Reklama

Wiara

2021-03-03

#NiezbędnikWielkopostny: Modlitwa serca

Post, modlitwa i jałmużna to według Kościoła katolickiego trzy najważniejsze założenia Wielkiego Postu.

Post ostatecznie ma pomagać każdemu z nas w czynieniu z siebie całkowitego daru dla Boga.
Św. Jan Paweł II

Podziel się cytatem

Od Środy Popielcowej kroczymy wielkopostnymi ścieżkami, które przez pracę nad sobą, modlitwę, sakrament pokuty i pojednania mają nas doprowadzić do wydarzeń paschalnych, do Triduum a w konsekwencji do radości Wielkanocnego Poranka. Niezwykłymi drogowskazami na tej drodze są znane nam praktyki wielkopostne, jak post, modlitwa i jałmużna. Spróbujmy uświadomić sobie ich znaczenie.

Post

Zazwyczaj utożsamiamy go z ograniczeniem pożywienia. Spróbujmy naprawdę odczuć głód, gdyż stwierdzenie o jednym posiłku sytym i dwóch mniejszych nie oddaje prawdy o prawdziwym poście. Niech on nas kosztuje, niech będzie odczuwalny i ofiarowany w istotnych intencjach. Ten wymiar postu zastosujmy również do naszych nawyków, uzależnień i innych form codziennych przyjemności.

Modlitwa

Modlitwa ma być w tym czasie pomocą w pełnieniu uczynków miłosierdzia i we własnej przemianie serca i sumienia. W czasie wielkopostnego niesienia krzyża duchową siłą staje się intymne spotkanie z cierpiącym Chrystusem, którego istotą jest właśnie duch prawdziwej rozmowy ze Zbawicielem. Znajdźmy wiele okazji, by „wejść do swej izdebki i modlić się”.

Jałmużna

Reklama

Kojarzy nam się z datkiem czy włączeniem się w którąś z akcji charytatywnych. Jest to na pewno szlachetna postawa, ale Chrystus czeka przede wszystkim na gest autentycznej miłości drugiego człowieka, na pochylenie się nad nim i ofiarowanie mu cząstki swego człowieczeństwa. Spróbujmy w tak godny sposób przeżyć tegoroczny Wielki Post.

Pomódl się dziś
MODLITWĄ SERCA kard. Leo Suenensa

Panie, daj nam oczy, by widzieć,
daj serce, by kochać, i oddech, by przetrwać.
Gdy Cię błagamy o oczy, to błagamy usilnie -
daj nam swoje oczy, abyśmy widzieli tak,
jak Ty widzisz ludzi, świat, historię,
nasza własną historię.
Daj, abyśmy odnajdywali drogę do twoich myśli,
dzień po dniu i godzina po godzinie.
Pozwól nam stać się powoli tym, po co nas stworzyłeś.
Daj nam swoje spojrzenie, postaw nas przy swoim boku,
uczyń nas pojętnymi uczniami swego słowa,
które rozjaśnia i przemienia całe życie.
Daj nam serce, by kochać, serca z ciała i krwi, nie z kamienia,
abyśmy kochali Boga i ludzi serdecznie.
Daj nam swoje serce, abyśmy naprawdę kochali,
a o nas samych zapominali.
Panie, już czas, aby w nas biło Twoje Serce,
a nie nasze, które tak źle bije.
Daj nam swoje Serce, aby kochać naszego Ojca.
Daj nam swoje Serce, aby kochać Maryję, naszą Matkę.
Daj nam swoje Serce, aby kochać ludzi, Twoich i naszych braci.
Daj nam swoje tchnienie do modlitwy z głębin,
Do modlitwy, której Ty jesteś natchnieniem i Twój Duch,
która rodzi się w nas i tęskni na Pełnią Pana,
i woła o Ciebie, o Twój powrót. Przyjdź! Amen.

WYZWANIE: Pomódl się dziś za osoby z twojego otoczenia, z którymi ci "nie po drodze". Poleć w modlitwie tych, którzy nie darzą cię sympatią, z którymi ciężko ci się dogadać. Oddaj te osoby Jezusowi przez Serce Maryi.

Podziel się cytatem

2021-03-02 22:01

Ocena: +43 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Caritas potrzebującym

Niedziela zielonogórsko-gorzowska 11/2020, str. VI

[ TEMATY ]

Caritas

Wielki Post

potrzebujący

Karolina Krasowska

Uczestnicy rekolekcji PZC w Głogowie

Uczestnicy rekolekcji PZC w Głogowie

Okres Wielkiego Postu to czas, w którym Kościół zachęca nas do tego, abyśmy otworzyli swoje serca na Boga i drugiego człowieka.

Aby pomóc drugiemu wystarczy uruchomić „wyobraźnię miłosierdzia”. Z pomocą, jak co roku, przychodzi nam diecezjalna Caritas, która tradycyjnie przygotowała kilka wielkopostnych inicjatyw skierowanych na pomoc potrzebującym.

CZYTAJ DALEJ

Nakazane święta kościelne w 2023 roku

[ TEMATY ]

Nakazane święta kościelne

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2023 roku.

Ustalanie daty Paschy Ojcowie Soboru w Nicei (325 r.) zlecili patriarsze Aleksandrii, dlatego że miasto to słynęło z wysokiego poziomu studiów w dziedzinie astronomii. Biskup Aleksandrii miał każdego roku przekazywać dokładnie ustaloną datę Wielkanocy do Rzymu, skąd przesyłano ją pozostałym Kościołom, aby te z kolei mogły ją ogłosić w Uroczystość Objawienia Pańskiego. Zwyczaj ten przetrwał w Kościele aż do dnia dzisiejszego.

CZYTAJ DALEJ

A gdybyś obudził się tylko z tym, za co wieczorem podziękowałeś Bogu?

2022-12-06 21:40

Marzena Cyfert

Eucharystii ku czci św. Mikołaja przewodniczył o. Michał Lukoszek, paulin, wikariusz generalny Zakonu Paulinów

Eucharystii ku czci św. Mikołaja przewodniczył o. Michał Lukoszek, paulin, wikariusz generalny Zakonu Paulinów

Swoje patronalne święto przeżywa dzisiaj parafia św. Mikołaja we Wrocławiu. Uroczystej Eucharystii przewodniczył i słowo Boże wygłosił o. Michał Lukoszek, paulin, wikariusz generalny Zakonu Paulinów.

W homilii o. Lukoszek przypomniał życiorys św. Mikołaja, podkreślając jego zamiłowanie do czynienia dobra i bardzo dużą wrażliwość na ludzką biedę. Zauważył, że św. Mikołaj był niezwykłym człowiekiem, o czym świadczy fakt, że po tylu latach od jego śmierci jest znany i wspominany na całym świecie. – Jego szczególnym darem i charyzmatem były dobroć i dobre uczynki, ale spełniane w ukryciu – tak, żeby tylko Bóg je widział. Można powiedzieć, że każdy święty odkrywa przed nami jakiś aspekt tajemnicy samego Boga i w ten sposób do nas przemawia. Św. Mikołaj odkrył, jak bardzo Bóg go kocha i jak bardzo dobry jest dla niego samego. Dlatego odpowiedział Bogu swoją miłością – mówił o. Lukoszek, podkreślając, że miłość do Boga jest bardzo konkretna. Ona namacalnie ujawnia się przez miłość do drugiego człowieka.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję