Reklama

Wiara

2021-03-03

#NiezbędnikWielkopostny: Modlitwa serca

Post, modlitwa i jałmużna to według Kościoła katolickiego trzy najważniejsze założenia Wielkiego Postu.

Post ostatecznie ma pomagać każdemu z nas w czynieniu z siebie całkowitego daru dla Boga.
Św. Jan Paweł II

Od Środy Popielcowej kroczymy wielkopostnymi ścieżkami, które przez pracę nad sobą, modlitwę, sakrament pokuty i pojednania mają nas doprowadzić do wydarzeń paschalnych, do Triduum a w konsekwencji do radości Wielkanocnego Poranka. Niezwykłymi drogowskazami na tej drodze są znane nam praktyki wielkopostne, jak post, modlitwa i jałmużna. Spróbujmy uświadomić sobie ich znaczenie.

Post

Zazwyczaj utożsamiamy go z ograniczeniem pożywienia. Spróbujmy naprawdę odczuć głód, gdyż stwierdzenie o jednym posiłku sytym i dwóch mniejszych nie oddaje prawdy o prawdziwym poście. Niech on nas kosztuje, niech będzie odczuwalny i ofiarowany w istotnych intencjach. Ten wymiar postu zastosujmy również do naszych nawyków, uzależnień i innych form codziennych przyjemności.

Modlitwa

Reklama

Modlitwa ma być w tym czasie pomocą w pełnieniu uczynków miłosierdzia i we własnej przemianie serca i sumienia. W czasie wielkopostnego niesienia krzyża duchową siłą staje się intymne spotkanie z cierpiącym Chrystusem, którego istotą jest właśnie duch prawdziwej rozmowy ze Zbawicielem. Znajdźmy wiele okazji, by „wejść do swej izdebki i modlić się”.

Jałmużna

Kojarzy nam się z datkiem czy włączeniem się w którąś z akcji charytatywnych. Jest to na pewno szlachetna postawa, ale Chrystus czeka przede wszystkim na gest autentycznej miłości drugiego człowieka, na pochylenie się nad nim i ofiarowanie mu cząstki swego człowieczeństwa. Spróbujmy w tak godny sposób przeżyć tegoroczny Wielki Post.

Pomódl się dziś
MODLITWĄ SERCA kard. Leo Suenensa

Panie, daj nam oczy, by widzieć,
daj serce, by kochać, i oddech, by przetrwać.
Gdy Cię błagamy o oczy, to błagamy usilnie -
daj nam swoje oczy, abyśmy widzieli tak,
jak Ty widzisz ludzi, świat, historię,
nasza własną historię.
Daj, abyśmy odnajdywali drogę do twoich myśli,
dzień po dniu i godzina po godzinie.
Pozwól nam stać się powoli tym, po co nas stworzyłeś.
Daj nam swoje spojrzenie, postaw nas przy swoim boku,
uczyń nas pojętnymi uczniami swego słowa,
które rozjaśnia i przemienia całe życie.
Daj nam serce, by kochać, serca z ciała i krwi, nie z kamienia,
abyśmy kochali Boga i ludzi serdecznie.
Daj nam swoje serce, abyśmy naprawdę kochali,
a o nas samych zapominali.
Panie, już czas, aby w nas biło Twoje Serce,
a nie nasze, które tak źle bije.
Daj nam swoje Serce, aby kochać naszego Ojca.
Daj nam swoje Serce, aby kochać Maryję, naszą Matkę.
Daj nam swoje Serce, aby kochać ludzi, Twoich i naszych braci.
Daj nam swoje tchnienie do modlitwy z głębin,
Do modlitwy, której Ty jesteś natchnieniem i Twój Duch,
która rodzi się w nas i tęskni na Pełnią Pana,
i woła o Ciebie, o Twój powrót. Przyjdź! Amen.

Reklama

WYZWANIE: Pomódl się dziś za osoby z twojego otoczenia, z którymi ci "nie po drodze". Poleć w modlitwie tych, którzy nie darzą cię sympatią, z którymi ciężko ci się dogadać. Oddaj te osoby Jezusowi przez Serce Maryi.

Promuj akcję na swojej stronie internetowej

Wklej kod na swojej stronie internetowej (750px x 200px)

Niezbędnik wielkopostny
<a href="https://www.niedziela.pl/wielkipost"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-niezbednik-wielkopostny-750x200.jpg" alt="niedziela.pl - #NiezbednikWielkopostny" /></a>

Wklej kod na swojej stronie internetowej (300px x 300px)

Niezbędnik wielkopostny
<a href="https://www.niedziela.pl/wielkipost"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-niezbednik-wielkopostny-300x300.jpg" alt="niedziela.pl - #NiezbednikWielkopostny" /></a>

Jeżeli potrzebujesz banera o innym rozmiarze lub umieściłeś baner, napisz do nas: internet@niedziela.pl

2021-03-02 22:01

Ocena: +43 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek modli się za ofiary trzęsienia ziemi w Nepalu i krajach sąsiednich

[ TEMATY ]

modlitwa

Katarzyna Artymiak

O swojej modlitwie za ofiary trzęsienia ziemi w Nepalu i krajach sąsiednich zapewnił Franciszek podczas dzisiejszej modlitwy „Regina caeli” na Placu św. Piotra w Watykanie. Wraz ze zgromadzonymi na placu odmówił za dotkniętych kataklizmem modlitwę "Zdrowaś Maryjo".

"Pragnę zapewnić mojej bliskości osoby dotknięte silnym trzęsieniu ziemi w Nepalu i krajach sąsiednich. Modlę się za ofiary, rannych i za tych wszystkich, którzy cierpią z powodu tej katastrofy. Niech ich wspiera braterska solidarność" - powiedział papież.

CZYTAJ DALEJ

Katyń – śmierć przyszła ze wschodu

Niedziela Ogólnopolska 15/2015, str. 36-37

[ TEMATY ]

historia

wspomnienia

Wojtek Laski/East News

Biuro organizacji zrzeszającej rodziny zmarłych w Katyniu. Panel ze zdjęciami zabitych oficerów

Biuro organizacji zrzeszającej rodziny zmarłych w Katyniu. Panel ze zdjęciami zabitych oficerów

Co roku 13 kwietnia obchodzimy Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. To święto uchwalił 14 listopada 2007 r. Sejm RP, by oddać hołd polskim oficerom zamordowanym z rozkazu Józefa Stalina. Katyń przywodzi na myśl także ofiary katastrofy smoleńskiej z 10 kwietnia 2010 r. Jest dla nas „wizytówką” okrutnego oblicza Rosji, która dziś znów zbudziła demony historii.

Rosjanie, za sprawą propagandy państwowej, wierzą, że Polaków w Katyniu mordowali Niemcy. Jest tak od czasów Stalina aż po dzień dzisiejszy. Nieco zamieszania w ich głowach wprowadził prezydent Borys Jelcyn, przekazując Polsce dokumenty z 5 marca 1940 r. z podpisami m.in. Stalina i Ławrientija Berii pod rozkazem wymordowania naszych oficerów (to część archiwum katyńskiego z Kremla). Było to w okresie demokratycznych przemian w Związku Radzieckim w 1990 r. Dziś Rosjanie nie chcą o tym pamiętać. Putin zna prawdę i jeśli czegoś żałuje, to chyba tylko tego, że Polska w ogóle istnieje.

CZYTAJ DALEJ

Papież zachęca do czytania św. Teresy z Avili

2021-04-13 15:00

[ TEMATY ]

Franciszek

św. Teresa z Ávila

François Gérard, "Św. Teresa”

Św. Teresa Wielka z Ávila – piękna kobieta, „teolog życia kontemplacyjnego”

Św. Teresa Wielka z Ávila – piękna kobieta, „teolog życia kontemplacyjnego”

„Św. Teresa z Avili jest wzorem nie tylko osób powołanych do życia zakonnego, ale dla wszystkich, którzy pragną się oczyszczać ze światowości i dążyć do zjednoczenia z Bogiem” – pisze papież w przesłaniu do uczestników międzynarodowego kongresu z okazji 50. rocznicy uznania tej świętej za doktora Kościoła. Odbywa się on na Katolickim Uniwersytecie w Avili.

Franciszek zauważa, że otrzymane przez nią dary mistyczne przenosiły ją do nieba. Św. Teresa potrafiła też jednak przenosić niebo na ziemię, ponieważ jej życie stawało się przybytkiem Boga, w którym dla wszystkich było miejsce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję