Reklama

Niedziela Częstochowska

Stacja zatrzymania

– Termometrem naszej wiary jest modlitwa – mówił bp Andrzej Przybylski 25 lutego w parafii św. Franciszka z Asyżu w Częstochowie, w 9. dniu pielgrzymowania po kościołach stacyjnych.

Reklama

Na szlaku pielgrzymowania po kościołach Rzymu w dziewiątym dniu znajduje się mały kościół św. Wawrzyńca, wzniesiony w miejscu jego męczeńskiej śmierci. Tego dnia świątynia św. Franciszka z Asyżu w Częstochowie została wyznaczona jako kościół stacyjny Częstochowy. Co łączy tych dwóch świętych i do jakich refleksji prowadzi wyjaśnił bp Andrzej Przybylski, który przewodniczył Mszy św. i wygłosił homilię. Święty Wawrzyniec podobnie jak św. Franciszek nie był kapłanem. Oboje pokornie służyli. Święty Wawrzyniec jako diakon i św. Franciszek całym swoim radykalnym życiem. Kaznodzieja podkreślił, że siła świętych płynie z modlitwy, będącej relacją z Bogiem. – Gdy w Wielkim Poście zatrzymujemy się w kolejnym kościele stacyjnym, to chcę postawić sobie i wam kilka pytań o naszej modlitwie – mówił bp Przybylski. Tłumaczył, że dobra modlitwa nie zależy do końca od formy, od słów, ale „to taka, która coś we mnie zmienia, że więcej kocham Boga i ludzi i mam więcej odwagi, by się przyznać do Jezusa”. – Przy tej stacji Jezus mówi: Módlcie się z wiarą, ufnością, módlcie się wytrwale, módlcie się tak jak dziecko modli się do Ojca – powiedział bp Andrzej i zachęcił do przyjrzenie się modlitwie, czy np. w tym roku modlimy się więcej. Odpowiedzą na ten apel adoracja Najświętszego Sakramentu, która odbyła się po Eucharystii.

– Wielki Post jest doskonałym okresem, żebyśmy zabiegani, a także dotknięci różnymi problemami związanymi z naszym życiem codziennym, rodzinnym, narodowym, parafialnym zagadnęli w głąb naszego serca i zachcieli, wpatrując się w krzyż Chrystusowy, uświadomić sobie ogrom miłości Bożej – mówił proboszcz ks. prał. Roman Szecówka. Prosił o modlitwę o kapłanów i za kapłanów, bo dzisiaj „żniwo wielkie, ale robotników mało”, oraz o nowe powołania kapłańskie i zakonne, których tak bardzo potrzeba.

Wierni pielgrzymowali do własnej świątyni, by u Boga szukać rady i siły do życia. – Kościoły stacyjne to taki czas pogłębionej refleksji i myślę, że pomagają, żeby to zbliżenie, wybór ścieżki dotarcia do Boga był jakby trochę uproszony – powiedział pan Zbigniew. A pani Małgorzata dodała: – Wspólne modlitwy przygotowują nas do świąt, dają poczucie wspólnoty i mimo wszystko zjednoczenia mimo rozłączenia w czasach pandemii, a to jest bardzo potrzebne.

2021-02-25 21:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Przybylski: bez wiary w Boga nie ma miłosierdzia

2021-04-11 18:53

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

Dolina Miłosierdzia

Święto Miłosierdzia Bożego

Maciej Orman/Niedziela

– Nie staniemy się ludźmi miłosierdzia bez Tego, który jest jego Dawcą, Bogiem miłosiernym – powiedział bp Andrzej Przybylski, który w Niedzielę Miłosierdzia Bożego przewodniczył w sanktuarium w Dolinie Miłosierdzia w Częstochowie Mszy św. odpustowej i udzielił sakramentu bierzmowania.

W homilii zwrócił uwagę, że „warunkiem otrzymania darów jest dawca”. Podkreślił, że celem praktykowania wiary jest zaproszenie do swojego życia „Tego, który jest Dawcą wszystkich darów”. Jednocześnie wskazał, że często przyjmujemy wobec Boga postawę roszczeniowych dzieci. – Tyle chcemy od Boga prezentów, ale czy pamiętamy o Dawcy? Jesteśmy jak dzieci, które ciągle chcą czegoś od Niego, ale wyrzucają Go na margines. Bóg mógłby nas czasami zapytać: jak mam ci to dać, jeżeli nie ma Mnie w twoim życiu? Jak mam ci podpowiedzieć dobre rozwiązania, jeżeli ciągle jesteś zajęty, a nie masz czasu, żeby zapytać i posłuchać? – zaznaczył bp Przybylski.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Licheń: 150. rocznica urodzin bł. Jerzego Matulewicza

2021-04-13 16:44

[ TEMATY ]

Licheń

bł. Jerzy Matulewicz

Al. Bartosz Ojdana

Bł. Jerzy Matulewicz

Bł. Jerzy Matulewicz

Z okazji przypadającej 13 kwietnia 150. rocznicy urodzin bł. Jerzego Matulewicza, odnowiciela Zgromadzenia Księży Marianów, które opiekuje się licheńskim sanktuarium, podczas Mszy św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej Licheńskiej modlono się o rychłą kanonizację wileńskiego biskupa.

Południowej Eucharystii w bazylice przewodniczył ks. Adam Stankiewicz MIC, wicekustosz sanktuarium. W homilii marianin mówił o niezwykle bogatym, a jednocześnie burzliwym życiu bł. Jerzego Matulewicza.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję