Reklama

Niedziela Lubelska

Nowa droga. Katechumenat dorosłych

Paweł Wysoki

Co roku podczas Liturgii Wigilii Paschalnej dorośli katechumeni przyjmują sakramenty wtajemniczenia chrześcijańskiego w archikatedrze lubelskiej. 

Reklama

Do najważniejszego w ich życiu wydarzenia przygotowują się przez długi czas przez słuchanie Słowa Bożego i modlitwę. Jednym z ostatnich etapów jest okres oczyszczenia i oświecenia, poprzedzony obrzędem wybrania i wpisania imion do księgi życia. 21 lutego podczas Mszy św. celebrowanej pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika gotowość przyjęcia sakramentów chrztu, bierzmowania i Eucharystii wobec zgromadzonej wspólnoty uroczyście wyraziły Katarzyna, Maria i Oliwia. Dorosłe kobiety ponad rok temu podjęły decyzję o wejściu na drogę Kościoła. Teraz są gotowe, by w najważniejszą dla chrześcijan noc zmartwychwstania przyjąć sakramenty.

Jak wyjaśnia ks. Michał Zybała, duszpasterz odpowiedzialny za katechumenat w naszej diecezji, obrzęd wybrania i wpisania imion kończy czas katechumenatu czyli przygotowania osób dorosłych do przyjęcia sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego. Wraz z Wielkim Postem kandydaci do chrztu wkraczają w okres oczyszczania i oświecenia, którego zwieńczeniem będzie uroczyste włączenie we wspólnotę Kościoła w noc paschalną. Katarzyna, Maria i Oliwia, za gotowość których poręczyli ich rodzice chrzestni, po Ewangelii i homilii zapisały swoje imiona w księdze życia. Zgodnie ze starochrześcijańską tradycją przed rozpoczęciem Liturgii Ofiary opuściły kościół, gdyż udział w Eucharystii był niegdyś zarezerwowany dla osób wtajemniczonych, czyli ochrzczonych. W sposób pełny będą uczestniczyć w Eucharystii dopiero podczas Wigilii Paschalnej. Panie, wraz z innymi dorosłymi osobami przygotowującymi się jeszcze do wejścia na drogę chrześcijaństwa, zostały polecone modlitwie wspólnoty Kościoła.

- Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię to słowa Jezusa, który o sobie powiedział, że jest drogą, prawdą i życiem. By tę drogę przejść, musimy otworzyć się na Jego słowa, odwrócić od swoich przemyśleń i interesów w kierunku Boga przez modlitwę, a w kierunku człowieka przez czyny miłosierdzia - powiedział podczas liturgii abp Stanisław Budzik. Odnosząc się do obrzędu wpisania imion katechumenów do księgi życia, pasterz zachęcił zgromadzonych do wdzięczności za przyjęte sakramenty. - Ten obrzęd jest dla nas przypomnieniem jak ważny jest sakrament chrztu, przez który zostaliśmy powołani do budowania wspólnoty miłości na wzór Trójcy Świętej. Dziękujmy Bogu, że nas wybrał i powołał, w sakramencie chrztu św. uczynił swoimi dziećmi i wprowadził do Kościoła. W bierzmowaniu obdarzył nas darami Ducha Świętego, byśmy odważnie dawali świadectwo wierze. W Eucharystii łączy nas z Chrystusem i braćmi, byśmy razem tworzyli świętą komunię Kościoła - powiedział ksiądz arcybiskup.

2021-03-08 11:17

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pierwsza Komunia św. w czasie pandemii. Wskazania Referatu Katechetycznego

Referat Katechetyczny Kurii Metropolitalnej w Częstochowie przypomina zasady dotyczące organizacji Pierwszej Komunii św.

1. Uroczystość Pierwszej Komunii św. może się odbyć w planowanym terminie, o ile zostaną zachowane zasady bezpieczeństwa sanitarnego określone w odpowiednich przepisach państwowych.

CZYTAJ DALEJ

Koło ratunkowe nie tylko dla wierzących

2021-04-06 13:06

Niedziela Ogólnopolska 15/2021, str. 10-12

[ TEMATY ]

miłosierdzie

miłosierdzie Boże

B.M.Sztajner/Niedziela

Piętrzące się wokół nas problemy stanowią dla współczesnej cywilizacji nie lada wyzwanie, być może jedno z największych w dziejach świata. Coraz więcej ludzi, nawet tych dalekich od wiary i Kościoła, stwierdza, że z tym światem jest coś nie tak.

Świat, który do niedawna znaliśmy, zdaje się bezpowrotnie odchodzić. Słyszymy o rozpadających się strukturach życia społecznego, coraz częściej dochodzą do nas głosy o różnych wariantach nadchodzącej apokalipsy. Nowoczesne środki komunikacji, zamiast sprzyjać budowaniu globalnej wspólnoty, wzmacniają tendencję do zamykania się. Zamiast rozumu prym wiodą intensywne emocje, gubimy się w sprzecznościach absolutnej wolności, w meandrach poszukiwania nowej tożsamości kwestionującej prawa natury, w dekonstrukcji odwiecznego ładu, w odwracaniu porządku i hierarchii wartości. Mimo potężnych narzędzi i wiary w nieograniczony postęp wiedzy tracimy kontrolę nad rzeczywistością, co przekłada się na poziom naszej frustracji i coraz bardziej widocznej agresji. Do tego dochodzi także widoczny, zwłaszcza na Zachodzie, kryzys Kościoła.

CZYTAJ DALEJ

Bp Solarczyk: wiele rzeczy dokonuje się w godzinie Bożego miłosierdzia

2021-04-13 16:41

[ TEMATY ]

Bp Marek Solarczyk

Boże Miłosierdzie

BP KEP

Nie możemy zatracić źródła, samego Boga, który nadaje temu sens – powiedział biskup radomski Marek Solarczyk z okazji trwającego Tygodnia Miłosierdzia, przeżywanego pod hasłem: „Jesteśmy wezwani do miłosierdzia”.

Bp Marek Solarczyk powiedział, że „Tydzień Miłosierdzia jest nie tylko zwróceniem uwagi na to, z czym mamy wyjść i do kogo, ale tak naprawdę, z czego to ma wynikać, kto nadaje temu sens i siłę”. - Nie możemy zatracić źródła, samego Boga, który nadaje temu sens, Jego miłości, całego orędzia, które przyniosła siostra Faustyna Kowalska. Można sięgać do tego po wielekroć, ale za każdym razem jest to ciągle coś nowego – powiedział bp Solarczyk w audycji „Kwadrans dla Pasterza” na antenie Radia Plus Radom.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję