Reklama

Warszawa

Wiadomości z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

60. rocznica wybuchu wojny

Prymas Polski - kard. Józef Glemp przewodniczył 1 września br. Mszy św. w katedrze polowej Wojska Polskiego w 60. rocznicę wybuchu II wojny światowej.
W okolicznościowej homilii biskup polowy gen. dyw. Sławoj Leszek Głódź mówił, że jako państwo i jako naród nie zajmiemy w jednoczącej się Europie nigdy godnego miejsca, jeśli zapomnimy o naszych historycznych doświadczeniach, o własnym holocauście, o cenie, jaką zapłacił cały naród na swej drodze ku wolności. Biskup polowy wspomniał też o niesprawiedliwych ocenach polskiego Września, podkreślając, że w 1939 r. żołnierz polski wypełnił nakaz obowiązku i honoru. Przypomniał też, że w czasie walk żołnierzom towarzyszyli kapelani WP, m.in. bł. ks. kmdr ppor. Władysław Miegoń, który był z walczącymi na Kępie Oksywskiej, a potem poszedł dobrowolnie z marynarzami do obozu jenieckiego i poniósł męczeńską śmierć.
W Eucharystii uczestniczyli m.in.: były prezydent na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, minister obrony narodowej Janusz Onyszkiewicz oraz szef Sztabu Generalnego WP - gen. broni Henryk Szumski.
Po zakończeniu Eucharystii bp Głódź uczestniczył w uroczystej zmianie warty na pl. Piłsudskiego przed Grobem Nieznanego Żołnierza.

Abp Gocłowski apeluje o podanie ręki agresorom

O potrzebie przebaczenia agresorom mówił abp Tadeusz Gocłowski podczas Mszy św. na Westerplatte 1 września br. Dokładnie o 4.45 nad ranem sygnały gdańskich syren portowych obwieściły, iż 60 lat temu z pancernika Schleswig-Holstein padły pierwsze strzały na Westerplatte. Rocznicę uczcili porannym apelem poległych harcerze Bałtyckiego Hufca im. Obrońców Westerplatte. Na modlitwę przybyli m.in. premier Jerzy Buzek i marszałek Sejmu Maciej Płażyński, który patronował uroczystości. Po Mszy św. głos zabrał Martin Menzel, który jako marynarz służył na pancerniku Schleswig-Holstein i uczestniczył w ostrzale Westerplatte. " Za ogrom zniszczeń, za lata zniewolenia i upokorzenia, za deptanie godności ludzkiej, za cierpienie i martyrologię narodu polskiego - przepraszam i proszę o przebaczenie" - mówił.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Obchody rocznicy porozumień sierpniowych

31 sierpnia br. w Trójmieście odbyły się obchody 19. rocznicy podpisania porozumień sierpniowych. Pod pomnikiem Poległych Stoczniowców w Gdańsku zebrało się ok. 500 działaczy KPN, ROP, robotników "Łucznika" i górników. Obecni byli też emeryci i renciści, dawni pracownicy stoczni.
W bazylice św. Brygidy uroczystą Mszę św. w intencji Ojczyzny odprawił metropolita gdański - abp Tadeusz Gocłowski. Uczestniczyli w niej m.in.: premier Jerzy Buzek, marszałek Sejmu Maciej Płażyński i Senatu - Alicja Grześkowiak.
Przypominając o symbolicznym wymiarze gdańskich krzyży i gdańskiej stoczni, abp Gocłowski wspomniał o ideach roku 1980, które znalazły uznanie w oczach świata i odcisnęły się w nauczaniu Jana Pawła II. Na zakończenie głos zabrał Marian Krzaklewski. Po Mszy św. zebrani przeszli pod pomnik Trzech Krzyży, aby odmówić Apel Poległych.

"Anioł Pański" w rocznicę Sierpnia ´80

Modlitwę Anioł Pański z okazji 19. rocznicy Sierpnia ´80 poprowadził 30 sierpnia br. przed bramą Stoczni Szczecińskiej abp Zygmunt Kamiński, metropolita szczecińsko-kamieński. W przemówieniu nazwał on tablice upamiętniające stoczniowców poległych w grudniu 1970 r. kolejną stacją polskiej drogi krzyżowej do wolności. "W tej uroczystości wspominamy nie tylko poległych stoczniowców - mówił - ale również tych, którzy dla Ojczyzny zginęli w więzieniach, łagrach i obozach koncentracyjnych".
Po modlitwie abp Marian Przykucki złożył kwiaty pod tablicą poległych stoczniowców. W uroczystościach wzięła udział sztafeta biegaczy szlakiem porozumień sierpniowych - z Jastrzębia do Gdańska.

Sympozjum o św. Wojciechu

Św. Wojciech jest świętym wszystkich Kościołów, również Kościoła wschodniego - podkreślił metropolita gnieźnieński, abp Henryk Muszyński, w czasie sympozjum na temat: Dziedzictwo Świętego Wojciecha w Europie, które odbyło się 28 sierpnia br. w Gnieźnie. Sympozjum zorganizowało Towarzystwo Miłośników Gniezna w ramach przygotowań do uroczystości milenijnych, upamiętniających pielgrzymkę Ottona III do grobu św. Wojciecha, które odbędą się w przyszłym roku w Gnieźnie.
Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. w Bazylice Prymasowskiej, pod przewodnictwem bp. Stanisława Gądeckiego. Następnie odbyła się dyskusja panelowa. Powołując się na homilię Jana Pawła II, wygłoszoną w trakcie pielgrzymki do Polski w 1997 r. w Gnieźnie, abp Muszyński podkreślił, że właśnie stąd, z Gniezna, powinien promieniować przykład św. Wojciecha na całą Europę.

Reklama

Działanie i kontemplacja

27 sierpnia br. w Centrum Duchowości "Święta Puszcza" w Olsztynie pod Częstochową podpisana została umowa dotycząca partnerskiej współpracy z Centrum Duchowości w Sasbach w archidiecezji Fryburg. Uroczyste podpisanie dokumentu odbyło się w obecności abp. Stanisława Nowaka.
Wcześniej Ksiądz Arcybiskup celebrował Mszę św. dla przybyłych gości. Wygłoszona przez niego homilia była poświęcona partnerstwu, braterstwu oraz wzajemnej pomocy.
Podpisanie umowy poprzedziły 3-letnie kontakty dyrektora olsztyńskiego Centrum, ks. Dariusza Nowaka, z niemieckimi przyjaciółmi.
"Istotą naszego Centrum Duchowości w Sasbach jest praca nad duchowością dnia codziennego - powiedział wikariusz kapitulny archidiecezji fryburskiej, dr Joseph Sauer. Chodzi o to, by uświadomić ludziom, że nie tylko działanie jest ważne. Musimy mieć czas, aby zajrzeć do swego wnętrza. Trzeba umieć zrobić przerwę w codziennych zajęciach, znaleźć czas na wyciszenie się, kontemplację, pracę nad Biblią".
Oba Centra mają już koncepcję współpracy. "Będziemy korespondować i dzielić się doświadczeniami i osiągnięciami, organizować spotkania partnerskie w Niemczech i w Polsce, a także organizować pomoc duchową, kulturalną i materialną, wspierającą prowadzone przez oba Ośrodki dzieła. Mamy również w planie prowadzenie kursów języka polskiego i niemieckiego" - powiedział ks. Dariusz Nowak. Wikariuszowi kapitulnemu - dr. Josephowi Sauerowi towarzyszyli: sekretarz Centrum Duchowości w Sasbach - Gottfried Czysch, odpowiedzialny za kontakty zagraniczne Clemens Buahler oraz Margot-Schindele.

Reklama

Obrady przełożonych Bernardynek

W dniach 18 i 19 sierpnia br. w klasztorze Sióstr Bernardynek w Zakliczynie n. Dunajcem miały miejsce obrady przełożonych dziewięciu klasztorów Bernardynek w Polsce, złączonych w Federacji Klasztorów Mniszek III Zakonu św. Franciszka z Asyżu.
Klasztory te istnieją: w Krakowie, Łowiczu, Łodzi, Wieluniu, Brzezinach Łódzkich, w Świętej Katarzynie w Górach Świętokrzyskich, w Warcie, Chęcinach i Zakliczynie.
Na rozpoczęcie spotkania bp Wiktor Skworc - ordynariusz diecezji tarnowskiej, którego jurysdykcji podlega klasztor Sióstr Bernardynek w Zakliczynie, odprawił Mszę św. i wygłosił homilię.
Obradom przewodniczył o. Andrzej Pabin, asystent Federacji z prowincji Ojców Bernardynów.
Na Kapitule obecny był o. Herbert Schneider z prowincji franciszkańskiej w Niemczech, delegat generalny z Zakonu Braci Mniejszych.
Na zakończenie obrad dokonano wyboru prezesa Federacji, którą została ponownie m. Ludwika Przyborowska z klasztoru Sióstr Bernardynek w Krakowie. Radnymi zaś zostały wybrane: m. Krystyna Fario z klasztoru w Łodzi i m. Łucja Siejka z Łowicza.

"Wakacje z Misjami" Werbistów

W tym roku Referat Misyjny Księży Werbistów w Pieniężnie zorganizował " Wakacje z Misjami" w trzech ośrodkach jednocześnie. Łącznie od 26 czerwca do 30 sierpnia 1999 r. zostało przeprowadzonych 15 dziesięciodniowych turnusów w Ocyplu k. Lubichowa, w Gdyni i w Krynicy Morskiej. W " Wakacjach z Misjami" wzięło udział 1170 uczestników, wśród tej liczby było kilkudziesięciu Rosjan z Królewca oraz niewielkie grupy Polaków z Białorusi, Niemiec, Anglii i Stanów Zjednoczonych. Trudu prowadzenia rekolekcji podjęło się 13 księży, 6 sióstr zakonnych, 68 studentów i nauczycieli oraz 94 kleryków z seminarium: w Pieniężnie oraz Diecezjalnych Seminariów Duchownych w Radomiu, Pelplinie, Przemyślu, Opolu, Elblągu, Wrocławiu, Poznaniu, Rzeszowie i Olsztynie.
Tradycyjnie w Ocyplu jeden z turnusów odbył się w języku angielskim. Oprócz dobrej zabawy i pogłębienia znajomości angielskiego, młodzież miała okazję uczestniczyć we Mszy św. z homilią i w nabożeństwach, które również były odprawiane w tym języku.
W Gdyni natomiast odbył się wakacyjny kurs dla animatorów misyjnych.
W czasie wszystkich turnusów było wiele okazji do spotkań i rozmów z misjonarzami i misjonarkami przebywającymi na urlopach.
Wielu uczestników z żalem stwierdziło, że na kolejne "Wakacje z Misjami" muszą czekać aż cały rok.

Reklama

XIV Pielgrzymka Energetyków, Elektryków i Elektroników

W dniach 21-22 sierpnia miała miejsce XIV Pielgrzymka Energetyków, Elektryków i Elektroników, w której wzięło udział ponad 6 tys. wiernych. Pielgrzymka związana była ze świętowaniem 90-lecia energetyki w Rzeszowie i w Białymstoku oraz 80-lecia Zamojskiej Korporacji Energetycznej.
W pierwszym dniu pielgrzymki po spotkaniu w Auli Papieskiej z krajowym duszpasterzem energetyków - ks. kan. Jarosławem Sroką uczestnicy pielgrzymki wzięli udział w Eucharystii, sprawowanej na Szczycie w ramach nowenny przed uroczystością Matki Bożej Jasnogórskiej. Po odśpiewaniu Apelu rozpoczęła się Droga Krzyżowa na wałach, a następnie czuwanie przed Cudownym Obrazem Matki Bożej. O północy ks. Jarosław Ziarkiewicz z Zamościa odprawił maryjną Pasterkę, w czasie której kazanie wygłosił ks. Kazimierz Wojciechowski z Gdańska.
Następnego dnia energetycy, elektrycy i elektronicy zgromadzili się przed bazyliką archikatedralną, skąd, z 30 pocztami sztandarowymi, przy dźwiękach orkiestry dętej PKP z Częstochowy i ze śpiewem, przyszli na Jasną Górę, gdzie Roman Matwiejuk z Białej Podlaskiej wygłosił ze Szczytu przemówienie na temat historii i charakteru pielgrzymki.
W imieniu Ojców Paulinów liturgiczne zgromadzenie powitał o. Szymon Stefanowicz. Koncelebrowanej Eucharystii przewodniczył biskup pomocniczy z Rzeszowa Edward Białogłowski, który również wygłosił kazanie. "Przychodzimy do Domu Matki - powiedział - do miejsca, które jest amboną i konfesjonałem narodu, prowadzącymi nas do ołtarza". Nawiązując do odczytanej Ewangelii, Ksiądz Biskup zadał pytanie: " Kim dla ciebie jest Jezus Chrystus? Czy jest Miłością i Mądrością?" Kaznodzieja wspomniał o przeszłości i podkreślił znaczenie energetyki. Zastanawiał się również nad jej przyszłością. "Dlatego przychodzimy do Matki Bożej, aby uprosić światło i mądrość dla tych, którzy decydują, aby prywatyzacja nie była prywatą. O tym zagrożeniu mówił Ojciec Święty już 7 czerwca 1991 r. w Płocku. Najważniejszą sprawą jest uczciwość człowieka w życiu, a także w procesach prywatyzacji. Nie wolno ekonomii stawiać ponad człowiekiem". Pod koniec Mszy św. Marek Luśnia odczytał Akt Zawierzenia Matce Bożej, a słowa podziękowania wygłosił prezes Edward Goleń, obydwaj z Rzeszowskiego Zakładu Energetycznego. W czasie Mszy św. śpiewał jasnogórski oktet wokalny.
Maryjne nabożeństwo w Kaplicy Cudownego Obrazu zakończyło XIV Pielgrzymkę Energetyków, Elektryków i Elektroników.

Reklama

Sierpniowe pielgrzymki piesze

W dniach 27-31 sierpnia przyszły na Jasną Górę następujące piesze pielgrzymki:
- 23. Piesza Pielgrzymka Diecezji Opolskiej. W 29 grupach liczyła 4500 pątników, 48 kapłanów, 45 kleryków i 24 siostry zakonne. Trasa wynosiła 120-200 km, a pielgrzymowanie trwało 5-7 dni. Biskup pomocniczy Jan Bagiński żegnał pątników w katedrze św. Jacka w Opolu, a Mszę św. pielgrzymkową odprawił w Kamieniu Ślą-skim, gdzie urodził się św. Jacek. Także na Górze św. Anny Ksiądz Biskup przewodniczył Eucharystii, a później witał pielgrzymów na Jasnej Górze. Hasłem pielgrzymki były słowa: Miłość Boga Ojca odkrywać na nowo każdego dnia.
- 353. Pielgrzymka Piesza Gliwicka a 7. Diecezji Gliwickiej. W 8 grupach szło 1460 pątników, 16 kapłanów, 3 kleryków i 6 sióstr zakonnych. Trasa liczyła ok. 100 km, a pielgrzymowanie trwało 3-4 dni. W katedrze gliwickiej żegnał pątników biskup pomocniczy Gerard Kusz i wspólnie z ks. inf. Pawłem Pyrchałą odwiedzał każdego dnia pątników. Na Jasnej Górze powitał diecezjan ordynariusz - bp Jan Wieczorek. Hasłem pątniczym były słowa: Wdzięczność Bogu, który jest Miłością.
Do pielgrzymki opolskiej i gliwickiej dołączyła tradycyjnie pielgrzymka ok. 200 kapłanów z obu diecezji. W koncelebrze księży pątników i bp. Bagińskiego Eucharystię na Szczycie sprawował bp Wieczorek. W kazaniu mówił o wdzięczności Bogu za dar nawiedzenia ziemi śląskiej przez Ojca Świętego Jana Pawła II. Słowa pozdrowienia i powitania w imieniu Jasnej Góry skierował do pielgrzymów o. Szymon Stefanowicz. Liturgię ubogacał śpiew ponad 20-osobowej scholi, zorganizowanej w czasie pielgrzymowania.
- 389. Piesza Pielgrzymka Żywiecka. Jedna z najstarszych pieszych pielgrzymek liczyła 1500 osób i 6 kapłanów. Długość trasy wynosiła ok. 180 km, a pielgrzymowanie trwało 4-6 dni. W konkatedrze żywieckiej na wyjście pątników Mszę św. odprawił proboszcz - ks. inf. Władysław Fidelus. Pątników z Żywca, z których część przyszła w strojach regionalnych i z orkiestrą dętą, powitał ze Szczytu o. Dominik Partyka, zaś Mszę św. przed Cudownym Obrazem odprawił i wygłosił kazanie ks. inf. Fidelus.
- Mniejsze pielgrzymki - wszystkie z kapłanami - przyszły z miejscowości: Mstów, Skrzydlów i Konin (razem) - 1100 osób; Olsztyn k. Częstochowy - 450 osób; Myszków - 350 osób; Wyry - 215 osób; Siemianowice Śląskie i Bytków - 150 osób; Chorzów I - 130 osób; Babienica - 120 osób; Chorzów II - 118 osób; Siemkowice - 100 osób; Żory I - 100 osób; Rogów - 77 osób; Katowice Bogucice - 75 osób; Mysłowice - 70 osób; 20. z Bytkowa i Rudy Śląskiej - 60 osób; Chorzów III - 60 osób; Hecznarowice - 52 osoby; Żory II - par. Świętych Filipa i Jakuba - 52 osoby; Katowice Witos - 50 osób; Skoczów i Jasienica - 48 osób; Turza Śląska - 48 osób; Wodzisław Śląski - 47 osób; Katowice - par. Świętych Piotra i Pawła - 45 osób; Załęska Hałda - 45 osób; Siemianowice I - 43 osoby; Siemianowice II - 40 osób; Brzęczkowice - 33 osoby; Wrocław - Wyższe Seminarium Duchowne, III rok - 32 kleryków; Urbanowice i Bańgowa - 29 osób; Katowice Załęże - 27 osób.

Początek roku szkolnego i katechetycznego

Na rozpoczęcie roku szkolnego i katechetycznego - 31 sierpnia wieczorem sprawowana była Eucharystia na Szczycie Jasnogórskim. Przewodniczył jej w koncelebrze 24 księży prefektów arcybiskup metropolita Stanisław Nowak. Na wstępie pozdrowił młodzież, która zgromadziła się na placu i na wałach w liczbie dużo większej niż w ubiegłych latach. Obecni byli też rodzice, wychowawcy i przedstawiciele władz wojewódzkich ds. wychowania z Katowic. W kazaniu Ksiądz Arcybiskup przypomniał, że Ojciec Święty Jan Paweł II, który nazwał siebie na Jasnej Górze człowiekiem zawierzenia, 24 grudnia otworzy Bramę Roku Jubileuszowego. Przychodzimy tutaj modlić się, jak uczy nas Matka Boża w Kanie Galilejskiej. Jej modlitwa była bardzo pokorna i prosta. Ona i dzisiaj modli się za nas, dlatego przychodzimy do Niej jako do Matki. "Bóg będzie Wam błogosławił - powiedział młodym Ksiądz Arcybiskup - jeżeli będziecie się uczyć. Kładę Wam na serce obowiązek pracy. Stoi przed Wami na wałach pomnik Ojca Świętego - człowieka wielkiej pracy, on uczy nas kochać Boga i człowieka przez pracę. Pracowitość ucznia w szkole i wszystkich ludzi obowiązku jest nadzieją Bożego błogosławieństwa na Jubileusz 2000".
Pod koniec Eucharystii Ksiądz Arcybiskup pobłogosławił tornistry i przybory szkolne. W czasie Mszy św. śpiewał 25-osobowy zespół KSM z parafii Przemienienia Pańskiego z Gnaszyna.

O. JERZY TOMZIŃSKI - paulin

JEDNYM ZDANIEM

Biskup polowy Wojska Polskiego Sławoj Leszek Głódź mianował kapelanem przy Urzędzie Prezydenta RP ks. mjr. Jana Domiana. Natomiast nowym proboszczem katedry polowej został ks. ppłk. January Wątroba.

Szczątki 14 bezimiennych bojowników polskiego ruchu oporu, zamordowanych w 1942 r. w Poznaniu przez nazistów, pochowano 1 września br. na Cmentarzu Bohaterów Polskich na poznańskiej Cytadeli. Ceremonię pogrzebową poprowadził metropolita poznański - abp Juliusz Paetz.

Po 60 latach od wybuchu II wojny światowej żołnierze polscy i niemieccy spotkali się na polach Mokrej k. Kłobucka, aby dokonać symbolicznego gestu pojednania.

Minister edukacji narodowej Mirosław Handke i metropolita gnieźnieński - abp Henryk Muszyński zainaugurowali 1 września br. w Gnieźnie nowy rok szkolny. W tym dniu Prymas Polski - kard. Józef Glemp otworzył w Warszawie nowe gimnazjum i szkołę podstawową Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich.

Umowę o sposobie funkcjonowania Wydziału Teologicznego na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie podpisali 30 sierpnia br. minister edukacji Mirosław Handke i przewodniczący Episkopatu Polski - kard. Józef Glemp. Rektorem nowego uniwersytetu został prof. Ryszard Górecki.

Biuro Prasowe Episkopatu Polski przestrzegło przed osobą przedstawiającą się jako ks. Lesław Zalewski. Mężczyzna ten podaje się za pracownika Sekretariatu Episkopatu Polski i posługuje się sfałszowanymi listami tej instytucji.

Prof. Ryszard Bender poinformował, że do Komitetu SOS dla Radia Maryja wpłynęło już ponad 5 mln deklaracji członkowskich, w tym ok. 100 tys. z zagranicy.

Minister spraw wewnętrznych Janusz Tomaszewski został zdymisjonowany. Ciąży na nim podejrzenie o kłamstwo lustracyjne. Sprawę zbada Sąd Lustracyjny.

Rząd przyjął projekt ustawy reprywatyzacyjnej.

Weszła w życie ustawa, która upoważnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych do sprawdzania, czy pracownicy pozostający na zwolnieniu lekarskim słusznie otrzymują zasiłek chorobowy.

Gen. Andrzej Dulęba zastąpił gen. Kazimierza Dzioka na stanowisku dowódcy Wojsk Lotniczych i Obrony Powietrznej Kraju.

Związek Miast Polskich sprzeciwił się pozostawieniu urzędów pracy w gestii administracji państwowej, argumentując, że starosta może skuteczniej wpływać na ograniczenie bezrobocia.

Wojskowe Służby Informacyjne rozszerzają zakres swych działań: będą zwalczać narkobiznes, zorganizowane grupy przestępcze i przemyt broni; zajmą się też nielegalną migracją.

Wojewoda śląski Marek Kempski, wspólnie z policją, prokuraturą i urzędem skarbowym, zamierza sprawdzić, czy najwyżsi urzędnicy śląscy nie są skorumpowani i czy nie zasiadają nielegalnie w spółkach z udziałem Skarbu Państwa.

Sąd Okręgowy w Gdańsku wystąpił do Sądu Najwyższego z wnioskiem, by proces w sprawie Grudnia ´70 odbywał się w Warszawie. Sędziowie chcą, żeby uczestniczyli w nim wszyscy wyłączeni ze względu na zły stan zdrowia, m.in. Wojciech Jaruzelski.

Na 25 lat pozbawienia wolności skazał Sąd Okręgowy w Bydgoszczy 19-letniego Marcina B., oskarżonego o zamordowanie 10-letniego Michała Szulca.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ujawnił listę dłużników. Składek nie płacą kopalnie (ich zaległości wynoszą 3,8 mld zł), PKP (400 mln zł) i metalurgia (400 mln zł). W tym roku kilkanaście tys. firm nie wniosło składek w wysokości 2,5 mld zł.

Po raz 15. w tym roku drożeją paliwa. Decyzję o podniesieniu cen od 4 do 7 gr na litrze podjął największy krajowy producent - Polski Koncern Naftowy.

1999-12-31 00:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Oświadczenie ws. beatyfikacji Heleny Kmieć

2024-04-18 13:53

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

Fundacja im. Heleny Kmieć

Helena Kmieć

Helena Kmieć

W związku z wieloma pytaniami i wątpliwościami dotyczącymi drogi postępowania w procesie beatyfikacyjnym Heleny Kmieć, wydałem oświadczenie, które rozwiewa te kwestie - mówi postulator procesu beatyfikacyjnego Helelny Kmieć, ks. Paweł Wróbel SDS.

CZYTAJ DALEJ

„Od Mokrej do Monte Cassino” – jutro wernisaż nowej historycznej wystawy na Jasnej Górze

2024-04-18 20:51

[ TEMATY ]

Jasna Góra

wernisaż

Monte Cassino

BPJG

„Od Mokrej do Monte Cassino - szlakiem 12 Pułku Ułanów Podolskich” - to temat najnowszej wystawy przygotowanej na Jasnej Górze, której wernisaż odbędzie się już jutro, 19 kwietnia. Na wystawie znajdą się także szczątki bombowca Vickers Wellington Dywizjonu 305 pochodzące ze zbiorów Jasnej Góry, które dotąd nie były prezentowane. Ekspozycja znajduje się w pawilonie wystaw czasowych w Bastionie św. Rocha.

Uroczystość otwarcia wystawy rozpocznie Msza św. sprawowana w Kaplicy Matki Bożej o godz. 11.00, po niej w południe odbędzie się wernisaż.

CZYTAJ DALEJ

Kraków: 14. rocznica pogrzebu pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich

2024-04-18 21:40

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

para prezydencka

Archidiecezja Krakowska

– Oni wszyscy uważali, że trzeba tam być, że trzeba pamiętać, że tę pamięć trzeba przekazywać, bo tylko wtedy będzie można budować przyszłość Polski – mówił abp Marek Jędraszewski w katedrze na Wawelu w 14. rocznicę pogrzebu pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich, którzy razem z delegacją na uroczystości 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej zginęli pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010 r.

Nawiązując do spotkania diakona Filipa z dworzaninem królowej Kandaki, abp Marek Jędraszewski w czasie homilii zwrócił uwagę, że prawda o Chrystusie zapowiedzianym przez proroków, ukrzyżowanym i zmartwychwstałym, trafia do serc ludzi niekiedy odległych tradycją i kulturą. – Znajduje echo w ich sercach, znajduje odpowiedź na ich najbardziej głębokie pragnienia ducha – mówił metropolita krakowski. Odwołując się do momentu ustanowienia przez Jezusa Eucharystii, arcybiskup podkreślił, że Apostołowie w Wieczerniku usłyszeli „to czyńcie na moją pamiątkę”. – Konieczna jest pamięć o tym, co się wydarzyło – o zbawczej, paschalnej tajemnicy Chrystusa. Konieczne jest urzeczywistnianie tej pamięci właśnie w Eucharystii – mówił metropolita zaznaczając, że sama pamięć nie wystarczy, bo trzeba być „wychylonym przez nadzieję w to, co się stanie”. Tym nowym wymiarem oczekiwanym przez chrześcijan jest przyjście Mesjasza w chwale.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję