Reklama

NA ŁAMACH PRASY


Niedziela Ogólnopolska 30/2000

"Głos dla Życia"

"Blaski i cienie wielodzietności" - to temat przewodni czwartego w tym roku numeru Głosu dla Życia. Dlaczego w Polsce rodzi się coraz mniej dzieci? Przyczyny są złożone, a na pytanie trudno dać jednoznaczną i prostą odpowiedź. Warto wskazać na niektóre przynajmniej fakty i zjawiska, powodujące niechęć do podejmowania wysiłku wychowania większej liczby dzieci.
O. Leon Dyczewski w tekście Rodzina wielodzietna w nowoczesnym społeczeństwie, odpowiadając na pytanie, dlaczego rodzi się coraz mniej dzieci, prezentuje różne sposoby postrzegania dziecka. To właśnie one "otwierają" lub "zamykają" rodziców na potomstwo. Bo przecież łatwiej jest wyjechać na Wyspy Kanaryjskie z jednym dzieckiem niż z piątką. Rodzina wielodzietna - jak pisze o. Dyczewski - jest pełniejszym środowiskiem dla wprowadzania w role społeczne, system wartości, normy i wzory zachowań przyjęte w społeczeństwie.
Dr Paweł Wosicki w artykule Charakterystyka rodzin wielodzietnych, analizując sytuację tych rodzin na podstawie poznańskiego Raportu o sytuacji rodzin wielodzietnych, uważa, że należy zmienić spojrzenie na rodzinę wielodzietną jako środowisko niekorzystne dla dziecka. To prawda, że sytuacja bytowa tych rodzin jest zdecydowanie gorsza od sytuacji przeciętnej rodziny, jednak sytuację tę mogą zmienić odpowiednie programy wsparcia, wprowadzane przez władze państwowe i samorządowe. Chociaż rodziny wielodzietne stanowią tylko 5% rodzin w okresie prokreacji, wychowuje się w nich 15% wszystkich polskich dzieci. To ogromny wkład w wychowanie młodego pokolenia, który w przyszłości wpłynie na kondycję społeczeństwa polskiego.
W artykule W obronie prawdziwych wartości - Polska na forum ONZ w Nowym Jorku Katarzyna Mazela, dyrektor Biura Pełnomocnika Rządu ds. Rodziny, uczestniczka konferencji, przedstawia stanowisko, jakie zajęła w czasie obrad delegacja polska. Stanęła ona zdecydowanie po stronie obrony godności i praw człowieka oraz obrony życia, tak jak ma u swoich podstaw Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej. To stanowisko spotkało się z licznymi atakami nie tylko polskich feministek, ale również przedstawicieli Unii Europejskiej.
O tym, jakie są kobiety w 2000 r., pisze ks. Tadeusz Borutka w rubryce poświęconej nauczaniu Kościoła, w artykule Godność i posłannictwo kobiety. Współczesne kobiety nie uświadamiają sobie w pełni swej godności. Nie postrzegają swojej kobiecości jako daru Boga. Pozwalają, by traktowano je jako narzędzie przyjemności i wyzysku. Pogarda dla kobiety, pornografia, prostytucja, dyskryminacja w pracy zawodowej - odbijają się niekorzystnie na życiu społecznym. Drogą do poprawy tej sytuacji i do samorealizacji kobiety byłoby jej uczestnictwo w życiu społecznym, realizowane przez jej talenty, np.: macierzyństwo.
Oprócz artykułów problemowych w najnowszym numerze Głosu dla Życia znaleźć można wkładkę poświęconą problemowi alkoholizmu w rodzinie, dodatek Duszpasterstwa Rodzin, a w stałych rubrykach informacje dotyczące obrony życia i rodziny.

Reklama

Mocne słowa abp. Jędraszewskiego o LGBT

2019-10-12 11:23

wpolityce.pl

LGBT to prawdziwie pogańska ideologia, która odrywa nas od prawdy o człowieku - mówi w wywiadzie dla sobotniego „Naszego Dziennika” ks. abp Marek Jędraszewski.

LGBT to prawdziwie pogańska ideologia, która odrywa nas od prawdy o człowieku i wprowadza na tory, w których jako ludzie tracimy swoją tożsa-mość wyrastającą z samej naszej struktury biologicznej, określającej nas czy to jako kobiety, czy jako mężczyzn —mówi gazecie hierarcha.

Jego zdaniem, LGBT „podważa wszystko, co na temat człowieka głosi chrześci-jańska wiara”. Na sugestię, że LGBT „ukrywa się pod takimi hasłami jak „toleran-cja”, „mowa nienawiści”, „równość”, „takie same prawa dla wszystkich”, „stop przemocy”, uznając za swego największego wroga moralne nauczanie kościoła”, odpowiedział: „jak się patrzy na ideologię nazistowską i bolszewicką, to można zrozumieć, dlaczego dla nich pierwszym przeciwnikiem był zawsze Kościół i głoszona przez niego Ewangelia i moralność”.

Ich walka z chrześcijaństwem zawsze odbywała się w połączeniu z określonym językiem. Używanym pojęciom nadawano zupełnie nową treść, wprowadzając zamęt i poprzez kłamliwe słowa zabijając w ludziach ducha prawdy —wskazał arcybiskup.

Według niego, również dzisiaj robi się to, „manipulując słowami i hasłami”.

Różnica jest taka, że obecnie ideolodzy mają do dyspozycji bardziej perfidne środki, dzięki którym mogą mieć ogromny wpływ na ludzi. (…) Niestety, jeste-śmy dziś zdominowani przez media, które próbują nam wtłoczyć pewne sche-maty myślenia. Na skutek tego nie pozwalają nam nie tylko samodzielnie my-śleć, ale w swoim kłamliwym przekazie bardzo często odciągają nad od prawdy. Dlatego tak skutecznie pod różnymi hasłami ukrywana jest ideologia LGBT

Jak dodał, taki środkiem jest internet, w którym obok „dobrych treści” jest rów-nież „dużo nienawiści”. Trzeba pewne zagrożenia i działania, które niszczą nasz Naród i odrywają go od chrześcijańskich korzeni poprzez odrywanie go od jego historii i jego tradycji nazwać wprost i bardzo radykalnie po imieniu - to są ideologie zła —podkreślił.

Duchowny zwrócił uwagę, że w Polsce robi się wiele, aby „człowiek ukrywał przed innymi to, że wierzy w Boga”. Zresztą pracowano nad tym w Polsce przez wiele lat w czasie komuny, a także w następnych latach w lewicowych i liberalnych mediach: masz się wstydzić tego, że wierzysz, bo to jest wsteczne, niepostępo-we, nieracjonalne. A jeżeli już chcesz i musisz wierzyć, to rób to prywatnie i się tym nie chwal, nie demonstruj tego, a przede wszystkim nie naruszaj dobrego samopoczucia ludzi, którzy są obok i mają inne niż ty poglądy. Tak wyglądają założenia tego typu polityki —tłumaczył abp Jędraszewski.

Metropolita krakowski zwrócił również uwagę na zgubne skutki ideologii LGBT, która „zniszczyła tradycyjną obyczajowość obywateli” Europy Zachodniej. Pytany czy organizowane coraz częściej w polskich miastach Marsze Równości są elementem pewnej socjotechniki, odpowiedział:

Chodzi o uzyskanie wrażenia, że on są wszędzie i że jest ich bardzo wielu. Marsze zwolenników ideologii LGBT mają antychrześcijań-ski charakter. Zresztą sam rodowód tej ideologii jest pogański.

Przez tzw. marsze równości urządzane w coraz to innym miejscu chce się prze-konać Polaków, że jest to czymś normalnym. A przy tym nie ma dla nich żad-nych świętości. Depczą najbardziej święte wartości, kpią sobie i szydzą z Eucharystii, profanują wizerunek Matki Bożej Królowej Polski. Mówią: pa-trzcie, robimy, co chcemy, i żyjemy dalej, grom z nieba nie spadł na nas, nic nam się nie stało, a zatem Boga nie ma. Analogicznie myśleli i sowieccy bolszewicy i niemieccy naziści, którzy mordowa-li ludzi Kościoła lub wysłali ich do obozów koncentracyj-nych i do łagrów —mówił.

Nasze dzisiejsze „non possumus” polega na tym, że musimy powiedzieć zdecy-dowane i jednoznaczne „nie” ideologiom niszczącym człowieka i Naród, takim jak gender czy LGBT —zakończył abp Jędraszewski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Biskup Aleppo: turecka ofensywa w Syrii to „zbrodnia”

2019-10-14 15:37

ts (KAI) / Aleppo

Katolicki biskup Aleppo, Georges Abou Khazen, w ostrych słowach zareagował na turecką ofensywę wojskową w Syrii. „Jesteśmy bardzo zaniepokojeni” - powiedział 14 października w rozmowie z Radiem Watykańskim katolicki biskup Aleppo. „Wojna jest podwaliną pod kolejne wojny i nie stanowi rozwiązania, zwłaszcza w regionie takim jak ten, że wszystkimi żyjącymi tam grupami etnicznymi i religijnymi" - stwierdził wikariusz apostolski Aleppo i podkreślił: "To, co tu przeżywamy, to ludzki dramat, to zbrodnia”.

youtube.com

W regionie, z którego teraz ucieka tak wielu ludzi, reprezentowane są wszystkie mniejszości chrześcijańskie, jak Asyryjczycy, syryjscy Chaldejczycy, czy Ormianie, zwrócił uwagę hierarcha. „Wielu ich przodków wymordowano w Turcji, tu żyją potomkowie tych, którzy zdołali się uratować przed masakrami i to oni teraz doświadczają napaści Turków na ich kraj”.

Wiele miejsc w regionie Dżazira położonym między Eufratem i Tygrysem, a także miasta Qamishli czy Hasake, w czasie pod mandatem francuskim w Syrii i Libanie, stanowiło schronienie dla chrześcijan, którzy przeżyli ludobójstwo, jakiego dopuścił się rząd turecki od 1915 roku w północnych regionach. Chrześcijanie żyjący dziś na tych terenach ciągle noszą w pamięci świadomość „sayfo” - "ludobójstwa".

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem