Reklama

Z Jasnej Góry

Wiadomości z Polski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystości odpustowe ku czci św. Jadwigi Śląskiej

Kilka tysięcy wiernych z archidiecezji wrocławskiej uczestniczyło 15 października br. w Trzebnicy w centralnych uroczystościach odpustowych ku czci św. Jadwigi Śląskiej. Przewodniczył im bp Antoni Dydycz z Drohiczyna, który w okolicznościowej homilii przypomniał życie i działalność św. Jadwigi Śląskiej. O kulcie św. Jadwigi Śląskiej mówił gospodarz uroczystości - metropolita wrocławski kard. Henryk Gulbinowicz.
W czasie Eucharystii w trzebnickim sanktuarium obchodzono także diecezjalne dożynki. Na zakończenie uroczystości ulicami miasta przeszła procesja z relikwiami patronki Dolnego Śląska, prowadzona przez Biskupa drohiczyńskiego. Natomiast jeszcze przed Mszą św. poświęcono ołtarz polowy i plac pielgrzymkowy - jubileuszowy dar mieszkańców Trzebnicy z okazji 1000-lecia biskupstwa wrocławskiego. Władze województwa dolnośląskiego oraz prezes Wydawnictwa Dolnośląskiego przekazali na ręce kard. Gulbinowicza dar dla Ojca Świętego - reprint bibliofilskiego wydania Legendy o św. Jadwidze Śląskiej.

16. rocznica męczeńskiej śmierci ks. Jerzego Popiełuszki

W 1984 r. ks. Jerzy Popiełuszko, kapelan "Solidarności", został porwany w Przysieku koło Torunia, a następnie bestialsko torturowany i zamordowany przez SB. 19 października br. minęła 16. rocznica tamtych wydarzeń. W kościele św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu odbyły się religijno-patriotyczne uroczystości z udziałem przedstawicieli władz kościelnych i państwowych.
W południe na grobie Sługi Bożego kwiaty złożył premier Jerzy Buzek. Powiedział, że wszyscy mamy dług wobec ks. Popiełuszki, ponieważ jego słowa i ofiara przyniosły nam wolność, możemy żyć w wolnym kraju. Premier zwiedził też otwartą w kościele św. Stanisława, przygotowaną przez Polską Agencję Informacyjną, wystawę poświęconą 20-leciu "Solidarności".
"Cieszę się, że ekspozycję mogliśmy otworzyć właśnie tu, przy grobie Księdza Jerzego, kapelana ´Solidarności´" - mówił Krzysztof Czabański, prezes PAI. Historia "Solidarności" pokazana na wystawie zaczyna się od wizyty Ojca Świętego w Polsce w 1979 r. i jego słynnych słów wygłoszonych na Placu Zwycięstwa i obrazuje m.in. wydarzenia sierpnia 1980 r., zastrzelenie demonstrantów w Lubinie, zamordowanie ks. Popiełuszki, i ubiegłoroczną wizytę Jana Pawła II w Parlamencie.
Wieczorem tysiące pielgrzymów z całej Polski wzięły udział w uroczystej Mszy św. w intencji Ojczyzny oraz rychłej beatyfikacji ks. Popiełuszki. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił bp Piotr Jarecki z Warszawy. Przybyłych wiernych, a wśród nich m.in. matkę ks. Popiełuszki - Mariannę, Marszałków Sejmu i Senatu, prezydenta Polski na uchodźstwie Ryszarda Kaczorowskiego oraz przewodniczącego " Solidarności" Mariana Krzaklewskiego, witał proboszcz kościoła św. Stanisława Kostki - ks. Zygmunt Malacki. Zwrócił on uwagę, że dla pokolenia lat osiemdziesiątych Ksiądz Jerzy był znakiem sprzeciwu wobec totalitaryzmu, ale sprzeciwu wynikającego z wierności Bogu i Ewangelii oraz umiłowania prawdy. "A kim jest dla nas dzisiaj? - pytał ks. Malacki. - Przykład jego życia pokazuje, że jeżeli chcemy przemieniać świat, walczyć ze złem, to przede wszystkim musimy być ludźmi pokory, prawdy, wiernymi Bogu i ciągle się nawracającymi".
Bp Piotr Jarecki swoją długą, prawie godzinną homilię, wielokrotnie przerywaną oklaskami, rozpoczął od wyrażenia wdzięczności Bogu za dar życia i misji ks. Popiełuszki. Przypomniał też, że Ksiądz Jerzy nieustannie upominał się o należne miejsce Boga zarówno w życiu indywidualnym człowieka, jak i w życiu narodu. W tej misji nigdy nie ustawał, dowodząc, że człowiek jest przez Boga stworzony, odkupiony, uświęcany, do Boga zmierza i bez Boga nie może się zrealizować. " Dlatego ciągle podkreślał, że jeżeli władza państwowa ze względów ideologicznych chce Boga wyrugować, to po pierwsze - nie ma do tego prawa, a po drugie - rani żywotną cząstkę narodu. Ta prosta prawda była śmiertelnie niebezpieczna dla tamtego systemu i ideologii, która błędnie zakładała, że Bóg jest człowiekowi niepotrzebny. Ks. Popiełuszko był więc śmiertelnym wrogiem władzy komunistycznej i ta w końcu postanowiła go usunąć - stwierdził bp. Jarecki. - O czym mówiłby ks. Popiełuszko dzisiaj? - pytał dalej Kaznodzieja. - Niewątpliwie dostrzegłby, że obecnie istnieją tendencje do sprywatyzowania wiary, podejścia do niej w kluczu subiektywnym oraz zawężania jej tylko do sfery modlitwy i kultu. Tymczasem wiary nie można zamykać w Kościele, ale powinna ona stawać się inspiracją całości życia, poczynając od rodziny, a kończąc na porządku międzynarodowym". Na koniec bp Jarecki zauważył, że każdy z nas jest słabym człowiekiem i potrzebuje nawrócenia: " Jesteśmy tu po to, żeby prosić Boga o łaskę nawrócenia, także nawrócenia ´Solidarności´, aby była naprawdę Solidarnością. Do tego trzeba jednak wiele męstwa, zapomnienia o sobie, pokory, cichego cierpienia, przedkładania dobra wspólnego nad indywidualny interes. Każdy musi wziąć sobie te słowa głęboko do serca" - powiedział.
Po Mszy św. zebrani wysłuchali programu artystycznego wspominającego lata 80. Śpiewali Danuta Rinn i Maciej Pietrzyk, a wiersze recytowała Zofia Rysiówna. Następnie przy grobie ks. Jerzego Popiełuszki złożone zostały wiązanki kwiatów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Piotr Chmieliński

O. JERZY TOMZIŃSKI - paulin

Reklama

Osobliwy Pielgrzym

7 października br. do Kaplicy Cudownego Obrazu wszedł boso, jako pielgrzym, 34-letni Piotr W. - gdynianin, kawaler, doktorant Akademii Obrony Narodowej. Na trasę wynoszącą 488 km wyruszył spod krzyża w Gdyni 1 maja br. Pielgrzymował w ten sposób, że trasą odmierzaną długością swego ciała szedł trzy kroki i kładł się na ziemię, wstawał, szedł następne trzy kroki i znowu się kładł. Tak przechodząc dziennie ok. 3 km, 1500 razy padał na ziemię. Pokonał trasę z Gdyni na Jasną Górę w ciagu 160 dni. Ten sposób pielgrzymowania miał wymiar symbolu, że człowiek całe swoje życie upada i podnosi się z grzechu, aż dojdzie do ostatecznego celu. Piotr W. szedł w intencjach uczczenia dwóch tysięcy lat chrześcijaństwa i tysiącletniej rocznicy zjazdu gnieźnieńskiego. Chciał też oddać hołd Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II za jego wspaniały pontyfikat oraz zwrócić uwagę na wymiar duchowy naszego życia. Na Jasnej Górze do osobliwego pątnika dołączyła rodzina i grono przyjaciół, za których także ofiarował trud pielgrzymi.

Reklama

XVIII Ogólnopolska Pielgrzymka Środowisk Twórczych

14 października br. ok. 600 aktorów, architektów, dziennikarzy, literatów, plastyków i pracowników wydawnictw uczestniczyło w XVIII Ogólnopolskiej Pielgrzymce Środowisk Twórczych.
Najpierw w Auli Papieskiej odbył się koncert pieśni maryjnych w wykonaniu solistów Opery Narodowej Teatru Wielkiego w Warszawie. Z kolei ks. Wiesław Niewęgłowski - krajowy duszpasterz środowisk twórczych wygłosił prelekcję nt. Dialog Kościoła z kulturą na progu III Tysiąclecia. Póżniej artyści z Warszawy przewodniczyli nabożeństwu Drogi Krzyżowej na wałach.
Uwieńczeniem pielgrzymki była koncelebrowana Msza św., której w Kaplicy Cudownego Obrazu przewodniczył ks. prał. Niewęgłowski. W słowie Bożym przypomniał historię pielgrzymowania wspólnoty twórców na Jasną Górę, która sięga 1983 r. "W tym czasie - mówił - nadal trwał stan ogólnospołecznego zagrożenia. Daty zakończenia stanu wojennego nikt nie mógł jeszcze przewidzieć. Do podtrzymania nadziei i ducha w narodzie włączyli się niespodziewanie twórcy. Uwierzyli w skuteczność swojej broni - a było to słowo mocno zakotwiczone w historii, tradycji narodu i w jego religijności. Była to poezja, pieśń patriotyczna oraz plastyczno-malarskie sygnalizowanie nadchodzącego zwycięstwa. Jakże oczywiste było wówczas, że należy udać się do Matki i Królowej Narodu i tam się poskarżyć. (...) Zeszłoroczny list Ojca Świętego, skierowany do Środowisk Twórczych, do tych, którzy z pasją poszukują nowych epifanii piękna, aby podarować je światu w twórczości artystycznej, zachęca wszystkich do ponownego odczytania w kontekście świętowania Wielkiego Jubileuszu".
Mszę św. ubogaciła śpiewem i muzyką Filharmonia im. R. Traugutta z Warszawy.

IV Pielgrzymka Funkcjonariuszy Służby Więziennej i I Pracowników Domów Poprawczych

15 października br. przybyła na Jasną Górę IV Pielgrzymka Funkcjonariuszy Służby Więziennej i I Pracowników Domów Poprawczych. Organizatorami i przewodnikami byli: ks. Jan Sikorski - naczelny kapelan więziennictwa RP, pracujący wspólnie z 200 kapelanani, i ks. Jerzy Woźniak - regionalny duszpasterz zakładów poprawczych.
Pielgrzymka pod hasłem: Z Chrystusem w Trzecie Tysiąclecie była podziękowaniem za dobrodziejstwa i łaski minionych lat, a zwłaszcza za ostatnie 20 lat duszpasterstwa więziennego pod przewodnictwem ks. Sikorskiego, oraz modlitwą w intencji służby więziennej, funkcjonariuszy, pracowników domów poprawczych, osadzonych i ich rodzin.
700-osobową rzeszę pielgrzymów przy pomniku sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego powitał, a następnie wprowadził do Kaplicy Cudownego Obrazu podprzeor - o. Zygmunt Okliński. Koncelebrowanej Eucharystii przewodniczył ks. inf. Julian Żołnierkiewicz z Olsztyna - diecezjalny i okręgowy kapelan więziennictwa. W słowie Bożym mówił o potrzebie przemiany wewnętrznej w związku z jubileuszową pielgrzymką służby więziennej. Ewangelia wskazująca na potrzebę zachowania przykazań mówi, że mają one swoje źródło w miłości Boga i drugiego człowieka. Zasmucony młodzieniec z Ewangelii, który miał wiele majętności, wskazuje na filozofię dóbr doczesnych, ale także na potrzeby duchowe człowieka, o których nie wolno zapominać.
Po Mszy św. Drogę Krzyżową na wałach prowadziło duszpasterstwo z Kalisza. Zakończeniem pielgrzymki było nabożeństwo przed Cudownym Obrazem Matki Bożej, które odprawił ks. Jerzy Rojek z Medyki. Modlitwę połączono z Aktem Zawierzenia Jasnogórskiej Królowej Narodu funkcjonariuszy służby więziennej i pracowników domów poprawczych. Akt ze słowami: " Przepraszamy Cię, Jasnogórska Pani" i "W Imię Chrystusa -
przebaczamy" odczytał ks. J. Sikorski.

JEDNYM ZDANIEM

Prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów mianował ks. Jana Piotrowskiego nowym dyrektorem krajowym Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce.

W Przysieku - miejscu porwania ks. Jerzego Popiełuszki - modlili się 18 października br. wierni wraz z biskupem toruńskim Andrzejem Suskim, prosząc Boga o rychłą beatyfikację zamordowanego przed 16 laty kapelana "Solidarności".

Film o beatyfikowanym w 1995 r. misjonarzu i opiekunie trędowatych - o. Damianie de Veuster wejdzie na ekrany polskich kin w styczniu 2001 r. Brytyjski film pt. Molokai nagrodzono na ostatnim Międzynarodowym Katolickim Festiwalu Filmów w Niepokalanowie.

Rząd zaakceptował projekt nowelizacji ustawy o VAT, przewidujący stopniowe podwyżki podatku m.in. na prasę i materiały budowlane (w latach 2001-03 stawka VAT ma wzrosnąć z 7% do 22%). Sejm zdecydował, że od stycznia 2001 r. nie będzie ulg inwestycyjnych dla podmiotów prowadzących działalność gospodarczą i dla inwestorów budujących mieszkania na wynajem oraz ulgi na kształcenie dzieci w szkołach niepublicznych i ulgi na prywatne renty.

Sejm zdecydował o powołaniu instytucji Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. Wg ustawy mającej przeciwdziałać praniu brudnych pieniędzy, wszystkie dokonywane w Polsce transakcje powyżej 10 tys. euro będą rejestrowane przez Generalny Inspektorat Informacji Finansowej.

Sejmowa Komisja Rodziny wraz z Biurem Studiów i Ekspertyz Kancelarii Sejmu przy współpracy z Polskim Związkiem Kobiet Katolickich zorganizowały konferencję pt. W trosce o wychowanie małego dziecka.

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji uznało, że instytucja świadka koronnego po 3-letnim okresie próbnym sprawdziła się i należy wprowadzić ją na stałe do procedury karnej.

Leszek Moczulski ponownie został szefem Konfederacji Polski Niepodległej. SLD i Unia Pracy razem wystartują w najbliższych wyborach; Leszek Miller i Marek Pol podpisali deklarację o koalicji wyborczej swoich partii.

Protest w imieniu 150-osobowej grupy niepełnosprawnych przeciw złej organizacji wyborów prezydenckich przez Ambasadę RP w Rzymie złożyli ich rodzice i opiekunowie, a także prezes Fundacji św. Brata Alberta.

Trybuna przeprosiła "Solidarność" za artykuł sprzed 3 lat, w którym napisano, że tajni wysłannicy "S" w zmowie z lokalnymi władzami mieli opóźniać pomoc dla powodzian, by zas zkodzić rządowi SLD-PSL.

Gazeta Wyborcza ma przeprosić Wojciecha Cejrowskiego, autora programu telewizyjnego WC Kwadrans, za naruszenie dóbr osobistych. Sąd nie znalazł podstaw, by - za sugestią GW - przypisać Cejrowskiemu " promowanie faszystowskiego spojrzenia na rzeczywistość".

Znów odroczono rozprawę w procesie obywateli Niemiec oskarżonych o nielegalny wykup ziemi w Zachodniopomorskiem (sprawa dotyczy spółek z fikcyjnym kapitałem polskim, zajmujących się obrotem ziemią w Polsce).

Archiwum Akt Nowych skompletowało dokumenty wywiadu AK, które potwierdzają polski udział w rozpracowaniu tajnej niemieckiej broni V2 w okresie II wojny światowej (fakt ten podważany był wielokrotnie przez Brytyjczyków).

2000-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gietrzwałd: spotkanie rzeczników diecezjalnych

2024-04-24 11:09

[ TEMATY ]

rzecznik

BP KEP

W dniach 22-24 kwietnia br. w Gietrzwałdzie, w archidiecezji warmińskiej, spotkali się rzecznicy diecezjalni. Głównym tematem spotkania była dyskusja nad tworzeniem informacji o Kościele dla mediów oraz sposobem reagowania na aktualne wyzwania Kościoła w Polsce.

Sesje robocze dotyczyły przede wszystkim sposobu reagowania na aktualne wyzwania Kościoła w Polsce w zakresie komunikacji medialnej. Rzecznicy mieli również okazję zapoznać się szerzej z przepisami prawa prasowego dzięki ekspertom z tej dziedziny. Obrady odbywały się w Domu Rekolekcyjnym „Domus Mariae” w Gietrzwałdzie, przy Sanktuarium Matki Bożej Gietrzwałdzkiej.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: W expose szefa MSZ znalazło się wiele kłamstw, manipulacji i żenujących stwierdzeń

2024-04-25 11:13

[ TEMATY ]

Andrzej Duda

PAP/Radek Pietruszka

W wypowiedzi szefa MSZ znalazło się wiele kłamstw i manipulacji - ocenił w czwartek w Sejmie prezydent Andrzej Duda, komentując informację szefa MSZ Radosława Sikorskiego dotyczącą kierunków polityki zagranicznej. Podkreślił, że niektóre wypowiedzi szefa MSZ wzbudziły jego niesmak.

Prezydent powiedział, że "nieco ze zdumieniem i dużym rozczarowaniem" przyjął zwłaszcza początek wystąpienia szefa MSZ. Według niego po pierwszych słowach Sikorskiego o wspólnym budowaniu polityki zagranicznej i bezpieczeństwa, "nastąpił atak na politykę, która była prowadzona przez ostatni rząd w ciągu poprzednich ośmiu lat".

CZYTAJ DALEJ

Świętość w codzienności

2024-04-25 11:28

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Przy relikwiach Męczenników z Markowej modlili się wierni z dekanatów: staszowskiego, świętokrzyskiego i połanieckiego.

– Witamy Józefa, Wiktorię i ich dzieci: Stasia, Basię, Władzia, Franciszka, Antosia, Marysię i dzieciątko, które w chwili egzekucji przyszło na świat. Jako rodzice daliście życie siedmiorga dzieciom i jednocześnie chroniliście życie innych ludzi. Nikt nie musiał was przekonywać, że życie każdego człowieka jest wartościowe i zasługuje na szacunek bez względu na pochodzenie czy wyznanie. My małżeństwa chcemy się od was uczyć i stawać w obronie tego, co słuszne nawet za cenę życia i pamiętać, że miłość jest silniejsza od nienawiści – mówili małżonkowie, witając relikwie.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję