Reklama

Ogólnopolskie Sympozja Homiletyczne

KS. WOJCIECH PAZERA
Niedziela Ogólnopolska 40/2000

Ogólnopolskie Sympozja Homiletyczne organizowane są przez Sekcję Homiletów Polskich przy Komisji Episkopatu ds. Nauki. Zadaniem Sekcji jest inicjowanie i koordynacja współpracy naukowej i popularyzacyjnej wśród członków, przygotowanie programów i promocja nauczania homiletycznego w zakładach teologicznych oraz organizowanie konferencji i sesji naukowych, jak również podejmowanie inicjatyw na rzecz rozwoju i doskonalenia kaznodziejstwa.
Obecnie funkcję przewodniczącego Sekcji pełni ks. dr hab. Jan Twardy, profesor Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu. Dotychczas sympozja odbywały się raz w roku w Warszawie lub w Krakowie, najczęściej w początkach roku akademickiego. W Roku Wielkiego Jubileuszu 2000 Ogólnopolskie Sympozjum Homiletyczne odbędzie się w dniach 16-17 października w Archidiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie.
Celem sympozjów jest nie tylko doskonalenie kwalifikacji homiletów, lecz przede wszystkim permanentna praca nad podnoszeniem poziomu kaznodziejstwa w Polsce przez pogłębione studia aktualnych trendów w homiletyce światowej. Zadanie to jest pojmowane jako wkład w wielkie dzieło nowej ewangelizacji oraz organizacji i doskonalenia metod duszpasterstwa w naszym kraju.
Sympozjum Homiletyczne w Częstochowie odbędzie się pod hasłem "Kapłan - sługa słowa w perspektywie III Tysiąclecia". Naukowo-pastoralna refleksja obejmie wybrane zagadnienia dydaktyczne oraz ich zastosowanie w formacji kaznodziejów. Dydaktyka w ogóle, a tym bardziej dydaktyka homiletyki wymaga ćwiczeń, lektury tekstów i opracowań, a także analizy najlepszych wzorów wymowy kościelnej. Stąd też problematyka najbliższego sympozjum skoncentruje się głównie wokół praktycznych zagadnień warunkujących skuteczność współczesnej posługi na ambonie.

Łomża: tragiczna śmierć alumna pierwszego roku

2019-05-20 08:07

mp / Łomża (KAI)

W nocy z 18 na 19 maja zginął w tragiczny sposób alumn pierwszego roku łomżyńskiego seminarium. Podajemy przesłany KAI komunikat rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży.

©MaverickRose – stock.adobe.com

KOMUNIKAT

Z bólem zawiadamiamy, iż dzisiejszej nocy w tragiczny sposób odszedł alumn pierwszego roku Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży.

Bardzo prosimy o modlitwę w intencji naszego zmarłego współbrata, jego rodziny oraz wspólnoty seminaryjnej.

Wszyscy trwamy w żałobie, dlatego prosimy o uszanowanie pamięci zmarłego oraz głębokiego smutku najbliższej rodziny, wspólnoty łomżyńskiego seminarium i osób związanych ze zmarłym. Wieczny odpoczynek racz mu dać, Panie...

ks. dr Jarosław Kotowski

Rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łomży

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Zielona Góra: Noc węgierska w muzeum

2019-05-20 23:50

Krystyna Dolczewska

Gdzie mogliście się Państwo dowiedzieć, jak brzmi po węgiersku znane powiedzenie „Polak, Węgier, dwa bratanki… ? Gdzie zjeść smaczną potrawę z papryką z kociołka i poznać kuchnię węgierską ? Gdzie zobaczyć przepiękne hafty ludu Matyó ? Na wszystkie „Gdzie ?” jest jedna odpowiedź: Noc Muzeów w Muzeum Ziemi Lubuskiej, która odbyła się 18 maja w Zielonej Górze.

Krystyna Dolczewska
stroje ludu Matyó
Zobacz zdjęcia: Węgierska noc w Muzeum Ziemi Lubuskiej

W czasie nocy można było poznać węgierską muzykę ludową (Kapela Szabolcsa Szilágyiego) i rockową, węgierską sztukę ludową-wystawę i warsztaty, fotografie i filmy krótkometrażowe twórców węgierskich, a także wziąć udział w konkursie wiedzy o Węgrzech i poznać historię tego kraju.

W jakich sprawach i w którym wieku nasze drogi w historii połączyły się ? O tym opowiedzieli nam Ákos Engelmayer–historyk, w latach 1990–1995 ambasador w Polsce i János Tischler–historyk.

Filmy od 21.00 do 24.00 to ostatni punkt programu tej pięknej nocy z naszymi przyjaciółmi Węgrami.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Rozumiem