Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Bogato ilustrowana broszura o męczenniku trafiła do parafii

Najpierw do parafii w diecezji bielsko-żywieckiej trafiły broszury – o św. Melchiorze Grodzieckim oraz przewodnik po obiektach sakralnych. Obecnie została wydana broszura pt. „Święty Jan Sarkander i jego czasy”. Opracowanie zawiera liczne fotografie związane z osobą św. J. Sarkandra, zwłaszcza zdjęcia obiektów i miejsc w Skoczowie, mieście narodzenia Świętego.

[ TEMATY ]

św. Jan Sarkander

broszura

informator

Monika Jaworska

Fragment okładki broszury o św. J. Sarkandrze.

Fragment okładki broszury o św. J. Sarkandrze.

Zwraca uwagę grafika na okładce autorstwa Eweliny Szulik. Grafika pochodzi z publikacji ks. Antoniego Młoczka: „Witaj nowy dniu”. Ukazuje kapłana trzymającego monstrancję – to nawiązanie do ks. Sarkandra, który w procesji z monstrancją wyszedł na przedmieścia Holeszowa naprzeciw lisowczykom, by pokazać im, że miasto jest katolickie.

Broszura składa się z dwóch części. Pierwsza, to słowo ks. proboszcza Witolda Grzomby z parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie, który zachęca do odwiedzenia Skoczowa.

Reklama

Mieliśmy wielkie plany, by uczcić naszego rodaka, współpatrona diecezji w czterechsetną rocznicę jego męczeńskiej śmierci. Niestety epidemia uniemożliwiła nam przeżycie tego czasu tak, jak sobie wyobrażaliśmy. Bóg zechciał, byśmy ten czas przeżyli inaczej. Jedną z inicjatyw, które pomimo trudności i obostrzeń dane nam było zrealizować, jest wydanie niniejszego informatora poświęconego św. Janowi Sarkandrowi – pisze ks. W. Grzomba.

Druga część, to opracowanie ks. Tomasza Chrzana, ukazujące historię życia św. J. Sarkandra. – Ojciec Święty nazwał męczennika znakiem obecności Boga i jego wierności pośród sprzecznych kolei historii – przypomina ks. T. Chrzan.

Prócz tego w publikacji znalazły się linki do mediów społecznościowych diecezji oraz profili biskupów, a także kody QR dla użytkowników smartfonów, dzięki którym szybko będą mogli wejść na stronę internetową bądź profil facebookowy diecezji.

Reklama

Informator wydano staraniem Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej we współpracy z Diecezją Bielsko-Żywiecką, w Roku św. J. Sarkandra ustanowionym przez Sejmik Województwa Śląskiego na wniosek bp. Romana Pindla. Opracował ją sekretarz bp. R. Pindla ks. Piotr Góra. Wydanie publikacji dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego.

O publikacji pisaliśmy w numerze 2. Niedzieli na Podbeskidziu na 10 stycznia 2021 r.

2021-01-15 14:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Słowacja: Na papieskiej Mszy w Preszowie może być nawet 50 tys. wiernych

2021-07-23 19:06

[ TEMATY ]

Msza św.

Słowacja

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Na Mszy św. w obrządku wschodnim, którą celebrować będzie papież Franciszek we wrześniu w Preszowie, na wschodzie Słowacji, może być nawet 50 tys. wiernych - prognozowali w piątek przedstawiciele Kościoła i tego słowackiego miasta. Przed 26 laty do Preszowa pielgrzymował św. Jan Paweł II.

Wizyta Franciszka ma szczególne znaczenie dla grekokatolików, ponieważ papież będzie przewodniczyć liturgii w ważnym dniu, w święto Podwyższenia Krzyża Świętego - powiedział greckokatolicki metropolita Preszowa, arcybiskup Jan Babjak.

CZYTAJ DALEJ

Ksiądz na wakacjach

Niedziela małopolska 34/2010

[ TEMATY ]

ksiądz

wakacje

Karol Porwich/Niedziela

Każdemu należy się wypoczynek - także kapłanom. W wielu naszych parafiach słyszymy w wakacje, by nie zapominać o Bogu. To hasło dotyczy przede wszystkim obecności na Mszach św., ale także pewnego moralnego poluzowania, które można zaobserwować na rozmaitych turnusach wczasowych, kolonijnych, czy sanatoryjnych. Wszystkie te sprawy nie dotyczą jedynie świeckich, ale także kapłanów, którzy poza tym, że naznaczeni wyjątkowym sakramentem - są takimi samymi ludźmi jak świeccy...

CZYTAJ DALEJ

Wyruszyli na pielgrzymkowy szlak po raz 40!

2021-07-24 11:18

Piotr Twardowski

    Górale wyruszyli spod Tatr w pieszej pielgrzymce na Jasną Górę. Po raz 40 rozpoczęli pielgrzymowanie z Bachledówki, Nowego Targu, Rabki i Zubrzycy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję