zatem można powiedzieć, że wracam do cząstki, która już wtedy była poznańska - zażartował abp Marek Jędraszewski.
Ingres abp. Marka Jędraszewskiego do bazyliki archikatedralnej w Łodzi odbędzie się w sobotę 8 września br. o godz. 11. W niedzielę 2 września o godz. 19 abp Władysław Ziółek odprawi w archikatedrze Mszę św. dziękczynną za ponad 26 lat posługi biskupiej jako pasterza Kościoła łódzkiego.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Czym są roraty?

[ TEMATY ]

adwent

roraty

Karol Porwich/Niedziela

Czas przygotowania do Świąt Bożego Narodzenia, ze względu na swój niepowtarzalny klimat, jest szczególnie ważny w kształtowaniu postaw wiary młodych ludzi. Wielu z nas pójdzie do kościoła na roraty. Czym one tak właściwie są?

„Rorate caeli desuper” - to pierwsze słowa łacińskiej pieśni tłumaczonej jako „Spuśćcie rosę niebiosa”. Od nich pochodzi funkcjonująca do dziś nazwa - Roraty. Być może nie wszyscy posługujący się tą nazwą wiedzą, że Roraty to Msze św. wotywne o Najświętszej Maryi Pannie. To zaproszenie do oczekiwania na przyjście Pana razem z Jego Matką. Roraty znane są w Polsce od XIII wieku. Przekazy historyczne mówią, że odprawiano je już za czasów panowania Bolesława Wstydliwego. Król, umieszczając na ołtarzu zapaloną świecę, miał mówić: „Gotów jestem na sąd Boży”. Pierwsze formularze roratnich Mszy św. znaleziono w księgach liturgicznych cystersów śląskich. W XIV wieku Roraty stały się popularne w całej Polsce, jednak szczytowy okres ich rozwoju przypadał na wiek XVI. Wtedy też działały kapele i bractwa rorantystów, których zadaniem było dbanie o szczególnie uroczysty sposób sprawowania tych wotywnych Mszy św. W przeszłości bywało tak, że w katedrach i kolegiatach Roraty odprawiano przez cały rok. Z czasem zostały ograniczone tylko do okresu Adwentu.

CZYTAJ DALEJ

Łask: Niezwykły dar Arcybiskupa Seniora

2022-11-29 14:00

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Arcybiskup Senior Władysław Ziółek na ręce burmistrza Łasku Gabriela Szkudlarka przekazał dar dla miasta – obraz przedstawiający kolegiatę – główny obiekt sakralny w mieście i największy skarb ziemi łaskiej.

CZYTAJ DALEJ

Dynia nie tylko do ozdoby

2022-11-29 19:09

ks. Łukasz Romańczuk

ks. Witold Hyla

ks. Witold Hyla

Tym razem ks. Witold Hyla, proboszcz parafii NMP Królowej Polski we Wrocławiu - Kleicinie proponuje czytelnikom Niedzieli Wrocławskiej potrawy z dyni.

Jesienią w naszych domach bardzo często pojawiają się dynie. Najczęściej wykorzystywane są one do dekoracji, ale przecież dynia jako warzywo jest przede wszystkim najlepsza do jedzenia. - Do naszej dyspozycji są różnego rodzaju dynie. Wśród nich także dynia Hokkaido, piżmowa, makaronowa i muszkatołowa, które możemy sami uprawiać w naszych ogródkach. Dynia jako warzywo ma wiele cennych składników pożytecznych dla naszego organizmu - zaznacza ks. Hyla.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję