Reklama

Niedziela Częstochowska

Stacja zatrzymania

– Termometrem naszej wiary jest modlitwa – mówił bp Andrzej Przybylski 25 lutego w parafii św. Franciszka z Asyżu w Częstochowie, w 9. dniu pielgrzymowania po kościołach stacyjnych.

Reklama

Na szlaku pielgrzymowania po kościołach Rzymu w dziewiątym dniu znajduje się mały kościół św. Wawrzyńca, wzniesiony w miejscu jego męczeńskiej śmierci. Tego dnia świątynia św. Franciszka z Asyżu w Częstochowie została wyznaczona jako kościół stacyjny Częstochowy. Co łączy tych dwóch świętych i do jakich refleksji prowadzi wyjaśnił bp Andrzej Przybylski, który przewodniczył Mszy św. i wygłosił homilię. Święty Wawrzyniec podobnie jak św. Franciszek nie był kapłanem. Oboje pokornie służyli. Święty Wawrzyniec jako diakon i św. Franciszek całym swoim radykalnym życiem. Kaznodzieja podkreślił, że siła świętych płynie z modlitwy, będącej relacją z Bogiem. – Gdy w Wielkim Poście zatrzymujemy się w kolejnym kościele stacyjnym, to chcę postawić sobie i wam kilka pytań o naszej modlitwie – mówił bp Przybylski. Tłumaczył, że dobra modlitwa nie zależy do końca od formy, od słów, ale „to taka, która coś we mnie zmienia, że więcej kocham Boga i ludzi i mam więcej odwagi, by się przyznać do Jezusa”. – Przy tej stacji Jezus mówi: Módlcie się z wiarą, ufnością, módlcie się wytrwale, módlcie się tak jak dziecko modli się do Ojca – powiedział bp Andrzej i zachęcił do przyjrzenie się modlitwie, czy np. w tym roku modlimy się więcej. Odpowiedzą na ten apel adoracja Najświętszego Sakramentu, która odbyła się po Eucharystii.

– Wielki Post jest doskonałym okresem, żebyśmy zabiegani, a także dotknięci różnymi problemami związanymi z naszym życiem codziennym, rodzinnym, narodowym, parafialnym zagadnęli w głąb naszego serca i zachcieli, wpatrując się w krzyż Chrystusowy, uświadomić sobie ogrom miłości Bożej – mówił proboszcz ks. prał. Roman Szecówka. Prosił o modlitwę o kapłanów i za kapłanów, bo dzisiaj „żniwo wielkie, ale robotników mało”, oraz o nowe powołania kapłańskie i zakonne, których tak bardzo potrzeba.

Wierni pielgrzymowali do własnej świątyni, by u Boga szukać rady i siły do życia. – Kościoły stacyjne to taki czas pogłębionej refleksji i myślę, że pomagają, żeby to zbliżenie, wybór ścieżki dotarcia do Boga był jakby trochę uproszony – powiedział pan Zbigniew. A pani Małgorzata dodała: – Wspólne modlitwy przygotowują nas do świąt, dają poczucie wspólnoty i mimo wszystko zjednoczenia mimo rozłączenia w czasach pandemii, a to jest bardzo potrzebne.

2021-02-25 21:04

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Bp Andrzej Przybylski w Żeromskim: “Jestem listonoszem Papieża Franciszka”

[ TEMATY ]

Zawiercie

bp Andrzej Przybylski

Paweł Kmiecik / Radio Zawiercie, zawiercianskie.pl

Dziś w I LO im. Stefana Żeromskiego w Zawierciu odbyło się spotkanie z bp. Andrzejem Przybylskim, biskupem pomocniczym archidiecezji częstochowskiej.

Bp Przybylski podczas spotkań z uczniami dwóch klas rozdawał broszurki dotyczące Światowych Dni Młodzieży w Panamie.

CZYTAJ DALEJ

Belgia: zmarł Aloys Jousten, były biskup Liège

2021-09-23 17:27

[ TEMATY ]

biskup

zmarły

Belgia

Wikipedia

Bp. Aloys Jousten

Bp. Aloys Jousten

W wieku niespełna 84 lat zmarł nagle 20 września biskup-senior Liège – Aloys Jousten. Zgon nastąpił podczas wizyty u przyjaciół w niemieckiej Kolonii, podały media belgijskie. Jeszcze w połowie września uczestniczył on w 52. Międzynarodowym Kongresie Eucharystycznym w Budapeszcie, na którego zakończenie Franciszek odprawił Mszę św.

Przyszły biskup urodził się 2 listopada 1937 w St. Vith we wschodniej Belgii. Święcenia kapłańskie przyjął 8 lipca 1962 w Liège, w 1966 na uniwersytecie w Lovanium doktoryzował się w zakresie teologii moralnej. Później przez wiele lat był wykładowcą uniwersyteckim teologii moralnej, nauczał w szkołach i działał w duszpasterstwie parafialnym. Od 1986 był wikariuszem biskupim dla niemieckojęzycznego regionu swej diecezji Liège. 9 maja 2001 św. Jan Paweł II mianował go biskupem Liège (sakrę nominat otrzymał 3 czerwca tegoż roku). 31 maja 2013 hierarcha przeszedł na emeryturę. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 27 września w katedrze w Liège.

CZYTAJ DALEJ

Zmarł kard. Urosa Savino, był chory na koronawirusa

2021-09-24 16:28

[ TEMATY ]

kardynał

zmarły

wenezuela

koronawirus

Vatican News/AFP

Zmarł kard. Urosa Savino

Zmarł kard. Urosa Savino

W wieku 79 lat zmarł wenezuelski kard. Jorge Liberato Urosa Savino. Od połowy sierpnia był hospitalizowany z powodu koronawirusa. Ostatnie tygodnie spędził na intensywnej terapii. Przed śmiercią napisał do wiernych swój ostatni list, w którym dziękował Bogu za kapłaństwo.

„Miałem to szczęście i błogosławieństwo, że Bóg powołał mnie do swej służby i postawił przede mną ważne obowiązki w Kościele, za co Mu dzisiaj dziękuję” – napisał w swym pożegnalnym liście powszechnie szanowany kardynał. Prosił w nim Boga o błogosławieństwo dla Kościoła w Wenezueli, aby zawsze był zjednoczony.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję