Reklama

Kultura

Zaproszenie do „Śląskiego Śpiewania”

Rozpoczął się nabór zgłoszeń do XXVII edycji Regionalnego Przeglądu Pieśni „Śląskie Śpiewanie”.

Po ubiegłorocznej przerwie spowodowanej ówczesnymi obostrzeniami i zamknięciem instytucji kultury wraca Regionalny Przegląd Pieśni "Śląskie Śpiewanie". Tegoroczna 27. edycja rusza w nieco zmienionej formule etapu eliminacyjnego, który zostanie przeprowadzony online. W repertuarze znajdą się pieśni z okresu powstań śląskich. Organizatorzy przeglądu: Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”, Związek Górnośląski, TVS i Pałac Młodzieży w Katowicach przy współpracy placówek kultury samorządów lokalnych, zapraszają miłośników śląskich tradycji muzycznych do wzięcia udziału w dwudziestej siódmej edycji Przeglądu Pieśni „Śląskie Śpiewanie”.

Zadaniem przeglądu jest pielęgnowanie tradycji śpiewaczych regionu śląskiego i prezentacja śląskich pieśni ludowych. Odbywający się od blisko 30 lat przegląd jest festiwalem różnorodności pod względem doboru repertuaru, kompetencji gwarowej i przygotowania strojów, a uczestników „Śląskiego Śpiewania” jednoczy zainteresowanie pieśnią śląską, chęć podtrzymania tradycji muzycznej, radość ze wspólnego śpiewania i słuchania pieśni. Wszystko to sprzyja umacnianiu więzi młodego pokolenia z Małą Ojczyzną. Organizatorzy zapraszają przedszkola, szkoły podstawowe, średnie i dorosłych do udziału w kategoriach wykonawczych: soliści, duety, zespoły wokalne i wokalno-instrumentalne, chóry oraz zespoły pieśni i tańca.

Reklama

W tym roku założenia programowe w sposób szczególny odwołują się do 100. rocznicy powstań śląskich i upamiętnienia walk o powrót Śląska do Polski w latach 1919 – 1921. Celem przeglądu jest utrwalanie dorobku kultury ludowej subregionów Śląska, popularyzowanie śląskich pieśni powstańczych, jako elementu tożsamości regionalnej, umacnianie więzi i przynależności młodego pokolenia do regionu, rozwijanie szacunku wobec regionalnego dziedzictwa oraz tworzenie możliwości prezentowania dorobku kultury ludowej regionu, a także promocja regionalnych wykonawców. Prezentacje sceniczne śląskich pieśni powstańczych, wykonywane przez dzieci, młodzież i dorosłych, stanowić będą swoisty hołd dla bohaterów górnośląskich powstań.

Przegląd ma charakter trzyetapowy. Ważną zmianą w organizacji tegorocznej edycji przeglądu jest formuła on-line pierwszego etapu. Uczestnicy nagrywają swoje prezentacje wokalno-instrumentalne i przesyłają do organizatora w formie audio-video. Nagrań można dokonać samodzielnie lub skorzystać ze wsparcia placówek kultury samorządów lokalnych, które są organizatorami etapów eliminacyjnych. Wykaz współorganizatorów wraz z regulaminem i kartą zgłoszenia można znaleźć na stronie internetowej Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”: ZESPÓŁ ŚLĄSK w zakładce Imprezy/”Śląskie Śpiewanie”.

Zamieszczony został także wybór pieśni powstańczych oraz „Śpiewnik Adolfa Dygacza”, z których można skorzystać przygotowując się do eliminacji.

Reklama

Drugi etap – przegląd finałowy, odbędzie się w dniach 22 – 23 maja 2021 r. w Pałacu Młodzieży w Katowicach, przy ul. Mikołowskiej 26 w formie rejestrowanego koncertu z udziałem jury. Koncert Galowy „Śląskiego Śpiewania” – wraz z ogłoszeniem wyników i wręczeniem nagród – zaplanowany został na czerwiec 2021 r. w Koszęcinie, w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. St. Hadyny przy ul. Zamkowej 3. Przewidziana jest także emisja koncertu w internecie.

Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 23 kwietnia 2021 r. Lista podmiotów zakwalifikowanych do dalszego etapu zostanie opublikowana 10 maja na stronie internetowej Zespołu „Śląsk”.

Podziel się cytatem

Wszelkich dodatkowych informacji na temat tegorocznego przeglądu udziela Dział Edukacji Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”:

tel. +48 34 310 64 403, e-mail: centrum.edukacji@zespolslask.pl

2021-03-16 13:33

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Głębia pieśni eucharystycznych

Niedziela rzeszowska 25/2019, str. 4-5

[ TEMATY ]

pieśni

Bożena Sztajner/Niedziela

Zróbcie Mu miejsce, Pan idzie z nieba, pod przymiotami ukryty chleba, zagrody nasze widzieć przychodzi i jak się Jego dzieciom powodzi...

Tę uroczystą pieśń eucharystyczną zachowałem szczególnie w pamięci. Tą właśnie pieśnią w kościele w Niewodnej rozpoczynał zawsze ks. Maciej Dudek procesję eucharystyczną z Najświętszym Sakramentem. Podejmował tę pieśń dostojnie i mocno lud Boży, wsparty organami i donośnymi dźwiękami ministranckich dzwonków. Na Boże Ciało dzieci, całe w bieli, pod opieką troskliwych matek, sypały kwiaty, mówiąc: „Święty, święty, święty, Pan Bóg Zastępów!”.

CZYTAJ DALEJ

Zmiany kapłanów 2021 r.

Czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Biskupi w swoich diecezjach kierują poszczególnych księży na nowe parafie.

CZYTAJ DALEJ

Prezydent: jestem sceptycznie nastawiony wobec jakiegokolwiek przymusu ws. szczepień

Jestem wstrzemięźliwie nastawiony wobec jakiejkolwiek obowiązkowości, jeżeli chodzi o szczepienia; to jest kwestia wolnej woli człowieka, jestem za miękką perswazją - podkreślił w piątek prezydent Andrzej Duda. Zaapelował do niezaszczepionych, by "rozważyli poddanie się szczepieniu".

Prezydent w był w piątek w Polsat News pytany o opinię na temat ewentualnego wprowadzania przez rząd jakichś form obowiązku szczepienia przeciw COVID-19, lub rozwiązania francuskiego, przewidującego ograniczenia dla niezaszczepionych w życiu społecznym i gospodarczym.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję