Reklama

Uroczystości ku czci św. Zygmunta

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od 4 do 5 maja br. trwały w Płocku obchody ku czci św. Zygmunta - patrona miasta. Rozpoczęły je 4 maja uroczyste Nieszpory o św. Zygmuncie odprawione w płockiej katedrze, zwieńczyła zaś Eucharystia pod przewodnictwem Biskupa Płockiego w kościele pw. św. Jadwigi.

W Nieszporach, którym przewodniczył ks. kan. Józef Śliwka, dziekan makowski, wzięli udział członkowie Kapituły Katedralnej z prepozytem - bp. Romanem Marcinkowskim , profesorowie Wyższego Seminarium Duchownego, kapłani z centralnych urzędów diecezji, siostry zakonne, studenci Seminarium oraz mieszkańcy Płocka.

Homilię w trakcie nabożeństwa wygłosił ks. kan. dr Tomasz Kadziński, dyrektor Niższego Seminarium Duchownego. W swoim słowie Kaznodzieja nakreślił sylwetkę Patrona Płocka, akcentując w jego postawie zwłaszcza głębię wiary, która - po strasznym grzechu synobójstwa, jakiego się dopuścił - doprowadziła go do głębokiego nawrócenia i podjęcia publicznej pokuty. "Św. król Zygmunt był człowiekiem grzesznym, ale był też człowiekiem głębokiej wiary, który szukał i odnalazł Boga" - mówił ks. T. Kadziński.

Drugą część obchodów ku czci Patrona Płocka stanowiła uroczysta Eucharystia w kościele parafialnym pw. św. Jadwigi w Płocku. Mszy św. koncelebrowanej przez kilkudziesięciu kapłanów przewodniczył biskup płocki prof. Stanisław Wielgus. Obecna była także Kapituła Katedralna pod przewodnictwem bp. Romana Marcinkowskiego.

Homilię podczas uroczystości wygłosił ks. inf. Aleksander Pasternakiewicz - dyrektor Wydziału Budownictwa i Sztuki Sakralnej Kurii Płockiej.

W homilii Ksiądz Infułat przybliżył zgromadzonym historię kultu św. Zygmunta w Płocku, który czczony jest w stolicy naszej diecezji od 1166 r. Wtedy to biskup płocki Werner sprowadził jego relikwie do miasta.

Relikwie od początku swego pobytu w Płocku zyskały sławę cudownych. Tłumy płocczan modliły się przy nich, upraszając wstawiennictwa św. Zygmunta w różnych sprawach. Świętego króla Burgundii czciły też koronowane głowy - król Kazimierz Wielki nakazał w 1370 r. oprawić relikwię św. Zygmunta w drogocenny relikwiarz - hermę. Jest to popiersie burgundzkiego króla, ozdobione piastowskim diademem z XIII w. Do relikwii św. Zygmunta pielgrzymował także inny władca - Zygmunt III Waza wraz ze swoim synem księciem Władysławem.

Obok przekazania niezbędnych informacji historycznych Kaznodzieja zwrócił w homilii uwagę na dorastanie Patrona do świętości. " Mimo że kierowany intrygą i lękiem o władzę podniósł rękę na własnego syna, to w miarę pogłębiania własnej wiary publicznie pokutował za swój czyn. Potomni przyrównują jego pokutę nawet do żalu króla Dawida" - mówił ks. A. Pasternakiewicz. Ksiądz Infułat zachęcał zgromadzonych słuchaczy, by umieli - jak św. Zygmunt - żałować za popełnione grzechy i wracać do Boga w akcie nawrócenia. "Trzeba wykorzystać wszystkie możliwości, by wrócić do Boga. Należy więc czytać Pismo Święte - słowo samego Boga, uczestniczyć w niedzielnej Eucharystii, przyjmować łaski, jakie spływają na nas w sakramentach świętych. To są środki, dzięki którym nie zagubimy się w dzisiejszym, bardzo skomplikowanym świecie" - mówił Kaznodzieja.

Uroczystość stała się także okazją do wypowiedzenia radosnego dziękczynienia za opiekę, jaką sprawuje św. Zygmunt nad Płockiem. Uczynili to przed relikwiami, zawierzając jednocześnie Płock Bogu przez wstawiennictwo Patrona, przedstawiciele parafii św. Jadwigi.

Na zakończenie Eucharystii głos zabrał bp Stanisław Wielgus, który podziękował wszystkim organizatorom i uczestnikom uroczystości. Nawiązując do treści święta, Ksiądz Biskup stwierdził, że uroczystości św. Zygmunta mają charakter zarówno religijny, jak i patriotyczny. " Modlimy się przy tych szacownych relikwiach, mając świadomość, że jest to święto naszej ´małej Ojczyzny´ - znamienitego, królewskiego Płocka. Święto to skłania do patriotyzmu, czyli do porzucenia egoistycznego myślenia o sobie na rzecz myślenia w kategoriach dobra wspólnego" - podkreślił Biskup Płocki. Ksiądz Biskup zaakcentował też fakt, że św. Zygmunt jest swoistym łącznikiem między Polską a Europą Zachodnią. " Św. Zygmunt był Europejczykiem. Obecność jego relikwii tu w Płocku i cześć oddawana mu od XII w. w naszej diecezji i w naszym kraju pokazują, że Polska od zarania dziejów należy do rodziny narodów europejskich i że tam jest jej miejsce" - mówił Biskup Stanisław.

Uroczystości zygmuntowskie są obchodzone w tak uroczystej oprawie od kilkunastu lat. Początkowo ich głównym punktem była procesja ulicami Płocka, w której niesiono hermę św. Zygmunta, zawierającą fragment czaszki świętego. Od ubiegłego roku uroczystości mają charakter szczególnej modlitwy za stolicę diecezji, w związku z czym Eucharystia jest celebrowana w różnych parafiach Płocka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2002-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Donald Trump: Tylko Bóg zapobiegł temu, co jest nie do pomyślenia

2024-07-15 09:25

[ TEMATY ]

Donald Trump

PAP/EPA/DAVID MAXWELL

„Tylko Bóg zapobiegł temu, co jest nie do pomyślenia” – dodał. „Nie bójmy się, pozostańmy odporni w naszej wierze i odważni w obliczu niegodziwości” – podkreślił Trump.

Donald Trump powiedział, że nie może się doczekać swojego przemówienia w Milwaukee w stanie Wisconsin, gdzie w w poniedziałek rozpocznie się Krajowa Konwencja Partii Republikańskiej. To jego drugi wpis w mediach społecznościowych, odkąd został lekko ranny w zamachu na wiecu wyborczym.

CZYTAJ DALEJ

Rozważania na niedzielę: Urodziłeś się, by grać w tę grę

2024-07-11 20:03

[ TEMATY ]

homilia

rozważania

Mat.prasowy

Prorok Amos odważnie głosił słowo Boże. Jego pokora i determinacja w mówieniu prawdy przypominają, jak ważne jest bycie wiernym swoim przekonaniom, nawet w obliczu przeciwności.

Podzielę się także refleksjami na temat dwóch tragicznych katastrof lotniczych: w Wirginii w 1982 roku oraz promu Challenger w 1986 roku. Oba te wydarzenia pokazują, jak brak odwagi w mówieniu prawdy może mieć tragiczne konsekwencje. Analizujemy, co możemy z tych historii wyciągnąć dla naszego codziennego życia i wiary.

CZYTAJ DALEJ

Papież do zakonników: módlcie się o powołania i dbajcie o formację

2024-07-15 13:41

[ TEMATY ]

formacja

papież Franciszek

zakonnicy

siostry zakonne

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Nigdy nie rezygnujcie z modlitwy, która płynie z serca, nie rezygnujcie z tych chwil przed tabernakulum, kiedy mówimy do Pana i pozwalamy, by On mówił do nas - powiedział papież na audiencji dla sześciu zgromadzeń zakonnych. Na wstępie zapytał się ich o powołania, ilu mają nowicjuszy i skąd pochodzą. Podkreślił, że musi być ich więcej, bo inaczej umrą bez potomnych. „Módlcie się o powołania, musicie mieć następców, którzy będą kontynuować charyzmat. I uważajcie na ich formację, aby była dobra” - zachęcił Franciszek.

Odwołując się do nauczania Jana Pawła II, papież powiedział, że ojcowie Kościoła nie przypadkiem określali życie konsekrowane „mianem filokalii, co oznacza umiłowanie Bożego piękna, które jest promieniowaniem Bożej dobroci”. Historie zgromadzeń zakonnych, które w swej różnorodności stanowią żywy obraz tajemnicy Kościoła, są historiami piękna, ponieważ w nich jaśnieje łaska Bożego oblicza. Ich założyciele byli w stanie uchwycić różne aspekty piękna Chrystusa i odpowiedzieć na nie, zgodnie z potrzebami swoich czasów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję