Reklama

Niedziela w Warszawie

Ostatnia droga kierowcy bł. ks. Popiełuszki

W kościele św. Stanisława Kostki na Żoliborzu pożegnano śp. Waldemara Chrostowskiego, kierowcę bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

Koncelebrowanej Eucharystii przewodniczył ks. inf. Jan Sikorski, przyjaciel bł. ks. Jerzego z ks. kan. Czesławem Banaszkiewiczem, ks. prał. Józefem Nowakowskim z Torunia, któremu jako pierwszemu przekazał wiadomość o porwaniu ks. Jerzego 19 października 1984 r. Chrostowski, i ks. Michałem Kotowskim, diecezjalnym duszpasterzem ludzi pracy. We Mszy się nie mogli uczestniczyć synowie zmarłego, którzy mieszkają w Stanach Zjednoczonych. Obecna była żona i córka, a także przyjaciele oraz znajomi.

- Przy ołtarzu dzisiaj staje Najważniejszy Kapłan – Jezus Chrystus, Zbawiciel świata, przez którego pragniemy upraszać miłosierdzie Boże dla pana Waldka. Ale jestem przekonany, że też przy ołtarzu z nami jest Męczennik za wiarę – ks. Jerzy Popiełuszko – powiedział na wstępie liturgii ks. Banaszkiewicz.

Reklama

W kazaniu ks. Sikorski zaznaczył, że żaden człowiek na ziemi nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie: dokąd zmierzamy? Odpowiedź bowiem zna tylko Bóg. – Jezus jest Drogą, Prawdą i Życiem. Tylko On potrafi opowiedzieć na te trzy największe problemy każdego człowieka i całej ludzkości. Wszystkie ścieżki życia, które by nie były Jego drogą, które nie zgadzałyby się z tym, co On w swej miłości nam poleca, są zawsze fałszywe, prowadzą donikąd, na nieszczęście człowieka – wskazywał ks. Sikorski.

Kaznodzieja podkreślił, że choć biblioteki pełne są przeróżnych ksiąg, a cała wiedza ludzkości jest skomputeryzowana w celu szukania prawdy, to tylko Jezus jest Prawdą. Jego nauka, słowa, mądrość wyznaczają ludzkie ścieżki życia. - Ks. Jerzy, który tutaj przemawiał, a słuchały go tysiące, czymże nas przecież karmił? Nie swoją filozofią, którą sobie wymyślił w zaciszu swojego domu, choć tego zacisza nie miał. Ale on karmił nas prawdą Jezusa Chrystusa – o życiu, człowieku, o tym, czym ma żyć i kim ma być – podkreślił emerytowany proboszcz parafii św. Józefa na Kole.

- Żegnamy śp. Waldemara. Skończyło się jego ziemskie życie. Ostatni raz jest w tym kościele. Ale życie się zmienia, lecz nie kończy. Wiemy, że ono trwa. Bo Jezus jest Życiem i On nas prowadzi – zaznaczył ks. Sikorski i dodał, że śp. Waldemar poprzez błogosławionego dzisiaj swego pasażera ks. Jerzego otarł się o świętość Chrystusową, którą uobecniał bł. ks. Jerzy. - Wtedy się tylko otarł o tę świętość. Dzisiaj staje przed Bogiem. Ma przed sobą Pełnię tej świętości. On, jak i ks. Jerzy, wie w tej chwili wszystko, co może człowiek wiedzieć. Spotka się z Jezusem twarzą w twarz. Tak jak w życiu słuchał o Jezusie przez ks. Jerzego, tak teraz spotka się z Jezusem i dowie się, czy wszystkie jego ścieżki życia były dobre, czy prawdy, które przyjmował były rzeczywiście Bożymi prawdami. Zasmuca nas odejście śp. Waldemara, ale jego samego raduje, bo spotyka się z Chrystusem Panem, który jest samym Życiem.

Reklama

Ks. Sikorski podkreślił, że gdyby nie świadectwo śp. Waldemara Chrostowskiego, to pewnie nie mielibyśmy bł. ks. Jerzego. - Dziękujemy za jego życie i wszystko, co zrobił. Bóg tak posługuje się słabymi ludzkimi siłami, aby swoje plany wypełniać. Każdy z nas ma swoje nadzieje, które Bóg w nim pokłada, aby dokonać czegoś, czego może nawet nie widać, a co jest bardzo ważne – zaznaczył infułat i dodał: - Niech nasza modlitwa wesprze śp. Waldemara, aby mógł stanąć czysty przed Bogiem i cieszyć się radością spotkania z Tym, który jest Drogą, Prawdą i Życiem. My ciągle nie wiemy, ale on już wie. Niech jego wiedza będzie szczęściem i radością w wieczności.

Na zakończenie Mszy św. swoimi wspomnieniami podzielił się m.in. ks. prał Józef Nowakowski. Zapamiętał szczególnie jedno z wielu swoich spotkań z Waldemarem Chrostowskim. - Powiedziałem do niego: panie Waldku, pan jest trochę naiwny, że pan się wtedy samochodem zatrzymał. Przecież mogliście uciec w Górsku. Nie zapomnę, jak pan Waldek rozpłakał się i płakał tak długo. Odpowiedział mi: ja jestem człowiekiem jednego serca. Za to mu dziękuję – wspominał ks. Nowakowski.

Po Mszy św. trumna zatrzymała się na chwilę przy grobie bł. ks. Jerzego Popiełuszki, po czym kondukt udał się na Wojskowe Powązki, gdzie złożono ciało Waldemara Chrostowskiego do grobu.

2021-01-19 15:46

Ocena: +5 -3

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódzka Kuria: w Tanzanii ks. Michał Misiak nie ma odrębnej misji ze strony Kościoła

2021-03-04 08:20

[ TEMATY ]

Łódź

YouTube.com

Ks. Michał Misiak

Ks. Michał Misiak

W specjalnym oświadczeniu Łódzka Kuria Metropolitarna oświadczyła, że w Tanzanii "ksiądz Michał Misiak nie otrzymał żadnej odrębnej misji ze strony Kościoła." Chodzi o popularnego łódzkiego duchownego, którego 2 lata temu ekskomunikowano, a potem tę karę zdjęto.

Ksiądz Michał Misiak z archidiecezji łódzkiej stał się znany, kiedy kilka lat temu zaczął organizować tzw. chrystoteki dla młodzieży, czyli dyskoteki bez alkoholu z możliwością spowiedzi. Media pisały o innych, nietypowych przejawach jego działalności duszpasterskiej.

CZYTAJ DALEJ

#NiezbędnikWielkopostny: Czego św. Józef może nauczyć nas w Wielkim Poście?

2021-03-03 21:30

[ TEMATY ]

Wielki Post

św. Józef

#NiezbędnikWielkopostny

Red.

Św. Józef - oblubieniec Maryi i zarazem prosty rzemieślnik, daje nam przykład pracy połączonej z modlitwą i życiem rodzinnym. W czym przykład św. Józefa może pomóc nam w odpowiednim przeżyciu pozostałego okresu Wielkiego Postu?

II Polski Synod Plenarny w dokumencie Powołanie do życia w małżeństwie i rodzinie przypomina: „Ciche życie Józefa, Maryi i Jezusa w Nazarecie wskazuje, jak rodzice i dzieci mogą jednoczyć się z Bogiem na najbardziej codziennych drogach, jak codzienność staje się szkołą Ewangelii i wprowadza na drogę uświęcenia. Od Świętej Rodziny czerpiemy lekcję życia rodzinnego, jego ewangelicznej prostoty i świętości. Od Rodziny z Nazaretu bierzemy też przykład gorliwej pracy zawodowej i domowej”.

CZYTAJ DALEJ

Irak: papież Franciszek spotkał się z ajatollahem Al-Sistanim

2021-03-06 08:10

[ TEMATY ]

pielgrzymka

Irak

Franciszek w Iraku

Vatican News

Spotkanie Papieża w Wielkim Ajatollahem Al-Sistanim

Spotkanie Papieża w Wielkim Ajatollahem Al-Sistanim

Wizyta w świętym mieście szyitów - An-Nadżaf i spotkanie z ich duchowym przywódcą, ajatollahem Al-Sistanim były pierwszym punktem drugiego dnia wizyty papieża Franciszka w Iraku.

Po wizycie papieża Franciszka u wielkiego ajatollaha Al-Sistaniego w An-Nadżaf dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni wydał następujący komunikat:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję