Reklama

Jasna Góra

Nasz Karol Wojtyła, nasz "Wujek"

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

commons.wikimedia.org

W młodości nazywali ks. Karola Wojtyłę „Wujkiem”. Należeli do krakowskiego duszpasterstwa prowadzonego przez ks. Wojtyłę, pływali z nim na kajakach. Byli w jego bliskim otoczeniu także, gdy został biskupem i kardynałem. A gdy został Ojcem Świętym Janem Pawłem II, nadal byli z nim w bliskiej przyjaźni, odwiedzali go w Rzymie i nadal, na prośbę samego papieża, nazywali go „Wujkiem”. Mieli ogromną łaskę wzrastać w jego obecności czerpiąc wzór na całe przyszłe życie.

Ci szczególni pielgrzymi skupieni we wspólnocie „Środowisko” co roku przybywają na Jasną Górę. Wraz z nimi przyjeżdżają rodziny, dzieci i wnuki. W sobotę, 19 października przed Cudownym Obrazem w Kaplicy Matki Bożej zgromadziło się kilkadziesiąt osób.

„Dla mnie ta przyjaźń zaczęła się od końca lat 50., od rekolekcji, które były w Krakowie u św. Floriana, wcześniej mój mąż już znał to grono młodzieży spotykającej się z ówczesnym ks. Wojtyłą. Ja byłam w trochę innym kręgu, koło św. Anny był bp Pietraszko, to było takich dwóch wielkich wtedy kaznodziejów i opiekujących się młodzieżą. No i potem już jeździłam na kajaki, i na te różne wycieczki wspólne z Karolem Wojtyłą. Widzieliśmy, że to jest człowiek bliski Boga, on się modlił, i wtedy szanowaliśmy bardzo to, kiedy widzieliśmy, że on się oddala, czy to było w lesie, czy w kajaku, kiedy on odpływał i modlił się, bo on się w ogóle dużo modlił. Widzieliśmy tę jego świętość – opowiada Marta Walczewska. – Nie wiem, czy się wybiorę do Rzymu na kanonizację, jeszcze w tej chwili nie podjęłam decyzji, ale przeżywamy to bardzo, i bardzośmy tego oczekiwaliśmy. Byliśmy pewni, że to nastąpi. To, że znaliśmy świętego człowieka, to uczucie wielkiej łaski w życiu” – podkreśla pani Marta.

„Moja mama pochodziła z Wadowic, i wychowała się w rodzinie zaprzyjaźnionej z Ojcem Świętym, a w ‘Środowisku’ poznała mojego tatę. Ojciec Święty udzielał im ślubu jeszcze jako kardynał, w dzień swojego ingresu na Wawel, i w ten sposób ja również znalazłam się w tym gronie – mówi Magdalena Rostworowska – Przyjeżdżamy tutaj, dlatego że pamięć o Ojcu Świętym naszym jest bardzo żywa cały czas w nas”.

Reklama

„Mieliśmy to wielkie szczęście, że miałam wielokrotny kontakt z Ojcem Świętym, ponieważ kilkakrotnie byliśmy i na Watykanie, i w Castel Gandolfo, nawet z mężem zdążyliśmy być tuż po ślubie, kiedy już wiedzieliśmy, że najstarszy syn jest w drodze. To nasze życie było przesiąknięte obecnością Ojca Świętego. Na wszystkich pielgrzymkach byliśmy, jeździliśmy za nim po Polsce, byliśmy na wielu Mszach w różnych miastach, to była jakby naturalna kolej rzeczy, że myśmy tym żyli” – wspomina Magdalena Rostworowska.

„Przez Jana Pawła II byłem pobłogosławiony w brzuszku mamy – mówi Piotrek Rostworowski – Przyjechaliśmy tutaj na modlitwę, bo po wybraniu Jana Pawła zawsze tutaj są Msze św.”.

„1953 roku po raz pierwszy byliśmy tutaj z ks. Karolem Wojtyłą. Wracaliśmy z Poraja, gdzie udzielał ślubu naszej przyjaciółce. I zaproponował: ‘pojedziemy do Matki Bożej’, i przyjechaliśmy tutaj. Od tego czasu rok w rok jeździmy, to jest 60. raz. To jest to ‘Środowisko’ Ojca Świętego Jana Pawła II – przypomina Danuta Rybicka – Z Ojcem Świętym czujemy się związani stale, zresztą najlepszy dowód, że tu przyjeżdżamy, już trzy pokolenia, właściwie nawet cztery”.

Mszy św. odprawionej w południe przewodniczył i homilię wygłosił ks. Szymon Jackowski-Fedorowicz, syn Jacka Fedorowicza, który należał do „Środowiska” Wojtyły. Ks. Szymon został ochrzczony w katedrze na Wawelu przez późniejszego papieża i wielokrotnie uczestniczył w tzw. kinderbalach u „Wujka”.

2013-10-19 20:26

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Jan Paweł II nauczał jako prorok

Niedziela Ogólnopolska 13/2018, str. 14-17

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Adam Bujak/Archidiecezja Krakowska

– Mogę powiedzieć, że został duch Jana Pawła II, że on żyje w tych, którzy nie tylko go słuchali, ale też wprowadzali jego naukę w swoje życie. Ich świadectwa uświadamiają kolejnym pokoleniom, że to jest coś niezwykłego żyć Ewangelią – przekonuje abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski, wybitny naukowiec, znawca filozofii współczesnej, autor wielu książek i kilkuset artykułów, zastępca przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski

MARIA FORTUNA-SUDOR: – Ksiądz Arcybiskup niedawno uczestniczył w rzymskim spotkaniu Rady Administracyjnej Fundacji Jana Pawła II. Czy rozmawiano o przypadającej w bieżącym roku 40. rocznicy wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża?

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do św. Ojca Pio

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

"Głos Ojca Pio"

Nowenna do św. Ojca Pio odmawiana między 14 a 22 września.

Dzień 1

CZYTAJ DALEJ

Ełk: ciekawa inicjatywa leśników dla niepełnosprawnych podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej

2023-09-21 18:39

[ TEMATY ]

leśnictwo

niepełnosprawni

Ełk

©/BPJG Krzysztof Świertok

Po licznych rozmowach pomiędzy Warsztatami Terapii Zajęciowej działającymi przy Katolickim Stowarzyszeniu Niepełnosprawnych Diecezji Ełckiej a Dyrekcją Lasów Państwowych w Białymstoku 21 września br. zostało uroczyście podpisane porozumienie dotyczące umożliwienia podopiecznym WTZ w Ełku odbywania praktyk zawodowych w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym w Malinówce.

„Podpisanie porozumienia o współpracy między Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Białymstoku a Warsztatami Terapii Zajęciowej w Ełku działającymi przy Katolickim Stowarzyszeniu Niepełnosprawnych Diecezji Ełckiej jest bardzo ważnym wydarzeniem, ponieważ jest to pierwsza na taką skalę możliwość systematycznych praktyk zawodowych osób z niepełnosprawnościami w Ośrodku Szkoleniowo-Wypoczynkowym Lasów Państwowych w Malinówce. Dla naszych podopiecznych jest to ważna forma rehabilitacji, która znacznie wpłynie na polepszenie zarówno aktywizacji społecznej jak i zawodowej. Nasi podopieczni są zagrożeni wykluczeniem z życia społecznego. Pomimo swoich niepełnosprawności pragną być przydatni społeczeństwu. Chcą pracować i dzięki temu czuć się częścią społeczności, jej pełnowartościowymi obywatelami” – wyjaśnia Małgorzata Charubin, kierownik WTZ w Ełku.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję