Reklama

Wiadomości z Watykanu

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Potrzebujecie Chrystusa, ale i Chrystus potrzebuje Was, byście dawali Go poznać swoim rówieśnikom, z którymi łączą Was wspólne doświadczenia i nadzieje. Kościół powierza Wam misję niesienia im światła Chrystusowej prawdy i powszechnego orędzia zbawienia. Bądźcie zawsze gotowi myśleć o drugich, zapominając o sobie samych, by zbliżać braci do Boga. W ten sposób będziecie mogli przyczynić się do budowania świata lepszego i bardziej solidarnego - gdyż nawrócenie i zaangażowanie jednego jest zalążkiem zbawienia dla wszystkich.

Jan Paweł II
(Do uczestników 33. Międzynarodowego Kongresu Studentów " Univ 2000"- 17 kwietnia 2000 r.)

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jan Paweł II do Polaków

"Wszystkim życzę, ażeby głęboko przeżyli Triduum Sacrum, te trzy święte dni - Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielką Sobotę, czyli Wigilię Paschalną - które przygotowują nas do Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego. Tego z całego serca życzę tutaj obecnym pielgrzymom oraz wszystkim rodakom w kraju i na świecie. Wesołych świąt Wielkanocnych!".

Audiencja generalna
19 kwietnia 2000 r.

"Anioł Pański" z Papieżem

16 kwietnia br. na zakończenie liturgii Niedzieli Palmowej, a przed końcowym błogosławieństwem Ojciec święty odmówił z wiernymi modlitwę Anioł Pański.
Poprzedził ją krótkimi rozważaniami w różnych językach, zapraszając młodych do masowego udziału w sierpniowych centralnych obchodach XV światowych Dni Młodzieży. Podziękował młodym rzymianom i mieszkańcom innych regionów Włoch za zaangażowanie i gotowość przyjęcia swych rówieśników w sierpniu. Oddzielnie podziękował też regionowi Apulii za ofiarowanie na tę niedzielę drzewek i gałązek oliwnych.
Po polsku Ojciec święty powiedział: "Serdecznie pozdrawiam młodych z Polski, którzy są na Placu św. Piotra. Dziękuję Wam za udział w dzisiejszej liturgii, a także tym wszystkim, którzy uczestniczyli w niej za pośrednictwem radia i telewizji. Zapraszam Was wszystkich na światowy Dzień Młodzieży, który odbędzie się w sierpniu tego roku w ramach Wielkiego Jubileuszu. Na pewno nie zawiedziecie i młodzież z Polski przybędzie licznie do Rzymu. Niech Bóg wszystkim błogosławi!". Po czym dodał do przygotowanego wcześniej tekstu: "Przed Paryżem mówiłem: szykujcie się, szykujcie się i oszczędzajcie, żebyście zajechali. Teraz powtarzam - do Rzymu to samo. Na sierpień!".
Na zakończenie zawierzył wszystkich młodych uczestników tej liturgii Matce Najświętszej i ponownie ich zachęcił do odmawiania modlitwy Anioł Pański.

Reklama

33. Międzynarodowy Kongres Studentów "Univ 2000"

17 kwietnia br. Jan Paweł II spotkał się z pięcioma tysiącami uczestników 33. Międzynarodowego Kongresu Studentów "Univ 2000", organizowanego co roku w Wielkim Tygodniu w Rzymie przez Opus Dei. " Historia chrześcijaństwa to nie tyle dwa tysiąclecia po Chrystusie, co dwa tysiąclecia Chrystusa. Chrystus bowiem raz na zawsze zwyciężył zło i historia należy całkowicie do Niego. Wyraża to hasło Wielkiego Jubileuszu: Jezus Chrystus ten sam wczoraj, dziś i na wieki" - powiedział Ojciec święty. Następnie podkreślił misję, jaką mają do spełnienia w świecie wszyscy młodzi wierzący w Chrystusa.
"Bądźcie głęboko przekonani, że społeczeństwo ma potrzebę znalezienia w Waszym konsekwentnym świadectwie młodych chrześcijan decydującego bodźca do gruntownej odnowy duchowej i społecznej".
"Temat kongresu zachęca Was, byście byli bardziej świadomi misji, którą macie jako wierzący na progu Trzeciego Tysiąclecia. Został on sformułowany frapująco: Obraz człowieka po dwóch tysiącach lat. Jesteście wezwani, by ocenić dwa tysiące lat historii. Centralne wydarzenie ludzkiej historii - przyjście na ziemię Chrystusa - dzieli bowiem bieg historii na dwie części: przed i po Chrystusie" - stwierdził Papież.

O męczennikach ze Wschodu

W PAPIESKIM ATENEUM REGINA APOSTOLORUM

"Zgodnie z sugestią Konsystorza, trzeba, ażeby Kościoły lokalne, zbierając konieczną dokumentację, uczyniły wszystko dla zachowania pamięci tych, którzy ponieśli męczeństwo" - pisał Ojciec święty Jan Paweł II w 37. punkcie listu apostolskiego Tertio millennio adveniente, wytyczającego program przygotowań do Wielkiego Jubileuszu 2000 lat Chrześcijaństwa. Zadania utrwalania i pogłębiania pamięci o męczennikach naszego stulecia podjęło się Papieskie Ateneum Regina Apostolorum. W czasie całego roku Ateneum organizuje sympozja na temat współczesnych męczenników. Do tej pory miały miejsce trzy: na początku Roku Jubileuszowego - 20 stycznia dyskutowano o męczennikach hiszpańskich; miesiąc później o świadkach wiary z Meksyku, którzy za wiarę przelali krew; spotkanie marcowe poświęcono męczennikom z Brazylii. 4 maja przewidziano spotkanie na temat męczenników z Europy Wschodniej i tych, którzy oddali życie w czasach nazistowskiego terroru. Wśród zaproszonych prelegentów znaleźli się m.in. abp Tadeusz Kondrusiewicz, który będzie mówił o prześladowaniach w Rosji, oraz dwóch prześladowanych przez komunistyczny terror księży z Albanii. Zainteresowanym, którzy być może w tym czasie - z racji kanonizacji bł. s. Faustyny - przebywać będą w Rzymie, podajemy adres uczelni: Ateneo Pontificio Regina Apostolorum, via Aurelia Antica 460, Roma.

Reklama

List gratulacyjny do kard. Franciszka Macharskiego

Jan Paweł II skierował do metropolity krakowskiego - kard. Franciszka Macharskiego list z okazji 50. rocznicy jego święceń kapłańskich. List został odczytany przez papieskiego sekretarza - bp. Stanisława Dziwisza podczas uroczystości na Rynku krakowskim.
"Dane jest Ci kierować Kościołem św. Stanisława w dobie historycznych przemian, wymaga to od Ciebie wielkiej mądrości i roztropności, a nierzadko odwagi w szukaniu nowych dróg i nowych odpowiedzi na zadania i wyzwania, jakie przed Kościołem w Polsce otwiera nowa epoka" - napisał Ojciec święty. Wśród zasług Kardynała wymienił on rozbudowę sieci parafialnej, dynamiczny rozwój ruchów i stowarzyszeń katolików świeckich oraz wzmocnienie znaczenia Papieskiej Akademii Teologicznej w krajobrazie naukowym Polski. "Wszystko to napełnia mnie wielką radością, gdyż z Kościołem krakowskim czuję się do dziś szczególnie związany" - podkreślił Jan Paweł II. Wspomniał także ofiarną służbę kard. Macharskiego Kościołowi w Polsce oraz Kościołowi powszechnemu przez pracę w kongregacjach watykańskich i udział w zgromadzeniach Synodu Biskupów. Do podziękowań za 50 lat kapłańskiej posługi Księdza Kardynała Jan Paweł II dołączył również osobiste wyrazy wdzięczności " za lata wiernej i pełnej poświęcenia współpracy", której doświadczał jako krakowski biskup. "Zapisały się one głęboko w moim sercu" - podkreślił Papież. Zapewnił również o duchowej łączności z uczestnikami uroczystości w Krakowie. "Staję wraz z Tobą, Drogi Kardynale Franciszku, przed Cudownym Wizerunkiem Pani Jasnogórskiej i przyzywając Jej wstawiennictwa, proszę Chrystusa Najwyższego Kapłana, aby darzył Cię nadal wszelkimi potrzebnymi łaskami i dodawał sił w służbie Kościołowi krakowskiemu" - zakończył Papież.

Program Jubileuszu Ludzi Pracy

Jubileusz Ludzi Pracy, obchodzony w Rzymie 1 maja br. - w święto robotników, będzie jednym z najważniejszych wydarzeń Roku świętego w Wiecznym Mieście. Weźmie w nim udział ponad 200 tys. osób z całego świata: przedsiębiorców i menedżerów, pracowników najemnych oraz pracowników handlu i finansów. Jubileusz ten obchodzony jest pod hasłem: Praca dla wszystkich: droga solidarności i sprawiedliwości.
Uroczystości rozpoczną się 30 kwietnia wieczorem (godz. 21.00) modlitewnym czuwaniem z udziałem kard. Camillo Ruiniego w Tor Vergata. 1 maja o 10.30 rozpocznie się Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem Jana Pawła II. Darami ołtarza - obok chleba i wina - będą m.in. ofiara pieniężna przeznaczona na pokrycie długów krajów zadłużonych, kask robotniczy przypominający o potrzebie ochrony życia i zdrowia ludzi pracy, przenośny komputer symbolizujący nowe technologie na usługach pracy ludzkiej, miniaturowe drzewko na znak troski o naturalne środowisko człowieka, obraz przedstawiający Jezusa-robotnika i dywan wschodni - wyraz woli przyjęcia najgłębszych wartości związanych z pracą.
Po Mszy św. odbędzie się półgodzinne spotkanie uczestników Jubileuszu z Papieżem. W imieniu obecnych przemówią dyrektor generalny Międzynarodowego Biura Pracy - Juan Somavia oraz Paola Bignardi - przewodnicząca Włoskiej Akcji Katolickiej. Następnie program przewiduje krótki recital słynnego włoskiego tenora Andrea Bocellego z orkiestrą symfoniczną Akademii św. Cecylii pod dyrekcją Myung-Whun-Chunga. Jan Paweł II wygłosi do zebranych krótkie przemówienie, po czym przywita się z osiemnastoma przedstawicielami wszystkich grup zawodowych. Spotkanie zakończy specjalnie skomponowana pieśń Life is beautiful (Życie jest piękne).
O godz. 17.00 rozpocznie się na terenie uniwersytetu Tor Vergata koncert zorganizowany przez instytucje zabiegające o likwidacje zagranicznego zadłużenia krajów rozwijających się. Pełnej listy artystów jeszcze nie opracowano.
"Na progu trzeciego tysiąclecia dzień 1 maja jest bardziej aktualny niż kiedykolwiek" - uważa przewodniczący Głównego Komitetu Wielkiego Jubileuszu - kard. Roger Etchegaray. Podczas prezentacji programu Jubileuszu Ludzi Pracy, 14 kwietnia, francuski Kardynał przypomniał dzieje tego święta, podkreślając, że narodziło się ono z inicjatywy ruchu robotniczego niejako na marginesie Kościoła. " W dzisiejszym świecie - dodał kard. Etchegaray - bardziej aniżeli o warunkach człowieka pracy, należałoby mówić o warunkach człowieka bez pracy i to jest bardzo niepokojące. Dlatego zbliżający się 1 maja z udziałem Papieża, który ´wyszedł´ z kamieniołomu, nabiera jubileuszowego wymiaru dla Kościoła i dla całej ludzkości".
Znaczenie Jubileuszu Ludzi Pracy dla obchodów Wielkiego Jubileuszu omówił abp Crescenzio Sepe - sekretarz generalny watykańskiego komitetu. Powiedział, że będzie to jedno z wydarzeń najbardziej oczekiwanych i najgłośniejszych, przypominając dwa inne jubileusze w programie Roku świętego, a mianowicie rzemieślników (19 marca) i rolników (12 listopada). Abp Sepe zauważył, że 1-majowy jubileusz będzie jednocześnie próbą generalną uniwersyteckiego campusu Tor Vergata, gdzie w sierpniu odbędzie się Jubileusz Młodzieży.

2000-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Legenda św. Jerzego

Niedziela Ogólnopolska 16/2004

[ TEMATY ]

święty

św. Jerzy

I, Pplecke/pl.wikipedia.org

Święty Jerzy walczący ze smokiem. Rzeźba zdobiąca Dwór Bractwa św. Jerzego w Gdańsku

Święty Jerzy walczący ze smokiem. Rzeźba zdobiąca Dwór Bractwa św. Jerzego w Gdańsku

Św. Jerzy - choć historyczność jego istnienia była niedawnymi czasy kwestionowana - jest ważną postacią w historii wiary, w historii w ogóle, a przede wszystkim w legendzie.

Św. Jerzy, oficer rzymski, umęczony był za cesarza Dioklecjana w 303 r. Zwany św. Jerzym z Liddy, pochodził z Kapadocji. Umęczony został na kole w palestyńskiej Diospolis. Wiele informacji o nim podaje Martyrologium Romanum. Jest jednym z czternastu świętych wspomożycieli. W Polsce imię to znane było w średniowieczu. Św. Jerzy został patronem diecezji wileńskiej i pińskiej. Był także patronem Litwy, a przede wszystkim Anglii, gdzie jego kult szczególnie odcisnął się na historii. Św. Jerzy należy do bardzo popularnych świętych w prawosławiu, jest wyobrażany na bardzo wielu ikonach.

CZYTAJ DALEJ

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa sosnowieckiego przez bp. Artura Ważnego

2024-04-25 15:40

[ TEMATY ]

diecezja sosnowiecka

bp Artur Ważny

diecezja.sosnowiec.pl/ks. Przemysław Lech, ks. Paweł Sproncel

- Pokój wam wszystkim, którzy trwacie w Chrystusie – słowami z 1 Listu św. Piotra Apostoła bp Artur Ważny pozdrowił wszystkich zebranych na auli w Kurii Diecezjalnej w Sosnowcu. W spotkaniu, które odbyło się przed południem 25 kwietnia br. wziął udział abp Adrian Galbas SAC, administrator apostolski diecezji sosnowieckiej oraz pracownicy instytucji diecezjalnych, m.in.: kurii, sądu biskupiego, archiwum, Caritasu i mediów diecezjalnych.

To pierwsza oficjalna wizyta biskupa nominata na terenie diecezji sosnowieckiej. Bp Ważny miał więc okazję do wstępnego zapoznania się z pracownikami lokalnych instytucji kościelnych.

CZYTAJ DALEJ

Wreszcie żyć - 12 kroków ku pełni życia. Zaproszenie na sympozjum

2024-04-25 15:19

materiały prasowe

Fundacja Dwanaście Kroków zaprasza na ogólnopolskie sympozjum poświęcone programowi duchowego i psychologicznego wsparcia „Wreszcie żyć - 12 kroków ku pełni życia”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję