Reklama

Niedziela Lubelska

Chełm. Papieski odpust

W święto Katedry Świętego Piotra w bazylice Narodzenia Najświętszej Maryi Panny na Górze Chełmskiej odbyły się uroczystości odpustowe.

Tadeusz Boniecki

Wieczornej Eucharystii przewodniczył bp Mieczysław Cisło. Odpust był połączony z dziękczynieniem za 25. rocznicę nawiedzenia świątyni przez figurę Matki Bożej Fatimskiej peregrynującej wówczas po całym świecie.

W sanktuarium Matki Bożej Chełmskiej główne uroczystości odpustowe zawsze odbywają się we wrześniu. Jednak od czasu gdy świątynię na Górze Chełmskiej podniesiono do godności bazyliki mniejszej, odpust jest obchodzony również zimą. 22 lutego w święto Katedry Świętego Piotra, wierni zgromadzili się na modlitwie w intencji Ojca Świętego. Oprócz porannych Mszy świętych, czas modlitwy wypełniła także adoracja Najświętszego Sakramentu. Aż do wieczora, na rozmowę z Panem Jezusem i Jego Matką, przychodzili przedstawiciele wspólnot działających przy Parafii Mariackiej. Swoje troski, radości, problemy oraz trudności na drodze w dążeniu do świętości, przedstawiali członkowie Legionu Maryi, Rodzin Żywego Różańca, Oazy Rodzin, Ruchu Rodzin Nazaretańskich, Przyjaciele Oblubieńca a także Odnowy w Duchu Świętym oraz dorośli lektorzy. Adorując Najświętszy Sakrament, powierzali Bogu za wstawiennictwem Matki Bożej Chełmskiej cały Kościół, Ojca Świętego Franciszka, wszystkich księży a także wspólnoty parafialne.

Reklama

Główną część uroczystości rozpoczęła wieczorna procesja uliczna z kopią figury Matki Bożej Fatimskiej. Od kościoła Rozesłania Św. Apostołów aż do bazyliki Mariackiej, poprowadził ją proboszcz i zarazem dziekan Dekanatu Chełm – Zachód, ks. kan. Józef Piłat. Podczas całej trasy procesyjnej, wierni śpiewali religijne pieśni, rozświetlając jednocześnie płomieniami świec drogę Matce Bożej. Figura Fatimskiej Pani, niesiona na ramionach przez mężczyzn z Bractwa Krzyża Świętego, została wniesiona do bazyliki. Tam rozpoczęła się wieczorna Msza św. odpustowa, której przewodniczył bp Mieczysław Cisło.

Słowo powitania do uczestników uroczystości wygłosił proboszcz parafii NNMP w Chełmie ks. kan. Andrzej Sternik.- Dzisiejszy dzień zapisuje się na kartach historii naszego miasta jako szczególny czas dany nam od Boga. Po wyniesieniu do rangi bazyliki naszej świątyni w 1988 roku, od tego czasu przezywamy na Górze Chełmskiej uroczystości odpustowe ku czci Katedry św. Piotra. W lutym 1994 roku, przy naszej bazylice, została powołana Kapituła Kolegiacka kanoników chełmskich. Od tamtego czasu księża kanonicy zwykle byli licznie obecni na uroczystościach w swoich strojach kanonickich, jednak czas pandemii spowodował, że dzisiaj jesteśmy w okrojonym gronie. Natomiast w 1996 roku, dokładnie 22 lutego, dane nam było przezywać spotkanie z Matką Bożą w znaku Jej fatimskiej figury- mówił ks. Sternik. Przypomniał też jak wyglądała ówczesna peregrynacja. – Na spotkanie z Panią Fatimską pomimo mrozu, padającego śniegu, przybyło bardzo wielu wiernych. Wtedy mieszkańcy Chełma swoją postawą dali świadectwo, jak serce Matki bliskie jest sercu każdego Dziecka Bożego. Pokazali, jak prawdziwa miłość Matki potrafi stopić wszelkie lody i ogrzać każdą atmosferę. To była niezwykła eksplozja odnowionego ludzkiego ducha, mówiącego o tym, że każdy chce dotrzymać wierności otrzymanej wiary- wspominał ks. Sternik. Przytoczył tez relacje z tamtego wydarzenia opublikowana wówczas na łamach jednego z tytułów.

W homilii odpustowej bp Mieczysław Cisło nawiązał misji św. Piotra. – Piotr rybak, a właściwie to Szymon, który dopiero później otrzymał od Jezusa imię Piotra, skały. Ale żeby to się stało, to Piotr musiał wyznać wiarę. Bo bez wiary nie ma udziału w Kościele- podkreślił ksiądz biskup. Wskazał też, że łaska jest wiarą. – Jeżeli deklarujemy wiarę, to działa w nas łaska. Ona działa niekiedy przez różne doświadczenia życiowe, które dopiero otwierają nas na Pana Boga- mówił. Wspomniał o trudnej drodze która zawiodła św. Piotra do kierowania Kościołem. - Piotr złożył Chrystusowi trzykrotną deklarację miłości: Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham. Chrystus odpowiedział wówczas: paś owce moje, paś baranki moje. Było to dopowiedzenie słów wcześniej wypowiedzianych przez Chrystusa: Jesteś opoką i na tej opoce zbuduję swój Kościół, a bramy piekielne go nie przemogą. Tobie dam klucze królewskie. I tak Chrystus buduje Kościół na Piotrze- dodał bp Mieczysław. Przypomniał, że Chrystusowi pozostaje człowiek, który zawsze może zawieść. Dlatego, gdy przyjdzie chwila próby, musimy czuwać, aby nie zdradzić Jezusa. Ksiądz biskup przypomniał, że dzisiaj potrzeba nam Kościoła przez który spływa Boża łaska. – Ten Kościół w różnych epokach poddawał się niekiedy różnym duchom czasu. Kościół musi się nieustannie oczyszczać. Ten wiek jest też czasem oczyszczania się Kościoła, również wobec grzechów wyrządzanych młodocianym. Dzisiaj niestety mamy taką sytuację, że media pokazują najczęściej tylko zło w Kościele. A Kościół to jest mistyczne Ciało Chrystusa, który oczyszcza grzesznika i z grzechu prowadzi go do świętości. To jest zadanie Kościoła- przypomniał Pasterz. Kolejny raz podkreślał w kazaniu potrzebę łaski przemieniającej człowieka, bez której nie ma świętości. Bo dzisiaj Kościół jest poddany wielkiej próbie, zwłaszcza ludzie słabej wiary. Na zakończenie Słowa Bożego ksiądz biskup Mieczysław Cisło apelował abyśmy nie ulegali propagandzie przeciwników wiary i generalizacji grzechu w Kościele. Przypomniał, że odpowiedzią na agresję i uliczne bluźnierstwa przeciwników Kościoła, jest zawsze Chrystusowa miłość.

Reklama

Pomimo pandemii ten niezwykle bogaty w duchowe przeżycia wieczór odpustu papieskiego w bazylice NNMP w Chełmie zakończył różaniec fatimski.

Fotorelacja na https://www.facebook.com/Niedziela-Lubelska-112621833628172
2021-02-26 07:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pierwsza Komunia św. w czasie pandemii. Wskazania Referatu Katechetycznego

Referat Katechetyczny Kurii Metropolitalnej w Częstochowie przypomina zasady dotyczące organizacji Pierwszej Komunii św.

1. Uroczystość Pierwszej Komunii św. może się odbyć w planowanym terminie, o ile zostaną zachowane zasady bezpieczeństwa sanitarnego określone w odpowiednich przepisach państwowych.

CZYTAJ DALEJ

Akcja Katolicka w Polsce apeluje o wywieszenie flagi narodowej w 1055. rocznicę chrztu Polski

2021-04-12 20:24

[ TEMATY ]

Akcja Katolicka

flaga

Chrzest Polski

Bożena Sztajner/Niedziela

11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości

11 listopada obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości

Akcja Katolicka w Polsce wraz z Fundacją "Słowo" zaprasza 14 kwietnia do świętowania 1055. rocznicy chrztu Polski przez akcję "Wywieś flagę". Chcemy przez to pokazać ścisły związek chrześcijańskiego fundamentu i polskiej państwowości – wyjaśniła prezes Akcji Katolickiej w Polsce Urszula Furtak.

"Wywieszanie w tym dniu flagi państwowej podkreśli także wagę tego święta w naszej ojczyźnie" – dodała prezes Akcji Katolickiej w informacji przekazanej PAP w poniedziałek.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: przysięga rekrutów Gwardii Szwajcarskiej 6 maja

2021-04-13 20:37

[ TEMATY ]

Watykan

ślubowanie

Gwardia Szwajcarska

Włodzimierz Rędzioch

Tegoroczna przysięga nowych rekrutów Gwardii Szwajcarskiej odbędzie się 6 maja w Watykanie bez udziału publiczności. Powodem jest pandemia koronawirusa i związana tym konieczność zachowania obowiązujących norm ochronnych.

Dlatego spoza Watykanu obecni będą jedynie rodzice i rodzeństwo 34 gwardzistów składających przysięgę, kilku przedstawicieli Konferedacji Szwajcarskiej, armii tego kraju, tamtejszej konferencji episkopatu i Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję