Reklama

Niedziela Lubelska

Jezus jest Panem życia. Orszak Trzech Króli w Chełmie

Po raz jedenasty w Chełmie odbył się Orszak Trzech Króli. Towarzyszyły mu słowa: „Panu dzięki oddajmy”.

2021-01-12 05:18

Tadeusz Boniecki

Orszak miał inną niż dotychczas formułę. Przede wszystkim nie było przemarszu ulicami Chełma i barwnego korowodu. Nie było też pięknych jasełek odgrywanych przez aktorów w czasie przemarszu. Całość uroczystości odbyła się w sanktuarium Matki Boskiej Chełmskiej, przy zachowaniu wszystkich rygorów i wymogów sanitarnych. Głównym organizatorem był ks. kan. Jacek Lewicki, duszpasterz akademicki z Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie i zarazem koordynator duszpasterstwa młodzieży. W przygotowania Orszaku aktywnie zaangażowała się też parafia Narodzenia NMP oraz młodzież z II LO i studenci.

Orszak rozpoczęła Msza św. odprawiona w sanktuarium Matki Bożej Chełmskiej przez ks. Jacka Lewickiego. Świątynię wypełniły rodziny w koronach na głowie. Przybyli także Trzej Królowie, Święta Rodzina i aniołki. Przebieg całej uroczystości można było śledzić online. Dzięki temu mogli w niej też uczestniczyć Chełmianie zamieszkujący różne państwa na świecie. Wszystkich przybyłych powitał gospodarz parafii ks. kan. Andrzej Sternik. – Przyszliśmy do naszej chełmskiej stajenki betlejemskiej, aby oddać pokłon całym naszym życiem Panu Bogu. Ten pokłon inaczej wygląda niż przez 10 poprzednich lat, ale dziękujemy Bogu, że jesteśmy, że możemy w ten sposób świętować Jego objawienie, że możemy zapraszać Go do naszych środowisk. Chcemy się modlić za wszystkich mieszkańców Chełma, wypraszając im potrzebne łaski - mówił ks. Sternik.

Reklama

Niezwykłą w swojej wymowie homilię wygłosił ks. Marcin, student biblistyki na KUL i kapłan z diecezji sandomierskiej. Przypomniał znaczenie święta Objawienia Pańskiego czyli Trzech Króli. – Boży Syn objawia się wszystkim nam, szczególnie tym nie do końca wierzącym. Dobrze, że jesteście w tej świątyni, pięknie wyglądacie w koronach. To świadczy, że podkreślamy swoją manifestację wiary. Młodsi są świadkami wiary dla starszych, starsi są świadkami wiary dla młodszych. Wszyscy tworzymy jedna wspólnotę liturgiczna i parafialną. Wszyscy zmierzamy do stajenki betlejemskiej, a od niej już blisko do ołtarza i Jezusa. To tutaj podczas liturgii objawia się prawdziwy Bóg i człowiek. Jednak czy wiemy jaka była rola Mędrców? - pytał. - Zadziwiam się wiedzą, ale i wiarą tych Mędrców. Byli wówczas ludźmi dobrze wykształconymi. Lata studiowania ksiąg doprowadziły ich do wiary. Uwierzyli, że to wszystko co jest w księgach, pozwoli im poznać istotę rzeczy. Zostawili wszystko w swoich królestwach, wzięli to co mieli najcenniejszego i przeszli wiele kilometrów do Bożego Dzieciątka, aby oddać mu pokłon w małej mieścinie ukrytej na końcu świata, w Betlejem. Kaznodzieja przypomniał, że przez dary przyniesione Panu Jezusowi Mędrcy ze Wschodu pomagają współczesnym czytelnikom Ewangelii rozpoznać właściwe symbole tych darów orz to, kim jest Jezus. – Skoro Mędrzec składa Jezusowi złoto, mówi nam że jest On wyjątkowym królem. Gdy składa Chrystusowi kadzidło w darze, mówi że to jest Bóg. Mędrzec, który przynosi mirrę, mówi czytelnikom Ewangelii, że Bóg Człowiek kiedyś umrze za moje i twoje grzechy. W tych darach upatrujemy prawdziwą godność Chrystusa i tajemnicę, która ma się dokonać dla naszego Zbawienia. Kapłan przypomniał, że ważna jest też postawa Mędrców. Oni zanim oddadzą pokłon maleńkiemu Jezusowi, najpierw padają przed nim na twarz. Taka postawa wiele może nam pokazać i nauczyć, że Chrystus jest Panem naszego życia. Może też pokazać, że wszelka wiedza i studiowanie zawsze muszą prowadzić do poznania Boga.

Bezpośrednio po zakończeniu Liturgii we wnętrzu bazyliki młodzież z II LO oraz studenci z PWSZ w Chełmie i osoby dorosłe wykonali jasełka. Była scena ze Świętą Rodziną. Maryję zagrała Sylwia Walęcik, zaś św. Józefa Patryk Wawer. Świętej Rodzinie towarzyszyły wszechobecne anioły: Ola Tomasik, Wiktoria Kopacz i Sandra Zienkiewicz. W tym roku nie było diabełków, które kusiły do popełniania zła. Role Trzech Króli oddających hołd małemu Jezuskowi zagrali: Ryszard Janowicz – Kacper, Konrad Dubicki - Melchior i Tomasz Szczepanek - Baltazar. – Dziś przed Królem świata klękamy w pokorze. To jest Pan nad Pany. Niechaj odtąd przez wszystkich będzie miłowany. Przybyłeś Panie by nas zbawić i dać nam nadzieję. Teraz światło prawdziwego Boga w naszych sercach jaśnieje - mówili Mędrcy. - Składamy Ci pasterskie, skromniuteńkie dary, trochę chleba, ser, mleko i z serca ofiary - mówili pasterze (Rafał Musiatowicz i Daniel Błaziak). Po tej scenie hołd i dary nowonarodzonemu Jezusowi złożyli przedstawiciele chełmskiego grodu. Jako pierwsze uczyniły to dzieci (Jarek Owsianik i Weronika Rybak). - Do Betlejem prosto z Chełma przyszły dzieci Panie, by Ci oddać cześć i uszanowanie. Nasze serca w darze Ci składamy, bo innych nie mamy - mówiły. Następnie swoje dary złożyli przedstawiciele młodzieży: Kinga Gawęda i Kamil Przybylski. Jako ostatnia grupa hołd nowonarodzonemu Jezusowi złożyli przedstawiciele rodzin Agnieszka i Paweł Kruszewscy z dziećmi. – Z pokorą w stajence przed żłobkiem stajemy. Przybyliśmy z ogromna nadzieją, bo wiemy, że wielkie rzeczy się tu dzieją. Zabierzemy Cię z sobą z tej stajni ubogiej, bo otwarte przed Tobą są naszych domów progi. Każda nasza rodzina drzwi Tobie otworzy, niech z nami zamieszka z Tobą pokój Boży - podsumowali. Całość jasełek reżyserował ks. Jacek Lewicki przy pomocy Marioli Szynal, nauczycielki z II LO w Chełmie. Jasełkom towarzyszyło wspólne śpiewanie kolęd.

Pod koniec głos zabrała Agnieszka Kamińska z KSM, która poinformowała uczestników o inicjatywach podejmowanych przez młodych. – Pomimo pandemii duszpasterstwo „Chełm młodzi z Jezusem” nie ustaje w swojej posłudze i działaniu. Przenieśliśmy się do portali społecznościowych. Obecnie mamy trzy akcje: przygotowujemy graffiti ze Słowem Bożym na każdą niedzielę, poznajemy świętych i błogosławionych Kościoła oraz dajemy różne propozycje rozrywki dla młodych. Promujemy wartościowe duchowo książki, filmy i muzykę. Zapraszamy do odwiedzania naszych stron. Znajdziecie tam różne niespodzianki - zachęcała Agnieszka. Oprócz ks. Jacka Lewickiego w duszpasterstwo młodzieży chełmskiej szczególnie są zaangażowani ks. Karol Mazur z parafii Świętej Rodziny i ks. Mariusz Kruk z parafii Miłosierdzia Bożego.

Reklama

Fotogaleria na https://www.facebook.com/Niedziela-Lubelska-112621833628172


Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wadowice: rozprowadzono ponad 6 tys. banknotów z wizerunkiem młodego Karola Wojtyły

2021-01-14 14:32

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Wadowice

it.wadowice.pl

Od końca listopada ubiegłego roku dla zainteresowanych dostępny jest pamiątkowy banknot 0 Euro z wizerunkiem młodego Karola Wojtyły i graficznymi elementami Wadowic, który wydano z okazji 100. rocznicy urodzin św. Jana Pawła II. Na chwilę obecną poprzez kanały dystrybucyjne Muzeum Miejskiego w Wadowicach rozprowadzono już ponad 6 tys. egzemplarzy.

To pierwszy na świecie banknot pamiątkowy wydany z okazji jubileuszu, który zawiera w pełni polski motyw. Uzupełnieniem graficznym jest współczesny herb rodzinnego miasta papieża Polaka oraz stanowiąca tło przedwojenna panorama miasta. Banknot posiada wymiary 135 x 74 mm. Projektantką wszystkich polskich emisji banknotów pamiątkowych 0 Euro jest Małgorzata Pławecka-Jasek.

CZYTAJ DALEJ

Premiera teledysku "Litania" z tekstem ks. Piotra Pawlukiewicza

2021-01-15 19:01

[ TEMATY ]

muzyka

ks. Piotr Pawlukiewicz

youtube.com/rtck

Dokładnie dziś, 15 stycznia 2021r. swoją premierę ma oficjalny teledysk Krzysztofa Antkowiaka do utworu „Litania”, do którego słowa napisał ks. Piotr Pawlukiewicz.

Teledysk to unikalne wykonanie live tego utworu, wersja nagrana specjalnie pod ten konkretny materiał, delikatnie różniąca się od wersji z płyty.

CZYTAJ DALEJ

Niemcy: Ludzie jeździli na sankach i nartach na terenie byłego obozu w Buchenwaldzie

2021-01-15 18:18

[ TEMATY ]

szacunek

obóz koncentracyjny

narty

Wikipedia

Przymusowi robotnicy w obozie Buchenwald

Przymusowi robotnicy w obozie Buchenwald

Miejsce pamięci obozu koncentracyjnego Buchenwald musi wzmocnić ochronę. Tam, gdzie w latach 1937–1945 ponad 56 tys. ludzi straciło życie z rąk narodowych socjalistów, teraz ludzie bawią się na śniegu, jeżdżą na nartach i sankach - informuje portal telewizji RTL.

"Chcielibyśmy prosić, aby ludzie okazywali szacunek ofiarom, a w szczególności, aby nie jeździli na sankach ani na nartach w pobliżu lub nawet na grobach przy dzwonnicy" - napisano na Twitterze Fundacji Miejsc Pamięci Buchenwald i Mittelbau-Dora.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję