Reklama

Niedziela Świdnicka

Oddał Kościołowi syna - pogrzeb Józefa Wargackiego

5 stycznia w Złotym Stoku odbył się pogrzeb Józefa Wargackiego - dumnego ojca, kochającego męża, mądrego samorządowca, wielkiego społecznika i współpracownika wielu duszpasterzy.

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

ks. Dominik Wargacki

śmierć ojca kapłana

Złoty Stok

ks. Przemysław Pojasek - diecezja świdnicka

: Józef Wargacki kilka dni przed śmiercią świętował z żoną 40. rocznicę ślubu

: Józef Wargacki kilka dni przed śmiercią świętował z żoną 40. rocznicę ślubu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystościom pogrzebowym taty ks. Dominika Wargackiego w kościele parafialnym pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Złotym Stoku przewodniczył bp Marek Mendyk. Pasterz diecezji przypomniał słowa pocieszenia św. Pawła, że w życiu i śmierci należymy do Pana.

Następnie biskup odniósł się do życia zmarłego Józefa. Przypominając, że urodził się 6 stycznia 1956 roku w Lubinie, był najmłodszym z czworga dzieci Józefa i Janiny. Wykształcenie zdobył w szkołach w Legnicy i Rybniku. Z zamiłowania był budowlańcem. W 1980 roku zawarł związek małżeński z Krystyną, która urodziła mu dwóch synów Dominika i Łukasza. Realizując swoje plany i marzenia, ciężko pracował zawodowo.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Był bardzo aktywnym społecznikiem, przez trzy kadencje zasiadał w Radzie Miasta Złotego Stoku. W 2007 roku wdzięczny Bogu za dar kapłaństwa swojego syna Dominika podjął się renowacji świątyni parafialnej i remontu plebanii w Złotym Stoku. Jako członek rady parafialnej podejmował wiele inicjatyw współpracując z miejscowymi duszpasterzami. W te dzieła angażował się z niezwykła pasją, nie szczędząc czasu, sił i zdrowia. Bardzo kochał Kościół, co było widać w serdecznych relacjach z proboszczami, gdzie jego syn podejmował pracę duszpasterską: w Dzierżoniowie, Wałbrzychu czy Świdnicy. Józef zmarł siedząc w domowym fotelu i wpatrując się w obraz Matki Bożej z dzieciątkiem Jezus. Zmarł w przeddzień swoich 65 urodzin. Przegrał walkę z chorobą nowotworową.

W pogrzebie uczestniczyło wielu kapłanów, przyjaciół i znajomych rodziny Państwa Wargackich. Słowa pożegnania zostały wypowiedziane przez Grażynę Orczyk, burmistrz Gminy Złoty Stok, a także przez ks. Krzysztofa Ambrożeja, przedstawiciela przyjaciół rodziny, ks. Grzegorza Umińskiego seniora kursu i ks. Pawła Paździura miejscowego proboszcza. Słowa wdzięczności i podziękowań za wsparcie i udział w pogrzebie taty wyraził również ks. Dominik Wargacki.

2021-01-05 17:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uroczyste otwarcie mauzoleum rodziny Güttlerów

Niedziela świdnicka 47/2021, str. IV

[ TEMATY ]

restauracja

Złoty Stok

mauzoleum

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Na odrestaurowanym mauzoleum widnieje łacińska sentencja „Requiescant in pace”, czyli „Niech spoczywają w pokoju”

Na odrestaurowanym mauzoleum widnieje łacińska sentencja „Requiescant in pace”, czyli „Niech spoczywają w pokoju”

W Złotym Stoku uroczyście otwarto odrestaurowany zabytek, który stanowi niezwykłe świadectwo historii miasta.

Tuż za niewielkim kościółkiem przy głównym skrzyżowaniu w Złotym Stoku znajduje się najstarszy cmentarz w Polsce, a prawdopodobnie drugi pod tym względem w Europie. Pośród wiekowych, zapomnianych grobów, w których spoczywa blisko 40 tys. zmarłych, na samym końcu cmentarza wznosi się tajemniczy grobowiec – mauzoleum, wyglądem przypominający miniaturowy rzymski Panteon. Aby zrozumieć, skąd takie miejsce i budowla wzięły się akurat w Złotym Stoku, należy sięgnąć do historii miasta – tak rozpoczyna się opowieść o rodzinie Güttlerów, nierozerwalnie związanej z przeszłością złotostockiego przemysłu.
CZYTAJ DALEJ

XIX Święto Dziękczynienia/Abp Wojda: Błogosławieni to przyjaciele Boga

2026-06-07 13:16

[ TEMATY ]

Świątynia Opatrzności Bożej

wprowadzenie relikwii

Łukasz Krzysztofka

W tym roku XIX Święto Dziękczynienia w Świątyni Opatrzności Bożej przebiega pod hasłem „Dziękujemy za świadectwo wiary”. Do kościoła zostały wprowadzone relikwie bł. Bolesławy Lament – patronki jedności w 35. rocznicę jej beatyfikacji i bł. ks. Józefa Stanka – pallotyna, męczennika II wojny światowej, zamordowanego podczas powstania warszawskiego.

Centralnym punktem obchodów była msza św. z udziałem biskupów w Świątyni Opatrzności Bożej. Liturgii przewodniczył abp Tadeusz Wojda, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.
CZYTAJ DALEJ

Łomża: bp Grzybowski poinformował o wdrażaniu Synodu o Synodalności na kontynencie europejskim

2026-06-08 12:39

[ TEMATY ]

Synod o Synodalności

ks. Tomasz Podlewski

O niedanym spotkaniu Europejskiego Kontynentalnego Zespołu Synodalnego działającego w ramach Rady Konferencji Biskupów Europy (CCEE) poinformował w trakcie 405. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski w Łomży biskup pomocniczy diecezji warszawsko-praskiej, bp Jacek Grzybowski. Wspominany organ gromadzi przedstawicieli episkopatów z całej Europy, zajmując się między innymi realizacją Synodu o Synodalności zainicjowanego przez papieża Franciszka.

Bp Grzybowski przypomniał, że przewodniczącym Zespołu jest kardynał Jean-Claude Hollerich, pełniący funkcję koordynatora prac. W jego skład wchodzą delegaci wszystkich europejskich konferencji episkopatów - biskupi, duchowni oraz osoby świeckie, zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Biskup Grzybowski reprezentuje w nim Konferencję Episkopatu Polski.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję