Reklama

Niedziela Świdnicka

Nawrócenie świętego Pawła na portalu bazyliki w Strzegomiu

Poniedziałek 25 stycznia to liturgiczne wspomnienie Nawrócenia św. Pawła z Tarsu. Biblijną scenę nawrócenia Szawła można podziwiać w portalu zachodnim bazyliki strzegomskiej.

[ TEMATY ]

Strzegom

Krystyna Smerd

Detale tympanonu, który jest elementem głównego portalu wejściowego

Detale tympanonu, który jest elementem głównego portalu wejściowego

Szaweł, bo takie było pierwotne imię Apostoła Narodów, nie należał do grona dwunastu apostołów ani nawet do szerszej grupy uczniów Jezusa Chrystusa, towarzyszących mu w czasie Jego publicznej działalności. Był nawróconym faryzeuszem, który wcześniej prześladował chrześcijan.

W drodze do Damaszku

Około 35 roku obecny był przy ukamienowaniu diakona Szczepana. Dzieje Apostolskie opisują, jego spotkanie pod Damaszkiem ze zmartwychwstałym Chrystusem, od którego usłyszał słowa: „Szawle, Szawle, dlaczego mnie prześladujesz?”. Te wydarzania rozpoczynają proces nawrócenia Szawła. Oślepiony faryzeusz dociera do Damaszku, gdzie chrześcijanin, żydowski prozelita Ananiasz uzdrawia go ze ślepoty i udziela mu chrztu świętego.

Krystyna Smerd

Tympanon ze scenami z życia św. Pawła

Tympanon ze scenami z życia św. Pawła

Tympanon św. Pawła

Te dramatyczne i przejmujące wydarzenia były od wieków nie tylko treścią religijnych przekazów, ale i natchnieniem dla budowniczych katedr i kościołów. Można je m.in. dziś zobaczyć w scenach religijnych zobrazowanych w portalu zachodnim bazyliki w Strzegomiu.

Reklama

W książce „Obiekty sakralne Strzegomia”, autorstwa Walentego Wyrwy, znajdujemy charakterystykę wyjątkowego średniowiecznego portalu, w którym za pomocą płaskorzeźby odnajdujemy sceny z życia świętego Pawła. Pasjonat historii opisuje to słowami: „Górną część tympanonu nad zachodnim wejściem – tworzą sceny rodzajowe Sądu Ostatecznego, a pod łukiem tęczowym jest tympanon Świętego Pawła. Tympanon [przyp. red.] to wewnętrzne trójkątne pole pomiędzy gzymsami frontonu, gładkie lub wypełnione rzeźbą.

W dolnej części są: oddźwierza, mury i brama jerozolimska z jednej strony i fragment kościoła w Damaszku – po przeciwległej. Dalej oglądamy: opuszczenie przez św. Pawła Jerozolimy wraz z orszakiem jeźdźców i pieszych w drodze do Damaszku. W środku pola św. Paweł - oślepiony blaskiem spada z konia. Towarzyszący Mu jeźdźcy i piesi zwracają twarze ku górze szukając głosu wołającego, na twarzach orszaku widać lęk. Jeźdźcy trzymają kurczowo przestraszone konie. Jeszcze dalej została zobrazowana przez artystę scena uzdrowienia św. Pawła przez Ananiasza, odzianego w zakonne szaty. W górze chrzest św. Pawła - widzimy go tu wspartego o przewrócony stół podczas kazań misyjnych. Rzesze słuchających wypełniają część drugiej strony tympanonu. Poszczególne epizody z życia św. Pawła - przedstawione w znacznym zacieśnieniu świadczą o wielkim pragnieniu wykazania historycznej wizji wielu szczegółów z życia wielkiego Apostoła” – zauważa w cytowanej książce strzegomski dziejopis.

Krystyna Smerd

Portal zachodni (główny) strzegomskiej bazyliki

Portal zachodni (główny) strzegomskiej bazyliki

Gradka dla turystów

Dodajmy, że stworzone przed wiekami dzieło zachwyca nie tylko bogactwem przekazanej treści, ale wyjątkowym artyzmem. Jest przedmiotem zachwytów kliku pokoleń strzegomian i niedającej się oszacować liczbami rzesz turystów zwiedzających Strzegom i jego wizytówkę, czyli kościół parafialny pod wezwaniem św. Ap. Piotra i Pawła podniesiony w 2002 roku do rangi Bazyliki Mniejszej, a od 2017 posiadająca tytuł Kolegiaty.

2021-01-25 09:30

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wdzięczność z granitu i piaskowca

[ TEMATY ]

Strzegom

ks. Marek Żmuda

Krystyna Smerd

Pomnik ks. Marka Żmudy znajduje się na cmentarzu przy ul. Olszowej w Stzregomiu

Pomnik ks. Marka Żmudy znajduje się na cmentarzu przy ul. Olszowej w Stzregomiu

Strzegomscy kamieniarze zmarłemu duszpasterzowi i proboszczowi ks. kan. Markowi Żmudzie ufundowali i wykonali nagrobek z jaśniejącą figurą Chrystusa.

W Strzegomiu na grobie zmarłego kapłana od ponad miesiąca oglądamy postawiony na trwałe nagrobek z przepiękną jaśniejącą figurą Chrystusa, pochyloną nad nagrobną płytą – kontrastowej czarnej barwy. Autorem koncepcji nagrobka i wykonawcą figury jest uznany rzeźbiarz Zbigniew Zych, artysta kamieniarski, mieszkaniec Strzegomia. - Przystępując do przygotowania projektu, a potem już samego wykonania pomnika od początku przyświecały mi słowa „Otwórzcie drzwi Chrystusowi” - mówi Zbigniew Zych. Projekt jako pierwsze widziały i zaaprobowały - mama księdza Marka oraz przedstawicielka parafii - radna miejska p. Bogumiła Skóra, które zwróciły się wcześniej do mnie z prośbą o przygotowanie projektu pomnika i koordynację wszystkich prac związanych z wykonaniem nagrobka – mówi kamieniarz.

CZYTAJ DALEJ

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

[ TEMATY ]

Msza św.

kalendarz

kalendarium

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2022 roku.

Ustalanie daty Paschy Ojcowie Soboru w Nicei (325 r.) zlecili patriarsze Aleksandrii, dlatego że miasto to słynęło z wysokiego poziomu studiów w dziedzinie astronomii. Biskup Aleksandrii miał każdego roku przekazywać dokładnie ustaloną datę Wielkanocy do Rzymu, skąd przesyłano ją pozostałym Kościołom, aby te z kolei mogły ją ogłosić w Uroczystość Objawienia Pańskiego. Zwyczaj ten przetrwał w Kościele aż do dnia dzisiejszego.

CZYTAJ DALEJ

MŚ 2022 - Marciniak zostaje do końca mundialu

2022-12-07 18:19

[ TEMATY ]

mundial

sędziowie

Katar

Adobe Stock

Szymon Marciniak znalazł się w gronie 20 sędziów głównych, którzy pozostaną do dyspozycji FIFA do końca piłkarskich mistrzostwa świata w Katarze. 16 arbitrów zakończyło pracę w turnieju po 1/8 finału i wraca do domu.

FIFA do prowadzenia meczów tegorocznego mundialu desygnowała 36 arbitrów głównych, 69 asystentów, wśród których są pomagający Marciniakowi Tomasz Listkiewicz i Paweł Sokolnicki oraz 24 sędziów VAR, m.in. Tomasza Kwiatkowskiego. Spora część z nich już zakończyła pracę w Katarze.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję