Reklama

IZRAEL

WIADOMOŚCI ZE ŚWIATA

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Powitanie Roku Jubileuszowego

31 grudnia w Bazylice Getsemani u podnóża Góry Oliwnej w Jerozolimie patriarcha łaciński tego miasta - abp Michel Sabbah przewodniczył liturgii czuwania wigilijnego różnych obrządków. Po nabożeństwie miała miejsce procesja z lampionami do klasztoru, tzw. Domu Abrahama, gdzie ustawiono krzyż milenijny. 1 stycznia, w uroczystość Matki Bożej Rodzicielki, abp Michel Sabbah przewodniczył uroczystej Mszy św. w konkatedrze na terenie patriarchatu łacińskiego w Jerozolimie.
Również w Bazylice Zwiastowania Najświętszej Maryi Panie w Nazarecie odprawiono w noworoczną noc nabożeństwo wieloobrządkowe. Jego uczestnicy przeszli najpierw procesjonalnie z lampionami spod tzw. Źródła Maryi ulicami miasta do Bazyliki Zwiastowania, aby tam rozpocząć wigilijne czuwanie.
W Betlejem Nowy Rok tysiące mieszkańców miasta powitało na Placu Żłóbka przed Bazyliką Narodzenia Pańskiego.

Budowa meczetu w Nazarecie

Napięcia w Nazarecie wokół budowy meczetu były 30 grudnia tematem rozmowy ministra spraw zagranicznych Izraela Davida Levy´ego z delegacją chrześcijan w tym kraju. Delegacja, złożona z przedstawicieli Kościołów prawosławnych, katolickich i protestanckich, przedstawiła wspólne stanowisko wobec obecnej sytuacji w Nazarecie.
Meczet, którego budowy domagają się muzułmanie, reprezentowani przez radykalny Ruch Islamski, miałby stanąć w bezpośrednim sąsiedztwie Bazyliki Zwiastowania Najświętszej Maryi Panie. Władze izraelskie zgodziły się na budowę meczetu, stawiając jednocześnie warunek, że zajmie on nie więcej niż 1/7 placu i że budowa świątyni rozpocznie się po 6 stycznia 2001 r. Muzułmanie jednak tych ustaleń nie respektują i już obecnie przystąpili do budowy, co wywołało dodatkowe napięcie w tym rejonie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nowi biskupi - "patrioci"

W uroczystość Objawienia Pańskiego - 6 stycznia 2000 r. w katedrze Niepokalanego Poczęcia w Pekinie pięciu księży prorządowego chińskiego Kościoła "patriotycznego" przyjęło sakrę biskupią bez zgody i nominacji papieskiej. Nastąpiło to na kilka godzin przed uroczystymi święceniami biskupimi, jakich w tym samym dniu udzielił Jan Paweł II w Bazylice św. Piotra w Watykanie.
Sam obrzęd święceń miał bardzo uroczysty, ale i polityczny charakter. W XIX-wiecznej katedrze w stylu neoromańskim, mogącej pomieścić do tysiąca osób, zgromadziło się ok. 300 starannie dobranych i sprawdzonych uczestników. Byli wśród nich zarówno dotychczasowi biskupi, jak i liczni księża i wierni z Patriotycznego Stowarzyszenia Katolików Chińskich - jedynej organizacji katolickiej mogącej legalnie działać w najludniejszym państwie świata i pozostającej pod ścisłą kontrolą reżimu. Obecni byli także przedstawiciele Zjednoczonego Frontu Ludowego - kontrolowanej przez rząd organizacji, wspierającej budowę komunizmu. Na ulicach wokół świątyni widać było wielu policjantów w strojach galowych.
Zdaniem znawców tematyki chińskiej, zarówno decyzja o sakrze z pominięciem Papieża, jak i wybór dnia, w którym to nastąpiło, są wyraźnym wyzwaniem komunistycznych władz chińskich rzuconym Stolicy Apostolskiej i osobiście Janowi Pawłowi II, i to w okresie, gdy - jak przypomniał rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej Joaquin Navarro-Valls - coraz częstsze były głosy, mówiące o możliwości normalizacji stosunków między obu stronami.

Reklama

Nasilenie kampanii antychrześcijańskiej

Wielki mufti Arabii Saudyjskiej - szejk Abdelaziz Ben Abdallah wezwał muzułmanów na całym świecie, by zignorowali obchody Roku 2000. Wyznawca rygorystycznego kierunku teologicznego wahabizmu, będącego doktryną państwową w Arabii Saudyjskiej, stwierdził, że obchody milenijne są herezją, a wyznawcom islamu nie wolno uczestniczyć w świętach chrześcijan i innych "niewierzących".
W 1999 r. w Arabii Saudyjskiej aresztowanych zostało co najmniej 15 chrześcijan. Ostatnim aresztowanym był pracujący tam od 14 lat filipiński inżynier. Oskarżono go o "zamieszanie w działalność chrześcijańską". W czasie rewizji w jego mieszkaniu policja znalazła dwa egzemplarze Biblii.

Reklama

PERU

Latynoamerykańska katolicka agencja informacyjna ACI z siedzibą w Limie rozpoczęła ankietę mającą na celu wyłonienie katolika XX w. Drogą wewnętrznego plebiscytu wybrano 11 osób, spośród których zostanie wyłoniona najbardziej znacząca postać Kościoła katolickiego naszego stulecia.
Są to w kolejności: Jan Paweł II, Matka Teresa z Kalkuty, Jan XXIII, św. Maksymilian Kolbe i bł. o. Pio. Pozostałe kandydatury to: Pius XII i św. Pius X, św. Edyta Stein, św. Teresa de los Andes, św. Hektor Valdivielso i pisarz Gilbert K. Chesterton.
Agencja ACI (Agencia Católica de Informaciones en America Latina) powstała w styczniu 1980 r. z inicjatywy pracującego w Limie misjonarza niemieckiego - o. Adalberta Marii Mohna. Od 1989 r. należy do Międzynarodowej Federacji Agencji Katolickich (FIAC) i do Międzynarodowej Unii Prasy Katolickiej (UCIP).

NIKARAGUA

Modlitwa o pokój zgromadziła 3 stycznia br. w sanktuarium Matki Bożej Kamiennej w Dipilto w Nikaragui biskupów, księży i 10 tys. wiernych z tego kraju oraz z Hondurasu. Mszy św. w intencji pojednania między zwaśnionymi krajami przewodniczyli wspólnie arcybiskup Managui - kard. Miguel Obando Bravo i arcybiskup stolicy Hondurasu - Tegucigalpy Oscar Rodriguez Maradiaga.
Konflikt między obu krajami środkowoamerykańskimi wybuchł 30 listopada ub.r., kiedy to Kongres Hondurasu zatwierdził traktat morski z Kolumbią, który - według władz w Managui - pozbawi Nikaraguę 130 mil2 Morza Karaibskiego.
Gotowość pośredniczenia w sporze wyraziła na prośbę prezydenta Nikaragui Stolica Apostolska.

WŁOCHY

Włoskie służby specjalne ostrzegły przed antyklerykałami, którzy w połowie lutego obchodzić będą w Rzymie 400. rocznicę spalenia na stosie Giordano Bruno. Obchody rocznicy - twierdzą szefowie wywiadu cywilnego i wojskowego - mogą przekształcić się w ekscesy wymierzone przeciwko pielgrzymom przebywającym w Rzymie w związku z Wielkim Jubileuszem.
Sami antyklerykałowie zaprotestowali przeciwko, jak to określili, niedopuszczalnej prowokacji i zamachowi na swobody obywatelskie.

FRANCJA

Od 22 grudnia do 2 stycznia w bazylice Najświętszego Serca (SacreM Coeur) na paryskim wzgórzu Montmartre odbywały się wieczorami medytacje Roku Jubileuszowego. Celem tych spotkań modlitewnych, w których uczestniczyli biskupi, teologowie i czołowi duszpasterze stolicy Francji, było przygotowanie paryżan na "wejście w Rok Święty".
Pierwsze rozważania, poświęcone nadziei, wygłosił metropolita paryski - kard. Jean-Marie Lustiger. Tematyka rozważań skupiała się głównie wokół Bożego Narodzenia.
Po każdej medytacji odprawiana była Msza św., po czym rozpoczynało się całonocne czuwanie przed Najświętszym Sakramentem.

JEDNYM ZDANIEM

We Włoszech Kościół katolicki cieszy się wciąż wielkim zaufaniem społeczeństwa. Badani przez dziennik Corriere della Sera umieścili Kościół jako instytucję godną zaufania na 2. miejscu, po karabinierach i policji, a przed prezydentem republiki.

Premier Włoch Massimo D´Alema opowiedział się za ułaskawieniem Mehmeta Alego Agcy w odpowiedzi na apel skazanego na dożywocie sprawcy zamachu na Papieża w 1981 r. Decyzja w tej sprawie należy do prezydenta republiki.

Zmarł o. Carmelo Durante, przez długie lata przełożony i kierownik duchowy bł. o. Pio, założyciel tzw. cytadeli maryjnej w Sessano.

Po Turkmenistanie także Ukraina zniosła karę śmierci, uznając ją za niezgodną z konstytucją. O zniesienie kary śmierci apelował Jan Paweł II w związku z Wielkim Jubileuszem Roku 2000.

W Bibliotece Narodowej w Wiedniu odkryto pochodzący z Egiptu fragment kopii Listu do Hebrajczyków, o wiele bliższy oryginałowi niż dotychczas odnalezione rękopisy średniowieczne.

Luteranizm przestał być religią państwową w Szwecji. 1 stycznia br. weszła tam w życie ustawa o rozdzieleniu Kościoła od państwa.

Na indonezyjskim archipelagu Moluki, po ostatnich krwawych starciach, muzułmanie zagrozili rozpoczęciem świętej wojny przeciw chrześcijanom.

W Wielkiej Brytanii wprowadzono metryczny system miar i wag, ze względu na usprawnienie funkcjonowania wspólnego rynku UE.

Haski Trybunał ds. Zbrodni Wojennych w Jugosławii opracował na użytek wewnętrzny raport poświęcony zarzutom przeciwko NATO. Wywołało to oburzenie w Waszyngtonie.

1 stycznia br. Portugalia przejęła półroczne przewodnictwo w Unii Europejskiej.

Włochy - jako pierwszy kraj z grupy najbogatszych państw świata - nawiązały stosunki dyplomatyczne z komunistyczną Koreą Północną.

Wybory w Chorwacji wygrała centrolewicowa koalicja Socjaldemokratycznej Partii Chorwacji i Chorwackiej Partii Socjalliberalnej, odsuwając od władzy rządzącą od 10 lat Chorwacką Wspólnotę Demokratyczną.

Grecja zniosła kontrole paszportowe wobec obywateli Unii Europejskiej. Decyzja o otwarciu granic jest konsekwencją przystąpienia przez Ateny do układu o swobodnym przemieszczaniu się osób w UE (układ z Schengen).

W Turcji zatwierdzono ostatecznie wyrok śmierci na przywódcę Kurdów Abdullaha Ocalana. Adwokaci Ocalana liczą jeszcze na reakcję w tej sprawie Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

Prezydent Borys Jelcyn zakończył swe 10-letnie rządy w Rosji, przekazując władzę - do czasu wyborów prezydenckich (26 marca br.) - premierowi Władimirowi Putinowi. Jelcyn zachował większość posiadanych przywilejów.

Białoruski opozycyjny Front Narodowy zaprotestował przeciwko zaproszeniu prezydenta Łukaszenki do Izraela na obchody 2000-lecia chrześcijaństwa. Tymczasem Łukaszenka i Jelcyn zostali udekorowani przez prawosławnego patriarchę Jerozolimy orderem Rycerza Grobu Pańskiego.

Chiński przywódca Jiang Zemin ostrzegł Tajwańczyków w noworocznym przemówieniu, by nie próbowali uzyskać niepodległości (głównym jej orędownikiem jest tajwańska Demokratyczna Partia Postępowa).

Nie sprawdziły się katastroficzne prognozy związane z tzw. milenijną pluskwą. Zachód stracił na walkę z tym "problemem" ok. 600 mld dolarów.

2000-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łomża: zakończyło się zgromadzenie plenarne COMECE

2024-04-19 20:41

[ TEMATY ]

Unia Europejska

COMECE

Łomża

pixabay.com

W Łomży zakończyło się trzydniowe (17-19 kwietnia) wiosenne zgromadzenie plenarne Komisji Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE). W 20. rocznicę rozszerzenia Unii Europejskiej, delegaci konferencji biskupich z 27 państw Unii Europejskiej wysłuchali głosów krajów Europy Środkowej i Wschodniej w świetle nadchodzących wyborów europejskich.

Zgromadzenie składało się z trzech sesji, które koncentrowały się wokół procesu integracji Unii Europejskiej, jej postrzegania z perspektywy Europy Środkowej i Wschodniej oraz przyszłych kierunków w obliczu wyzwań geopolitycznych.

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie najemnikiem!

2024-04-19 22:12

[ TEMATY ]

rozważania

bp Andrzej Przybylski

Archiwum bp Andrzeja Przybylskiego

Każda niedziela, każda niedzielna Eucharystia niesie ze sobą przygotowany przez Kościół do rozważań fragment Pisma Świętego – odpowiednio dobrane czytania ze Starego i Nowego Testamentu. Teksty czytań na kolejne niedziele w rozmowie z Aleksandrą Mieczyńską rozważa bp Andrzej Przybylski.

21 Kwietnia 2024 r., czwarta niedziela wielkanocna, rok B

CZYTAJ DALEJ

Co to znaczy, że Jezus jest Dobrym Pasterzem?

2024-04-20 16:36

[ TEMATY ]

Ewangelia

KUL

Centrum Heschela KUL

Zazwyczaj, gdy myślimy o Jezusie jako Dobrym Pasterzu, rysuje się przed nami bardzo sielski obraz – Jezus łagodnie trzyma na ramionach owieczkę. Tymczasem chodzi tu o coś innego. Po pierwsze o to, że Jezus utożsamia się z najbardziej pogardzaną grupą społeczną, porównywaną do nieczystych pogan. Po drugie o to, że Jezus naraża swoje życie w obronie owiec - podkreśla ks. prof. Mariusz Rosik w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na IV Niedzielę Wielkanocną 21 kwietnia, zwaną Niedzielą Dobrego Pasterza.

Beduini to koczownicze plemiona arabskie, które żyją jeszcze na pustynnych i górzystych terenach dawnej Palestyny. Zajmują się głównie wypasem owiec. Zadziwiające, że nawet kilkudziesięcioosobowa grupa Beduinów potrafi posługiwać się sobie tylko zrozumiałym językiem i pielęgnować właściwe im zwyczaje. Żyjąc z dala od miast i większych osiedli, wieczorami zasiadają przy ognisku przed swoimi namiotami, by długo rozmawiać, śpiewać, ale także trzymać straż nocną przy swych stadach. Niekiedy okazuje się to konieczne, gdyż zdarzają się przypadki kradzieży owiec albo ataku wilków. Izraelska prasa co jakiś czas podaje informacje o wzajemnym wykradaniu stad wśród różnych plemion beduińskich albo o ataku dzikich zwierząt. Niejeden pasterz postradał życie w obronie swych stad.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję