Reklama

Niedziela na Podbeskidziu

Bogato ilustrowana broszura o męczenniku trafiła do parafii

Najpierw do parafii w diecezji bielsko-żywieckiej trafiły broszury – o św. Melchiorze Grodzieckim oraz przewodnik po obiektach sakralnych. Obecnie została wydana broszura pt. „Święty Jan Sarkander i jego czasy”. Opracowanie zawiera liczne fotografie związane z osobą św. J. Sarkandra, zwłaszcza zdjęcia obiektów i miejsc w Skoczowie, mieście narodzenia Świętego.

[ TEMATY ]

św. Jan Sarkander

broszura

informator

Monika Jaworska

Fragment okładki broszury o św. J. Sarkandrze.

Fragment okładki broszury o św. J. Sarkandrze.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zwraca uwagę grafika na okładce autorstwa Eweliny Szulik. Grafika pochodzi z publikacji ks. Antoniego Młoczka: „Witaj nowy dniu”. Ukazuje kapłana trzymającego monstrancję – to nawiązanie do ks. Sarkandra, który w procesji z monstrancją wyszedł na przedmieścia Holeszowa naprzeciw lisowczykom, by pokazać im, że miasto jest katolickie.

Broszura składa się z dwóch części. Pierwsza, to słowo ks. proboszcza Witolda Grzomby z parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Skoczowie, który zachęca do odwiedzenia Skoczowa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Mieliśmy wielkie plany, by uczcić naszego rodaka, współpatrona diecezji w czterechsetną rocznicę jego męczeńskiej śmierci. Niestety epidemia uniemożliwiła nam przeżycie tego czasu tak, jak sobie wyobrażaliśmy. Bóg zechciał, byśmy ten czas przeżyli inaczej. Jedną z inicjatyw, które pomimo trudności i obostrzeń dane nam było zrealizować, jest wydanie niniejszego informatora poświęconego św. Janowi Sarkandrowi – pisze ks. W. Grzomba.

Druga część, to opracowanie ks. Tomasza Chrzana, ukazujące historię życia św. J. Sarkandra. – Ojciec Święty nazwał męczennika znakiem obecności Boga i jego wierności pośród sprzecznych kolei historii – przypomina ks. T. Chrzan.

Reklama

Prócz tego w publikacji znalazły się linki do mediów społecznościowych diecezji oraz profili biskupów, a także kody QR dla użytkowników smartfonów, dzięki którym szybko będą mogli wejść na stronę internetową bądź profil facebookowy diecezji.

Informator wydano staraniem Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej we współpracy z Diecezją Bielsko-Żywiecką, w Roku św. J. Sarkandra ustanowionym przez Sejmik Województwa Śląskiego na wniosek bp. Romana Pindla. Opracował ją sekretarz bp. R. Pindla ks. Piotr Góra. Wydanie publikacji dofinansowano z budżetu Samorządu Województwa Śląskiego.

O publikacji pisaliśmy w numerze 2. Niedzieli na Podbeskidziu na 10 stycznia 2021 r.

2021-01-15 14:01

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Inauguracja Roku Sarkandrowskiego

Niedziela bielsko-żywiecka 1/2020, str. 1

[ TEMATY ]

rocznica

św. Jan Sarkander

wojna trzydziestoletnia

Monika Jaworska

Historyczno-muzyczne spotkanie w miejscu narodzin św. Jana Sarkandra

Historyczno-muzyczne spotkanie w miejscu narodzin św. Jana Sarkandra

Życie i działalność męczenników z okresu wojny trzydziestoletniej przybliżyła Halina Szotek w ramach inauguracji Roku św. Jana Sarkandra w skoczowskim muzeum.

Sarkander już w czasach studiów w Grazu w Austrii był sławny. Uważano go za erudytę, za człowieka, który pięknie mówi, głosi wspaniałe kazania i jest bardzo pobożny. Do dziś uważany jest za jednego z najwybitniejszych absolwentów tej uczelni – mówiła historyk Halina Szotek w Sarkandrówce w Skoczowie, opowiadając o życiu i męczeńskiej śmierci św. Jana Sarkandra (1576-1620) i św. Melchiora Grodzieckiego (1584-1619). Wykład odbył się w ramach inauguracji Roku św. Jana Sarkandra w tutejszym muzeum parafialnym – miejscu urodzenia patrona diecezji. Wydarzeniu towarzyszył koncert pt. „Gody” w wykonaniu folklorysty Józefa Brody z Koniakowa i Moniki Wałach-Kaczmarzyk. Niespodzianką był tort przygotowany z okazji urodzin Sarkandra i urodzin J. Brody.
CZYTAJ DALEJ

Lubelskie: Uszkodzony dron znaleziony na polu w okolicy Białej Podlaskiej

2025-09-10 06:59

[ TEMATY ]

naruszenie polskiej przestrzeni

Adobe Stock

Uszkodzony dron został znaleziony na polu w miejscowości Czosnówka koło Białej Podlaskiej - podała lubelska policja. Nie ma osób poszkodowanych. Funkcjonariusze reagują na wszystkie zgłoszenia od mieszkańców.

Rzecznik lubelskiej policji podinsp. Andrzej Fijołek poinformował PAP, że o godz. 5.40 w miejscowości Czosnówka (pow. bialski) policjanci potwierdzili odnalezienie uszkodzonego drona. – Zgłoszenie wpłynęło od mieszkańców. Nie ma osób poszkodowanych. Powiadomiliśmy odpowiednie służby. Trwają czynności – dodał.
CZYTAJ DALEJ

Figura Matki Bożej zdewastowana. Maryi obcięto ręce i zniszczono twarz a Sąd Rejonowy umarza postępowania

2025-09-10 19:00

[ TEMATY ]

sąd

uczucia religijne

Adobe Stock

Sąd Rejonowy w Białymstoku umorzył w środę postępowanie w sprawie oskarżonego o obrazę uczuć religijnych i znieważenie przedmiotów czci religijnej. Oparł się na opinii biegłych badających stan zdrowia tego mężczyzny. Postanowienie nie jest prawomocne.

Sąd zdecydował o konieczności przeprowadzenia takich badań przed rokiem, jeszcze przed otwarciem przewodu sądowego w tej sprawie. Powołując się też wówczas na ważny interes prywatny tego mężczyzny, utajnił jednak informacje, biegły jakiej specjalności medycznej będzie powołany.
CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

REKLAMA

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję