Reklama

Niedziela Częstochowska

Pielgrzymka kapłanów archidiecezji częstochowskiej

[ TEMATY ]

kapłan

abp Wacław Depo

Ks. Mariusz Frukacz

„Naszą wiarą i modlitwą potwierdzamy przynależność do rodziny Chrystusa” - mówił w homilii abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 12 października przewodniczył Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny w Częstochowie z racji pielgrzymki kapłanów archidiecezji częstochowskiej.

Mszę św. z metropolitą częstochowskim koncelebrowali abp senior Stanisław Nowak, bp Antoni Długosz - biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej oraz blisko 300 kapłanów.

Reklama

W homilii abp Depo podkreślił, że pielgrzymka kapłanów „wpisuje się w dzień maryjny wyznaczony przez papieża Franciszka”. - Pielgrzymujemy, aby zaświadczyć o naszej więzi sakramentalnej z Chrystusem, która pomnaża się o więź z Maryją i św. Józefem. Idziemy na Jasną Górę, aby wejść do szkoły Maryi - mówił abp Depo.

Metropolita częstochowski podkreślił, że „we wnętrzu sakramentu kapłaństwa kapłani są tymi, którzy najpierw słuchają słowa Chrystusa, by potem rodzić Go w sercach ludzi.”

Odnosząc się do czasów współczesnych abp Depo zaznaczył, że „dramatem dzisiejszego społeczeństwa jest nieuznawanie, utrata lub marginalizacja prymatu Boga”. - Kapłan ma być przejrzystym znakiem obecności Boga w świecie - mówił abp Depo.

Reklama

„Nie poszliśmy za mitem wymyślonym przez ludzi, ale za konkretną Osobą Jezusa Chrystusa z Nazaretu. Naszym zadaniem jest głosić życie Chrystusa i udostępniać Go innym” - kontynuował metropolita częstochowski.

Abp Depo podkreślił, że kapłani potrzebują mocy i świateł Ducha Świętego, wsparcia Najświętszej Dziewicy i świętych kapłanów: bł. Jana Pawła II i błogosławionych kapłanów męczenników Kościoła częstochowskiego Maksymiliana Binkiewicza i Ludwika Gietyngiera, „by głosić zdrową naukę Ewangelii w porę i nie w porę na areopagach świata, zawsze szukając dobra i zbawienia ludzi”. - Media uderzają w Kościół, mówiąc, że dzisiaj są fanami papieża Franciszka. Atakują i uderzają w Kościół słowami papieża - mówił abp Depo.

„Grzech w Kościele zawsze jest osobisty, ale przechodzi również do struktur. Rodzi się z ustępstw na rzecz mentalności świata kreowanego bez Boga i bez moralności. To nie Kościół wytwarza grzech. Kościół jest na straży. Grzech wytwarza się w niewiernym Kościele, który nie jest sobą i nie jest wierny Chrystusowi. Trzeba być w świecie, ale nie podporządkować się światowości, która jawi się jako drwina szatana”- kontynuował metropolita częstochowski i przypomniał słowa papieża Franciszka: „Kto nie modli się do Boga, modli się do szatana”.

Na zakończenie abp Depo przypomniał kapłanom, by wpatrywali się w Jezusa na wzór Maryi, a wtedy będą świadkami Boga i „nie zatracą się w objęciach świata”.

Przed końcowym błogosławieństwem metropolita częstochowski poinformował, że Penitencjaria Apostolska udzieliła odpustów na okres siedmiu lat dla wszystkich pielgrzymujących do Sanktuarium św. Jana Marii Vianneya w Mzykach, na terenie parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Gniazdowie-Mzykach. Miejsce to abp Stanisław Nowak nazwał w Roku kapłańskim „Ars kapłanów częstochowskich”.

Po Mszy św. kapłani przeszli Alejami Najświętszej Maryi Panny z częstochowskiej archikatedry na Jasną Górę. Uczestniczący w pielgrzymce kapłani odmówili modlitwę różańcową tajemnice bolesne w intencji archidiecezji częstochowskiej, kapłanów i Częstochowy. Rozważania przygotował i prowadził ks. prał. Bernard Kozłowski, wikariusz biskupi ds. formacji kapłańskiej w archidiecezji częstochowskiej.

W kaplicy Cudownego Obrazu miał miejsce Akt Zawierzenia Matce Bożej kapłanów archidiecezji częstochowskiej. „Chcemy być pasterzami, którzy nie pasą samych siebie, ale są dla Boga i ludzi”- modlił abp Wacław Depo.

Pielgrzymka kapłanów archidiecezji częstochowskiej sięga swoją historią 1981 r. Pierwsza pielgrzymka pod przewodnictwem bp. Stefana Bareły, trzeciego ordynariusza częstochowskiego, odbyła się po zamachu na Jana Pawła II.

2013-10-12 18:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Depo: czas próby polskich sumień trwa

[ TEMATY ]

abp Wacław Depo

KEP

Abp Wacław Depo

Abp Wacław Depo

„Dokąd idziemy?” - pytał metropolita częstochowski abp Wacław Depo podczas odpustu ku czci św. Stanisława w Szczepanowie. Wskazywał, że czas próby polskich sumień trwa, a praw sumienia i odpowiedzialności osobistej trzeba bronić także dzisiaj.

„Oto w imię wolności, tak zwanych praw człowieka, w imię tolerancji, równości, programów walki z przemocą, wniesiono w środkach społecznego komunikowania, na uniwersytetach, w teatrach, sztandary wolności wbrew Bogu i poza Bogiem. Wniesiono i uchwalono w parlamentach Europy dekrety zła i zamętu, które w imię wolności określono dobrem i rozwojem cywilizacji” - powiedział.

CZYTAJ DALEJ

Dobrym mężem być i ojcem, to będzie mój sukces - Heres w nowym utworze!

2021-09-27 13:27

[ TEMATY ]

muzyka

muzyka chrześcijańska

HERES

"Zbiór myśli trzeźwych" to mocny, emocjonalny numer od chrześcijańskiego rapera "Heresa".

Członek grupy ewangelizacyjnej "Wyrwani Z Niewoli" po raz kolejny udowadnia, że można łączyć dobry rap z wartościowym przekazem. W najnowszym singlu przekonuje, że pieniądze i sława to tylko tymczasowe przyjemności, a najważniejsze jest serce, wartości i życie z Bogiem - mimo życiowych trudności.

CZYTAJ DALEJ

Zjazd PZPS - Sebastian Świderski nowym prezesem

Sebastian Świderski został wybrany na prezesa Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Wcześniej przy okazji Walnego Zgromadzenia Sprawozdawczo-Wyborczego Delegatów w Warszawie wycofało się wszystkich sześciu jego rywali i podczas głosowania był jedynym kandydatem.

Na Świderskiego oddano 88 głosów, dwie osoby wstrzymały się, a nikt nie był przeciw.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję