Reklama

Niedziela Częstochowska

Dziękujemy za kapelanów

– Jesteśmy wdzięczni Panu Bogu za to, że mamy takich kapelanów, oddanych od lat tej służbie miłości miłosiernej – powiedział „Niedzieli” abp Wacław Depo 12 lutego podczas spotkania z księżmi kapelanami szpitali i domów opieki społecznej z terenu archidiecezji częstochowskiej.

[ TEMATY ]

Częstochowa

abp Wacław Depo

Spotkanie kapelanów

Beata Pieczykura/Niedziela

O radościach chorych i trudnościach w posłudze kapelana mówi ks. Józef Mazur, kapelan Powiatowego Szpitala w Radomsku: – Najtrudniejsze są prośby o rozmowę. Nie zapomnę rozmowy, która trwała 3,5 godz. Wyszedłem z sali prawie na kolanach, a za mną pacjentka wyszła z uśmiechem. Pani doktor zapytała: Co ksiądz jej powiedział, bo była załamana, a po wizycie jest pełna radości? Wszystkie trudy wynagradzają właśnie takie zdarzenia, dają one siłę. Jestem bliżej człowieka cierpiącego, który niejednokrotnie kończy życie i jest tego świadomy, a ja może ukazać im trochę serdeczności, dobrości, a przede wszystkim daje im swój czas. Teraz posługa jest bardzo trudna, szczególnie wtedy kiedy jest wezwanie na oddziały covidowe. Są niektóre takie oddziały, na których nie byłem prawie przez cały czas pandemii, bo nie ma na nie wstępu poza personelem.

Ojciec Bogusław Zabłocki z klasztoru Ojców Bernardynów w Częstochowie, kapelan w Miejskim Szpitalu Zespolonym przy ul. Mirowskiej i więzienia, twierdzi, że ta posługa jest bardzo potrzebna, „bo człowiek widzi radość w oczach chorych po udzieleniu Komunii św.”. – Jestem potrzebny dla nich jako kapłan szczególnie teraz, kiedy chorzy są sami, z dala od bliskich – mówi. Wyjaśnia też, dlatego wielu ludzi zwleka z posługą sakramentalną: – Bolesne jest to przeświadczenie, że sakrament chorych oznacza zagrożenie życia, a nie jest umocnieniem.

Reklama

Ksiądz Sławomir Bednarski, kapelan w DSP w Kleszczowie, wyjaśnia, jak towarzyszy ludziom w ostatnim odcinku ich życia: – Na różne sposoby staram się to czynić, przez obecność, rozmowę i posługę sakramentalną. Obecność w ośrodku ludzi starsi bardzo sobie cenią, czekają na spotkanie z kapłanem i dziękują. To inna forma pracy niż w młodzieżą czy dziećmi. Osoby starsze oczekują, by kapłan był i z Panem Jezusem, i Bożym Słowem przychodził.

Podczas spotkania był czas na wspólną modlitwę pod przewodnictwem pasterza archidiecezji, a przede wszystkim kapelani (ok. 20) usłyszeli wielkie słowo „dziękuję” ze strony księdza arcybiskupa Wacława. Opowiedzieli też o swoich problemach i radościach. O trosce o chorych, która jest integralną misją Kościoła, mówił „Niedzieli” abp Depo: – Dlatego nie można sobie wyobrazić wspólnoty Kościoła jako troski, odpowiedzialności za ludzi na drodze ich życia i zbawienia bez pochylenia się nad człowiekiem cierpiącym niezależnie od jego wieku, stanu. Dzisiejsze spotkanie odczytuję również w misji mojego posługiwania w kapłaństwie, kiedy przez kilka dobrych lat byłem współpracownikiem abp. Zygmunta Zimowskiego, który był w Papieskiej Radzie ds. Służby Zdrowia i Ludzi Chorych. Jego zaangażowanie mimo późniejszej choroby i cierpienia i jego świadectwo jest dla mnie potrzebne. Ufam, że z tamtej strony życia w pewnością wspomaga naszą biskupią i kapłańską posługę.

O zadaniach, podejmowanych podczas spotkania, mówił bp Andrzej Przybylski: – Wiemy, że czas jest bardzo trudny także dla kapelanów szpitalnych i domów opieki społecznej, czas pandemii, ograniczeń jeżeli chodzi o dostępność do chorych, a naszą misją jest to, by towarzyszyć chorym, nieść im sakramenty i słowo pocieszenia. Jesteśmy tu po to, bo posłuchać kapelanów i ich problemów relacji z dyrekcjami szpitali. Chcemy też zaproponować inicjatywę w archidiecezji wzmocnienia kapelanów księżmi wolontariuszami z zachowaniem swoich prac duszpasterskich. Dlatego, że wielu kapelanów pracuje w pojedynkę.

2021-02-12 19:01

Ocena: +2 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rzym: biskupi zawierzyli przyszłość Europy wstawiennictwu św. Jana Pawła II

2021-09-23 19:43

[ TEMATY ]

Jan Paweł II

Watykan

Europa

biskupi

Monika Książek

Biskupi biorący udział w jubileuszowym Zebraniu Plenarnym Rady Konferencji Biskupich Europy, zawierzyli przyszłość Starego Kontynentu wstawiennictwu św. Jana Pawła II, modląc się przy jego grobie.

Uczestnicy Zebrania Plenarnego CCEE, rozpoczynającego się w Rzymie z okazji 50. rocznicy powstania Rady Konferencji Biskupich Europy, udali się do grobu św.Jana Pawła II w Bazylice Watykańskiej po zakończeniu Mszy św. pod przewodnictwem papieża Franciszka, którą otworzyli czterodniowe obrady. Po odnowieniu wyznania wiary przy grobie św. Piotra, zebrali się w Kaplicy św. Sebastiana, gdzie odmówili modlitwę zawierzenia Europy, ułożoną przez św. Jana Pawła II i zawartą w jego adhortacji apostolskiej "Ecclesia in Europa". Modlitwę tę, w której Jan Paweł II zawierzał Europę opiece Maryi, odmówili przy grobie św. Jana Pawła II, gdzie umieszczono ikonę Maryi Matki Europy, przygotowaną przez siostry zakonne z Nazaretu z okazji sesji plenarnej CCEE, która odbyła się w 2015 r. w Ziemi Świętej.

CZYTAJ DALEJ

Odnaleziono listy więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci

2021-09-24 12:39

[ TEMATY ]

obóz koncentracyjny

Muzeum Dzieci Polskich- ofiar totalitaryzmu

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto i znaleźli badacze z Muzeum Dzieci Polskich Ofiar Totalitaryzmu - poinformowano na piątkowej konferencji prasowej w Łodzi.

Kilka dni temu, badając dokumenty w prywatnych zbiorach historycy znaleźli osiem listów najmłodszych więźniów niemieckiej III Rzeszy - podali pracownicy Muzeum Dzieci Polskich - Ofiar Totalitaryzmu w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Pakistan: ustawa chroniąca mniejszości religijne sprzeczna z Koranem

2021-09-24 17:19

[ TEMATY ]

Pakistan

kobiety

mniejszości religijne

porwania

Vatican News

Religijni przywódcy Pakistanu odrzucili ustawę zapobiegającą porwaniom dziewcząt i młodych kobiet w celu przymusowych konwersji i małżeństw. Przedstawiciele mniejszości uznają to za przyzwolenie na utrzymanie procederu.

W Pakistanie nie spada liczna porwań nieletnich dziewcząt i młodych kobiet wyznań niemuzułmańskich, głównie chrześcijanek i hinduistek, które są zmuszane do przejścia na islam i zawarcia małżeństwa z muzułmanami. Choć pakistańska konstytucja z 1973 roku zapewnia wszystkim obywatelom równe szanse i status, na porządku dziennym są przestępstwa, takie jak przymusowa konwersja na islam, ułatwiane przez systemową dyskryminację i tolerancyjną postawę wobec takich nadużyć ze strony grup politycznych i religijnych w muzułmańskiej większości.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję