Reklama

Od zawsze na zawsze z Maryją

Niedziela 12 sierpnia w Częstochowie była pochmurna i deszczowa. Tymczasem przed godz. 11, gdy al. Sienkiewicza prowadzącą wprost do domu Matki na Jasnej Górze wypełniali pielgrzymi z diecezji zielonogórsko-gorzowskiej zbliżający się do celu swej wędrówki - spojrzenia w oczy Najlepszej z Matek i powierzenia Jej trudu oraz intencji, w których wyruszyli w drogę, niebo pojaśniało i zaświeciło piękne słońce. Utrudzonym pątnikom pobłogosławiła Ta, dla której tu przyszli

Prezentację grup rozpoczęły Ogólnopolskie Nauczycielskie Warsztaty w Drodze, które pod hasłem: „Jesteście solą i światłem” wyruszyły już po raz 20. w liczbie 60 pątników pod opieką ks. Krzysztofa Hołowczaka. W tej grupie były też dwie pary, które zawarły związek małżeński - Paulina i Paweł oraz Alina i Piotr. Kolejno wchodziły grupy reprezentujące zielonogórski odłam pielgrzymki, którym opiekuje się ks. kan. Krzysztof Kocz; następnie grupy pielgrzymki głogowskiej, nad którą pieczę sprawuje ks. Leszek Okpisz; stawkę zamykały grupy gorzowskie pod kierownictwem ks. Andrzeja Tomysa, zarazem diecezjalnego duszpasterza pielgrzymek. Było wesoło i barwnie, bo i takie są poszczególne grupy: biała, zielona, czerwona, seledynowa, amarantowa, tęczowa, złota, biało-niebiesko-czerwona..., momentami wzruszająco i rozśpiewanie.
Blisko 1500 pątników wędrowało z hasłem: „Od zawsze na zawsze z Maryją”. Tegoroczna pielgrzymka miała wyjątkowy charakter przynajmniej z dwóch powodów. Po pierwsze, była jubileuszowa - pielgrzymi wyruszyli na szlak po raz 30. (pielgrzymka z Głogowa ma dłuższą tradycję, głogowianie po raz pierwszy wyszli na szlak w 1981 r., była to więc dla nich 32. wędrówka). Po drugie, na błoniach jasnogórskich po raz pierwszy witał pątników, odprawił dla nich w Kaplicy Cudownego Obrazu o godz. 12 centralną, wieńczącą trud pielgrzymowania Eucharystię i wygłosił homilię przeżywający „pielgrzymkowe prymicje” - jak to obrazowo ujął witający pątników z ramienia Jasnej Góry o. Sebastian Matecki - bp Tadeusz Lityński. Jak podkreślił na początku Ksiądz Biskup, wielokrotny pielgrzym, najbardziej przeszkadzały mu podczas Mszy św. pielgrzymkowych długie kazania, w związku z czym postara się przemówić krótko, i tak też było. „Miliony Polaków z Polski i z zagranicy, pokolenie za pokoleniem przychodzą na Jasną Górę, tutaj wracają, bowiem tu czują się w domu, jak u siebie. (…) Po co idzie się do domu, dlaczego wraca się do domu? - pytał. - Bo w domu jest doświadczenie miłości, w domu można się posilić i odpocząć, w domu jest doświadczenie wiary. Tu, na Jasnej Górze, podwoje wiary są dla nas szczególnie otwarte, tutaj można przekroczyć próg wiary, (…) bo tutaj jest Ta, która nieustannie o nas myśli, za nas się modli, nawet gdybyśmy mieli taki czas, że o tym zapominamy” - podkreślił bp Lityński.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

MŚ 2022 - wykluczony z trybun za protest z tęczowa flagą

2022-11-29 19:09

[ TEMATY ]

sport

Adobe Stock

Mężczyzna, który wbiegł na boisko w drugiej połowie poniedziałkowego meczu piłkarskich mistrzostw świata w Katarze pomiędzy Portugalią i Urugwajem niosąc tęczową flagę, otrzymał zakaz wstępu na trybuny.

Jak się później okazało, protestującym był Włoch Mario Ferri, który ujawnił swoją tożsamość wpisem na Instagramie. Przyznał się, że podobne akcje protestacyjne przeprowadził także podczas mistrzostw świata w RPA w 2010 i Brazylii w 2014 roku.

CZYTAJ DALEJ

Św. Andrzej Apostoł

[ TEMATY ]

św. Andrzej

TER

Św. Andrzej, patron kościoła

Św. Andrzej, patron kościoła

Andrzej był rybakiem, bratem św. Piotra, pochodził z Betsaidy nad Jeziorem Galilejskim. Razem z bratem i jego rodziną mieszkał w Kafarnaum. Jezusa i Jego naukę poznał dzięki Janowi Chrzcicielowi, którego był uczniem.

Stał się Pierwszym Powołanym, jednym z dwunastu Apostołów; poszedł za Jezusem zaraz po Jego chrzcie w Jordanie i namówił do tego również Piotra.

CZYTAJ DALEJ

Proroctwo św. Andrzeja Boboli. Czy wypełniły się słowa Patrona Polski?

2022-11-30 06:54

[ TEMATY ]

św. Andrzej Bobola

Episkoapt News

Święty Andrzej Bobola nie pozwolił o sobie zapomnieć – sam zaczął upominać się o swój kult. Po śmierci ukazał się w Pińsku, Wilnie aż wreszcie w Strachocinie. Joanna i Włodzimierz Operaczowie w swojej najnowszej książce – biografii św. Andrzeja Boboli „ Boży Wojownik” poszukują odpowiedzi dotyczących specjalnej misji świętego oraz opisują proroctwo, które wyjawił o. Alozjemu Korzeniewskiemu.

Dominikanin o. Alojzy Korzeniewski należał do ludzi twardo stąpających po ziemi. Był wcześniej nauczycielem fizyki w gimnazjum w Grodnie i przełożył na język polski holenderski podręcznik do tego przedmiotu. Interesował się między innymi nowatorską ideą lotów balonem. Gdy w Grodnie zamieszkał wywieziony przez Rosjan ostatni król Polski Stanisław August Poniatowski, odwiedzał o. Korzeniewskiego w jego laboratorium i rozmawiał z nim o balonach. Po wojnach napoleońskich dominikanin trafił do Wilna. Jako płomienny kaznodzieja często poruszający tematy patriotyczne naraził się władzom carskim, które zmusiły jego przełożonych do zakazania mu głoszenia kazań i słuchania spowiedzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję