Reklama

Wystawa w Instytucie Jana Pawła II

"Solidarność - Kruszenie Murów"

W Instytucie Jana Pawła II przy ul. Kanoniczej 18 w Krakowie czynna jest wystawa upamiętniająca 20-lecie "Solidarności". Ekspozycja zorganizowana przez Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego, dzięki finansowemu wsparciu Festiwalu Kraków 2000, pokazuje zmagania środowisk opozycyjnych Krakowa i Małopolski z systemem komunistycznym.
Ekspozycja została zaaranżowana tak, by pokazać, jak działalność opozycyjna na przestrzeni lat rozwijała się w Małopolsce. Zebrane eksponaty w postaci dokumentów, zdjęć, znaczków, wydawnictw, powielaczy oraz przeróżnych pamiątek osobistych działaczy ruchu antykomunistycznego (m.in. po Stanisławie Pyjasie, studencie UJ zamordowanym na ul. Szewskiej przez SB w 1977 r.) pokazują ciąg wydarzeń - od końca II wojny światowej, przez 1946 r., walkę o Nowohucki Krzyż w kwietniu 1960 r., wypadki w 1968 r., powstanie Komitetu Obrony Robotników i Studenckiego Komitetu " Solidarności" w 1976 r., aż do 1980 r., gdy opozycja dojrzała i eksplodowała powstaniem NSZZ "Solidarność". Na wystawie znalazły się również pamiątki związane z działalnością duszpasterstw akademickich w formie plakatów zapraszających na nabożeństwa za śp. Józefa Piłsudskiego czy poległych Stoczniowców. Twórcy wystawy wyeksponowali szczególnie rolę ks. kard. Karola Wojtyły i jego wyboru na Papieża w dziele obalenia systemu komunistycznego.
Ciekawostką wystawy, zwłaszcza dla młodszego pokolenia, mogą stać się materiały cenzorskie, które zostały w 1977 r. wywiezione za granicę przez Tomasza Strzyżewskiego. O tym, jak władza komunistyczna traktowała Kościół w Polsce, świadczy zapis cenzorski dotyczący prasy katolickiej, w której należy "eliminować wszelkie informacje o zamiarach budowy, odbudowy czy przebudowy kościołów i kaplic, staraniach o otwarcie nowej placówki parafialnej lub naukowej". Jedna z sal została poświęcona wydawnictwom drugiego obiegu. Okazuje się, że na terenie Małopolski drukowano wiele zakazanych wydawnictw książkowych, przeróżnych biuletynów informacyjnych i wydawnictw literackich.
Fundacja Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego w grudniu br. zamierza wydać pierwszy tom źródłowego wydawnictwa pt. Opozycja małopolska w źródłach i dokumentach.
Wystawa jest bezpłatna i będzie czynna do 13 grudnia br.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież apeluje o położenie kresu wojnie na Ukrainie

2022-10-02 12:09

[ TEMATY ]

Anioł Pański

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

O zatrzymanie „tej spirali przemocy i śmierci” zaapelował Ojciec Święty do prezydenta Rosji w swoim rozważaniu przed modlitwą „Anioł Pański”, do prezydenta Ukrainy „o otwartość na poważne propozycje pokojowe”, zaś do wspólnoty międzynarodowej o promowanie i wspieranie inicjatyw na rzecz dialogu.

Odbiegając od tradycyjnej formuły komentowania czytanego w daną niedzielą fragmentu Ewangelii, Franciszek odniósł się wprost do wojny na Ukrainie. Przypomniał wielkie cierpienia narodu ukraińskiego. „Pewne działania nigdy nie mogą być usprawiedliwione!” – stwierdził papież.

CZYTAJ DALEJ

Dlaczego mnie bijesz?

2022-09-27 13:12

Niedziela świdnicka 40/2022, str. VI

[ TEMATY ]

bp Marek Mendyk

Ks. Mirosław Benedyk/Niedziela

Biskup Marek Mendyk zapowiedział, że będzie walczył o dobre imię zarówno swoje, jak i Kościoła świdnickiego

Biskup Marek Mendyk zapowiedział, że będzie walczył o dobre imię zarówno swoje, jak i Kościoła świdnickiego

Do pytania Jezusa skierowanego do sługi arcykapłana odniósł się bp Marek Mendyk w liście do wiernych. Odpowiada w nim na medialne zarzuty sprzed miesiąca.

Przypomnijmy, że sprawa dotyczy oskarżeń o niestosowne zachowanie wobec nieletniego, które rzekomo miało miejsce 30 lat temu w głuszyckim szpitalu.

CZYTAJ DALEJ

Uroczystości Kresowe w Łężycy

2022-10-03 09:49

[ TEMATY ]

Bp Adrian Put

Zielona Góra‑Łężyca

Uroczystości Kresowe

Marek Budniak

W Zielonej Górze – Łężycy 2 października odbyły się XIV Uroczystości Kresowe. Ich organizatorem było Stowarzyszenie Pamięć Polskich Kresów.

W programie znalazła się m.in. wystawa kresowych pamiątek w towarowym wagonie kolejowym, który jest stałym eksponatem muzealnym w Łężycy. Odbył się koncert pieśni patriotyczno-religijnych zespołu wokalnego „Nasza Łężyca”. Najważniejsze punkty programu to: Msza św. w intencji Ofiar Ludobójstwa Wołyńsko-Małopolskiego oraz tzw. „operacji polskiej”, której wykonawcą w latach 1937-1938 było sowieckie NKWD oraz uroczystość, z ceremoniałem wojskowym, przy Mauzoleum Pomniku Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na Kresach Wschodnich II Rzeczypospolitej. Mszę św. celebrował Ksiądz Biskup Adrian Put w asyście Księdza Proboszcza Zygmunta Zimnawoda, Księdza Dziekana Jana Pawlaka, Księdza Kapelana Kresowiaków Zbigniewa Dymitruka. Homilię wygłosił Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zalewski, który najpierw przypomniał męczeństwo św. Andrzeja Boboli, następnie wielkie cierpienie Polaków - ofiar nacjonalistów ukraińskich oraz odniósł się do tego co dzisiaj przeżywa naród ukraiński i jak ważne i potrzebne jest niesienie im pomocy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję