Reklama

Niedziela Legnicka

Św. Rita dotarła do Lubina

2021-02-19 12:22

Monika Łukaszów

Parafia Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Lubinie, do swojej wspólnoty zaprosiła św. Ritę. Od niedzieli 14 lutego, w kościele św. Wojciecha na os. Ustronie, można modlić się przed figurą Świętej wypraszając potrzebne łaski.

W niedzielne południe, podczas uroczystej Mszy św. nastąpiło uroczyste poświęcenie figury św. Rity. Wierni wysłuchali także homilii, w której ks. proboszcz Krzysztof Krzyżanowski przybliżył historię Świętej i jej wyjątkową rolę w Kościele, jako orędowniczki od spraw beznadziejnych. Podobnie dzieci uczestniczące we Mszy św. dziecięcej również z ciekawością wysłuchały życiorysu św. Rity oraz zostały obdarowane obrazkiem z jej wizerunkiem.

Reklama

Przez kolejne 9 dni, odprawiana była nowenna do św. Rity, a także była okazja do zakupienia książek i modlitewników poświęconych Świętej.

- Przeżywamy czas wyjątkowy dla całego świata, który zmaga się z pandemią. Towarzyszy nam wiele trudnych doświadczeń, cierpienia, odosobnienia, obostrzeń i odchodzenia do domu Ojca tak wielu ludzi, przy w bólu bezradnych najbliższych. Warto więc właśnie w tym czasie mieć przy sobie taką wyjątkowa świętą i jej duchowe wsparcie. - mówi Ksiądz Proboszcz

Rita z Casci zmarła 22 maja w 1457 roku w opinii świętości. W tym dniu uroczyście obchodzi się jej wspomnienie. Przynoszone są róże, które związane są z historią jej życia. Jak podają legendy w środku zimy, Rita poprosiła jedną z sióstr, żeby przyniosła jej z ogrodu kwiat róży, a ta znalazła ją wśród śniegu.

W ikonografii przedstawiana, jako sprawczyni cudów pokoju. Jest też opisywana, jako mistyczka. W czasie życia zakonnego otrzymała stygmat cierpienia Jezusa – otwartą ranę na czole po cierniu z korony.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nadzieja w Chrystusie

W kolejną niedzielę Wielkiego Postu wchodzimy na szczyt Taboru, aby wraz z Chrystusem przemieniać się z nadzieją na życie wieczne. Nie sposób zejść z Taboru bez podstawowego daru wiary chrześcijańskiej, którym jest nadzieja. Ona zawsze jest oczekiwaniem dóbr przyszłych, do których granicą będzie tajemnicze wypowiedzenie prawdy o zmartwychpowstaniu. Dlatego nadzieja wiary chrześcijańskiej jest związana z pragnieniem tych dóbr wiecznych, które Bóg przyobiecał człowiekowi w swoim Synu, Jezusie Chrystusie. Można więc powiedzieć, że każdy z nas zanurzony w tajemnicę życia Jezusa jest jakimś wielkim spodziewaniem się Boga, który przychodzi do nas w teraźniejszości.

CZYTAJ DALEJ

Józef Augustyn SJ: Czyn apostazji jest dramatyczny, a w pewnych sytuacjach wręcz tragiczny

2021-02-26 09:08

[ TEMATY ]

apostazja

Adobe.Stock.pl

- Chciałbym przestrzec ludzi młodych przed lekkomyślnym występowaniem z Kościoła – mówi o. Józef Augustyn SJ, animator rekolekcji ignacjańskich, kierownik duchowy, profesor Akademii Ignatianum w Krakowie. Jak podkreśla w rozmowie z KAI, najważniejsze decyzje dotyczące sumienia, wymagają głębokiego namysłu, wolności wewnętrznej, walki duchowej i samotności. Decyzje o apostazji nie powinny być podejmowane w ramach swoistego „trendu”, jako forma dołączania do krzyczącego tłumu.

KAI: Czym jest apostazja w sensie teologicznym i duchowym?

CZYTAJ DALEJ

Ks. Tomáš Halík apeluje do chrześcijan o dialog z krytykami religii

2021-02-27 18:31

[ TEMATY ]

Praga

ks. Tomáš Halík

pl.wikipedia.org

Katolicki teolog i autor bestsellerów ks. Tomáš Halík wezwał chrześcijan do podejmowania dialogu z krytykami religii. W ramach przeprowadzonego online kongresu na temat współczesnych form wiary chrześcijańskiej przekonywał, że chrześcijanie powinni pokonać swój „ogień zaporowy” i poważnie potraktować to wyzwanie.

Wprawdzie w takim dialogu „traci się wiele religijnych pewników i złudzeń, ale nie samego Boga”, podkreślił profesor socjologii na Uniwersytecie Karola w Pradze dodając, że w ten sposób wiara mogłaby znów stać się bardziej „wolnym aktem”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję