Reklama

Kościół

90. rocznica pierwszego objawienia się Jezusa Miłosiernego św. siostrze Faustynie

Msza pod przewodnictwem abp. Jana Romeo Pawłowskiego z Watykanu, finał akcji charytatywnej „Smak miłosierdzia” i taca na rozbudowę Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Płocku, znajdują się w programie obchodów 90. rocznicy pierwszego objawienia się Jezusa Miłosiernego św. siostrze Faustynie Kowalskiej.

[ TEMATY ]

Płock

ADOLF HYŁA, „JEZU UFAM TOBIE”(XX WIEK). SANKTUARIUM BOŻEGO MIŁOSIERDZIA W KRAKOWIE-ŁAGIEWNIKACH/GRAZ

Z powodu pandemii organizatorzy uroczystości zapraszają wszystkich czcicieli Bożego miłosierdzia do duchowej łączności z płockim „Betlejem Miłosierdzia”.

22 lutego przypada 90. rocznica pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego św. siostrze Faustynie. 22 lutego 1931 r. w klasztorze sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Płocku przy Starym Rynku 14 św. siostra Faustyna Kowalska po raz pierwszy ujrzała Jezusa w obrazie „Jezu ufam Tobie”.

Jezus powiedział wtedy do siostry Faustyny: „Wymaluj obraz według rysunku, który widzisz, z podpisem: Jezu, ufam Tobie. Pragnę, aby ten obraz czczono najpierw w kaplicy waszej i na całym świecie. Obiecuję, że dusza, która czcić będzie ten obraz, nie zginie. Obiecuję także, już tu na ziemi, zwycięstwo nad nieprzyjaciółmi, a szczególnie w godzinę śmierci. Ja sam bronić ją będę jako swej chwały” (Dz. 47-48).

Reklama

Główne uroczystości rocznicowe odbędą się w Sanktuarium Bożego Miłosierdziu w Płocku (które znajduje się na terenie płockiego klasztoru), w poniedziałek 22 lutego o godzinie 17.00. Uroczystej Eucharystii będzie przewodniczył abp Jan Romeo Pawłowski, sekretarz ds. Reprezentacji Papieskich w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej. Wygłosi on również homilię. Eucharystię będą koncelebrowali: biskup płocki Piotr Libera, biskup pomocniczy Mirosław Milewski, rektor sanktuarium ks. dr Tomasz Brzeziński, księża z instytucji diecezjalnych. Oprawę muzyczną uroczystości zapewni chór „Harfa”.

Z racji na ograniczenia pandemiczne wszyscy czciciele Bożego Miłosierdzia zaproszeni są do duchowej łączności z Sanktuarium Miłosierdzia w Płocku – Eucharystia będzie transmitowana na antenie Katolickiego Radia Diecezji Płockiej.

Po głównej Mszy św. rocznicowej odbędzie się finał całorocznej akcji „Smak miłosierdzia”, w ramach której przygotowano 1080 paczek z żywnością i środkami higienicznymi, dla płocczan żyjących w trudnych warunkach materialnych.

Reklama

W poniedziałek 22 lutego Msze św. odbędą się także o godz.: 6.30, 10.00, 12.00. O godz. 15.00 odbędzie się modlitwa w Godzinie Miłosierdzia, z adoracją przed Najświętszym Sakramentem.

W przeddzień rocznicy objawienia - w niedzielę 21 lutego o godz. 9.00, w I Niedzielę Wielkiego Postu, bp Piotr Libera będzie przewodniczył Eucharystii i wygłosi homilię w kościele Św. Krzyża w Warszawie. Transmisja będzie mieć miejsce na antenie I programu Polskiego Radia.

W niedzielę 21 lutego bp Piotr Libera zarządził zbiórkę w kościołach diecezji płockiej na trwającą rozbudowę płockiego Sanktuarium Bożego Miłosierdzia. W nowej świątyni obecnie trwają prace wykończeniowe wewnątrz budynku. Ofiary zebrane na tacę zostaną w całości przekazane dla Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, które prowadzą rozbudowę.

***

Miniony rok poświęcony był przygotowaniom do 90. rocznicy pierwszego objawienia Jezusa Miłosiernego św. siostrze Faustynie Kowalskiej w Płocku. Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia w Płocku, którego przełożoną jest s. M. Diana Kuczek ZMBM i rektor Sanktuarium Bożego Miłosierdzia ks. dr Tomasz Brzeziński, pod hasłem „Odkryj miejsce, które wybrał Jezus”, przeprowadzili wiele ważnych inicjatyw.

Każdego 22. dnia miesiąca (dnia objawienia) podejmowano akcję „Smak miłosierdzia” w ramach której rozdawano po 90 paczek żywnościowych osobom najbardziej potrzebującym pomocy. W akcję włączyły się czynnie siostry ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia, przygotowując „Bułeczki Św. Siostry Faustyny” oraz wielu sponsorów. Organizację wydarzenia wspierały swoją pomocą osoby ze Wspólnoty Miłosierdzia działającej przy sanktuarium, Zakon Rycerzy Jana Pawła II, Szkoły Katolickie.

Po parafiach diecezji płockiej peregrynuje wystawa dotycząca historii płockiego sanktuarium i orędzia o Bożym Miłosierdziu oraz relikwie św. siostry Faustyny. Działania te koordynuje Zakon Rycerzy Jana Pawła II.

Ważnym wydarzeniem był również koncert „Sanctus dla Jana Pawła II” zorganizowany w Płocku przy udziale Stowarzyszenia „Kapitał Narodu”, którego retransmisja odbyła się w TVP 3.

Od marca 2020 roku każdego piątego dnia miesiąca po Mszy św. ku czci św. siostry Faustyny odbywały się spotkania z ludźmi, którzy dzielili się osobistym doświadczeniem Bożego miłosierdzia w swoim życiu. Owocem tych spotkań jest publikacja książkowa „Świadkowie Miłosierdzia” pod redakcją Leszka Skierskiego. Jest ona zaproszeniem skierowanym do czytelników, by odkrywali głębię Bożego miłosierdzia również w swojej historii życia.

2021-02-20 17:38

Ocena: +15 -1

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Uroczystości 85. rocznicy pierwszego objawienia się Jezusa Miłosiernego

[ TEMATY ]

Płock

KRDP FM/facebook.com

Abp Henryk Hoser, biskup warszawsko-praski przewodniczył 22 lutego w Płocku uroczystościom z okazji 85. rocznicy pierwszego objawienia się Jezusa Miłosiernego św. siostrze Faustynie Kowalskiej. „Jezus żąda, byśmy czynili miłosierdzie” - podkreślił w katedrze płockiej. Mszę św. koncelebrowali biskup płocki Piotr Libera i biskup pomocniczy w Płocku Roman Marcinkowski. Obecny był również biskup nominat Mirosław Milewski.

Na wstępie Mszy św. bp Piotr Libera stwierdził, że nie sposób odpowiedzieć na intrygujące pytania, dlaczego Jezus Miłosierny 22 lutego 1931 roku wybrał Płock na miejsce swojego pierwszego objawienia. Odprawiona tego dnia Najświętsza Ofiara ma charakter uwielbienia Boga, który jest „łaskawy, pełen miłosierdzia”, dziękczynienia, że Bóg wybrał Płock, w którym „wszystko się zaczęło” i przebłagania za grzechy przeciwko Miłości miłosiernej.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

2021-06-24 09:00

[ TEMATY ]

zmiany księży

zmiany personalne

diecezja.rzeszow.pl

Od 2 sierpnia 2021 r. dwie parafie diecezji rzeszowskiej będą miały nowych proboszczów. Trzy tygodnie później ok. 50 księży wikariuszy rozpocznie pracę duszpasterską w nowych parafiach.

23 czerwca 2021 r. księża dziekani bądź ich reprezentanci odebrali nominacje dla księży ze swoich dekanatów. Były to nominacje na proboszczów, nominacje na pierwsze parafie dla neoprezbiterów oraz zmiany wikariuszy pomiędzy parafiami. Nowi księża proboszczowie obejmą placówki 2 sierpnia 2021 r., a nowi księża wikariusze – 21 sierpnia.

CZYTAJ DALEJ

Kard. Müller: Nikt nie może decydować o życiu i wolności sumienia, a także wierze innych osób

2021-06-24 19:18

[ TEMATY ]

kard. Gerhard Müller

chrześcijanie

wolność słowa

Monika Książek/Niedziela

„Obecnie wolność wiary chrześcijan jest zagrożona przez agresywne programy dechrystianizacyjne w instytucjach Unii Europejskiej w administracji Bidena, w państwach islamskich i ateistycznych” – powiedział w wywiadzie udzielonym Lotharowi C. Rilingerowi z portalu kath.net kardynał Gerhard Ludwig Müller.

Oto całość wywiadu z emerytowanym prefektem Kongregacji Nauki Wiary w tłumaczeniu na język polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję